Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Ön cam buğulanması  (Okunma sayısı 18729 defa)

Ön cam buğulanması
« : 03 Aralık 2009, 14:20:25 »
Arkadaşlar bende 99 model polo clasic var. Geçen yağmurda ön camın buğusunu bi türlü geçiremedim taki klimayı açana kadar. Acaba polen filitresinin kirli olması yapabilirmi.

Ynt: Ön cam buğulanması
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2009, 14:44:27 »
aynı sorunu bende yaşıyorum.ne kadar silsende klimayı açmayınca geçmiyor.sanki ön cam yağlı bir bezle silinmiş gibi.birkaç kişi camı sirkeyle silmemi tavsiye etti.hava kanalı yoluyla yağ buharı gelmiş olabilir falan dediler.ama daha denemedim.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2009, 15:21:18 »
kalörifer peteğinde kaçak olabilir önceleri kalöriferi açtığınızda anlamıyorsunuz buharın cama vurduğunu sonra kaçak artınca hava kanallarından direk buhar geliyor aracınızda su eksiltme varmı onu kontrol edin eksiltme var ise kesinlikle petek derim.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2009, 16:37:10 »
Kalorifer ayarını doğru yapıyormusunuz?

*Kışın ayakkabılarınızdan çıkan su paspasa iniyor. Sabah ilk bindiğinizde ön camda buğu değil su tabakası oluyor. Onu çek çek  ile temizlemenizi tavsiye ederim. Zaten şapır şapır su damlar ben bezlede çekçeği siliyorum.
*Sonra kademeli olarak 1 2 3e getirmek lazım.
Kışın onunda motorundaki yağ katılaştığından hızının kademeli artırılması doğru.
*Kalörifer konumu sadece cama almak lazım. buğu hemen değil tabi 5-6dkda tamamen çözülür.
*Hava çok yağışlı içerideki su fazla ise Üst havalandırmalar makaradan kapatılınca daha etkili oluyor. Daha sonra üst havalandırmayı yarım açıyorum fanı 2yede düşürsem buğu olmuyor.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2009, 22:06:37 »
Kalorifer ayarını doğru yapıyormusunuz?

*Kışın ayakkabılarınızdan çıkan su paspasa iniyor. Sabah ilk bindiğinizde ön camda buğu değil su tabakası oluyor. Onu çek çek  ile temizlemenizi tavsiye ederim. Zaten şapır şapır su damlar ben bezlede çekçeği siliyorum.
*Sonra kademeli olarak 1 2 3e getirmek lazım.
Kışın onunda motorundaki yağ katılaştığından hızının kademeli artırılması doğru.
*Kalörifer konumu sadece cama almak lazım. buğu hemen değil tabi 5-6dkda tamamen çözülür.
*Hava çok yağışlı içerideki su fazla ise Üst havalandırmalar makaradan kapatılınca daha etkili oluyor. Daha sonra üst havalandırmayı yarım açıyorum fanı 2yede düşürsem buğu olmuyor.
Sizden özür dileyerek bişey diycem aklıma geldi.Konuyla pek ilgisi yok.Bu kaloriferlerin yağını eksik koyarak yatak sarmasına neden oluyorlarmış(Fabrika).Bu doğru mu?Climatronic bazen sapıtıyor acaba o yüzden mi?Buğu bende de oluyor.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2009, 00:00:20 »
Yağı eksik koyacağını sanmam. Dediğiniz klima yağıdır. Arada bir gazla yağı çektirip yenisini koymak fayda eder. Benimki yağsız kalmıştı 8 yayaşında iken. Dediğim gibi yaptım düzeldi bayağı sağlam sistem bence. Yanlız Klimayı rolantideyken veya düşük devirdeyken açmak gerekiyor. Yüksek devirde bozulması normal hiç dönmeyen birşeye birden 4000 devir yaptırınca sapıtablir.

« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2009, 11:19:16 »
Aynı durumu ben de yazdım (En çok karşılaşılan arızalar bölümünde) Bence problem, Camın önündeki deliklerin camın tamamnına üfürememesinden kaynaklanıyor.Çünkü camın alt kısmı kuru üst taraf buharlı.Kalorifer ayarını iyice yükseltince ancak buhar kuruyor, o zamanda sıcaktan içerde rahatsız oluyoruz.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #7 : 08 Aralık 2009, 17:23:44 »
çoğu arabada buğu problemi var hızlıca çözülmesini istiyorsanız güneşlikleri indirip kademeyi 4'e ayarlayın çözüldükten sonra 1. veya 2. kademeye düşebilrisiniz güneşliğin indirilmesinin sebebine gelincede güneşliğe çarpan hava geri dönerek daha hızla buğuyu alır.

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2009, 19:07:57 »
arkadaşlar sıcağın soğunda ayarı var buğu çoksa hızı artıracaksın 3-4,sıcakasa seni rahatsız etmeyecek kadar soğuğa ayarlayın bide öyle deneyin. Buğu gitsin diye 3çalıştırıyorum ben sonra hep 1de.Sıcak soğuk ayarınıda genelde ortada tutuyorum. Buğu çözmek için sıcak olacak diye birşey yok. Fanın 3ve 4. kademes buğu için zaten
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2009, 20:05:01 Gönderen: 06onur »

« Yanıtla #9 : 08 Aralık 2009, 20:04:40 »
Yağı eksik koyacağını sanmam. Dediğiniz klima yağıdır. Arada bir gazla yağı çektirip yenisini koymak fayda eder. Benimki yağsız kalmıştı 8 yayaşında iken. Dediğim gibi yaptım düzeldi bayağı sağlam sistem bence. Yanlız Klimayı rolantideyken veya düşük devirdeyken açmak gerekiyor. Yüksek devirde bozulması normal hiç dönmeyen birşeye birden 4000 devir yaptırınca sapıtablir.
Yüksek devirlerde kesinlikle açmam.Bu yağ nasıl değişiyor?Sorun yağ ise kalıcı bir sorun oluşturmuş olabilir mi?

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #10 : 08 Aralık 2009, 20:07:30 »
bende olmamış. Gaz basan yerlerin bir makinaları var. Aracın yılnı motorunu yazıyorlar. Şıu kadar gr yağ şukadar gaz diye ekranda çıkıyor. Bağlantı noktalarından bağlyorlar klimayı, kirli yağı ve gazı alıyorlar yağı görüyorsun. Temizi basıyor. 50-70tl arası
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2009, 11:33:01 Gönderen: 06onur »

« Yanıtla #11 : 08 Aralık 2009, 20:17:24 »
Yağsız kalıp da bir arıza yapmış olamaz heralde.Nerelerde yapılır bu?

« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2009, 02:22:07 »
Bu konuda bu sayfanın son kısımlarını ve onurun tavsiyelerini lütfen dikkate alınız.Sonuç alınmıyorsa ufakda olsa bir sorun var demektir:
http://www.vwtr.net/forum/polonun-klasiklesmis-arizalari-ve-cozumlerigeneli-8yasindan-buyuk-araclar-t9172.45.html
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2009, 02:22:40 Gönderen: High Voltage »

« Yanıtla #13 : 27 Aralık 2009, 11:26:14 »
ben sorunun camla veya kaloriferle alakalı olduğuna inanmıyorum,aracım kaza yapınca camı değiştim sıfır camda yine aynı sorun var kaloriferim de canavar gibi üflüyor,tek yolu klimayı açmak,klimayı biraz çalışıtırın ve buhar yok olsun,bir de buğu gidericiler var,aldım kullandım işe yarıyor 5tl bir fiyatı var.