Gönderen Konu: Passat 1.6FSI konusunda yardım  (Okunma sayısı 39541 defa)

Çevrimdışı LeanBack

• Profili Görüntüle
Passat 1.6FSI konusunda yardım
« : 15 Ekim 2007, 22:56:00 »
şuan 2006 S40 1.6 kullanıyoruz ve aracı değiştirmeyi düşünüyoruz. sebebi 2 sene kadar sonra biraz lüks bir araç alınacak ve S40 2 sene sonra inanılmaz değer kaybedecek. şuan satarsak yaklaşık 38bin ytl. ikinci el 2006 Passat FSI'lar 43bin ytl civarı ve ilerde değerini çok iyi koruyacağı kesin. biraz ticari bir alım olacak açıkcası, 2 senelik periyodda Passat düşünüyoruz.

araçla ilgili bazı temel bilgilere ihtiyacım var, kronik bir sorun yaşayan oldu kullananlar arasında FSI motorla veya elektronicle ilgili? ortalama yakıt tüketimi nasıl? aracın genel izolasyonu, motor performansı (1.6 tiptronic olanı kulladım çok az, pek de iyi değildi açıkcası) başka genel verebileceğiniz bilgiler varsa sevinirim.

bide ankarada sunroof'lu 2006 25bin km altı ayrıca bir Passat bulursanız daha bir sevinirim :) teşekkürler.

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Ynt: Passat 1.6FSI konusunda yardım
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2007, 02:01:04 »
Merhaba.
Yeni kasa passatlarda su ana kadar yasanan tek sorun fren sistemindeki kucuk bir parcanin degisimi idi.Bu da onemli birsey degil hatta tehlikesi bile yoktu ama ne olur ne olmaz deyip 2005 model passatlari servis geriye cagirdi ve ucretsiz olarak sorunu halletti.Bunun disinda herhangi bir kronik arizasi cikmadi aracin.

1,6 passatta iki motor kullaniliyor.
1.6 102 hp hp lik 8 valve lik motor
1.6 fsi 115 hp lik 16 valvelik motor.

Fsi motor tercih etmenizi oneririm.Digeri eski nesil motordur hem performansta hemde yakitta fark ettirir.
Su anda passat 1.6 fsi comfortline nin sifir km fiyati 50 bin ytl.Pazarlikla 48 e kadar duserler diye tahmin ediyorum.Bana kalirsa hic ugrasmayin gidin sifir km passat alin.Ikinci el degerleri cok yuksek.Bu fark icin degmez diye dusunuyorum.

1.6 modellerinde standart olarak sunroof sunulmuyor.Highline modellerinde sunuluyor ama bu donanim secenegi de 1.6 motorlarda yok ne yazikki.Simdi exclusive diye bir secenek cikti 55 bin ytl.Onda alabilirsiniz.Fakat bunun ikinci eli daha piyasaya dusmemistir cunku cikarli 1 ay bile olmadi.Orjinal olarak sunroof almaniz mumkun degil ancak ekstra olarak yapilmisini alabilirsiniz fakat bende bunu tavsiye etmiyorum.Sonucta serviste takiliyor.Her ne olursa olsun fabrika cikisli sunroof un isciligi ve kalitesini tutamaz.

Aracin performansi s40 1.6 dan sonra dusuk gelebilir.Malum arada agirlik farki var.
Otomatik sanziman tavsiye etmem.Cunku 1.,6 larda DSG degil eski sistem otomatik sanzimanlar kullaniliyor.1.6 motor araci tasimakta zaten gucluk cekerken birde otomatik sanziman alirsaniz hem ortalama 1.5 litre yakit sarfiyati hem de performans dusuklugu yasarsiniz.

1.6 fsi fazla kullanmadim ama alt devirlerde cok cansiz oldugunu hissettim.ozellikle 2000 devir altina indirmemeniz gerekiyor.Yoksa arac resmen bayiliyor.Bu devirlerin altinda gazi dipleseniz bile arac gitmemek icin israr ediyor.

Yakit tuketimi fena sayilmaz.1.5 tona yakin bir aracta 1.6 motor kullanildiginda dogal olarak bu kasayi tasiyamayacagi icin sehir icinde normal kullanimda 9 litreyi asan yakit tuketimiyle karsi karsiya geliyorsunuz.Istanbul gibi buyuk sehirlerde iseniz bu rakam 11 e kadar cikabiliyor.Sehir disinda ise 90-100 gibi hizlarda 6 litre gibi bir yakiti var ki bunda 6. vitesin etkisi cok buyuk.120-130 km gibi hizlarda ise 7-8 litreye variyor bu rakam.

