Gönderen Konu: 1.8t passat yag eksiltiyor.  (Okunma sayısı 13954 defa)

Çevrimdışı inciahm

• Profili Görüntüle
1.8t passat yag eksiltiyor.
« : 01 Aralık 2011, 09:54:18 »
selam arkadaslar. ben yurt disinda yasyorum 2 ay once 2001 model 1.8t passat aldim. farkettim ki arac yag eksiltiyor. 2000 kmde 1 lt kadar. kalorifer acik oldugu zaman trafikte beklerkn yada ani kalkis yaparken yanik kokusu gibi bi koku geliyor. bununla bir ilgisi olabilirmi. egsozdan duman cikarma cekiste azalma gibi sorunlar kesinlikle yok. aracim 170000 km. sorun ne olabilir bana kaca patlar. ustadlardan cevap bekliyorum. simdiden tesekkurler...

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
Ynt: 1.8t passat yag eksiltiyor.
« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2011, 13:27:59 »
turbolu araçların atmosferik araçlara göre daha fazla yağ tüketmesi normaldir. ama 2000 km de 1 litre de çok fazla ya. bu miktarı tam olarak nasıl tespit ettiniz?

gelen kokuya göre değişir yağdan da olabilir. balatalardan geliyor olabilir, ya da su hortumlarındaki bir delikten sıcak yüzeye damlayan antifirizin kokusu dahi olabilir. araç otomatik vitesse kokunun kaynağı buradan da olabilir. uzaktan tespiti öyle sanıyorum ki pek mümkün değil.

bunun haricinde yağda köpüklenme var mı? yağ çubuğunu çıkarttığınızda delikten çok fazla üfleme yapıyor mu? motorun genel kondüsyonunu anlamak için serviste kompresyon ölçümü yapılabilir. kaçak çok fazlaysa yapın gittiği yer belli oldu demektir.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı inciahm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2011, 13:57:29 »
selam tolga. yag eksildikten sonra cubugun max noktasina kadar yag doldurduk 2000 km sonra yag azaldiginda tekrar ustaya goturdum ve bana 1 lt kadar eksiltmis oldugunu soyledi. bazi forumlari arastirdim . motor usk kapagindaki contanin yag kacirabilecegini soyluyolar. yagda kopuklenme yok ufleme hissetmdim. kompresyon olcumu yaptiracagim yakin zamanda. bakalim ne cikacak talihimiz...

Çevrimdışı Gurbetseli

• Yanlizca VW
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Aralık 2011, 23:13:14 »
Ben 97 model 1.8  düz vites benzinli ile türkiyeye gittim izine  ve toplam 9 veya 10 bin km yakin yol yaptim Almanyaya geldigimde ve aradan 1 ay felan gecti  1 litre gibi bir yag eksiltmisti bende komple degistirmistim.. hatta izine giderken 2 kutu yani 2 litrede yag almistim yanima..
türkiyenin trafigini ve yollarini biliyorsunuz türkiyede cok gezdim ben en az 2 bin km bu km ye bence bu yag eksiltmesi normal  hatta anormal sanirim..:D
Web Siten
[/font]

Çevrimdışı inciahm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2011, 07:23:00 »
bende turkiyede yasamiyorum bakudeyim suan gerci buraninda trafigi e ayni. ama her ne olursa olsun 2000 kmde 1 lt yag bana cok gibi geliyo..

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2011, 12:14:01 »
Ben 97 model 1.8  düz vites benzinli ile türkiyeye gittim izine  ve toplam 9 veya 10 bin km yakin yol yaptim Almanyaya geldigimde ve aradan 1 ay felan gecti  1 litre gibi bir yag eksiltmisti bende komple degistirmistim.. hatta izine giderken 2 kutu yani 2 litrede yag almistim yanima..
türkiyenin trafigini ve yollarini biliyorsunuz türkiyede cok gezdim ben en az 2 bin km bu km ye bence bu yag eksiltmesi normal  hatta anormal sanirim..:D

üstad bunun yolla alakası yok. 2000 km de 1 lt yağ demek 10.000 km de 5 lt yağ demek. e sen yağını koyduktan sonra bir sonraki yağ değişimine kadar nasılsa yağım yeni diye bakmazsan motorda yağ kalmaz.

