Gönderen Konu: Boğaz Kelebeği temizliği sonrası motorun hiç çalışmaması  (Okunma sayısı 31140 defa)

Çevrimdışı simyaci1

• Profili Görüntüle
Allah aşkına bir yardım.

Bu akşam mesai bitiminde arabamdaki tekleme sorunu nedeniyle boğaz temizliğini deneyeyim dedim. hava filtresinin olduğu ana gövdeyi bile çıkarmadan yalnızca sadece filtrenin kapağını açarak parça temizleme spreyini boğaza sıktım, kağıt havlu ile de sildim. Elimle boğazdaki açılan parçayı biraz iterek kenarlarını da temizledim. Sonra gaz telini çekerek aynı temizlği tekrar yaptım ama yapmaz olaydım. Marşa bastığımda marşı alıyor ama ateşlemeyi hiç bir şekilde yapmıyor.

Sonradan farkettim ki kontağı açınca boğazın kendisini ayarlarken çıkardığı ses hiç kesilmiyor ve boğaz çok hafif bir pozisyonda takılı kalıyor. Kontağı kapatınca boğaz normal kapanıyor. Ayrıca marşa basınca acaip çok çiğ benzin kokusu geliyor. Galiba boğazın hafif açık kalmasından. Bir kere vurdurmayı denedik, zar zor çalıştı ama devir 3500 den aşağı düşmedi, vitese takınca da stop etme noktasına geldi.
Ne oldu bu boğaza anlayamadım, üstelik iki ay önce 420 TL verip orjinalini almıştım. Bir şey olmuşmudur?

Tavsiyelerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum.
Araba işyerinin önünde yatıyor...
Yarın eşimle işe nasıl gideceğiz çocuğu bakıcıya nasıl bırakacağız onun kavgasını yapıyoruz.
Bu arada araba 2001 Polo Classic ALM motor.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
« Son Düzenleme: 04 Mart 2010, 23:42:10 Gönderen: simyaci1 »

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
adaptasyon yaptınız mı?

Çevrimdışı simyaci1

• Profili Görüntüle
Hayır yapmadım ama daha önce aynısını bir servis yapmıştı ve adaptasyon da yapmamıştı. Ben zaten fişini filan çıkarmadım ki.sadece içine biraz sprey sıkıp temizledim. Adaptasyon mu gerekiyor sizce?

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
hangi spreyle yaptınız?ayrıca boğaz kelebeği gaz telini çekince takılı kalmaz öyle olsa her gaza bastığımızda boğaz kelebeği açık kalır acaba kelebeğin kenarına temizlerken kağıt havlu parçasımı sıkıştı?onu kontrol ettinizmi bu işleri yaparken kağıt havlu yerine bez kullanmanız daha iyi olacaktır kağıt havlunun siz farketmeden parçalanıp içeri düşme olasılığı yüksektir.

Çevrimdışı TwinCept

• ibrahim
    • Profili Görüntüle
Forumda daha önce hangi  temizleme spreyi ile temizleneceği resimli bi şekilde gösterilmişti ve anlatılmıştı umarım dogru temizleme spreyi kullanmışınızdır
« Son Düzenleme: 05 Mart 2010, 10:41:03 Gönderen: TwinCept »

Çevrimdışı simyaci1

• Profili Görüntüle
Spreyin markasını bilmiyorum ama balata temizleyici sprey. Spreyle alakası olduğunu sanmıyorum. Galiba boğaz kelebeğini salak gibi gaz teline basarak açmadım, elimle hafif ittirerek az bişey iç kısmını temizledim.
Şimdi arabayı çekerek adaptasyona gittik ama onu da yapmıyor. Son bir kademe kaldığında açık kalıyor kelebek. Arabayı çalıştırabildik ama rölanti bazen iyi bazen dalgalı. Ve kontağı açtığımda kelebek poziyon tamamlama olayını bitiremiyor ve o vınlama sesi kesilmiyor. Sanki kelebeğin içindeki motor çalışmaya devam ediyor da kelebek doğru konuma gelemiyor gibi.
Ama kontağı kapatınca sorunsuz bir şekilde kapanıyor kelebek.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2010, 12:00:21 Gönderen: simyaci1 »

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
tavsiyem önce boğaz kelebeğini sökün sonra arkasındaki plastik kapağı açıp potansiyometre ayaklarına bir bakın sanırım kapağa baskı uygularken onlardan biri kaymış olabilir o yüzden kapatmıyordur

Çevrimdışı simyaci1

• Profili Görüntüle
Benim ne yazık ki o kadar becerim yok. Sökemem, söksem de tekrar toplayamam :-[
Sizin bildiğiniz Bursa civarında boğaz kelebeği tamiri yapan bir yer var mı? Üstelik dediğim gibi, 420 liraya iki ay önce almıştım.
ooof of

Çevrimdışı polo34

• Profili Görüntüle
araç hiç mi çalışmıyor?

bende arada sırada karbüratör temizleme spreyi ile temizliyorum, temizlik sonrası marşa basarken gaz da vererek çalıştırıyorum, sonrasında yüksek devirlere gazlayıp max 1 dakika istenmeyen gazları sıvıları aracın atmasını sağlıyorum, sonrasında araç normale dönüyor...kendi kendine gaz vermeden marş almıyor bende ...

Çevrimdışı simyaci1

• Profili Görüntüle
Motorun çalışmama problemi bitti. Çalışıyor ama boşa aldığımda ayağımı gazdan çekmeme rağmen kendi kendine biraz gaz veriyor ve boşta beklersem normal rölanti seviyelerine  (850 - 900 arası) düşmeden önce üç dört defa 1200 ile 1700 arasında gidip geliyor devir.
Ve kontağı açtığımda 2-3 saniye sonra kesilen boğazın kendisini ayarlama sesi kesilmiyor.
Çaresini bilen ya da daha önce başına böyle bişey gelmiş birisi var mı?

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
adaptasyon yani ince ayar. Ama önce 2gün bin derim kendi düzelebilir temizleme sonrası 2gün saçmalayabiliyor
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı simyaci1

• Profili Görüntüle
Bosch servisinde adaptasyon yapamadılar. Dediğim gibi adaptasyonun son kademesinde kelebek takılı kalıyor ve vınn sesi hiç kesilmiyor. Acaba ellerindeki yazılımdan kaynaklanan bir sorun mudur? VW servislerinde farklı bir yazılım mı kullanıyorlar adaptasyon için?
Araba devirdeki dalgalanmayı saymazsam şimdilik eskisinden iyi çalışmaya başladı ama ne zaman ne yapacağını bilemediğimden tedirginim.
Dediğin gibi biraz kullanayım bakalım.
Teşekkürler...

Çevrimdışı simyaci1

• Profili Görüntüle
Arabayı iki gündür kullanıyorum ama kendi kendine gaz vermesi geçmedi. Üstelik rölanti de 1000 civarında yani yüksek. Yani araba yine eski kötü günlerine dönüyor galiba. Bosch servisi ellerindeki diagnostik denilen programla adaptasyonu yapamadı. Acaba normal bir VW servisi başka bir alet ya da program mı kullanıyor? Eğer öyleyse onlar adaptasyonu yapabilir mi?
Onlar da yapamazsa boğazım öldü anlamına mı geliyor?

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
simyacı git o bosch servisine söyle boğaz kelebeğini söküp siyah kapağını açsın potansiyometreleri bir güzel kontak cleaner sıkıp temizlesin sonra takıp adaptasyon yapsın düzelecektir.