Gönderen Konu: esp sorunum var...  (Okunma sayısı 16352 defa)

Çevrimdışı 2004PaSSaT

• Profili Görüntüle
esp sorunum var...
« : 27 Mayıs 2011, 12:09:49 »
herkese merhaba...
can sıkıcı bir esp sorunum var. aracım 2004 model 1.6 lpg li passat. şöyleki; arabamı sabahları soğukken ilk çalıştırdığımda esp lambası yanıyor yani devreden çıkıyor ve araba ön tarafından sallanıyor. kendi kendine baya  titriyor. bu böyle 5-10 saniye sürüyor. daha sonra lamba sönüyor ve herşey normale dönüyor. fakat gün için de bazen yolda aniden yanmaya başlıyor arabaya bi haller oluyor. skoda servisi önce sensörden deyip baktı. düzeldi dedi. arıza devam edince bu defa biz buna patlatma (aracın sabahları sallanmasına) yapıyor deriz dediler. elektrik sistemindendir dediler. bujiler, lpg si  vs. si kontrol edildi hiç sorun yok. bu arada alakası var mı bilmiyorum 1-2 ay önce aracın direksiyon hidrolik borusunu değiştim park ederken direksiyon zorlanıyor.
en son vw servisi bobinden olabilir ama denemek lazım dedi. yani deneme yanılma yoluyla bulunacak. ben de öyle bıraktım.
ama bugün yolda önümdeki araç yeşil  şıkta kalkmayınca bende aniden durdum  yine aniden kalktım ve esp lambası yandı ve arabaya bi haller oldu 1-2 dakika boyunca araba şahlandı sanki devir saati yükseldi hızlandı.
acaba ne yapmam gerek?
fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimdışı biciga

• Profili Görüntüle
Ynt: esp sorunum var...
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2011, 14:41:47 »

A.s. esp sorunu benim arabada da var.2004 ,1.6 benzinli. Ama benimki arkada oturanlar kalkıp oturduğu zaman esp ışığı yanıyor.kendi kendine sönmüyor stop edip tekrar çalıştırdım mı bir daha yanmıyor.usta arka koltuğun altında sensör var o bozulmuştur dedi.Çok gıcık oluyorum o ışık yandığı zaman ama şimdilik böyle kullanıyorum bir daha yanıp da hiç sönmezse değiştirecez artık:(

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2011, 00:49:35 »
selam,

esp, abs kontrol ünitesi ile kontrol ediilen bir sistemdir. esp sorunlarını abs kontrol ünitesi (03 nolu modül) modülü kayıt tutar. cihaz bağlayıp arıza sormak gerekir. 2006 model ve üstü araçlarda direksiyon kontrol modülü ve direksiyon açı sensörü ile de ilintilidir. 2004 model incelemedim (hiç denk gelmedi nedense). Kısacası aracı cihaza bağlayıp arıza kodu görmek gerek.

Çevrimdışı mesut7474

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2011, 18:51:01 »
selam,

esp, abs kontrol ünitesi ile kontrol ediilen bir sistemdir. esp sorunlarını abs kontrol ünitesi (03 nolu modül) modülü kayıt tutar. cihaz bağlayıp arıza sormak gerekir. 2006 model ve üstü araçlarda direksiyon kontrol modülü ve direksiyon açı sensörü ile de ilintilidir. 2004 model incelemedim (hiç denk gelmedi nedense). Kısacası aracı cihaza bağlayıp arıza kodu görmek gerek.
2005 polo direksiyon açı sensör hatası bilgisayarda cıkıyor ama direksiyonda da hiç bir problem yok neden çıkıyor bu arcalarda mevcyt mu bu sensör
2005
polo 1.4. basıclıne gümüş gri
lovato lpg  43000 km

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2011, 06:54:34 »
gösterge panelinde direksiyon lambası yanıyormu? açı sensörü evet var. arıza kodunu tam verirsen doğru bilgi verebilirim.

Çevrimdışı mesut7474

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Kasım 2011, 08:10:38 »
Arıza kodunu bilmiyorum ama direksiyon aci sensörü diye yazdığını gördüm göstergede direksiyon uyarı lambası yanmıyor
Teşekkürler
2005
lovato lpg  43000 km

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Kasım 2011, 10:36:05 »
aracı göremediğimden sana özetle şu bilgiyi vereyim. direksyion açı sensörü ile ilgili arızalar şu nedenle olabilir

1- açı sensörü adaptasyonu yapılmamıştır
2- direksiyon açı sensörü arızalıdır
3- airbag sargısı arızalıdır
4- direksiyon kontrol modülü arızalıdır

direksiyon açı sensörü veya modül sökülüp takılmadıysa arıza muhtmelen airbag sargısındadır. dediğim gibi aracı görmeden söylenecek çok şey yok.

Çevrimdışı mesut7474

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Kasım 2011, 12:42:12 »
Bu arıza uyarısı ne kadar önemlidir arabamın direksiyonunda
Herhangi bir anormallik yok baktirdigim ustada o kadar acil değil
Triger için geldiginde yaparız dedi triger için 6.ayda uygun olacağımı
Söylemiştim zaten araba 45000 de ozaman 50 olur diye düşünüyorum
Siz ne düşünürsünüz bu konuda hemen yaptırmalı miyim yoksa direksiyon ışığını falan
Beklesem Yada altıncı ayı pompaya Zarar verirmeyiz acaba
2005
lovato lpg  43000 km

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Kasım 2011, 13:01:03 »
pompayla zarar verme anlaminda alakasi yok. abs sistemi bazi bilgileri ordan alir ve arac hizina gore pompa bundan aldigi bilgi ile direksiyonu sertlestirir veya yumusatir. aracin 2005 ve hic kayis bakimina girmediyse bicak sirtindasin. kayis bakimini hemen yaptir ve bu sorunuda hallet cunku olmadik bi durumda abs devreye girmez.

Çevrimdışı mesut7474

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 13 Kasım 2011, 14:23:49 »
Arabamda Abs yok zaten 1.4 basiicline benimki epc diye birşeyi bar sadece
2005
lovato lpg  43000 km

Çevrimdışı passatlpg2010

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2012, 13:45:55 »
Benzer sorunu yaşadım aracım 2010 passat trendline tüm virajlarda esp error hatası oluşuyordu ve araç titremeye başlıyordu çekiş düşüyordu. Lpg takılı olduğu için Ankara'da vw servisleri ilgilenmedi 3-4 tane özel servis 1 tane yetkili servis problemi çözemedi. Aylarca uğraştan sonra yetkili servis lpg yi söktürmemi istedi söktürdükten sonra sorun giderildi aynı problemi benzin de iken de yaptığı için sorunun lpg den olabileceğini düşünmemiştik. Muhtemelen önceki sahibi bu sorunu çözebilmek için bobinleri değiştirmiş bilgisayara bağlandığında sorun bobinlerden gözüküyordu bu sorunu çözmek için özel servis abs beynini değiştirecekti 5000TL masraf. Lpg elektrik bağlantısı sökülüp başka bir yerden elektrik aldılar sorunum çözüldü masraf 100TL. Sonuç olarak, ne yazık ki bu ve benzeri problemleri sizi uğraştırmadan çözdürebileceğiniz özel veya yetkili servis bulmak çok zor.