Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Polisaj ve Cila Uygulamam - 50+ büyük fotoğraf içerir  (Okunma sayısı 7333 defa)

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Daha önce arabama elle uygulama yapıyordum, uygun fiyatlı bir polisaj makinesi ve tabla-sünger seti alarak makine ile uygulama yaptım. Kullandığım makine Max Extra MX6160, gücü yeterli, düşük devirlerde uygulama yaparken bayılma yapabiliyor ama kullanmaya alıştıkça uygun devri kolay yakalıyorsunuz, baskı-devir oranını kolayca ayarlamaya başlıyorsunuz. Polisaj süngeri olarak Befar marka aldım, uygun fiyatlı ve yerli üretim.

Gelelim uygulamaya. Uygulamalarımı derslerimden dolayı gece ayaklı projektör halojen lamba aydınlatarak yaptım. İlk uygulamamda, pasta olarak öncelikle yüksek aşındırıcı Gtechniq P1 ve sert sünger ile derin çizikleri aldım. Uygulama yaparken yüzeyi hem APC hem de IPA ile silmeme rağmen kalan hare-hologramları halojen ışık altında göremedim. P1 çabuk kuruyan su bazlı bir pasta, kurumayı engellemek için arada yüzeye su fıslayarak kullanmak gerekiyor ve kesinlikle trimlere, plastik parçalara bulaştırmamak lazım çok fazla leke bırakıyor. Uygulamayı yaptıktan, arabayı yıkadıktan sonra güneşin altında hologramlar açığa çıktı. Daha sonra bunları gidermek için yumuşak sünger ile düşük devir-düşük baskı ile bir kat daha P1 geçtim ama istediğim sonucu alamadım.
Bu aşamadan sonra hare giderici bir ürün kullanmam gerektiğini anladım ve Scholl Concepts'in S30 ürününü yumuşak polisaj süngeri ile uyguladım ve istediğim sonucu elde ettim.

İşte uygulama fotoğrafları:
Boyanın çizik durumu:

Yazın arabayı bırakmadan önce Turtle Wax Extra Gloss Sealer Wax uygulamıştım, arabanın yarısı ağaç altında yarısı açıkta kalıyordu. Ağaç altında kalan kısımlarda çok fazla kireç lekesi oldu, kil, yıkamacı şampuanı, bulaşık deterjanı, IPA ve sirke ile silmeme rağmen kireç çıkmadı. Cila bu açıdan görevini yerine getiremediğini aracı yeterince koruyamadığını düşünüyorum.

Maskeleme:

İlk polisaj, P1 ve sert sünger ile:
50/50:

50/50:

İkinci uygulama P1 ve yumuşak sünger kombinasyonu sonrası kalan hareler:

Üçüncü ve son polisaj uygulaması S30 ve yumuşak sünger ile(sonunda hedefime ulaştığım uygulama):
Sağ ön kapı öncesi:

yarı yarıya:

sonrası:

Çalışma ortamı:

Yardıma gelen Halil kardeşim ile birlikte:

Uygulama yaparken ben:

Sağ far daha önce kazada değiştiği için yeni, sol fara P1 ve yün ped ile geçtikten sonra JSV Far ve Stop cilası ve orta sert sünger ile son kat geçtim:
Öncesi:

Sonrası:

Gelelim cila uygulamasına. Cila yapmadan önce arabayı kostikli yıkamacı şampuanı ve bulaşık deterjanı ile yıkadım, derinlemesine temizledim. Kuruladıktan sonra son bir kat IPA geçtim. Daha sonra Soft 99 Fusso Coat Dark ürününü uyguladım. Kaputtan başlayarak saat yönünde tüm yüzeylere ürünü uyguladım ve başladığım yerden silerek devam ettim. Cila uygulamak 45 dakika, silmesi 30 dakika civarında sürüyor.
Uygulamadan önce ağırlık:

Cilanın kapağını, üstteki plastik kapak yardımıyla açıyoruz:

Uygulama süngerini önce ıslatıp sonra iyice sıkarak emiciliğini alıyoruz ki cilayı emmesin:

Önce arabayı buraya çekmiştim:

Daha sonra yıkamacı yerin sahibi ben söylemeden üstten toz gelebileceğini ve arabamı Broadway ile yer değiştirebileceğimi söyledi, hemen bir yer değişikliği yaptık:

Yeni mekan:

Uygulama sonrası cilanın ağırlığı:

Kuru sünger:

Cilada kullandığım sünger:

Yaş sünger:

Cila uygulanmış, kurmuş yüzey:

Final fotoları:

Melamine sponge(sihirli sünger, nano sünger) ile dış plastik parçlalar temizlenecek, Soft 99 Tire Wax ile korumaya alınacak, süngerin gelmesini bekliyorum.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2014, 02:35:02 Gönderen: edincol »
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
Ynt: Polisaj ve Cila Uygulamam - 50+ büyük fotoğraf içerir
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2014, 10:58:33 »
arabana cok güzel bakıyorsn masallah arabada cok güzel yalnız şey diycem simdi senin okul bittiginde ne olcak o arac ordamı birakcaksın
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2014, 11:58:57 »
arabana cok güzel bakıyorsn masallah arabada cok güzel yalnız şey diycem simdi senin okul bittiginde ne olcak o arac ordamı birakcaksın

Teşekkür ederim. Mezun olmadan burada satacağım.

« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2014, 12:03:38 »
Güzel uygulama maşallah. Orası neresi plakadan anlamadım bi turlu.

Çevrimdışı okaykay_1

• Otomobil
    2001 1.9TDİ + yazlım mk4
  • okay kaygusuz
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2014, 12:17:57 »
orda bırakmak yazık olur yaa deger bilene denk gelir insalh ordan birisi alırsa arabanın içine eder cok degersiz arabalar orda.
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #5 : 13 Aralık 2014, 12:20:04 »
Güzel uygulama maşallah. Orası neresi plakadan anlamadım bi turlu.

Teşekkür ederim. Yavru vatan, KKTC. Güzelyurt bölgesi Kalkanlı köyü. :)

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2014, 12:22:13 »
orda bırakmak yazık olur yaa deger bilene denk gelir insalh ordan birisi alırsa arabanın içine eder cok degersiz arabalar orda.

Aynen burada araba bakımı çok düşük seviyede, bu yaşlarda olan arabaların çoğu bitik durumda. Umarım okuldan bir arkadaşa veya tanıdığım birine gider dediğin gibi.

Çevrimdışı MurdeR

• Otomobil
    Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2014, 17:29:16 »
masallah ellerine saglik. polisaj makinesiyle iyi girismissin boyayi yakma riskine karsin guzel bi calisma olmus. havalardan malum zor zahmet cila atiyoruz anca biz bosluk buldukca

« Yanıtla #8 : 13 Aralık 2014, 18:12:25 »
Arkadaşlar VW bin boyasından korkmayın duşuk devirde çalıştığınız surece hiçbirşey olmaz boya koruma ustasından oğutler :)

Çevrimdışı bluerose1

• Otomobil
    Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
  • Bir gün mutlaka...
« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2014, 20:46:38 »
Maşallah ciğer olmuş.benim arabaya da aynı uygulamadan yaparsın yaza ne güzel olur ha.. :D
Red Machine!!!

Çevrimdışı STAK67

• Otomobil
    Golf 1 Cabriolet
  • Hasan Ali
« Yanıtla #10 : 14 Aralık 2014, 16:27:53 »
çok güzel uygulama olmuş tebrikler. sonuç gayet başarılı. :tamamdir :tamamdir

Çevrimdışı muhaacir

• Otomobil
    1997 MkIII 1.6 CL Sport
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2014, 21:34:31 »
Eline sağlık, yıldır yıldır yanıyor maşallah  :tamamdir
Gaz ile uçabilirsin, ama frenle konamazsın.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #12 : 14 Aralık 2014, 22:08:52 »
0 km görüntüsü olmuş, bu işten para kazanan isimli firmalar bile bence bu kadar özenli çalışmıyorlardır.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
« Yanıtla #13 : 15 Aralık 2014, 01:17:52 »
masallah ellerine saglik. polisaj makinesiyle iyi girismissin boyayi yakma riskine karsin guzel bi calisma olmus. havalardan malum zor zahmet cila atiyoruz anca biz bosluk buldukca

Hocam boya yakmayı bırak çizikleri giderecek kadar aşındırmak bile zor. VW gibi diğer kaliteli Alman kaliteli araç üreticilerinin vernikleri sert oluyor, aşındırması güç, verniği tamamen almak yani yakmak çok çok zor.

Arkadaşlar VW bin boyasından korkmayın duşuk devirde çalıştığınız surece hiçbirşey olmaz boya koruma ustasından oğutler :)

:tamamdir

Maşallah ciğer olmuş.benim arabaya da aynı uygulamadan yaparsın yaza ne güzel olur ha.. :D

Bakalım Semih abi, yazın getirebilirsem arabayı, ekipmanı da getiririm bir uygulama yaparız :)

çok güzel uygulama olmuş tebrikler. sonuç gayet başarılı. :tamamdir :tamamdir

Teşekkür ederim, beğenmenize sevindim. :)

Eline sağlık, yıldır yıldır yanıyor maşallah  :tamamdir

Teşekkür ederim. :)

0 km görüntüsü olmuş, bu işten para kazanan isimli firmalar bile bence bu kadar özenli çalışmıyorlardır.

Teşekkür ederim.

Piyasada genel olarak adını bildiğiniz firmalar ve sanayide genel olarak bu kadar uğraşan olmaz ama bundan çok daha iyi iş yapan bildiğim yerler var. İhtiyaç olursa yönlendirme yapabilirim.