selam tolga. yag eksildikten sonra cubugun max noktasina kadar yag doldurduk 2000 km sonra yag azaldiginda tekrar ustaya goturdum ve bana 1 lt kadar eksiltmis oldugunu soyledi. bazi forumlari arastirdim . motor usk kapagindaki contanin yag kacirabilecegini soyluyolar. yagda kopuklenme yok ufleme hissetmdim. kompresyon olcumu yaptiracagim yakin zamanda. bakalim ne cikacak talihimiz...

yağda köpüklenmeyi contadan dolayı sormuştum zaten. köpüklenme varsa contada hasar var demek anlamına gelebilir kuvvetle muhtemel. ama köpüklenme olmaması contanın sağlam olduğuna işaret olabilir. tabi ki ihtimal. conta arızalı ama köpüklenme olmamış da olabilir.

diğer yandan üfleme olmaması kompresyon değerlerinin de düzgün çıkacağına işaret gibi. yani silindir içinde kaçak yok sanırım. eksoz dumanının rengi de düzgün olunca öyle görünüyor ki bu kaçak yağ yakmadan kaynaklı da değil.

aklıma gelen başka bir şey de motor ve tüm elemanları sağlam ama karterde bir çatlak olabilir mi? araç uzun süre durduktan sonra altında yağ birikintisi va rmı? karter muhafazası var mı araçta? karter muhafazasını skötürüp içini kontrol edebilme şansınız var mı?

her şeye ihtimal olarak yaklaştım. olabilir. olmayabilir. vs. sonuçta internet üzerinde aracı görmeden ihtimaller üzerine konuşuyoruz. en doğrusunu siz ve ustanız bilecektir.

Çevrimdışı inciahm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2011, 15:00:24 »
baska nedenlerden dolayi birkac defa kaldirdilar araci o zaman bakmistim karter muhafazasi yk. zun sure durdugunda yag izi de olmuyo yerde. acaba bilgisayara baglatsam anlasilirmi problemin nerde oldugu. birdeki bu araca hangi yagdan koymak lazim. en son castrol 10-40 koydurdum. ama azerbaycanda bunun cok kalitesiz oldugun soylediler. eksilme olduktan sonra ustune 2 lt wurth 10-40 yag koydurdum. o da eksiltmeyi etkilemedi. bikac forumda okudum 5-40 kullanilmasini tavsiye ediyorlar. sizce hangi yagi kullanmaliyim??

Çevrimdışı kqray

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2011, 10:38:18 »
bende 5-40 koydum ustam bana bunu tavsiye ettti

Çevrimdışı inciahm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2011, 10:57:54 »
peki bu yaglarin arasindaki fark nedir??

Çevrimdışı kqray

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2011, 11:42:01 »
5-40 soğukta daha iyi yağlama yapmakta 5-40 tam sentetik olarak geçmekte 10-40 ise yarı sentetik arasında pek fark yok ancak km değişim aralıkları biraz daha farklı

Çevrimdışı kqray

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2011, 11:42:39 »
marka önemli tabi castrol shell ve mobilin yağlarını öneririm

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2011, 15:16:39 »
valla ben tıkandım. müsait bir zamanda serviste turbo basıncını ve kompresyon değerlerini ölçtürmenizi tavsiye ederim. sızdırma yoksa eğer, yağ ya conta arızasından suyla karışıyordur ya yanma odasına alıp yakıyordur ya da turbo arızasından bunu turbo tüketiyordur. umarım en ucuz şekilde kurtulursunuz.

eğer hiç bir arıza yoksa, ilk başta yağ ölçümü yapılırken ve ikinci ölçümde bekleme süreniz aynı mıydı? motoru durdurup en az 4-5 dakika beklediniz mi? atıyorum ilk ölçümünüzde motoru durdurup uzun süre beklediyseniz, ikinci ölçümde motoru durdurur durdurmaz gidip ölçtüyseniz seviye ondan düşük göstermiş olabilir.

Çevrimdışı unyeli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Aralık 2011, 21:02:47 »
turbonun altında bulunan hortumu kontrol edıver gevsek olabılır oradan kacırıyo olabılır