Gönderen Konu: bir yardımcı olun.. bir fikir verin..  (Okunma sayısı 11161 defa)

Çevrimdışı takyanus

• Profili Görüntüle
bir yardımcı olun.. bir fikir verin..
« : 02 Aralık 2011, 00:51:57 »
arkadaşlar merhaba, daha önce yazmıştım triptonik şanzıman arızalandı diye.tamir görmeden önce tüm vites geçişlerinde vuruyordu. şimdi ise (D) ye geçişte ve 2 . vites geçişinde vuruyor.
dostlar dünya para harcadım halen düzelmedi. arabayı yakacam bu gidişle..  şanzımanın içinde ne varsa değişti. yağı tastamam. ustalarda iyi ustalar. amma velakin bu benim derdime çare olamadılar. en son değişmeyen hidrolik beyni vardı. onunda sıfırını aldım. yine aaynı... halen 2 vites vuruyor. sanki beyin hiç değişmemiş. demekki sorun yokmuş eski beyinde..
arkadaşlar geriye ne kaldı ki.. bi yardımcı olun.. bir fikir verin allah aşkına.. psikolojim bozuldu valla..
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2011, 01:24:58 Gönderen: takyanus »

Çevrimdışı Serhat4Motion

• Profili Görüntüle
Ynt: bir yardımcı olun.. bir fikir verin..
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2011, 02:09:09 »
Yuksek devirlerdemi vuruyor? Yoksa normal kullanimdada vuruyormu?Pompada sorun olabilir elektroniktir. Kavramalarda sorun olabilir? Bunlarla ilgilenildimi?  Ayrica aracinizi her otomatik kullanan icin gecerlidir bu, stop etmeden once frene basin n konumuna alin el frenini cekin en son ayaginizi frenden cekin ve p park konumuna almani tavsiye ederim . Kalkistada tam tam tersini uygula n konumuna al frene basarak, ve el frenini bosa. Al daha sonra vitese gecir.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2011, 02:18:24 Gönderen: Serhat4Motion »

Çevrimdışı takyanus

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2011, 02:39:58 »
Yuksek devirlerdemi vuruyor? Yoksa normal kullanimdada vuruyormu?Pompada sorun olabilir elektroniktir. Kavramalarda sorun olabilir? Bunlarla ilgilenildimi?  Ayrica aracinizi her otomatik kullanan icin gecerlidir bu, stop etmeden once frene basin n konumuna alin el frenini cekin en son ayaginizi frenden cekin ve p park konumuna almani tavsiye ederim . Kalkistada tam tam tersini uygula n konumuna al frene basarak, ve el frenini bosa. Al daha sonra vitese gecir.

şanzımanın içi komple elden geçirildi. balatalar, filtreler tası tabağı gerekli herşey yenilendi. atf3 vişne rengi yağ konuldu.yapıldıktan sonra sadece 1.vitesden 2. vitese geçerken sert şekilde vuruyor.

kaç ustaya sorduysam şanzımanın içindeki üzerinde selenoidlerin bulunduğu vites geçişlerini sağlayan hidrolik beynindedir denildi. onuda değiştirdim. sıfır orjinilini aldım. halen aynı... 2. vites vuruyor. tüylerim kabarıyor o sesle..

Çevrimdışı Serhat4Motion

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2011, 15:32:02 »
Vw servisine gidip bilgisayara baglatmayi deneyebilirsin arkadasim. Tamir ettirdigin ustaya degilde vw servisinde denebide.en kisa zamanda gecer insallah.

Çevrimdışı takyanus

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2011, 16:57:40 »
bilgisayar hata vermiyor..

Çevrimdışı urald

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2011, 11:29:36 »
Eğer çözümsüz hale geldiğini düşünüyorsan VW servisine git aracı kontrol ettir. Durum tespiti yapsınlar arızayı bulunduğun servisin çözüp çözememesi önemli değil. Şikayetin kayda geçsin. Servis çözüm önerisi getirecektir öneriyi uygulayın sorun yine çözülmez ise Doğuş grubuna yazıyla durumu bildir çözüm beklediğini  ifade et. Hatta benim yaptığım gibi hiç Doğuş a yazmadan VW Almanya sitesinin iletişim kısmını kullanarak şikayetini doğrudan VW ye yaz. 2 gün içerisinde sana dönerler buarada Doğuştan ve yetkili servisten biri seni bulur en kötü ihtimal aracını daha donanımlı bir servise Ankara - İstanbul gibi bırakmanı isteyebilirler. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Gurbetseli

• Yanlizca VW
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2011, 22:48:41 »
Takyanus kardes..
Sanirim afsinlisin..
neyse simdi hemsom senin sorunun tam terside bende cikmaya basladi suan yeni yeni..
bende sadece 40 veya 50 ile gideriken birden durdugun zaman yani ani duruslarda küt diye bir ses geliyor.bu sandece tam durmak üzereyken oluyor yani sanirim 2. vitesten 1. vitese düserken oluyor.. bende anlamadim nerden geliyor bu ses
Ben almanyadayim suan bakalim müsait oldugumda önce kendi tamircime sonrada vw servisine  görücem.Olumlu veya olumsuz bilgileri burda paylasirim
Web Siten
[/font]

Çevrimdışı takyanus

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2011, 01:02:27 »
Takyanus kardes..
Sanirim afsinlisin..
:D ^-^ çokmu belli ediyok afşınlı olduğumuzu.. ikamet elbistan. bu arada takyanozduz orjinali bilirsin.
umarın senin sorun şanzımandan değildir.. meşakketli iş.. uygun fiyata parça bulmak sorun burda, sizin orda da işçilik pahalaı bildiğim kadarıyla. biraderler hep ordalar onlar söylerdi..
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2011, 01:07:29 Gönderen: takyanus »

Çevrimdışı takyanus

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2011, 01:22:42 »
bu arada çağırdılar, cumartesi ankaraya götürüyoruz arabayı.. kontrol edilip şanzıman yenden dağıtılacak. bilmiyorum ama içimde bir şüphe var acaba bunlar ATF yağınımı yanlış koydular... olabilir mi?

