Gönderen Konu: şanzıman  (Okunma sayısı 17980 defa)

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
Ynt: şanzıman
« Yanıtla #14 : 15 Temmuz 2008, 16:38:50 »
Arkadaşım foruma bu kadar yazacağına sanayiye gitseydin şimdiye hallolmuştu yağ sorunun :) :) Sanayide hiç mi motorcu ustan yok? Onlar da anlar bu işten, şanzımancı bulmana gerek yok ;) Hiç usta tanımıyosan gözüne kestirdiğin, tabelasında VW yazan bi tamirciye gir durumu anlat yardımcı olur mutlaka ;)

Edit: Uuuuu bak ben burayı atlamışım... Sen şanzımanı koduna bakmadan mı değiştirdin??? Orijinal şanzıman kodu ile şu an üzerindeki şanzıman kodunu karşılaştırmak lazım, eğer senin araban 1.6 ise ve 1.4 şanzımanı takıldı ise yüksek hızlarda bağırır ve araba tıkanır, gitmez... Ama kalkışlarda da fena seri olur :) :) Şanzıman kodlarını öğren ;)
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2008, 16:41:17 Gönderen: mecamir »

Çevrimdışı rye

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 16 Temmuz 2008, 00:45:50 »
arkadaşlar değiştirdim kelimesini yanlış anladınız, tabiki benim değiştirecek imkanım yok, değiştirttim demem gerekiyordu, sorun benim yazımdan kaynaklandı. bu arada herhangibir motor ustası şanzıman keçesini değiştirir sanırım ben sanayiye gittiğimde çok büyük bir problem gibi görmediler. sadece keçeden kaynaklanıyorsa fazla büyüteek bir problem olduğunu sanmıyorum...

Çevrimdışı rye

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Temmuz 2008, 00:52:33 »
arkaşlar bi sorum  olacak ayrıca;  şanzımanı genelde kaça indiriyorlar, keçeyi kaça değiştiriyorlar.işlemleri yaptırıyorum ama herhangibir ücret görüşmedim, daha önce arabama bakan, triger setini falan değiştiren bir servis güvenilir sanırım ama insan tereddüt ediyor tabi gerek varmıydı diye. ben değiştirtrim ama bi kaç işlemi daha var arabanın sonra faturayı görecem fiyat konusunda bilgisi olan varmı.

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Temmuz 2008, 13:02:53 »
hıh şimdi oldu. ama ben o şanzımanı çıkma alırken oraya verdim. Nerden bulacam şimdi. Kodunu modunu, oradan aynısı dediler verdiler. Araba kalkarken hiç bayılmıyor. 2.viteste hatta 3. viteste bile kalkabiliyorum: sanırım sorunum bu. bazı arkadaşlar bir ustaya git bu kaar yazacağına demişler. Kaç ustaya gittim bilseniz. Kimisi kaçırırsa kaçırsın arada bi kontrol et yağ ekle devam et diyor. Kimisi arabanın performansının düşmesini debriyaj takımın değişmesi gerekiyor diyor. bana kesin bi çözüm öneren olmadı. Bu gün biri ben bu şanzımanı indireyim bakayım diyo. İrndirse baksa 200 lira o parayı verips aynı sorunla devam etmek istemiyorum. Anlyormusunuz.

Çevrimdışı mecamir

• Doğuştan VW'ci...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 16 Temmuz 2008, 13:19:02 »
Anladım sorununu arkadaşım. Ama sen mecbur şanzımanı indireceksin... Debriyaj seti de değişse, keçe de değişse ( belki gerek kalmayabilir ama çoğunda şanzımanın inmesi gerekiyor) şanzımanın inecek. Ustaya sor eğer şanzıman inmeden keçe değişiyorsa ORİJİNAL keçesini al değiştir, yerli takarsan yine aynı olur :) Ustaya söyle ama eğer damlatmaya devam ederse bi daha para almasın, baştan pazarlığını yap, 2 kere para alıcak ustaya da yaptırma bırak aç kalsın... Veya en azından 2. seferde %50 indirim fln yapsın.

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 17 Temmuz 2008, 09:50:15 »
Arkadaşlar 1997 model HB 1.6 polo klimalı arabası olan varsa lütfen şanzıman koduna bakıp bana yazarsa çok sevinirim. 1.4 olanda yazıversin
Doğru şanzımanmı artık ancak bu şekilde anlayabilecem. Teşekkürler şimdiden.

