Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Passat turbo kesiyor  (Okunma sayısı 39873 defa)

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
Ynt: Passat turbo kesiyor
« Yanıtla #14 : 05 Aralık 2012, 01:08:31 »
alpere katılıyorum önce araç cihaza bağlanmalı zaten n75 den şüpheleniyorsanız servis takar bitane sağlam bide öyle ölçer ha herşey düzelirse yola devam yok düzelmediyse havaakışmetresi vs hortumlar tekrar kontrol edilir.

« Yanıtla #15 : 05 Aralık 2012, 01:18:39 »
Kardesim arkadas zaten butun hortumlari degistirmis. O hortumu zaten takmazsan araba hic gitmez. Bu arkadasinki 3000 deviri gectikten sonra problem yaratiyor. Nu problemde bilinmis N75 valve problemidir.

Bir de turbo ya gidenlerin kontrol edilmesini tavsiye edeceğim.. Komple bir hortum kontrolü sonra verdiğim siralama denirse hem masraf hemde çözüm daha hizli olur diyorum...

Yine üstüne basarak yineliyorum.. vag com ariza tespitinin olmasi çözüm için daha sağlıklı olur..Bu arada EGR Valfi temizligini de hatırlatmak isterim.

« Yanıtla #16 : 05 Aralık 2012, 01:46:14 »
EGR valvedan bu arizayi yapmaz. Ustune basa basa diyorum, burda hollandada cok bilinmis bir problem bu. N75 valve cok bozuluyor. Ve aynen arkadasimizin yazdigi gibi 3000 devirden sionra kesiyor ve ondan sonra duzelmiyorda. Arabanin turbo gucu tamamen kesiliyor.

Bunuda sadece otobandan, 4cu vitesten itibaren yapiyor cogu zaman.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2012, 01:46:41 Gönderen: KaRaKaN61 »

« Yanıtla #17 : 05 Aralık 2012, 02:27:00 »
inundatio arkadaşa katılıyorum aynı sorunu bende yaşadım ve sorunu fikir alışverişiyle bulduk ve çözdük.turbo ve egr kurum temizliği yaptırmıştım sorun çözülmemişti.öncelikle bilgisayara bağlatıp turbo basıncına baktırın normal değerlerde ise n75 valfi ardından hava akışmetre(maf sensörüne) yönelin.benim sorunum bu maf sensörüydü hallettik çokşükür.zaten bilgisayarda maf sensör arıza uyarısı verdi.ve sakin yan sanayi kullanmayın benim araçtakine yan sanayi parça kullanmışlar daha önce.orjinal bosch marka taktırdım sorun kalmadı

« Yanıtla #18 : 05 Aralık 2012, 07:12:01 »
Kardesim arkadas zaten butun hortumlari degistirmis. O hortumu zaten takmazsan araba hic gitmez. Bu arkadasinki 3000 deviri gectikten sonra problem yaratiyor. Nu problemde bilinmis N75 valve problemidir.

n75e giden hortum eğer 1.8t ile aynı mantık ise serum hortumu gibi gereksiz görünen incecik bir hortum, o takılı olmayınca da araç gider, bende çıkmıştı çünkü, ama şikayetteki gibi düzensizleşebilir

şekilde n249 valfinden (n74 valfine) dediğim hortumun çıkış noktasını gösteriyor, bende o yerinden çıkmıştı, o sipsiye sığacak kadar incecik bir hortum

niye bu kadar kızdın anlamadım

Çevrimdışı serhan61

• Yolu bilmekle yolda yürümek farklı şeylerdir...
« Yanıtla #19 : 06 Aralık 2012, 05:51:05 »
bu sorunun bi kaç sebebi olabiliyor bence aynısı başıma geldi hava filtresinin üstündeki sensörü değiştik düzeldi maf sensörüydü galiba..

