Gönderen Konu: 2001 passat 1.9 tdi comfortline  (Okunma sayısı 26191 defa)

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
2001 passat 1.9 tdi comfortline
« : 25 Nisan 2007, 14:33:29 »
Selam arkadaşlar
bendeniz 2 aydır vw passat sahibiyim.   aracım 2001 model 1. 9 tdi comfortline tiptronic beyaz renkli.
aracımı çok sevdim ve severek aldım. Iyiki de almışım. Gerçi otomatik olması biraz yakıtı artırıyor ama olsun gülü seven dikenine katlanır.
aracı ankaradan galeriden aldım. Ancak araç istanbul plakalıydı. Aracın geçmişi hakkında bilgim yok. Satıcı ile görüşme şansım olmadı. Tek bildiğim ilk sahibi olduğu.
her galerici gibi bu arkadaşlarda yemin billah ettiler orijinal akü orijinal lastikler orijinal km vs. Vs.
anlamadığım konu nasıl olurda 6 yıldır bir akü sağlam kalabilir? Servise baktırdım akü orijinal dendi.
aracın üstündeki lastikler neredeyse parçalanma noktasına gelmişti. Aracı alınca  ilk işim bridgestone turanza 205*55*15 almak oldu.

sizlere sormak istediğim bir kaç sorum var.

-bu ebatlar orijinal lastik ebatı mı yoksa başka bir model ile değişim mi olmuş. Aynı model bazı passatlarda 16 jant varken bunda 15 jant var. Orijinal olan hangisi?

- diğer sorum aracın km si.... Aracı aldığımda 52 bin km idi... Araca bakınca gerçekten temiz ve diri duruyor. Yorgun durmuyor. Bana bu km gerçek gibi geliyor. Bir kaç yere gösterdim direksiyon simidinin aşınmamış olması aracın orijinal olduğunu gösteriyor dediler. Ancak bir serviste hayır bu araç 152 binden 52 bine indirilmiş dendi. Gerekçe olarakda kapı içi tutacakları gösterdi. Tutacakların üst katmanında soyulmalar var. Sizce bu doğru olabilir mi?   km orijinal mi değilmi nasıl anlarım.

- yakıt olarak eurodizel almamı tavsiye ediyorlar ama neden anlam veremiyorum. Tamam mutlaka daha iyidir ama eskiden eurodizel yoktu. Oysa bu araçlar kaç yılldır piyasada var.   gerçekten eurodizel almaz isem motora turboya zarar verir mi? Hoş depoda 7-8 ytl oynuyor. önemli değil ama aklıma takıldı.

- şehir dışında 6. 7lt/100km yakıyor (düz yolda 90-100km sabit hızda). Düz vitez olmuş olsa sonuç ne olurdu? şehir içinde sabit bir değer yok.

aslında umurumda değil 150 bin yada 50 bin olması ama en azından hangi bakımları yaptıracağım onu bilmek istiyorum yarın bir gün aracı kurtarıcı ile servise çekmek istemiyorum.

şimdilik bu kadar.... Aracın resimlerini ileride yayınlarım inşallah

hoşçakalın

Çevrimdışı Erhan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
Ynt: 2001 passat 1.9 tdi comfortline
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2007, 16:34:00 »
Ilk iş olarak yetkili servisten aracın geçmişine bakın, kaç km de hangi bakıma girmiş, neler değişmiş size büyük yardımcı olur aracın orjinal olup olmadığı hakkında,

pedallar, koltuklar, havalandırma panellerinin ayarı ve emniyet kemerlerinin laçkalaşmamış olması gerek km düşük ise bu gibi ufak ayrıntılarda aracın km si ile ilgili bilgi verebilir,

triger kayışının değişimini atlamayın değişmişde olabilir,

Volkswagen > Passat > 1.9 TDi Comfortline > araçta 8 airbag olup herÅŸeyiyle full ve hatasız durumdadır. #3442928 - sahibinden.com jantlarınız bundakinden ise orjinaldir, diğer gördüğünüz jantlar başka bir donanıma ait olabilir.