Çevrimdışı Gurbetseli

• Yanlizca VW
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2011, 23:43:14 »
hemso bende elbistanliyim..
neyse
evet burda iscilik cok para gerci parcalarda cok ucuz degil...
hemso umarim senin sorunun bir an önce cözülür ve fazla masraf olmadan..
Web Siten
[/font]

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Aralık 2011, 01:16:04 »
otomatik şanzıman arızalarında şanzıman kodunu verebilirseniz daha çok yardımcı olabiliriz. vites geçişlerinde vuruntu genelde hidrolik ünite arızası olarak düşünülür. çünkü vites geçilerindeki sıkıntı yağın doğru şekilde aktarılamdığından olur. ama tabiki bunun nedeni sadece hidrolik ünite değildir. kolaydan zora doğru kontrol gerekir. yağın seviyesi, filtrenin tıkanıp olup olmadığı,  hidrolik ünitede çalışmayan valf veya diğer arızaları, tribün de sorun olup olmadığı ve de şanzıman üstündeki yağ pompasıını durumu. ve en son olarak iligili viteslerin balataları ve tasın kontrolü. tabiki şanzıman dağıldıığında tüm o-ring ve keçelerin de kontrol ve yenilenmesi gerekir. cihazda herhangi bir arıza kaydı yoksa sorunu mekanik düşünmek gerekir. şanzıman gövdesindeki kılcal bir çatlak bile yağ basıncının düşmesine neden olur. çünkü bu çatlak ısınınca genişler ve yağ kaçağına neden olur. iyi bir ustanın mantık sırasıyla tüm sistemi kontrol etmesi gerekir.

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Aralık 2011, 10:23:35 »
gurbetseli,
aracında tahminen ZF şanzıman var. şanzıman beynini güncelletirsen sıkıntı kalmaz.

Çevrimdışı takyanus

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ocak 2012, 03:23:38 »
geçen perşembe 600 km katedip ankaraya şanzımanı tekrardan 2. defa götürdüm. araç yola gitse onunla gidecem de şehir dışına çıkamıyor yolda kalıyor.
ben maraş/elbistanda ikamet ediyorum. olanaklarımız kısıtlı en yakın servis 180 km.
neyse şanzıman ankarada bilen bir usta tarafından tekrardan tüm civatalarına kadar sökülüp kontrol edildi. 2 vites vuruyordu ya. vites düşerken sorun yok. 2. vites balataları tası tabağı kontrol edildi ne sıyırma nede yanık. aynen takıldığı gibi dururyor.şanzımanın tüm keçeleri contaları ne gerekiyorsa değişti ekstradan. iyice temizlendi.( bu arada koca şanzımanı otogarda kaybettik  :o  90-100 kiloluk malı bulana kadar ne haller çektik   :-[ )
daha önce takıp 3-5 km denediğim ve çıkarttığım hidrolik beynide yanımda götürmüştüm. tekrardan kontrol edilerek takıldı. geçen ay değiştirdiğim yağı içim rahat olsun diye yenden değiştirdim. ATF3.
şanzıman ustası bu şanzımanın hata vermeyecegini hatasız olduğunu söyledi. eğer hata verirse de eletronik aksamdan kaynaklanabileceğini söyledi.neyse şanzımanı getirdik tekrardan yağını falan kontrol ettikten sonra taktık. ilk vites değişimde sıkıntı olmadı. sonra aynı oldu. 2. vites halen sarsıntılı. ne yapsak bu 2. vites sarsıntısını geçiremiyoruz. bu şanzıman bizi ekmeğe muhtaç edecek. bilgisayar şanzımanla ilgili hata kodu vermiyor.

ama araç sanki boğuluyor nefes alamıyor bazen, sıklıkla değil.

kimisi elektronik şanzıman beyninin arızalı olabileceğini veya güncellenmesi gerektiğini söylendi, böyle birşey varmı.. kimisi de türbinden olabilecegini söyledi. herkes birşey diyor anlayacağın.  çektiğimiz sıkıntı verdiğimiz parayı geçti. işi gücü bıraktık kucağımızda şanzıman gezdiriyoruz.

bu akşam bağladığımızda bilgisayarın tek verdiği hata:

4C69 emme manifoldu ayar klapesi manyetik valfi
kesinti / şase çıkışı
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 03:31:16 Gönderen: takyanus »

Çevrimdışı urald

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Ocak 2012, 13:16:50 »
Bu güne kadar kontrol eden konunun uzmanlarına diyecek bir şey yok. Onlar hata yok diyorlar. Peki bu duruma bu aracın yetkili servisi,ve üreticisi ne diyor?