Çevrimdışı Erhan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 17 Temmuz 2008, 11:30:20 »
bir dolu kod var , kodu sen yaz.
yada 5.vites 3bin devirde kaç yapıyor onu yaz.
ayrıca o fiyata iyi bir şanzıman vericeklerini sanmıyorum kodu doğru olsa bile toplama olucağından dişliler farklıdır büyük ihtimal.
yağ tam olarak nerden ve neden kaçırıyor ona bakmalı,
şanzımanın inip yapılması gereken bişeyse inicek. :)

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 17 Temmuz 2008, 13:01:49 »
Erhan kardeş benim araba şimdi 5. vites 3000 devirde 100 yapıyo, önceden 2.vites 2000 devirde 40, 3. vites 2000 doevirde 60, 4.vites 2000 devirde 80 yaparken şimdi 2000 devir 2. viteste 20, 2000 diver 3. viteste 40, 2000 diver 4. viteste 60 yapıyo. Yani anlıcan neredeyse bir vites düştüm. Şanzımanın eskisini verip bu çıkmayı 550 ytl aldık. Eskisini vermeden 650 diyorlardı. sanırım hata yaptım.

Çevrimdışı rffzm34

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 17 Temmuz 2008, 13:04:54 »
Ama bana bu kazığı atan ustam oldu. Açtırması, Tamiri daha pahalı olur dedi. Beni yanılttı. Asla hakkımı helal etmicem ona. Aks körüğünü e takarken yırtmışlar, nasıl kızdım. Şimdi arıyorum, ya usta bu araba gitmiyo, yanlış zanzıman mı taktın diyorum, olurmu öyle şey diyo, senin araban zaten o kadar gider sen yanılıyosun diyo... Zaten söylemedik bişey de bırakmadım... Allah belasını versin öyle ustanın da ustalağında...

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 17 Temmuz 2008, 13:20:18 »
Ama bana bu kazığı atan ustam oldu. Açtırması, Tamiri daha pahalı olur dedi. Beni yanılttı. Asla hakkımı helal etmicem ona. Aks körüğünü e takarken yırtmışlar, nasıl kızdım. Şimdi arıyorum, ya usta bu araba gitmiyo, yanlış zanzıman mı taktın diyorum, olurmu öyle şey diyo, senin araban zaten o kadar gider sen yanılıyosun diyo... Zaten söylemedik bişey de bırakmadım... Allah belasını versin öyle ustanın da ustalağında...

baba sen neredesin il olarak git çıkmacıya verdigin sanzımanı geri almaya bak al onu bulundugun ilde veya baska ilde varsa usta ona götür senin araba mahvolmuş gibi bişi yani
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı Erhan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 17 Temmuz 2008, 13:34:30 »
8v de 5.vites 3bin devirde 120 yapman lazım, 100e düşmüş
dediğin gibi diğer viteslerde kısalmış
kafaya takıcak bir şey yok, uzun yolda biraz yakıt tüketimin artar, biraz motor sesi...
yağ sorununu halletmeye çalış, aşırı bir kaçak yoksa acelesi yok,
ama fazlaysa dikkat et...
bide motorla birleştiği yerden geliyo demişin, üst tarafdan görüyorsan yağ motordanda geliyoda olabilir,
alt taraftan görüyosan geri vites müşüründen olabilir, değişebilcek keçelere bakmak lazım şanzıman inmeden,
önceki şanzımanın da pek ciddi bi sorunu yok gibi ses varsa bilyalar yapıyodur büyük ihtimal onu yaptırman daha ucuza ve sağlıklı olurdu dediğin gibi.

Çevrimdışı rye

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 21 Temmuz 2008, 22:31:13 »
Anladım sorununu arkadaşım. Ama sen mecbur şanzımanı indireceksin... Debriyaj seti de değişse, keçe de değişse ( belki gerek kalmayabilir ama çoğunda şanzımanın inmesi gerekiyor) şanzımanın inecek. Ustaya sor eğer şanzıman inmeden keçe değişiyorsa ORİJİNAL keçesini al değiştir, yerli takarsan yine aynı olur :) Ustaya söyle ama eğer damlatmaya devam ederse bi daha para almasın, baştan pazarlığını yap, 2 kere para alıcak ustaya da yaptırma bırak aç kalsın... Veya en azından 2. seferde %50 indirim fln yapsın.
teşekkür ederim bilgiler için, sağolasın