2005 model tertemiz bir 1.6 fsi:
sahibinden.com - Türkiye'nin ilan ve e-ticaret platformu - Oto, Emlak, Bilgisayar, Cep Telefonu, Elektronik, Antika, Giyim, Mobilya, Eleman / İş Arayanlar ve daha fazlası

sunroof u yok ama birde 2005 model.

tekrar soyluyorum eger mali durumunuz yeterli ise ikinci el ile ugrasmayin arada 5-6 bin ytl fark icin bence gidip sifir km almak mantikli ki yil sonu yaklasiyor belkide cok kelepir bir sifir km bulabilirsiniz.liste fiyati 50 bin ytl.Bir hafta once 54 bin ytl idi.Belki de yil sonuna pazarlikla pesin fiyat 47 civarina bile albilirsiniz.

Hayirlisi olsun insallah.

Çevrimdışı LeanBack

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2007, 17:39:01 »
çok teşekkür ederim cevabın çok açıklayıcı oldu :)

sıfır almak demek en yüksek değere satılan araç bile olsa illa ki değey kaybı demek. bizim değiştirmedeki temel düşüncemiz de bu zaten. değer kaybını önlemek. tekrar sıfır bir araç alarak aynı duruma muzdarip kalırız. kaldi ki Volvoyu sıfır alırken Passat alma imkanımız da vardı ama Volvo'yu aldık, 1.6D modellerin benzinliler üzerinde oluşturacağı değer problemini düşünmeden :) bir sene sonra 33bin ytl civarından fazla etmeyeceğini biliyorum bu aracın. bu yüzden temiz bir FSI'a 44bin ytl veririz, sorun değil.

arabanın performansı S40dan düşük gelir derken ben FSI ile kalkmıştım beni geçmişti :) muhtemelen geçmesinin sebebi oldukça kısa vites oranları, araba 4. viteste 145kmh filan yapıyor en fazla. performanstan ziyade tüketim verileri daha önemli. net tüketim rakamları alabilirsem kullanıcılardan çok iyi olur.

ayrıca başka bulduğunuz ilanlar varsa paylaşırsanız sevinirim. S40da sunroof vardı, bunda olmamazlık olmaz :)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2007, 21:48:14 »
çok teşekkür ederim cevabın çok açıklayıcı oldu :)

sıfır almak demek en yüksek değere satılan araç bile olsa illa ki değey kaybı demek. bizim değiştirmedeki temel düşüncemiz de bu zaten. değer kaybını önlemek. tekrar sıfır bir araç alarak aynı duruma muzdarip kalırız. kaldi ki Volvoyu sıfır alırken Passat alma imkanımız da vardı ama Volvo'yu aldık, 1.6D modellerin benzinliler üzerinde oluşturacağı değer problemini düşünmeden :) bir sene sonra 33bin ytl civarından fazla etmeyeceğini biliyorum bu aracın. bu yüzden temiz bir FSI'a 44bin ytl veririz, sorun değil.

arabanın performansı S40dan düşük gelir derken ben FSI ile kalkmıştım beni geçmişti :) muhtemelen geçmesinin sebebi oldukça kısa vites oranları, araba 4. viteste 145kmh filan yapıyor en fazla. performanstan ziyade tüketim verileri daha önemli. net tüketim rakamları alabilirsem kullanıcılardan çok iyi olur.

ayrıca başka bulduğunuz ilanlar varsa paylaşırsanız sevinirim. S40da sunroof vardı, bunda olmamazlık olmaz :)

Sevgili arkadasim tabi ki siz bilirsiniz ama bence halen sifir km almalisiniz ama sonucta deger kaybedecegi dogrudur ama sifir km nin kokusu bile yeter.

Ben Burdur da yasiyorum ve burasi kucuk bir sehir.2-3 tane caddesi var diyeyim size.Caddede cogu zaman 3. viteste 30-40 km gibi hizlarda eger kirmizi isiga yakalanmazsaniz sabit sekilde gidebilirsiniz.Sadece aksamlari ve sabahlari trafik oluyor.Mesai saatlerinin baslangic ve bitim saatlerinde.Boyle bir yerde normal kullanimlarda araci cok uzmeden kullanirsaniz sehir icinde 7.5-8 litre civari yakitiniz oluyor.Tabi Istanbul gibi buyuk sehirlerde iseniz ve surekli vites degistirip kirmizi isiklara yakalanirsaniz bu tuketim 10 litreye kadar cikar.Hatta biraz da performansli kullanayim derseniz bu rakam 11-12 civarina kadar cikar.Kaba taslak kucuk sehirlerde sehir icinde 23-25 ykr araliginda buyuk sehirlerde ise 29-31 ykr araliginda yakit tuketiminiz olur.
Sehir disinda ise normal kullanimda 90-100 km gibi hizlarda eger araci uzmeden giderseniz 6 litreye kadar dusebiliyor yakit tuketimi.120-130 km gibi hizlarda 8 litreye kadar yolu var.yuksek hizlarda ise 160-170 gibi suratlerde sehir icindeki gibi 10 litreye yakin yakit tuketirsiniz.

Ben acikcasi performansini begenmiyorum.Sehir icinde yeterli ama sehir disinda ozellikle sollamalarda 90 km gibi hizlarda bazen 2 vites bile dusurmek zorunda kaliyorsunuz.Ama ben sakin kullanirim tehlikeli islere bulasmam derseniz gayet yeterli bir performansi var.

Passatin benim gorebildigim (bizde 2 tane yeni kasa var asagi yukari ikiside 30 bin km civarinda.forumda bir kac sey karalayip cizdim isterseniz okuyun faydali olabilir Onarım Modu ) bir kac eksiklik veya negatif yon var.
1.Aracin suspansiyonlari sert tutulmus.Her ne kadar cok guzel yol tutsa da konfordan odun veriyor.
2.Ic mekanin bazi yerlerindeki plastik malzeme kaliteli degil.bir kac senelik bir kullanimla o plastiklerden citirti-tikirti sesleri gelebilir.Bizimkilerden herhangi bir ses gelmiyor su an icin.
3.Abs devreye sanki daha erken giriyormus gibi geldi.
4.Bozuk satihli yollarda cukurlara girince aracin bagaj kismina yakin sol taraflardan vuruntu sesi gelebiliyor.(her zaman olmuyor ama)

Bu ozelliklerinin disinda cok iyi bir araba benim gozumde.

Performans konusunda aslinda haklisiniz.Ben 1.6 dizel s40 a bindim yeterli gibi geldi ama sizinkisi benzinliymis onlara hic binmedim.Passatla arasinda 0-100 km hizlanmada 0.3 saniye fark var.Passat daha iyi.Tabi bu fark pratikte pek hissedilmez.Acikcasi plotaji daha iyi olan sofor onde bitirir diyebilirim.
Simdi s40 1.6 benzinlinin ozellikelerini inceledim de yakit tuketimi olarak cok farki yok.Aralarinda yarim litre gibi bir rakam oynar diye dusunuyorum.Bu da +15 hp lik motor gucu ve agirliktan kaynakliyor.

Size genel anlamda oneririm passati kolay kolay pisman olmazsiniz.
Sunrooflu bulmaniz biraz zor.Cunku comfortline donanim alipta sunroof taktiran tek tuk kisiler var.Cok az yani.2.0 tdi comfortline alipta sunroof taktiran gordumde 1.6 fsi de su ana kadar hic gormedim.Ama bulunmaz diye birsey yok tabi.

Sunrooflu gorebildigim bir kac ilan linkini ekliyorum.Incelemenizi tavsiye ederim:
sahibinden.com - Türkiye'nin ilan ve e-ticaret platformu - Oto, Emlak, Bilgisayar, Cep Telefonu, Elektronik, Antika, Giyim, Mobilya, Eleman / İş Arayanlar ve daha fazlası

Passat hakkinda akliniza takilan seyler olursa yardimci olurum.Hosca kalin.Hayirli olsun insallah.

Çevrimdışı everal

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2008, 15:08:29 »
ben 1.6 fsı 2006 model kullanıyorm.performanstan kastınız,ivmelenme ise,motor performansı çok iyi değil ,iyi olması da beklenemez zaten.1400 küsür ağırlık var,115 beygir çünkü.ama ben bunları bilerek aldım.benim için önemli olan teknoloji ve donanım,siz araçtan ne bekliyosunuz,önemli olan bu.Araç çok sessiz,çok konforlu ,özellikle arka koltuklar çok geniş,diz mesafesi çok rahat,yol tutuş son derece başarılı,içerde kullanılan malzemenin kalitesi çok iyi,şehirlerarsı 6.5 lt.gibi yakar...bence bi denem sürüşüne gidin.yüksek performans için 2.0 almanız lazım.Ama o da iyi para.

bye..
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2008, 16:25:16 Gönderen: G60 »

Çevrimdışı balimsnet

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Mart 2008, 00:37:53 »
biz de 2006 model 1,6 FSI var. performans konusunda fazla bir şey beklememek lazım. yakıt tüketimi uzun yolda 6,5 gibi 100 km hız 6. viteste.    Aracın şehir içi ortalaması 14 e kadar çıkabiliyo. mAlum istanbul trafiği dur kalk dur kalk.

Çevrimdışı zcan38

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Aralık 2009, 19:00:39 »
malum motor sesini test verilerine dahi yazmış ilgili yazarlar.bende özellikle garaja girerken çok rahatsız oluyorum.ve bir çok passatı dinledim fsi lerin sesi aynı.performans makul bence.yeterki yakıta dayan.basınca gidiyo.ama o zamanda çok yakıyor.çok az yakıp çok hızlı giden araba görmedim.yakıt aratarsa hızda artar