Gönderen Konu: yol bilgisayari yakiti fazla gösteriyor nedeni ne olabilir arkadaslar LÜTFEN  (Okunma sayısı 21018 defa)

Çevrimdışı arda2006

• Profili Görüntüle
    slm arkadaslar formunuza yeni katildim . benim yaklasik son 3 aydir kafama takilan problem aractaki yol bilgisayari yanlis gösteriyor  daha önce bu sekilde bir sorun yoktu. arabayi calistirdigimda  100km.  15  gösteriyor normalda 13 gösteriyor ve motor isininca düsüyordu 12 ye veya 11.50 ye. bu sorun  fakat sorun motor isininca  hararet 90 gelince  ayni prpblem devamli kaliyor... seyir ederken biraz yüklenince gaza yine bu ortalama yükseliyor.isiklarda durudugum zamanda yavas yavas  yine yükseliyor.. bazen 20 ye kadar cikiyor..... (bu olay sehir icinde)

bu sorunu dikkatlice inceledim  otobana ciktim uzun zamn gidice düsüyor gazi kesmeden gidersem yolbilgisayardaki ortalama yaklasik 7.9 veya 8 kadar düsütügünü görüyorum. ertesi gün yine bakiyorum  yine motor sogukken  ayni problem tekrarlaniyor sehir icinde .....

ben bu problem olmadan önce bir kackez  kelebek olan yeri sipreyle temizledim  elim rahat durmuyor tabiki hertarafi kurcaliyorum sonra yine hava akismetresini yine sipreysikarak yine temizledim    acaba bu problem nereden kaynaklaniyor yardimci olusaniz cok sevinirim     sevgilerimle arkadaslar   

ARAC BILGILERIM

vw passat 1.6 otomatik
1999 model    109.000km de

Çevrimdışı arda2006

• Profili Görüntüle
cevap verecek yokmu arkadaslar   

(vw passat 1.6 yolbilgisayar ortalama yakit problemi (youtube yazdiktan sonra cikiyor ) 5 dakika yardimlarinizi bekliyorum

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
hava akışmetrenize bir daha bir şey sıkmayın ....

değerleriniz test cihazı bağlanarakta kontrol edilmelli....yani göstergenize ulaşan tüm değerlerin cihaz ile karşılarştırılıp arızanızın teşhisinin yapılması gerekiyor 
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı çakal262

• Profili Görüntüle
benim aracımın akışmetreside temizlendi balata sipreyi ile 1 defa sıkıntı çıkartırmı arkadaşlar

gittiğim tamirciler bilgisayara bağlıyor ama hiçbirşey söylemiyorlar bu dediğiniz durumlara bakıyorlarmı acaba bir telaşla hemen söküveriyorlar

Çevrimdışı arda2006

• Profili Görüntüle
sevgili nakres kardes ordamisinniz

Çevrimdışı arda2006

• Profili Görüntüle
arkadaslar tamam haklisiniz fazla kurcalamamak gerekiyor vakat bu sorun nerden kaynaklaniyor ve arza nereden olabilir veye berdendir bana bu konuda bilgi veririseniz sevinirim sevgilerimle

Çevrimdışı arda2006

• Profili Görüntüle
arkadaslar problemi bu adresten bakarsaniz sevinirim         http://www.youtube.com/watch?v=TA0Is4mQZHc   sözlü olarak anlattim

Çevrimdışı urald

• Profili Görüntüle
Videonuzu izledim. Kastettiğiniz aracın gerçek yakıt tüketimi mi, yoksa yol bilgisayarındaki rakamın doğru yada yanlışlığından mı bahsediyorsunuz? Gösterge hatalı diyorsanız ona  diyecek bir şeyim yok ortalama hesaplayan programda bir hata oluşmuş olabilir ancak fiili yakıt tüketimini ölçtünüzde aracınız normale göre gerçekten fazla yakıt tüketiyorsa o zaman yakıt tüketiminin sebeplerini motor ve diğer etkileyen parametrelerde arayabilirsiniz. Eğer yapmadıysanız aracın yol bilgisayarı sizinde bildiğiniz gibi 2 hafızalı 2.hafızayı sıfırlayın bu hafıza kontağı kapattığınızda sıfırlanmaz yanlış hatırlamıyorsam 1000 km ye kadar sıfırlanmıyor.