« Yanıtla #20 : 31 Mart 2014, 11:57:12 »
merhaba kardesım turbo hortumuna baktırmanı tavsıye ederım genelde o kopuyo veya hasarlanıyo ondan kaynaklanıyo olay

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
« Yanıtla #21 : 31 Mart 2014, 12:20:12 »
merhaba kardesım turbo hortumuna baktırmanı tavsıye ederım genelde o kopuyo veya hasarlanıyo ondan kaynaklanıyo olay

adam hepsine baktım degiştirdim diyor msjları okumadan mı yazıon nabıyon
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

« Yanıtla #22 : 02 Nisan 2014, 16:06:43 »
diyelim ki okumadan yazıyorum !!!sorun mu var

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
« Yanıtla #23 : 04 Nisan 2014, 13:23:48 »
sorun yok sadece kalabalık
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

« Yanıtla #24 : 15 Nisan 2014, 11:30:30 »

Var

« Yanıtla #25 : 02 Eylül 2014, 22:13:35 »
arkadaşlar buradaki konuya bağlantılı olarak sıkıntımı aktarayım . Burada yorum yapanlar sıkıntımı çözer diye düşünüyorum. Benim sorunumu forumda biri daha dile getirmiş ama çözüm noktasını yazmamış. Aracım 1.9Tdi 130 bg triptonik 2004 model.  Aracım hafif rampalara gelince 100 km hızla giderken 90-80 km hıza düşüyordu. Son 2 gündür 2. viteste çıkılabilecek dik rampalarda 1500 devirin üstüne çıkmadığını farkettim. Üstelik tam gazla . Aha dedim turbonun işi bitti. Sanki arabada hiç turbo yok gibi hareket ediyordu. Düz yola çıktığımda ise hızını alınca araba normal seyrinde gidiyor ani gazlamalara tepkiyi çok geç veriyordu. Resmen yığılıyordu. Sabah aracımı semtimde bulunan bir ufak Volkswagen servise götürdüm. Orjinal el bilgisayarında turbo basıncını ölçtüler. Hiçbir arıza göstermedi. 1600 psi değerinde olaması gereken değerler 1475 gösteriyordu. Bu da gayet normal değerlermiş. Ben de eksoz da bir zırlama sesi olduğunu acaba katalizörün tıkalı olduğunu ya da katalizörün komple dağılmış olma ihtimalini gözönüne almamız gerektiğini ustaya söyledim. O da yapabilir önce bir eksozcuya baktır dedi . Ekzozcu abi zırlama sesi katalizörle turbo arasındaki parçanın dağılmış olduğunu ama bunun güç kaybına sebep veremeyeceğini söyledi . Hem onu değişelim hem de katalizöre bakalım dedi. Sökünce katalizörün sağlam olduğunu gördü. Katalizörün içine kompresörle hava bastı ve aradaki parçayı değiştirdi. Bu arada iş bitince motor Sarı ışık lambasını yaktı. Arıza verdi. Abi ışık önemli değil ben şuan lamda sensörünü çıkardım bir gez dolaş bakalım güç kaybı düzeldimi dedi. Gezdim değişik olmadı. Tekrar döndüm ekzozcuya hava filitresinin üstündeki lamda sensörünü yerine taktı. Benim yapabileceğim bu kadar dedi saat 9 a geliyor ekzozla ilgili sıkıntı olursa gel yarın dedi. Bindim eve gelirken baktım araba eski gücüne kavuşmuş. Şimdi bu araçtaki arıza lamda sensörümüydü ki değiştirmedim yerinden çıkardı taktı yoksa katalizöre hava bastı araç rahatladımı çözemedim. Şuan motor ışığı uyarı veriyor. Ekzozdan gelen zırlama kesilmedi ama motor eski gücüne kavuştu. Ben anlayamadım anlayan biri varsa yorumlarınızı bekliyorum acil şekilde...

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #26 : 02 Eylül 2014, 22:29:23 »
Lambda sensörü hava filtresinin üzerinde değil egzoz borusu üzerinde bulunur. Egzoz gazı sıcaklığını algılayarak hava-yakıt karışımının ayarlanmasını sağlar. Hava filtresinin üzerinde bulunan sensör maf sensörüdür, emilen hava miktarını ölçerek yakıt miktarını ayarlar ve düzenli aralıklarla temizlenmelidir. İki parça da performansı etkileyebilir. Öncelikle yetkili bir servise danışarak hata kodu alınıp gerekli kontroller yapılırsa vakit ve para kaybetmeden sonuca hızlıca ulaşılabilir.
Akıl yaşta değil baştadır.

« Yanıtla #27 : 03 Eylül 2014, 00:04:29 »
Doğrudur maf sensörüdür ismi  ancak gittiğim serviste kullandıkları cihaz orjinal cihaz hata vermiyor. İstanbul da doğuşa veya avek e gitmek işime gelmiyor. Çünkü bir varta akü değiştirdim 3 saat sürdü. Sabah ilk iş tekrar bağlatacam cihaza bakalım motor sarı ikaz ışığı neymiş.  Sonrada eksozcuya gidecem.