Gönderen Konu: 1.8T & 1.9TDI  (Okunma sayısı 45722 defa)

Çevrimdışı KOÇ:)

• Profili Görüntüle
Ynt: 1.8T & 1.9TDI
« Yanıtla #14 : 17 Eylül 2011, 18:56:44 »
Araca lpg takildiginda bogaz kelebegi temizligi, gaz bakimi vs. bunlarida hesaba katarak hesap yaparsak biraz daha mantikli olucagini dusunuyorum. Yanlis anlasilmasin bende lpg li biniyorum ama senede 50.000 km den asagi gitmiyorum.

Çevrimdışı zfr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 17 Eylül 2011, 19:34:40 »
lpg li aracın tüketeceği benzin de hesaba katılırsa daha sağlıklı sonuç elde edilir...

Çevrimdışı Serhat4Motion

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Eylül 2011, 21:49:21 »
SONUC:

1) LPG'li 1.8T Passat, 1.9TDI Passat'tan az yakiyor.(Yukaridaki hesaba göre)
2) LPG'li 1.8T Passat'in yillik vergisi, 1.9TDI Passat'tan daha az.
3) LPG'li 1.8T Passat'in periyodik bakim araliklari, 1.9TDI Passat'tan daha fazla.(Benzinli Arac: Her 15.000 km'de. Dizel Arac: Her 10.000 km'de)
4) LPG'ye daha seyrek ve daha az oranda zam geliyor ama Mazota daha sIk ve daha cok oranda zam geliyor.

Akliniza baska gelen olursa eklebilirsiniz.

tdi ler 10binde bakima girmiyor 30binde girer once kucuk sonra buyuk bakim.  ve TDI motor duzgun kullanimda 400bini rahat goruyor km olarak gormuyorsa oda ki$iyle alakali yada $ansa diyelim. kilometre olayi ya$anmi$ bi olay bakim sureleri ise vw SERvisi tarafindan belirlenen kilometredir. 10bini ilk defa duyuyorum. yada ucuz  acayip yaglarla ömrünü kisaltiyor dolayisiyla gereksiz yere defalarca bakima giriyor servisleri zengin ediyorsunuz...

vergi olayi ve diger bazi aciklamarin hakkinda bilgim yokk onlarada inaniyorumki dogrudur vergi vs.

ha unutmadan benzin gaz mazot bence litreyle hesaplanir kac kilometre gittigine bakilir.dolayisiyla zammiydi felani filani en sonra goze alinir hesaplanir.
1.8t ortalama 900 1000 1100km gidiyorsa tamam .

kisaca tek yanli$ yag bakim sureleri ki dogruysada dedigim gibi surekli degi$erek servis yerine siz servise hizmet ediyorsunuz.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2011, 01:50:30 Gönderen: Serhat4Motion »

Çevrimdışı KOÇ:)

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 19 Eylül 2011, 01:08:43 »
lpg li aracın tüketeceği benzin de hesaba katılırsa daha sağlıklı sonuç elde edilir...
:tamamdir

Çevrimdışı xzhumz

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 24 Eylül 2011, 16:59:23 »
1,6 golf II  lpg li - 1,9 TDI passatımdan daha fazla yakmakta. evdeki hesap çarşıya uymaz boşuna dememiş atalarımız :)
I LOVE TDI

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #19 : 14 Ekim 2011, 19:49:13 »
1,6 golf II  lpg li - 1,9 TDI passatımdan daha fazla yakmakta. evdeki hesap çarşıya uymaz boşuna dememiş atalarımız :)

1.6 otomatik vites + lpg li Golf ümden fazla yakan dizelleri söylesem aaahh ahhh :) herkesin bir tercihi var demkki herkesin hesabıda aynı değil öyle olsa herkes Dizele biner yada herkes Lpg takardı..

Çevrimdışı MURAT0154

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 11 Kasım 2011, 00:11:25 »
1.6 lpg li otomatik vites golften sonra şuan 1.4 TDİ cordoba kullanıyorum.. bu araç en seri kullanımda ble golfün en sakin kullanımda yaktığiını üçte ikisini yakıyor. ayrıca 1.6 SR motorlu otomatik golften daha seri...

Çevrimdışı Serhat4Motion

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 11 Kasım 2011, 01:29:47 »
Etrafimda benzinli Arac olarak gordigum sadece V8 v12 makinalar. Harici hep dizel. Bence dusundurucu degil.bunun direk olarak para ile alakasi yok.kaldiki duizeling vergisi yuksek. Dieseller benzinli arac donemini 15 sene once bitirdi.darisi diyelim
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2011, 01:32:38 Gönderen: Serhat4Motion »

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 11 Kasım 2011, 10:58:32 »
1.6 lpg li otomatik vites golften sonra şuan 1.4 TDİ cordoba kullanıyorum.. bu araç en seri kullanımda ble golfün en sakin kullanımda yaktığiını üçte ikisini yakıyor. ayrıca 1.6 SR motorlu otomatik golften daha seri...