bence umurunuzda olsun 50 yada 150 bin km de olduğu çünkü ona göre ücret ödüyorsunuz ve eğer km ile oynanmış ise dolandırıcılıktan başka bir şey değil bu, yetkili serviste geçmişine bakın daha önce dediğim gibi umarım sorun çıkmaz...
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2007, 16:45:30 Gönderen: Erhan »

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2007, 07:53:18 »
sevgili erhan cevabın ve ilgin için teşekkürler.

evet jantlar bu. ancak benim kafamı karıştıran çoğu ilanlarda 16jant varken bunda 15 jant var.

pedallar, koltuklar, havalandırma panellerinin ayarı ve emniyet kemerlerinin söylediğin gibi laçkalaşmamış. koltukların döşemeleri yıpranmamış sertliğini korumuş özellikle arka koltuklara fazla oturulmamış.

ücret konusunda haklısın ankara piyasasına göre biraz fazla verdim. ama araç gerkçekten temiz.

benim kafama taktığım 3 konu var.

1. kapı iç tutacakları az da olsa soyulmuş.
2. araç ufacık bir taş sıçramasında hemen çiziliyor yada boya atıyor.
3. ön farlar toz almış ve kirli duruyorlar.

bu 3 sorunu ortadan kaldırırsam benim için aracım 4/4 lük olacak.

dediğim gibi araç çok diri duruyor. hani bazı arabalar vardır belli oluyor ahı gitmiş vahı kalmış. bu öyle değil çok diri duruyor. o yüzden km sinin orijinal olduğuna inanıyorum.

km umurumda değil derken aracımı seviyorum içime sinerek aldım ancak kandırıldıysam eğer o ayrı bir mevzu tabiki önemli ve bu konuda hassas olurum çünkü bende bilmek istiyorum hangi bakımları yapılmış yada yapılacak. neticede bir kazaya sebep olmak istemem.

peki ben şimdi herhangi bir yetkili servise gidip araç hakkında bilgi alabilirim...öyle mi ? ne güzel...en kısa zaman da gidiyorum.

soncu burada yine paylaşırım.

« Son Düzenleme: 26 Nisan 2007, 07:57:04 Gönderen: ghost_wolf »

Çevrimdışı G60

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2007, 10:23:16 »
Araç muhtemelen ağır bakımlarını yetkili serviste geçirmiştir, o yüzden servisten gerekli bilgileri bulmanız muhtemel.

Kapı iç tutacaklarının soyulması normal karşılanabilir, sahibinin nasıl kapı açıp kapadığına bağlı. Onlarıda yetkili servisten alıp değiştirebilirsiniz.

Birde eğer araç 152 bin kilometrede ise Turbo'su işlem görmüş olması gerekir.
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı Erhan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2007, 11:18:47 »
peki ben şimdi herhangi bir yetkili servise gidip araç hakkında bilgi alabilirim...öyle mi ? ne güzel...en kısa zaman da gidiyorum.

soncu burada yine paylaşırım.

evet ruhsatı yanınıza almanız yeterli, çıktısınıda alabilirsiniz geçmişinin bunun için ücret isterler mi bilmiyorum ama biz 1-2 defa orda çalışanların bilgisayarlarından bakmıştık  :)

52bin km passat tdi için gerçekten düşük bir km, benzerlerinin km si almış başını yürümüş.
birde galeriden alınca ister istemez bir şüphe oluyor insanda.

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2007, 15:49:16 »
ablamın arabası bende emaneten duruyordu kendileri almanyada olduğu için arabaya onlar ancak yazdan yaza binerlerdi diğer zamanlar bende senede bir defa uzun yol yapardım ve geriside hep şehir için olurdu.
araç 99 model idi ve 2006 sonunda yaptığım bir kaza sonucu pert oldu. araç 7 yaşında olduğu halde ancak 70-80 bin km de idi...yani 2001 model aracın 52 bin de olmaması için bir sebep yok. ancak burası türkiye ve burada her türlü sahtekarlıklar olabilir...

internetde satılık araçlara baktım...2006 model 6 bin km de var...2006 40 bin km de olan var. sanırım kullananın ne sıklıkla araca bindiğine bağlı. hatta 2001 modellerde en düşük 70 bin en yüksek 200 bin km olanı buldum.

neyse

yarın en yakın servise gideceğim ...inşallah sonuç iyi çıkar.

