Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Volkswagen K 70  (Okunma sayısı 34156 defa)

Volkswagen K 70
« : 10 Aralık 2007, 15:03:17 »
Merhaba arkadaslar.Bu hafaki vw yi benim tanitmam istendi.Size farkli bir modeli tanitmaya calisacagim.Cogu zaman kimsenin aklina gelmeyen bir model.

Aracin adi: Volkswagen K 70

Volkswagen firmasının nsu'yu satın alırken yanında bonus olarak aldığı projedir bu aracın yapımı. k70 modeli bugün sokaklarda dolaşan PASSAT' ın dedesidir.Zira bu arac vw nin ilkleriyle meshur bir aractir.Nedir bu ilkler?
1.Vw'in ilk önden çekişli aracıdır.
2.Motoru önde yer alan ilk aracıdır.
3.Ilk su soğutmalı motora sahip aracıdır.
Bu kadar çok ilk bir araya geldiğinde bir prototip olarak kalması gerekirken, seri üretilmiş ve belki vw'in en başarısız modellerinden biri olmuştur ve zamanla unutulup gitmistir ama ben unutmadim :)
Motorunun konumu bir acayiptir, önden çekişli olmasına rağmen yan yerleştirilmemiş, fakat yere 45 derecelik bir açıyla çalışan silindirleri ve her silindirin başında iki adet münferit sipop kapağıyla bir gariplik yaratılmıştır. 1605 cc 90 beygirlik k70l (1971-1973) ve 1705 cc 100 beygirlik k70 ls (1973-1975) modelleri vardır, herşeye rağmen geniş camları ve zarif görünümüyle döneminin ilerisinde bir tasarıma sahiptir.Her ne kadar basarisiz bir arac olsada rakip firmalarin dizayn ve tasarim olarak referans aldigi bir aractir.
Ilk modelleri 70 beygir gucunde oldugu icin adinda "70" bulunur. "k" ise almanca piston anlamina gelen "kolben"in ilk harfi olarak yerini almiştir.

Buyrun teknik verilerine bakalim:

Ve fotograflari:

Umarim begenirsiniz.Hosca kalin.

Volkswagen K 70
« Yanıtla #1 : 10 Aralık 2007, 15:19:42 »
Gayet güzel bir araçmış aslında. Döneminde neden tutulmamış acaba ? Paylaşım için saol. Diğer arkadaşlardan da, her hafta başında, bu şekilde detaylı resim ve bilgi vererek araç tanıtımı istiyoruz.

Volkswagen K 70
« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2007, 15:28:49 »
Gayet güzel bir araçmış aslında. Döneminde neden tutulmamış acaba ? Paylaşım için saol. Diğer arkadaşlardan da, her hafta başında, bu şekilde detaylı resim ve bilgi vererek araç tanıtımı istiyoruz.

Tesekkurler.Aracin tutulmamasinin sebebi yazida belirtildigi gibi vw markasinin araclarinda uyguladigi ilklerden kaynaklaniyor.Bu ilklerde daha once yapilmadigi icin biraz acemilik olarak kabul ediliyor ve aracin ariza durumundan sikca dem vuruluyor.Fakat bu arac vw nin yeni modellerini yapmak icin guzel bir referans oldu orasi ayri.Simdi piyasada cok cok az olan bir arac.Bir ara Turkiye de 5 tane var diyorlardi ben bir tanesini yakindan gormustum ama su anda son durum nedir bilemiyorum.

Saygilar.

Çevrimdışı ®oyal

Otomobil
    T5'04
Volkswagen K 70
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2007, 18:25:30 »

Volkswagen K 70
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2007, 20:29:08 »
ellerine sağlık halil kardeşim çok teşekkürler :)

Volkswagen K 70
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2007, 20:30:14 »
Paylaşım için teşekkurler Halil  :tamamdir

Volkswagen K 70
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2007, 22:47:33 »
Rica ederim arkadaslar begenmenize sevindim.Hayirli geceler dilerim.

Ynt: Volkswagen K 70
« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2008, 22:18:17 »
Ellerine Sağlık Halil Bu Tip Araçlar Çok Hoşuma Gidiyor...Sanki Rus Eski Arabalar Gibi İyi Geceler....

İbrahim ;)

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #8 : 28 Temmuz 2008, 10:41:56 »
Bir dinozoru daha maziden çıkarıp sergilediğin için teşkkürler....  Bu aracın alman GTI dergilerimden birisinde restore edilmiş hali ve trafikte faal olan resimleri vardı ve yazıların içindede devamlı Passat father diye geçiyordu....
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

« Yanıtla #9 : 29 Temmuz 2008, 21:45:36 »
opelin record ve kadett karması modeline benzettim biraz ama o zamanlara göre gercekten güzel araçmış :tamamdir

« Yanıtla #10 : 16 Ağustos 2008, 12:49:54 »
Ellerine sağlık Halil abi aracı gerçekten beğendim.Modeline rağmen devir ibresine sahip dikkatimi çekti :)

« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2008, 19:03:34 »
arkadaşlar bir tanede bende var bu k 70 ten zamanında babam awustria dan getirmiş.halen sağlam ve tamamen orjinal.kapalı garajda yatıyo.rengi yeşil.aracı sıfır passata değişmem.nede olsa passatın babası.araba yılda bir kere bile çalışmıyor.aslında bir sorun yok çalışır durumda ama.babam artık ona kıyamıyor

« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2008, 22:57:20 »
aracın göğsü ve özellikle kalorifer ızgaraları yapıldığı yıla göre çok modern geldi bana.

Çevrimdışı mk2

« Yanıtla #13 : 07 Kasım 2009, 19:31:49 »
 önden  opel kaded   gibi  arkasi fort granada  gibi   ama  guzel araclar  bence   sımdının dogan sagininden  kat  kat   saglam  kuvvetlı olduklarını  hepımız  bılıyoz  paylasım ıcın sag  ol kardesss