Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: ilk çalıştırmada motordan gelen kayış sesi  (Okunma sayısı 33877 defa)

ilk çalıştırmada motordan gelen kayış sesi
« : 03 Ekim 2008, 00:35:36 »
motor soğukken aracı çalıştırdığımda cirrrrrrrrrrrrrrr diye kayış sesi geliyor. yaklaşık 1 dk sonra susuyor sustuktan hemen sonra ara gaz yaptığımda yine cirrrr diye ötüyor ve susuyor. motor ısındıktan sonra hiç ötmüyor. motorun sol tarafında gözle görünen kayıştan değil motorun sol bölgesinin altından ses geliyor. bence triger tabii ordaysa ama bazıları triger ötmez diyorlar. aracım şu anda 50.000 km de ve triger daha önce değişmemiş. 2000 model polo classic araç için
1- triger kayışı ötermi?
2- ne kadar tutar
3- sanayi de mi vw servisinde mi değiştirmeli?

Ynt: ilk çalıştırmada motordan gelen kayış sesi
« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2008, 14:04:26 »
servise telefon ile sordum. triger setinden bi parçanın o sesi yapabileceği söylendi. komple sete 520 ytl fiyat biçtiler. bu kadar pahalımı triger seti?

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2008, 14:13:02 »
servise telefon ile sordum. triger setinden bi parçanın o sesi yapabileceği söylendi. komple sete 520 ytl fiyat biçtiler. bu kadar pahalımı triger seti?

Öncelikle triger seti değişme zamanı yıl olarak (4 Yıl)zaten geçmiş Km olarak da(90.000) yarıyı geçmiş değiştirmeniz zaten gerekir.
Ses triger kayıştan değilde gergi kayış ve bilyalarından olabilir
Serviste pahalıdır.Özel serviste veya polodan anlayan bir tamircide 300-350 arası halladebilirsin(devirdaim dahil)
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2008, 14:16:59 Gönderen: yakkir »
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır

« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2008, 19:54:33 »
evet bu sabah aldım kamerayı ve kayıt yaptım o sesi. sanayideki ustama izlettim ve debriyaj bilyesinin yaptığını ve debriyaj setinin değişmesi gerektiğini söyledi. parçacıdan fiyat olarak debriyaj seti 250 ytl triger seti 255 ytl fiyat aldım tabii bunlara bide işçilik dahil olcak.

« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2008, 12:58:45 »
sana tavsiye ederim triger kayışını yabana atma eğre koparsda motoru kitler milyarların gider triger süpapları açıp kapatan ekzantrik milini çevirir eğer koparsa egzantrik dönmez süpap silindirin içinde kalır piston sıkıştırır ve kırar
pahalı olamsının sebebi ise motorun yarısı açılıyor değiştirilirken v kayışı gibi ortada bişr yerde değil ondan ötmenin sebebini anlmadım daha fazla bilen arkadaşlar sana yardımcı olur eminim debriyaj bilyesi demiş ustan ben anlamadaım ama neden 1 dakika sonra susuyor o zaman kayışlarda gergi var onlar da ötebilir v kayışında misalen gerginin içinde de bilya var diye biliyorum yusufun dediği gibi
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı alleyesonme

• Hatalarım stilimdiR!..
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2008, 13:14:41 »
Sanirim o Ses bende de var arabayi 2006 da aldim 47 bin km idi artik ne kadar dogru ne kadar yanlis bilemem cunki bu model 1 aracta cok az bi km bu onanmista olabilir bilemicem ve aldim alali trigere ne baktirdim ne de o soylediginiz diger parcalara baktirdim aldim alali surekli yaptirdigim baklim yag ve hawa filitreleridir baska bisi yaptirmadim.. Sese gelince bendeki cirr ... cirr ... cirr belirli periodlarda arkadasiminda dedigi gibi belli 1 sure yapiyor ve sonra kesiliyor cani isterse gene basliyor... bi ses daha var genelde 1 2  3 . viteslerde yada bosta iken cok yuksek 1 kiiikk kiikkkk kik kik kkiiiik die 1 ses onu cozemedim gitti kktc de oldugum icinde gosteremedim kimseye bilgisi olan arklara cok rica ediyorum bildiginiz bisi warsa soleyinda gecikmeden gerekenleri yaptirayim tesekkurler simdiden

Çevrimdışı serkov

• Das Auto.
« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2008, 20:52:04 »
Aynı ses benim Polo'mdan da geliyor. Motor soğukken çalıştıktan 2 saniye sonra kuvvetli bir kayış sesi ve 2 saniye içinde tekrar ses bitiyor. açıkçası çok korkuyorum ne olduğunu dair hiç bir fikrim yok. bunun ne olabileceğini söylerseniz çok mutlu olurum

??? ??? ???
Aus Liebe zum Automobil. Otomobil Aşkına. http://img401.imageshack.us/img401/1295/vwdasautologoqc9.jpg

« Yanıtla #7 : 08 Aralık 2008, 05:29:00 »
bendede bi ara marşa bastıktan sonra araba çalıştığı anda cıykk diye bi ses geliyordu gösterdm marş motoru dediler kömürlerinden yapar dediler ama şuanda yok sanırım bnmkiside kayış sesiymiş :)
PoLo BiR Ya$aM TarzıdıR.!

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2008, 11:58:44 »
Benim arabamda ses filan yoktu ama 6yaşında 60000 km de değiştirdim. Gerçi ikinci el aldığım için orj. km mi bilmiyorum. Triger setini, ankara da Atılgan vw den 220ytl ye tüm bilyalar orjinal ve vkayış seti dahil aldım. Devir daim değiştirmedim. O da 90 ytl 140.000de ikinci trigerde değiştireceğim. Arkadaşın araba 7yaşında 82000de değişti ve sakin kullandığı için çoğu bilya eskimemişti bile.

*DİKKAT trigeri her usta değiştiremez triger kopmuş gibi masraf açtırır çok ince işçiliği vardır. iyi bir usta 80-100ytlye değiştirir. Parçaları orj. alman tercih edin, gergi japon nsk olabilir  .
*220 triger+v kayış set tüm bilyalar dahil orj. Fag, ina, skf markaları,kayış ise conti-tech veya daha iyi bir marka var ismi aklıma gelmedi. 220-230ytl civarı.+90işçilik=310ytl ve aşrı yük bindirilmedikçe,yüksek devirde ani vites küçültmeleri az yapıldığında 90000km kesin gidiyor veya 6yıl diyebilirim.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

« Yanıtla #9 : 13 Ocak 2009, 14:52:59 »
benim araçtada bi kaç gündür  ilk çalıştırdığım zaman cik cik kuş sesi gibi bir ses geliyor 3-4 dakka sonra motor ısındaktan sonra ses kesiliyor sorun nedir sizce havaların soğukluğundanmı yoksa kayış ıslak olabilir de ondanmı acaca yardımcı olursanız sevinirim triger setini benden önceki sahibi değiştirdiğini söyledi arbayı alalı 6 ay oldu arkadaşlar sizce sorun nedir

« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2009, 16:12:45 »
Arkadaşım bende de aynı sorun vardı. V kayışının gergi kasnağı kitleyecek yakında bir an önce değiştir :)

« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2009, 20:22:32 »
arkadaşlar bendede vardı o ses ustama gittin v kayışını döndüren bilye bozuluş 20 ytl değiştirdim ne ses kaldı ne bi şey illa her gelen sesi trigelden geldi sanmayın yeterki vicdanlı bir ustanız olsun.