Depoyu doldurup litre olarak yakıt tüketiminizi hesaplayın. Hesapladığınız değeri 2.hafızada tutulan kayıtla karşılaştırın. Eşitse ve rakam yüksekse ozaman nedenini araştırın. Fiili olarak normal ancak bilgisayar yüksek hesaplıyorsa ozaman yol bilgisayarına baktırın boşuna motoru kurcalamayın. Hava akışmetresi narin bir parçadır ultrasonik olarak dahi arızalı olanları temizleyip kullanmayı denedik olmuyor. Hele sprey falan sıkmayın enbüyük düşmanı araç temizlemekte silmekte kullanılan silikon spreyler motor çalışırken hava emişinin olacağı bölgelerde bu tür spreyleri kullanmayın derim.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı arda2006

• Profili Görüntüle
sevgili  arkadasim urald bahsettigim göstergeler neden sabit kalmiyor bundan 2.5 ay öncsine kadar sabit kaliyordu.... ve eskiden bu deger 15 ve ya 28 degilde standart olarak 13 veya 12  den basliyordu yakit tükerim ortalamasini benim sorunum neden bu sekilde oldu acaba bir parcami bozuk yada ben hep sifirladigim icinmi bu sekilde oluyor

Çevrimdışı urald

• Profili Görüntüle
Anladım da siz göstergedeki rakama göre hava akışmetresi gibi motorun hayati parçalarına müdahale ediyorsunuz. Araç sizin dilediğinizi yapabilirsiniz ona sözüm yok. Ancak bende diyorumki Bu araçta 2 hafıza var ozaman 2 nolu hafızayı silmeyin. Üzerinde biraz kilometre biriksin örneğin 60 - 70 km veya daha fazla. Kontağı kapatmadan evvel tüketim değerini bir yere yazın. Kontağı kapatıp bir süre bekleyip tekrar açtığınızda eğer bu rakam farklı, yada çok kısa sürelerde değişiyorsa ozaman yol bilgisayarınızda problem vardır.

Yol bilgisayarının hafızalarını silerseniz, belirli bir süre anlık yakıt tüketimi gibi hızlı değişerek gösterir. Bu çok normal çünkü ortalama tüketim tüketilen yakıtın gidilen yola bölünmesiyle bulunuyor. Benim aracımda bu işlemi bilgisayar her 30metrede bir litre bölü mesafe yaparak buluyor sizinkide öyledir. Anlık tüketim 30 metrelik bölümleri gösterirken ortalama tüketim toplam katedilen mesafeye göre hesaplanıyor. Mesafe arttıkça ortalamanın güncellemesi yavaşlıyor normal olarak.

Sürekli hafızayı sıfırlıyorsanız ortalama tabiki çabuk değişir. Size daha önce söylemeye çalıştığım sorunun  yerini belirleyin. Motormu, bilgisayarmı ona göre müdahale edin. Uzaktan doğru size kimse bu problem için şunu değiştir düzelir diyemez ancak başına gelmiş olan varsa neala. Benim aracımdan örnek vereyim yol bilgisayarı araç 25 000 km deyken kendi kendine ekran değiştirmeye başladı 3sn yakıt tüketimi 3sn ortalama hız vs.. hiç düğmeye basmaya gerek yok sırayla gösteriyor. Çözüm yol bilgisayarı değişti bilgisayar dediğn göstergeye bağlı komple gösterge paneli değişti diyeceğim o ki yol bilgisayarının kendiside arıza yapıyor. Ben aracı 0km aldım bugün 183000km de 10 senedir kullanıyorum çok tatsız arızalarını gördüm. Çok keyiflide kullandım kesinlikle problemsiz bir araba değil ama alışkanlık yapıyor :) Kolay gelsin size.