Gönderen Konu: 1999 PASSAT 1.8t -blow off yardım.  (Okunma sayısı 7662 defa)

Çevrimdışı mutant_amca

• VOS VOS...
    • Profili Görüntüle
1999 PASSAT 1.8t -blow off yardım.
« : 05 Ağustos 2011, 13:59:36 »
arkadaşlar passatımı 2 yıldır kullanıyorum çok memnunum ve geçenlerde pısscchh pısscchh diye ses çıkararak giden passat gördüm merakedip araştırdım blow off diye 500 gr bi parçaymış ve turbonun sıcak hava sıkışmasını tahliyesini sağlıyormuş ve vites aralarında güzelde ses veriyo :) taktırmamın turboma bi zararı olurmu taktıran arkadaşlar varsa bilgi ve görüşlerini almak istiyorum...saygılar :)

Çevrimdışı SeyitE

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 16' Crafter
Ynt: 1999 PASSAT 1.8t -blow off yardım.
« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2011, 14:05:55 »

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2011, 16:46:35 »
hepsiburada.dan birşey almayın. milletin bir aydır kargosu gelmiyor. sanırım patlayacak yakında.
Araba binmek içindir..

Çevrimdışı SeyitE

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2011, 17:16:50 »
ben örnek olarak gösterdim :) ama genelde alışverişimi hb den yaparım daha bi sıkıntısını görmedim.

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2011, 02:02:12 »
blow-off un mantıı yüksek basınçlı turbolarda oluşan fazla basıncı tahliye etmektir vites değişimlerinde yapılan bi tahliyedir vites deişiminden sonra tekrar fazla basıncın yüklenip turbo boruları bıçakları kısacası turbo ekipmanına zarar vermemesi içindir fakat belli bi miktarda basıncın turboda mutlaka olması gerekir aksi takdirde turbo lag denen turbonun geç dereye girme sorunu oluşur genlde aşırı yüklemeli motorlarda kullanılır siz takarsanız fark etmesenzde turbonuzun basıncı ve hp gücünüz yeterli olmadğndan turbo lag sorunu yaşıycaksınz buda aracın turboyu normal değere doldrması için zorlk olcaktr turbonun içindeki basınç gereğinden fazla tahliye olduğunda geç doldurcaktır o yüzden standart bi 1.8Tmotora gereksiz bi parça ;)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2011, 02:03:01 »
blow-off un mantıı yüksek basınçlı turbolarda oluşan fazla basıncı tahliye etmektir vites değişimlerinde yapılan bi tahliyedir vites deişiminden sonra tekrar fazla basıncın yüklenip turbo boruları bıçakları kısacası turbo ekipmanına zarar vermemesi içindir fakat belli bi miktarda basıncın turboda mutlaka olması gerekir aksi takdirde turbo lag denen turbonun geç dereye girme sorunu oluşur genlde aşırı yüklemeli motorlarda kullanılır siz takarsanız fark etmesenzde turbonuzun basıncı ve hp gücünüz yeterli olmadğndan turbo lag sorunu yaşıycaksınz buda aracın turboyu normal değere doldrması için zorlk olcaktr turbonun içindeki basınç gereğinden fazla tahliye olduğunda geç doldurcaktır o yüzden standart bi 1.8Tmotora gereksiz bi parça ;)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #6 : 07 Ağustos 2011, 11:59:06 »
Heves Ettiysen al aracın Turbo sonuçta ben olsam alırdım Hks kalita bi markadır sıkıldım dedinmi satabilirsin temiz 2. elinide bulabilirsin 1.8 T de zararı olmaz kullanan arkadaş var burda açıkçası pek bi faydasıda yok ama ses güzel tabi.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2011, 11:59:34 Gönderen: rene »

Çevrimdışı mutant_amca

• VOS VOS...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2011, 00:53:59 »
aslında turbomun içide var bi ses aynı blow off a benziyo vites değiştirdiğimde ve yarım debriyaj gaza basıp turboya basıncı doldurup çekincede aynı çuuuhhhfff lama sesi geliyo bilirsiniz belki ama kısık bi şekilde :) neyse bi düşünelim bu dump walfi .zarar  olur demiş serhat arkadaşımız beygir kaybı yaşarsın demiş. aslında turbomun değişmesi gerekiyor k04 turbo takabilirmiyim arkadaşlar bilginiz varmı daha fazla beygir gücü elde edermiyim .üzerindeki galiba k03.

Çevrimdışı SeyitE

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2011, 02:35:35 »
Motorun orjinalinde vw zaten  kaldırabileceği turboyu takmıştır abicim daha büyük ir turbo senin motor yemene sebep olabilir.

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Ağustos 2011, 17:28:00 »
benim anlatmak istediğim olay farklı siz orjinal turboya blow-off takarsanız turbo lag denen turbo geçikmesi yaşarsınız her vites değişiminde turbo tahliye olsada içinde tekrar yüke bindiğinde turbonun hemen devreye girmesini sağlıyacak düzeyde bi basınç vardır siz blow-off takarak bu basıncın büyük kısmının boşalmasını sağlıyosnz turbonuz geç devreye giriyo yoksa takılır ama bu şeklde olur ben sakıncasını syledim takılmaz demedim turbolag olayındada doğal olarak güç kaybı oluşur ayrıca turbo basınçlarıyla ufak bi oynama olsada motoru yemesinz forged pistonlara sahip motor ;)
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2011, 17:29:37 Gönderen: serhat »
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı lancelot

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Ağustos 2011, 01:15:57 »
Benim aracımda 1.8T Geçen gün turbocudaydım dedim taktırıyım , Sıra vardı Bende bi kaç sorun için kendi ustama gidip zamanın geçmesini bekledim. Bu arada aracımın rutin bakımı yapıldı. Bu konuyu ustama söyledim sakın ha yaptırma dedi. Deneme amaçlı taktıracaksan sorun yok dedi 1k 2k git dedi ama  sonrasında söktürmemi söyledi .  Uzun süreli kullanımda muhtemel 4k 5k km kullanımda Yeni bir turboya ihtiyaç duyabilirsin. Sonuçta turbon gerektiğinden fazla çalışacak ve Lag problemiyle uğraşacaksın. Benden bi tavsiye taktırma :)

Çevrimdışı necati1234

• 2000 Passat TDI 1.9 C.line Euro 3 !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Ağustos 2011, 23:11:08 »
blow off yerine 2 nesil yeni turbo taktıktır daha iyi