Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: 1997 Polo 1.6 da hararet göstergesi  (Okunma sayısı 18949 defa)

1997 Polo 1.6 da hararet göstergesi
« : 23 Haziran 2007, 15:24:14 »
Arkadaslar, bir yıldır kullandığım 1997 model 1.6 Polo'da uzun yolda hava çok-çok sıcak olmadığı sürece hararet göstergesi 90'ı görmüyor. Şehir içerisinde belli bir süre sonra hararet 90 civarına geliyor. Kış aylarında kalorifer de uzun yolda aracın içersini hiç ısıtmıyor. Aracı  tanıdık bir ustaya gösterdim termostat bozuk dedi. Termostatı yeni değiştirdim ama aynı. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2007, 09:56:13 Gönderen: SPoRTeXHauST »

Ynt: 1997 Polo 1.6 da hararet göstergesi
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2007, 12:46:43 »
aracının suyunu sürekli kontrol et, gerci su azaldıgında hararet yükselir ama, seninki tam tersi olmus, benimde ilk aklıma gelen termostat oldu, devir daim pompasında da arızan olabilir... bi baktır...
GTI olsun istedik ama Allah DTI uygun gordu ......

« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2007, 17:58:32 »
  Merhaba;

Aracın hararet göstergesinin 90 derecede olması normal. Fan 90 derecede devreye giriyor zaten. Eğer klimayı devreye alırsan, klima devreye girer girmez radyatör fanın da çalışır. Böylece motor hararetin yükselmez. Genelde bizim araçlarda 90 derece normal. Merak etme eğer hararet durumu olursa zaten yükseliyor. Benim bugün başıma geldi. 4.Levent çıkışında hararet 110 dereceye kadar vurdu.Aracı sağa çekip stop ettim. Genleşme tankından soğutucu fışkırdı. Rezil olduk sosyeteye :) . Allahtan erken müdehale ettiğim için sorunsuz atlattım.Radyatör fanım gitmiş. 120 YTL sıkışmış tekere. Henüz hararet lambası yeni yanmıştı. Diyeceğim özet olarak senin durum gayet normal.

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2007, 18:00:23 »
Araç hararet yaptığı esnada motoru kapatmak zararlı diye duymuştum, aradcı normal rölantide soğutmaya bırakmak gerekiyormuş. Ne derece doğru acaba?
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2007, 09:57:21 Gönderen: SPoRTeXHauST »
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2007, 18:07:17 »
evt bende öle biliyorum fakat fanın çalışmıyorsa,devirdaim yapmıyorsa kesinlikle stop etmek lazım çünkü motor daha fazla ısınacak en küçük ihtimalle sekmanları kapayacaktır...havalar öle sıcakki biz dayanamıyoruz arabalar ne yapsın...98 dereceden sonra risk güya araba çalışmadan 40 derecede oluyor en az zaten :saskin:

Çevrimdışı VWR

• Polo on Full Throttle...
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2007, 19:34:34 »
Araç hararet yaptığı esnada motoru kapatmak zararlı diye duymuştum, aradcı normal rölantide soğutmaya bırakmak gerekiyormuş. Ne derece doğru acaba?

oyle birakirsan araba hararet yapmaya devam eder...
Anlayana Sivrisinek Saz; Anlamayana Davul, Zurna Az...

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2007, 20:33:07 »
Benzer olay Antalya şehir içinde 4 Temmuzda başıma geldi.Hararet lambası yandı ,aracı yol ortasında kontağı kapatıp boşa alarak kenara park ettim.Yapılacak en akıllı hareket bu ,devam ederseniz en ucuz ihtimalle motor kapağı contasını yakarsınız.Antifirzli su tankının tahliye deliğinden kaynayan suyun bir kısmı taştı.Sanayiden tamirci arkadaşı çağırdık arabayı çalıştırdık fan çalışıyorken hararet yine yükseliyordu,arızanın termostatta olduğu anaşıldı termostat açmadığı için su devirdaim yapmadığından radyötördeki soğuk su ile motor soğutulamadığından hararet yükselmiş.Arızalı termostatı sökerek suyun direk devirdaimini sağlayıp sanayiye kadar gittik.termostatın yetkili servisden fiyatını sorduk komple almanız lazım işçilik hariç parça 130 Ytl dedi.Kışa kadar termostat olmasada olur diyerek şimdilkik vazgeçtik şu an araba klima açık veya kapalı da olsa hararet sorunu kalmadı.Kışın kaloriferin ısıtması için lazım olacağından o zaman taktıracağız.
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2007, 23:29:41 »
devirdaim pompası veya hararet müşülü arızalı olabilir
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2007, 00:00:32 »
antalya gibi sıcak kesimlerde eski bir çok aracın pompasını söküp direk devirdaim sağlarlar...bnmde ibre kalkmıyor yerinden ama gerisi saat gibi çalışıyor..ibre kalkmıyor derken hiç kalkmıyor değil tabi ama 80-90 a gelmediği halde fan açıyor müşüre baktık 83 derece...sorun yok ama neyin ne olduğunu anlamak için bi sıra bakıcaz...

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2007, 13:45:49 »
antalya gibi sıcak kesimlerde eski bir çok aracın pompasını söküp direk devirdaim sağlarlar...bnmde ibre kalkmıyor yerinden ama gerisi saat gibi çalışıyor..ibre kalkmıyor derken hiç kalkmıyor değil tabi ama 80-90 a gelmediği halde fan açıyor müşüre baktık 83 derece...sorun yok ama neyin ne olduğunu anlamak için bi sıra bakıcaz...

Antalyada Şu an benim polonun termostatı takılı değil devir daim direk oluyor.Araba çok fazla ısınmıyor çok zorlarsam 90 a kadar çıkıyor orda fan devreye giriyor zaten.Genelde 70-80 arası bir yerlerde oyalanıyor.Kışın klimayı çalıştırmadan kaloriferle ısınmak için gerekli o zaman taktıracağız mecburen
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır