Gönderen Konu: motor yıkama  (Okunma sayısı 20949 defa)

Çevrimdışı mzfozt

• Profili Görüntüle
Ynt: motor yıkama
« Yanıtla #14 : 10 Şubat 2010, 09:42:16 »
15 gün önce yağ değişimi için gittiğimde ufak çaplı bir bakım yapıldı. Sürekli gittiğim bir usta kendisi. Motoru bildiğimiz deterjan ve tazikli suyla yıkadı,sonra hava ile suyu kuruttu. Şimdilik bir sorun yok. Umarım ileri zamanda da olmaz :)

Çevrimdışı eroldemir73

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 10 Şubat 2010, 16:02:06 »
Ben genelde motor temizleyici spray ile temizlerim. Bolca sıkarım. sadece elektrik ile ilgisi olabilecek parçalara daha dikkatli bir şekilde sıkmadan sünder ile silerek temizlereim. yağ kalıntısı filan hiç bir şey yapmanıza gerek kalmadan kendisi akıtıyor. üzerinden birde bez ile geçtin mi ..Siyah plastik parçalar pırıl pırıl oluyor. Motorun gri metal gözüken kısımlarınıda bulaşık süngerinin yeşil tarafı ile ovalayınca oda parlak bir hal alıyor. Üstelik bu haliyle bayağı bir süre kalıyor temiz temiz. Tabi kışın değil. Yaz şartlarında.

Çevrimdışı sselim

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Ekim 2010, 19:45:22 »
Arkadaşlar Ben Motor Kısmını Benzin ile Yıkattık Kas Kafalı Usta Yüzünden Yağ MÜŞİRİ denen şey 2 gün sonra patlamış araç 1 litre motor yağını dışarı atmış bir de baktım aracın önünden dumarlar çıkıyor. Allahtan Dışarı Atılan Yağ Motorun sıcaklığı ile XYInmış Motor Hala Sağlam ......YIKATMAYIN ama silebilirsiniz bence

Çevrimdışı barkit

• Hayat yaptığınız seçimlerdir...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Ekim 2010, 23:36:42 »
F1 in alat yapısında çalışan motor ustası şöyle diyor.

"Motor yıkamak doğru birşey değil. Fabrika üretirken motor bloğu üzerine özel bir sıvı sürer. O  yağ motoru dış etkilerden korur yıkaınca bu yağı çıkarırsın.
2-elektronik devrelere su gelirse ör. beyin büyük zararlar açar. İlla temiz olsun diyorsan Turtle tarzı temzileyiciler var annda buharlaşan onunla temizlersin ama koruyucu özelliği var mı ilemem.
mum dedıgınız seyın motora sıkıldıgını yenı ogrendım, o sprey  arabanın su goren yerlerıne sıkılır dıye bılıom.yanı kapı ıclerı ,camurluk ıclerıne ,kapı dıreklerıne ,bagaj bağlantı yerlerıne vb. hatta aradım ızmırde mıllet ne oldugunu bıle bılmıo pas sokucu mu ıstıon demıstı bı kac tanesı,benım arabanın kapı baglantı yerlerınde hala duruyo mumlanmıs yerler.
motor yıkatma olayıda arabasından arabasına degısır bence,ben bızım record u fırcayla kopukle suyla yıkıom banamısın demıo  :D ama sirokkoyu hiç deneme cesaretı gostermedım sılıom gecıom.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2010, 23:38:23 Gönderen: barkit »
parmak bassam olmaz mı!

Çevrimdışı nedret

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 10 Ekim 2010, 16:47:22 »
Mrb motor yıkama bencede sakıncalı bir durum;çünkü motoruyıkattım daha aynı gün başımıza birde bobin problemi çıkmıştı üstelik Serviste yıkatmıştık hani normal biyıkamacı falan olsa başımıza kimbilir neler açacaktı... İyisimi yıkatmayın,Silin hem ekonomik hemde kafanız rahat oluyor...  ;)

Saygılar...
98 vw POLO CLASSİC ;)

Çevrimdışı sevko35

• Profili Görüntüle
.
« Yanıtla #19 : 21 Nisan 2011, 17:32:25 »
.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2021, 19:19:01 Gönderen: sevko35 »
...

Çevrimdışı BARRACUDAY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 21 Nisan 2011, 21:11:27 »
Aracımı aldığım hafta kuaföre verdim. İç, dış, bagaj, motor bal dök yala misali olmuş. Sonra servise bakım için götürdüğümde usta hayran kalmıştı motorun temizliğine...Suylamı ilaçlamı temizlediler bilmiyorum ama helal olsun kuaförün aldığı 100 tl.  :tamamdir
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2011, 07:21:26 Gönderen: BARRACUDAY »

Çevrimdışı sevko35

• Profili Görüntüle
.
« Yanıtla #21 : 22 Nisan 2011, 13:50:30 »
.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2021, 19:17:57 Gönderen: sevko35 »
...

Çevrimdışı BARRACUDAY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 22 Nisan 2011, 14:13:15 »
hocam 100 lira biraz çok değil mi tabi doğrusunu siz bilirsiniz ancak 10 lira ya yapan yerler var
Sadece motor temizliği değil komple kuaförün fiyatı 100 tl. Kuaför farklı yıkamadan. 6-7 saat sürüyor kuaför işlemi + kurutma işlemi.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2011, 14:15:23 Gönderen: BARRACUDAY »

Çevrimdışı olek

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 04 Mayıs 2011, 12:34:34 »
Sadece motor temizliği değil komple kuaförün fiyatı 100 tl. Kuaför farklı yıkamadan. 6-7 saat sürüyor kuaför işlemi + kurutma işlemi.

detaylı temizlik 120 lira civarı falan oluyor ama onda tavan döşemesi , koltuklar falan da yıkanıyor.
yoksa iç dış normal temizlik 10 15 lira eder. ayriyetten motoru da temizlemek isterseniz onu da sıcak suyla yıkarlar ve en çok 10 lira da ona alırlar..

Çevrimdışı BARRACUDAY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 04 Mayıs 2011, 12:47:49 »
detaylı temizlik 120 lira civarı falan oluyor ama onda tavan döşemesi , koltuklar falan da yıkanıyor.
yoksa iç dış normal temizlik 10 15 lira eder. ayriyetten motoru da temizlemek isterseniz onu da sıcak suyla yıkarlar ve en çok 10 lira da ona alırlar..
Aynen öyle, benim yaptırdığım tedaylı temizlik.  :tamamdir

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #25 : 13 Mayıs 2011, 16:56:21 »
Arkadaşlar, öncelikle motorunuzun soğuk olası gerekiyor. belli başlı parçaları poşetle kapatın. sonaxsın motor yıkama fıs fısı var önce ondan sıkın sonra üzerine fırçasız yıkamalarda kullanılan köpükten sıkın 7-8 dk bekleyin sonra tazyikli suyu yakından olmamak kaydı ile uzaktan uzaktan motorunuzu yıkayın. kapatılacak başlıca parçalar bobinler, akü, lpg varsa beyni, ben şarj dinamosunuda kapıyorum  ne olur ne olmaz diye. onun dışında başkada bişey yok.. yıkadıktan hemen sonra 30 dakka gezintiye çıkın motorunuz kurusun.

Dizelci arkadaşlar bu işi sulama havuzlarına girerekte yapabilirler:)
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline