Gönderen Konu: DEMİR KÜNEFE (Teyology'nin MK4'ü) (Son halimiz sayfa 9'da)  (Okunma sayısı 96547 defa)

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
Ynt: DEMİR KÜNEFE (Teyology'nin MK4'ü)
« Yanıtla #42 : 30 Aralık 2012, 13:28:29 »
doğrudur. pek çok başlıkta vardı bu konu. özellikle 2001 sonrası çift sensörlülerde lpg ile sensör problemlerinin tetiklendiğini çokça okudum.

peki kafama takılan şu. bu lambdanın değişmesi sorunu çözer mi?

malesef çözmez...bosch car servis bana onun çok uzun ve detaylı bir açıklamasını yapmıştı ama malesef hatırlamıyorum...

özet olarak oksijen sensörü maksimum 3 birim okuması gerekirken lpg minmum 5 birim okutuyor yakıt kalitesinden dolayı, (afaki konuşuyorum) ve oksijen sensörü araçta hata varmış gibi algılatıyor

ayrıca lambda pahalı bir parça, sırf o ışığı söndürmek için değmez

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #43 : 30 Aralık 2012, 13:34:25 »
malesef çözmez...bosch car servis bana onun çok uzun ve detaylı bir açıklamasını yapmıştı ama malesef hatırlamıyorum...

özet olarak oksijen sensörü maksimum 3 birim okuması gerekirken lpg minmum 5 birim okutuyor yakıt kalitesinden dolayı, (afaki konuşuyorum) ve oksijen sensörü araçta hata varmış gibi algılatıyor

ayrıca lambda pahalı bir parça, sırf o ışığı söndürmek için değmez

güzel de ekspertizde motor ve şanzıman kulaklarının yanında lambda sensörü arızasını da gördük ve ben adamdan fiyatını düşürtüp öyle aldım. hakkı geçer mi acep?
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
« Yanıtla #44 : 30 Aralık 2012, 13:45:59 »
Hocam daha oncede baska konuda konusu gecmisti dedigin gibİ 2001 + olupta ariza lambasi yanmayan lpgli bir 1.6 vw gormedim arkafasimda 2009 leon var 1.6 8valf lpg takildigindan beri surekli yaniyor oksijen sensoru arizasi veriyordu gidisinde vs problem yok ama isik yaniyor oKsjeni degistince duzelir dediler degistirdi 3. Gun tekrar yandi arza lambasi bosu bosuna 350 tl vermis oldu.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 30 Aralık 2012, 15:44:24 »
güzel de ekspertizde motor ve şanzıman kulaklarının yanında lambda sensörü arızasını da gördük ve ben adamdan fiyatını düşürtüp öyle aldım. hakkı geçer mi acep?

lambda sensörü gerçekten arızalı olsa benzinde test ederken arıza kaydı silinir, tekrar benzindeyken o hatayı veriyorsa lambda sensörü arızalı "olabilir".olabilir diyorum çünkü 170k da ki bir araçta katalitik konvertör de dolmuştur ve o da lambdayı yanıltabilir.

adamdan helallik isteme işi size kalmış :)

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 30 Aralık 2012, 16:01:27 »
Alper aslına bakarsan şu son mesajında söylemiş olduklarınla kafam şarj etti. İzmirden almadan önce gittiğimiz serviste bilgisayara bağlayarak yola çıktı usta. lambda arızası veriyor dedi. sildim ama tekrar yanacaktır dedi. oradan çıktıktan sonra en fazla 1-2 km yol gittik. park ettik. alım satım işlerini hallettik. anahtarı aldım ve yola çıktım. daha 1 km gitmemiştim ki lpg bitti benzine geçti. toplamda 120km yol yaptım benzinle ve arıza yakmadı. Akhisara girerken gaz aldım. lpg ye geçtim. sonra kısa mesafelerde 3-4 dur kalk yaptım. yine arıza yakmadı. ne zaman ki lpg de bir süre kullandım, araba gitmez oldu. normalde patinaj yapması gereken şekilde yarım debriyajla kütür kütür vurarak stop etmekten son anda kurtararak ancak kalkıyordu.

uzun lafın kısası söylemiş olduklarınızdan tatmin oldum. sanıyorum arıza lambasının sebebi sensör değil lpg değerinden.  :tamamdir

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 30 Aralık 2012, 16:16:54 »
ne zaman ki lpg de bir süre kullandım, araba gitmez oldu. normalde patinaj yapması gereken şekilde yarım debriyajla kütür kütür vurarak stop etmekten son anda kurtararak ancak kalkıyordu.

yanlız bu kısıma ayrı parantez, teklemesi lambda sensöründen değil, ateşleme ekipmanlarından biri işlevini kaybetmiş o sırada ve aracın "en az 1" silindirinde ateşleme yok ya da misfire var.

bende de olmuştu aynı durum öyle kullanmaya devam ettim şehirler arası yolda çünkü başka şansım yoktu. benim buji kabloları ve bujiler sağlamdı, yola çıkmadan önce yenilemiştim ama bobin yandı.önce 1i sırasıyla hepsi yandı.önce araç 120yi geçemedi sonra 80i geçemedi sonra hiç yerinden kalkamadı.kısacası onu sakın atlamayın, başka bir konuda da söyledim gözden kaçmıştır diye burada da söylüyorum.

bilirsiniz çoğu vw aracında bobinler ayrı ayrı silindirlerin üzerinde tek başına parçalardır.ama 1.6 motorların bazılarında "bfq" "akl" gibi kodlarda bobinler tek bir kutunun içindedir ve yekpare şekildedir.yekpare şekilde olanlarda buji kablosu vardır, diğerlerinde buji kablosu direkt bobine entegredir. doğal olarak bende 1 bobin yanınca sırasıyla hızla diğerleri de yandı, buji kablosu yandı devamında ilk yanan bobinin komuta ettiği buji patladı ve sibopları eğdi.hatasız düşük kilometreli araca yarım motor yaptırdım.üzerinizden uzak olsun.

gördüğüm kadarıyla bobin değişti demişsiniz, buji kablolarındaymış sorun, yine de tek tek kontrol edin.lpg li araçta bobin önemli, lpg bobine çok yükleniyor

bobinler ayrı ayrı olsa hiç böyle bir sıkıntı olmazdı, ben 2 bobinle sanayiye gittiğimi bilirim :D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #48 : 30 Aralık 2012, 16:21:43 »
Batman & Bobin  ;D
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2012, 16:21:56 Gönderen: htmetin »
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 30 Aralık 2012, 17:45:53 »
evet doğru diyorsun Alper. sorun sadece sensör arızası değildi. ekspertizde 4. silindir ateşleme bobini arızalı olduğu bilgisi de verildi bana. Akhisara gelene kadar ondan yana da sıkıntı yoktu. lpg ye geçince o da başladı.

dün götürdüğümde usta lpg tesisatını döşeyen ustanın işçiliğini beğenmedi. nitekim bobinde de değil, buji kablosunda da değil, bobine giden tesisatta kabloda bağlantıların düzgün yapılmamış olmasından olduğu ortaya çıktı. yalıtkan bandı kestiğinde bantla birlikte düzgün bağlanmamış olan kablo da yapışarak geldi. bağladıktan sonra marşa bastığımda tekleme gitmişti.

ben alım esnasındaki ekspertizde usta bana söylediğinden dolayı bu iki farklı arızayı da biliyorum. ne bileyim anlatırken bir an sanki herkes biliyormuş gibi geldi. eksik anlatım oldu.  ;D

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 30 Aralık 2012, 17:49:22 »
hayırlısı olsun tolga abı :) güle güle kullan :) resımlerınıde gorsek su canavarım ıyı olcaktı :)
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 30 Aralık 2012, 18:09:13 »
hayırlısı olsun tolga abı :) güle güle kullan :) resımlerınıde gorsek su canavarım ıyı olcaktı :)

çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. daha iyilerini cümlemize nasip etsin. inan en çok ben heves ediyorum. şöyle güzel pozlarını yakalayıp çekmeyi.

resimlere son 3 gün.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
araç sağlıklı yürüsün de  :tamamdir

Çevrimdışı gipsykings

• Profili Görüntüle
Hayırlı olsun.Kazasız belasız inşallah..

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
Hayırlı olsun.Kazasız belasız inşallah..

ben de sizin araca bakıyordum. mesaj yazarken yarım kaldı pc başından kalkmak zorunda kaldım. geldim mesajı tamamladım. baktım ki siz de benim başlığa yazmışsınız.  :)

Çevrimdışı barthez

• Profili Görüntüle
hocam hayırlı olsun kurtulmuşsun dertten. 1.6 ların lpg uyumları biraz nane molla umarım optimum değerlerde
arıza lambası yakmayan şekilde arabanla gezersin  :)
golf 4 1,8 Highline