Gönderen Konu: Passat FSI motorlarda sorun yok mu? Yardım lütfen  (Okunma sayısı 16270 defa)

Çevrimdışı Pasha

• Profili Görüntüle
Passat FSI motorlarda sorun yok mu? Yardım lütfen
« : 24 Şubat 2008, 02:16:54 »
Öncelikle herkese selamlar. Forumu yeni keşfettim ve faydalı olacağını düşünerek aranıza katılmak istedim.

Son 10 yıldır Vw kullanıcısıyım. Polo dan golf e ve en son bora ya kadar tüm sınıflara binme fırsatım oldu. Bu 10 yılda Volkswagene hayranlığım hiç eksik olmadı.. En sonunda Vw de en yaygın üst sınıf diyebileceğimiz Passat ı tercih ettim.
Aracı yeni aldım. 2008  model düz vites 1.6 FSI..  teslim aldığım ilk dakika araca bindiğimde dikkatimi çeken ilk şey, aracın kalkışta avans vurur gibi tıkırdamasıydı. Bunu araç teslimlerinde az yakıtla teslim edişlerine yordum. Ancak bu sıkıntı halen devam ediyor.. Hatta hafif eğimlerde tıkırdama yerini takırdamaya bırakıyor.. Bu sorunu yetkili servis bunlar böyle vs ile geçiştirdi. Başka bir passat kullandırdılar o da aynı takırdıyor. Doğuş otomotivden heyet çağırttım ancak onlarda salladı iişin gerçeği. Herkesin yüzünde sorunu bal gibi bilme ifadesi varken ağızlarından bu bir arıza değil ama kafaya takılırsa sorun gibi garip şeyler çıktı.
Tamam, sebep, işte kasa ağır 115 düşük kalıyor vs. ama bunlar beni tatmin etmiyor. performansı düşüktür vs onu herkes anlar o ayrı bir şey, ama bu bence çok ciddi bir sorun. fabrika 95 oktan dediği halde 97 kullandım yıne bir şey değişmedi.

Anlayacağınız yıllardır vw kullanan biri olarak bu benı çok rahatsız etti ve açıklamaları yemedım.. :)
Yemeyişimdeki en büyük faktör şu.. Hiç düşündünüz mü? segment olarak hemen hemen aynı sınıfta olmasına karşın, neden Audi A4 lere hiç 1.6 FSI motor koymadılarda 2008 model A4 leri hala eski teknoloji dediğimiz ( ki bence çok iyi ve sağlam bir motor ) 1.6 102 Hp ile sattılar?
Ve neden şuan TSI a geçildi?
Hadi Passat ağır, golftede mi ağır kalıyordu? Hayır.. Çünkü bence sorun performanstan çok, FSI ilerin sorunlu oluşu.

Bu konuyu daha önce duyan ya da yaşayan, duyan, dikkat eden var mı?

Yada arkadaşlar ben mi çok kılımda beni mi buldu bu :)

Okuduysanız son 10 yıldır vw den başka araca binmedim diyorum... Ama bu sinir bozucu olay vw le işimi bitirdi ve şuan 2 aylık aracımı satışa çıkardım..

Fikri olanlar yardımlarını yada tecrübelerini esergemezlerse sevinirim.

Herkese selamlar

Pasha

Çevrimdışı erdem2179

• erdem2179
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk3 gti
Ynt: Passat FSI motorlarda sorun yok mu? Yardım lütfen
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2008, 02:21:09 »
takırdama dediğini biraz daha açarsan yardımcı olurlar emin ol
Mk3 gti

Çevrimdışı Pasha

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2008, 02:28:51 »
takırdama dediğini biraz daha açarsan yardımcı olurlar emin ol

takırdamadan kastım, avans vurması düşünün, onun çok daha hissediliri ve kabası benzeri bir tıkırdama, eğimlerde ise biraz ayarlayarak kalkmazsan takırdama. bu tabii ki avans vurması değil. FSI motorun sesi böyle diyerek geçiştiriliyor. yok eğer 2-3 bin devirle kalkarsan o zaman sorun pek duyulmuyor, ama fazla gaz vermeden kalkış yapan bir sürüş tekniğiniz varsa ve daha önce hiçbir araçta böyle bir garip tıkırdamalar görmediyseniz bu garip geliyor.. umarım izah edici olmuştur

Çevrimdışı erdem2179

• erdem2179
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk3 gti
« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2008, 14:22:03 »
anladım pasha babamda bora var 1.6 comfortline aynı sorun ondada var.cevabını biliyosun zaten motor a kasa ağır geliyor pasha borada bu varsa passat daha ağır olduğu için malesef bu sorunu çekeceksin kalkışlarda önce deviri biraz yükseltirsen gaz pedalına bi kere bas bırak ondan sonra kalkış yap yapmayacaktır.triptonik alsaydın bu sorunu yaşamazdın neyse almışın artık kazasız belasız arkadaşım...
Mk3 gti

Çevrimdışı Pasha

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2008, 20:07:52 »
anladım pasha babamda bora var 1.6 comfortline aynı sorun ondada var.cevabını biliyosun zaten motor a kasa ağır geliyor pasha borada bu varsa passat daha ağır olduğu için malesef bu sorunu çekeceksin kalkışlarda önce deviri biraz yükseltirsen gaz pedalına bi kere bas bırak ondan sonra kalkış yap yapmayacaktır.triptonik alsaydın bu sorunu yaşamazdın neyse almışın artık kazasız belasız arkadaşım...

iyi temenniler için teşekkürler, erdem bu hafif bir avans sesi değil aslında, motorun kendi yapısında var tıkırdama.. borada yapıyorsa bana normal değil gibi geliyor. Yani benzin yada küçük bir bakımla çözülme ihtimali vardır sanırım. Çunku bende passattan once 4 yıl bora vardı en ufak bir sorun yaşamadım. ama dediğin doğru erdem, triptonikte ve 2.0 FSI da böyle bir sorun yok..

Çevrimdışı balimsnet

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Mart 2008, 01:51:57 »
1,6 FSı var bizde. az gaz verdiğin zaman takırdama dediğiniz gibi oluyor. ÖZelikle babam arabayı garaja sokarken oluyor bu tıkırdama.Eskiden çok kızardım babama, özellikle ilk aldğımuz zamanlarda (2006) ama bizzat kendim kullanınca anladım ki durum farklı.