Çevrimdışı Erhan

• Volkswagen Türkiye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2007, 16:18:56 »
yani 2001 model aracın 52 bin de olmaması için bir sebep yok. ancak burası türkiye ve burada her türlü sahtekarlıklar olabilir...

tabiki bir sebep yok 52bin de olmaması için, benim asıl demek istediğim TDI araçları tercih edenlerin ciddi anlamda yol yapmalarından dolayı seçmiş olmaları ve buna görede tdi olduğu için daha fazla ücret ödemeleri, bu yüzdende 52bin de olan bir passat tdi gerçekten düşük km li.

iyi haberlerinizi bekliyoruz  :)

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2007, 23:20:38 »
doğru ve size katılıyorum....ancak ben kendim yılda 10 bin km yaparsam ne ala...sanırım 7-8 bin ancak yaparım...fakat nedense tdi aldım...aslında tdi alacak en son kişi benim...ama aldım...

Çevrimdışı cemal arslan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Temmuz 2007, 13:19:54 »
arkadaşlar cevabı biraz geç oldu kusura bakmayın

araç orjinal km de...ve şuan 60 bine dayandı...ve başıma üzücü bir olay geldi

enjektörlerden biri sıkışmış...

eve maalesef arabama iyi bakamadım sanırım.

buna neden olan nedir bilmiyorum. ustalara göre aldığım mazor kalitesizmiş.

bugüne kadar hep bir yerden alıyordum ama ilk defa farklı yerden aldım ve ertesi gün bu arıza meydana geldi.

söylenenlere bakılırsa sürekli eurodizel almak gerekiyormuş. bugüne kadar 10 depo eurodizel aldıysam 3*4 depo da normal mazot aldı.

1. arıza gerçekten normal dizel aldığımdan mı kaynaklandı ?
2. başa bir nedenden dolayı mı arıza oldu ?

ben buna cevap bulamadım.

eurodizel almamak enjektör yayını sıkışmasına neden olur mu ?

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ağustos 2007, 16:18:17 »
arkadaşlar cevabı biraz geç oldu kusura bakmayın

araç orjinal km de...ve şuan 60 bine dayandı...ve başıma üzücü bir olay geldi

enjektörlerden biri sıkışmış...

eve maalesef arabama iyi bakamadım sanırım.

buna neden olan nedir bilmiyorum. ustalara göre aldığım mazor kalitesizmiş.

bugüne kadar hep bir yerden alıyordum ama ilk defa farklı yerden aldım ve ertesi gün bu arıza meydana geldi.

söylenenlere bakılırsa sürekli eurodizel almak gerekiyormuş. bugüne kadar 10 depo eurodizel aldıysam 3*4 depo da normal mazot aldı.

1. arıza gerçekten normal dizel aldığımdan mı kaynaklandı ?
2. başa bir nedenden dolayı mı arıza oldu ?

ben buna cevap bulamadım.

eurodizel almamak enjektör yayını sıkışmasına neden olur mu ?

euro dizel kullanmamak bir cok soruna neden olur.
normal dizel ile aralarinda kukurt oranlari bakimindan onemli farklar bulunur.euro dizelde besleyici katki maddeleri de vardir.
kurumlanmayi onler(yani daha yavas gerceklesmesini saglar)
aracin calisma sorunu olmaz.
egzozdan daha az duman atar vs...
enjektorlerde sorun olmasinin nedeni olabilir bence.cunku biz de araci ilk aldigimizda euro dizel kullanmiyorduk.gerci o zamanlar euro dizel yoktu.bir sure normal mazot kullandik.aracin turbosunda sorunlar cikti.arac gec caisma problemi yapti.ara sira performansdan dusuyordu.daha sonra euro dizele gecince hic bir problem kalmadi.

saygilar...