Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Lambda Sensörü  (Okunma sayısı 40889 defa)

Lambda Sensörü
« : 25 Şubat 2008, 21:02:59 »
Merhabalar,
Siteye bu akşam üye oldum arabamla ilgili problemim var bilenlere danışmak istiyorum.
2004 Model  Touran sahibiyim servis lambda sensörünün arızalı olduğunu söyledi fiyatının 750 YTL olduğunu belirtti bu doğrumudur daha ucuza nasıl değiştirebilirim ve bu parça araçta neyi sağlar
Teşekkürler
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2008, 21:04:09 Gönderen: G60 »

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
    A4 B7 2.0 TFSİ AVANT QUATTRO
Ynt: Lambda Sensörü
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2008, 22:00:00 »
Merhabalar,
Siteye bu akşam üye oldum arabamla ilgili problemim var bilenlere danışmak istiyorum.
2004 Model  Touran sahibiyim servis lambda sensörünün arızalı olduğunu söyledi fiyatının 750 YTL olduğunu belirtti bu doğrumudur daha ucuza nasıl değiştirebilirim ve bu parça araçta neyi sağlar
Teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun kardeşim.Fakat banada yetkili serviste aynı işi yaptılar.Diagnozda tamam lamda arızası gözüküyor ama arıza ondan kaynaklanmayabiliyor.Sağlam bi ustaya aracını götür sanırım beynin ayarlarından da kaynaklabilir. ;)
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2008, 22:04:31 Gönderen: G60 »
03.06.2005

Çevrimdışı corrado

• amca
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2008, 08:16:21 »
OKSİJEN SENSÖRÜNÜN GÖREVİ NEDİR ?

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede, aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

OKSİJEN SENSÖR ARIZALARININ TANIMI

Aracın performansı ile bu kadar yakından ilgili olan bir parçanın arıza tanımı nispeten kolaydır. Birçok araçta oksijen sensörü arıza lambası mevcuttur. Aynı zamanda, sürücü fazla yakıt sarfiyatından şikayet eder. Arızalı Oksijen Sensörü yakıt sarfiyatının %30 değerine kadar artmasına neden olur. Sürüş konforunun azalması ve yanma kayıpları klasik Oksijen Sensör arıza belirtileridir ki, bu arızaların hepsi araca uygun bir Oksijen Sensörü takılmak suretiyle giderilebilir.

SENSÖR ARIZASI İLE İLGİLİ PROBLEMLER

* Araç performansının düşmesi
* Aşırı yakıt sarfiyatı
* Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması

BAKIM VE SERVİS

Yeni çıkan çevre koruma yasaları araçlarda katalitik konvertör kullanılmasını ve yılda bir kez emisyon testinden geçmelerini zorunlu hale getirmiştir. Başarısız bir motor ve egzoz emisyon testinin en başta gelen sebeplerinden biri arızalı Oksijen Sensörüdür. Bu nedenle Oksijen Sensörleri her 30.000 km. de bir kez kontrol edilmelidir. Aracınızda yukarıda söz edilen arızalardan birini yaşadığınız zaman Oksijen Sensörü değiştirmekten asla kaçınmayın.

ALINTIDIR.

servise güveniniz yoksa başka bir özel serviste aracı cihaza bağlayıp. hata verip vermediğini kontrol ettirin.
veriyorsa hatayı silsinler. biraz dolaştıktan sonra tekrar baktırın .yine veriyorsa ki verir büyük ihtimal o zaman değişmeniz lazım.
parçanın vw code veya büyük ihtimal bosch dur öğrenirseniz başka parça satıcılarından ve  bosch servislerden temin etme şansınız olabilir.

alttaki linkten bosch numarasını öğrenebilirsiniz.
kolay gelsin

AA Extr@Net
hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır

Çevrimdışı corrado

• amca
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2008, 08:24:04 »

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2008, 20:05:18 »
  Valla helal olsun be Atıf abi.Çok iyi bi araştırma yapmışsın.Kelimelere dökmüşsün eline sağlık. :)
03.06.2005

Çevrimdışı corrado

• amca
« Yanıtla #5 : 29 Şubat 2008, 15:59:56 »
çok uğraşmadım.

copy paste  ;)

Çevrimdışı mussel

• Otomobil
« Yanıtla #6 : 29 Şubat 2008, 18:12:48 »
çok uğraşmadım.

copy paste  ;)

Olsun yinede ellerine emeğine sağlık. :tamamdir
03.06.2005

« Yanıtla #7 : 29 Şubat 2008, 20:44:06 »
Hakikaten tebrik ederim müthiş açıklama

« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2008, 03:19:15 »
merhaba duhan arkadasım
senın aracın muhtemelen 1.6 FSI dır ve o sana soyledıklerı oksıjen sensoru degıl nox sensorudur cunkı bu araclarda hastalık .sorun eger nox katalızorunde degılse benım tavsıyem eger aracın fazla yakmıyorsa ve ısık senı rahatsız etmıyorsa devam et korkma hıc bırsey olmaz .yada paşa paşa 750 ytl ver ama ustaya soyle hazırlık kodunu kesınlıkle yapsın eger ustan sana hazırlık koduda neymış derse hemen arabanıda al kaç ordan cunkı bı kasabın elıne dusmussun dmektır :) valla benden tavsıyeler bu kadar ıstanbuldaysan bana bı sekılde ulaş hallederız aracını en ucuzundan .geçmış olsun gorusurz
Dikkat ısırır !!!

« Yanıtla #9 : 24 Temmuz 2008, 03:19:59 »
bu arada
sakın NOx sensoru ne ıse yarıyor dıye sorma burada makale yazdırma bana :)
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı polo_1.6HB

• 1996 Polo 1.6 HB AEE 6N
« Yanıtla #10 : 25 Ağustos 2009, 22:45:43 »
selam arkadaşlar... bende de yakıt tüketimi fazla idi tüm çalışmalar ve araştırmalar sonucu Lamda Sensöründe kaldım. 2 farklı serviste cihaz ile kontrol ettirdiğimde sağlam görünüyor ama  yakıt anormal.bu yüzden değiştirmeye karar verdim. vw serviste 300tl civarı piyasada  140-160 arası sensörün üzerinde bosch parça kodu var bu şekilde öğrenebilirsiniz. ben aksay otomotiv 212 530 1277 den bu parçayı temin edeceğim. burada 135 lira. aracınıza uygun lamda sensörünü ise  ;  http://www.lambdasensor.com/main/bosch/price.pl?item=0258005123   bu siteen  tesbit edebilirsiniz.

bu linkten inceleye bilirsiniz.burada 160tl ama. http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&referer=&urunid=16355&urunbasligi=VOLKSWAGEN--ORIJINAL-ORJINAL-ESDEGER-LAMBDA-SENSORU-0258005123-BOSCH#sekmeler

« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2009, 00:47:08 »
Aksay otomotiv herkese parça vermez nolmalde ama iyi almışsınız :)Nox sensörüne baktırdınmı arkadasım ne oldu agibetin bi haber ver.
Dikkat ısırır !!!

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
« Yanıtla #12 : 29 Ağustos 2009, 08:10:07 »
oooo   kardeş hoşgeldin
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

« Yanıtla #13 : 04 Mart 2010, 20:59:41 »
lambda sensörü kötü benzindende yanar,tavsiyemtek firmadan benzin al.