Passattan bahsederken cordobaya kadar düşersek tabi az yakar clio symbol ile aynı segmentteki bi araç :) ayrıca 100hp altı dizellerin seriliği fazlasıyla göreceli 65hp lik Sybbol bile atmosferik 1.6 dan daha seri izlenimi yaratıyor ama yanına gelince 2. vitese kadar dayanabiliyor.He desenki yine aynı segmentteki Accent era seri eyvallah derim 1.5 Crdi 110 Hp ve kuş hafifliğindeki kasasıyla gerçekten seri ama 3 silindirli cordoba için aynı şeyi düşünmüyorum ki Accent era kullanıyorum arada tüketimi yine benim araba ile aynı 210 krşun altına hiç düşmedi.1.3 Linea 90hp , 1.3 Astra Cdti 90Hp hiçbiri benden az yakmıyor 1.6 Tdci Focus var arkadaşımda o ş.içi bildiğiniz 10-15 kuruş fazla yakıyor Golften.

Bu arada Serhat bey siz nerde yaşıyosunuz bilmiyorumda biz Türkiyede yaşıyoruz V8 W12 makinamız yok muhtemelen avrupada yaşıyorsunuz Avrupada yaşasaydım şahsen Dizel Passata binerdim ama benzinki konusunda biten bişey yok dünyanın en büyük pazarı amerikadır araç satış konusunda Alman firmaları dahil orda egemen olup pazar payını arttırmak için çalışır ve Abd de dizel araba diye birşey yok traktör deyip alay ediyorlar Otobüsleri ve Tırları bile benzinli adamların Golfleri boraları hep Vr6 ekonımi isteyenler 1.8 Turbo alıyor hiç Tdi görmedim desem yeridir yakıt kaygısı olmasa kimse dizele binmez bu aşıkar ben dizeli kötülemiyorum özellikle Vw in dizellerini beğeniyorum ama tercihim ondan yana değil bu kadar basit.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2011, 11:00:50 Gönderen: rene »

Çevrimdışı MURAT0154

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 11 Kasım 2011, 21:59:04 »
Passattan bahsederken cordobaya kadar düşersek tabi az yakar clio symbol ile aynı segmentteki bi araç :) ayrıca 100hp altı dizellerin seriliği fazlasıyla göreceli 65hp lik Sybbol bile atmosferik 1.6 dan daha seri izlenimi yaratıyor ama yanına gelince 2. vitese kadar dayanabiliyor.He desenki yine aynı segmentteki Accent era seri eyvallah derim 1.5 Crdi 110 Hp ve kuş hafifliğindeki kasasıyla gerçekten seri ama 3 silindirli cordoba için aynı şeyi düşünmüyorum ki Accent era kullanıyorum arada tüketimi yine benim araba ile aynı 210 krşun altına hiç düşmedi.1.3 Linea 90hp , 1.3 Astra Cdti 90Hp hiçbiri benden az yakmıyor 1.6 Tdci Focus var arkadaşımda o ş.içi bildiğiniz 10-15 kuruş fazla yakıyor Golften.

Bu arada Serhat bey siz nerde yaşıyosunuz bilmiyorumda biz Türkiyede yaşıyoruz V8 W12 makinamız yok muhtemelen avrupada yaşıyorsunuz Avrupada yaşasaydım şahsen Dizel Passata binerdim ama benzinki konusunda biten bişey yok dünyanın en büyük pazarı amerikadır araç satış konusunda Alman firmaları dahil orda egemen olup pazar payını arttırmak için çalışır ve Abd de dizel araba diye birşey yok traktör deyip alay ediyorlar Otobüsleri ve Tırları bile benzinli adamların Golfleri boraları hep Vr6 ekonımi isteyenler 1.8 Turbo alıyor hiç Tdi görmedim desem yeridir yakıt kaygısı olmasa kimse dizele binmez bu aşıkar ben dizeli kötülemiyorum özellikle Vw in dizellerini beğeniyorum ama tercihim ondan yana değil bu kadar basit.

yazımı okuduysanız ben passattan bahsetmedim golf ile kıyaslamıştım ağırlık olarak maksimum 50 kg fark var halen aynı şeyi söylüyorum şehiriçinde ve ilk 3 viteste (aracını 4 ileri olduğunu düşünürsek) senin aracından da çok daha seri bizim burada zaten şehir içinde 5 e atamazsın. eğer atmak istersen araç duruyorken atıp tekrar boşa alırsın. en basitinden daha önce 3 araca birden biniyordum 1. toyota vorolla 1.6 vvti   2. 2010 era 1.6 benzinli(benzinde) ve 3. şahsi araım golf otomatk.  o zaman toyota ne kadar seri derken şimdi beğenmediğin 1.4 araçtan inip toyotaya binice bana hantal geliyor. ayrıca senin otomatik 210 kuruş yakıyorsa zaten çok güzel benim golf şehir içi benzini de hesap edersen 400 e yakın yakıyordu şimdi 230 yakıncaa fark göze görünüyor. ayrıca 3silindirli TDİ araca bindin mi bilmiyorum ama 195 Nm torku ile çok seri bir araç.

Çevrimdışı MURAT0154

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 11 Kasım 2011, 22:02:06 »
yazımı okuduysanız ben passattan bahsetmedim golf ile kıyaslamıştım ağırlık olarak maksimum 50 kg fark var halen aynı şeyi söylüyorum şehiriçinde ve ilk 3 viteste (aracını 4 ileri olduğunu düşünürsek) senin aracından da çok daha seri bizim burada zaten şehir içinde 5 e atamazsın. eğer atmak istersen araç duruyorken atıp tekrar boşa alırsın. en basitinden daha önce 3 araca birden biniyordum 1. toyota vorolla 1.6 vvti   2. 2010 era 1.6 benzinli(benzinde) ve 3. şahsi araım golf otomatk.  o zaman toyota ne kadar seri derken şimdi beğenmediğin 1.4 araçtan inip toyotaya binice bana hantal geliyor. ayrıca senin otomatik 210 kuruş yakıyorsa zaten çok güzel benim golf şehir içi benzini de hesap edersen 400 e yakın yakıyordu şimdi 230 yakıncaa fark göze görünüyor. ayrıca 3silindirli TDİ araca bindin mi bilmiyorum ama 195 Nm torku ile çok seri bir araç.
[/quote
bu arada şuan seçim yapacak olsam 1.8 T passattan başkasına da binmem ama malesef onun temizini b ulmak ta çok zor. % 90 kilometre düşürülmüş. oynanmış araçlardır nadir bulunantemizleri ise yeni kasa 1.6 parasına zaten

Çevrimdışı Serhat4Motion

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 12 Kasım 2011, 02:21:07 »

cok farkli $eylerden bahsediyoruz daha onemlisi ben ezbere konu$muyorum. beni ya$adigim yerle konuyu  ili$kilendirmemelisin. anlatmak istedigime odaklanirsan bu yeterli olur.
ben bilmiyormuyum senin sakaryada digerlerinin ankara ist izmir vs vs ya$adigini ? havami atiyorum sana ?

cok uzun yazi yazdim siliyorum cunki ba$tan anlamami$sin dolayisiyla gerisini yazsamda degismez ama o dedigim  verdigim ornekler gecerlidir hala.
buarada TRAKTORde dedinizya helal olsun.mercedes bmw audi   hepsi massey ferguson moduna sokulda bravo.

saygilar yine benden.

« Son Düzenleme: 12 Kasım 2011, 02:25:05 Gönderen: Serhat4Motion »

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 12 Kasım 2011, 10:25:30 »

Bende diyorumki torktan dolayı 65hp lik Clio bile daha seri izlenmimi veriyor 1.6 Atmosferikten ama yanına gelince neden yürüyemiyor ?

Çok seri Cordoba nın 0-100 Fabrika verisi 12.9 sn
Hantal Golf otomatiğin 0-100 Fabrika verisi 12.5 sn 

nasıl oluyor peki bu ?dediğm gibi oluyor kısa patlamalarla uçuyor sanıyor dizel sürücüsü ama desenki 100hp üzeri dizeller evet gerçekten benzinliden sağlam yürüyebiliyorlar ama onlarda elimizdeki Focus Tdci örneğindeki gibi ş.içi 7  7.5 litre götürüyorlar. 3.79 X 7 = 265 Krş eder benim ş.içi tüketimim 230 kuruş herdepoda ölçerim.İnan Golf ün bulundugu sınıfta daha belirgin olarak daha az yakan bir dizel olsa hiç düşünmeden ben kendim geçerim ama 10 kuruş için bu rahatlığı bırakamam.

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 12 Kasım 2011, 10:28:15 »

cok farkli $eylerden bahsediyoruz daha onemlisi ben ezbere konu$muyorum. beni ya$adigim yerle konuyu  ili$kilendirmemelisin. anlatmak istedigime odaklanirsan bu yeterli olur.
ben bilmiyormuyum senin sakaryada digerlerinin ankara ist izmir vs vs ya$adigini ? havami atiyorum sana ?

cok uzun yazi yazdim siliyorum cunki ba$tan anlamami$sin dolayisiyla gerisini yazsamda degismez ama o dedigim  verdigim ornekler gecerlidir hala.
buarada TRAKTORde dedinizya helal olsun.mercedes bmw audi   hepsi massey ferguson moduna sokulda bravo.

saygilar yine benden.

Olayın Mercedes yada bmw ile bi alakası yok Serhat bey sizinde yazılanları anlamadığınız ortada.15 yıl önce biten yada bitirilen benzinli motorları Mercedes te Bmw de top modellerinde başarı ile sergiliyor.Verdiğim örnekler gayet güzel ve açıktı.Hava konusunu ise çözemedim çok sevsem kalırdım zaten yurt dışında ben hava atmış göründüysem kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2011, 10:31:18 Gönderen: rene »