Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Zararınızı biliyor musunuz?  (Okunma sayısı 23516 defa)

Çevrimdışı Bugia35

• İYİLER MUTLAKA KAZANIR..!
Ynt: Zararınızı biliyor musunuz?
« Yanıtla #14 : 06 Ağustos 2010, 01:05:10 »
2800km de mercedes benz tırı teslım aldım 5yılda 684 000km de aracımı teslım ettım.butun bakımlarını ben bızzat yaptırdım..(perıyodık bakım sadece) suan özel aracım golfIV 110BG 2001 CONF. kımse dızele laf atmasın o acık ara onde zaten
dusunun kı
neden butun tıcarı araclar dızel?
neden agır sanayıde;denızde kullanılan motorlar dızel ?
uzun omur +performans+ekonomı = DİESEL...saygılar... :saygılar

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #15 : 06 Ağustos 2010, 08:31:41 »
2800km de mercedes benz tırı teslım aldım 5yılda 684 000km de aracımı teslım ettım.butun bakımlarını ben bızzat yaptırdım..(perıyodık bakım sadece) suan özel aracım golfIV 110BG 2001 CONF. kımse dızele laf atmasın o acık ara onde zaten
dusunun kı
neden butun tıcarı araclar dızel?
neden agır sanayıde;denızde kullanılan motorlar dızel ?
uzun omur +performans+ekonomı = DİESEL...saygılar... :saygılar

+1  :tamamdir

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #16 : 06 Ağustos 2010, 10:29:45 »
denızde kullanılan motorlar dızel ?

babamdan duydugumu söylüyorum kendisi 1980 den beri kaptanlık mesleği  ile ugrasıyor, eskiden gezi tekneleri benzile çalısmaktaymış ama tehlikeli oldugu için ve ekonmik oldugundan dizel tekneler üretilmeye başlamış, benzinde depo hava yapıyor ve sıkısıyor içeride depoya yakıt almak istediğinde dış ısıdan ve paralama tehlikesinden dizele dönülmüş...

ekonomi olarak babamın kulladıgı tekne 2,5 ton mazot alıyor iki tane 375 bg lik makine var ve saatte 30 mil hız yapıyor

bir depo 7500 tl civarı bir şey doluyor :D
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #17 : 06 Ağustos 2010, 13:48:43 »
diesel ile başladım benzinliyle devam ediyorum.
çok dediler sen dieselcisin benzinliyle yapamazsın diye, ama yapıyorum hemde paşalar gibi  :D

lpg li aracım olmadı, daha doğrusu lpg li araç bile kullanmadım bugüne kadar
ayrıca benim gibi senede 10.000km anca yapan biri için çokta ekonomik bulmuyorum.

bundan sonraki aracım muhtemelen diesel olacak tekrar,
ama sıradan diesel değil beygirlerin torkların havada uçuştuğu deli bir makina  :D

« Yanıtla #18 : 06 Ağustos 2010, 21:55:04 »
+1  :tamamdir
Dizele laf atmasın sözünü beni kastederek söylüyosanız ben hiçbir yakıt türüne laf atmıyorum, sadece hangi yakıt türü olursa olsun kalitesinden emin olmadan kullanıyoruz diyorum, aynı şey arızalar için de geçerli, sebebini net araştırmadan bazı şeyleri suçlayıp psikolojik olarak rahatlıyoruz sadece..

« Yanıtla #19 : 07 Ağustos 2010, 10:30:05 »
1998 model polo 1.6 8v kullanıcısıyım , aracımı lpg li kullanıyorum , 120000 km de taktırdım , 240000 km yi devirdim , şu ana kadar motorla ilgili bi problemim yok çok şükür , ateşleme sistemini olumsuz yönde etkilediğini biliyorum , benzindekine göre daha az ömürlü oluyo bujisiydi bobiniydi , fakat türkiyedeki yakıt fiyatları malum , insanlar da boşuna lpg taktırmıyo , başta yapılan hesaba da katılmıyorum , ben bu hesapları daha önce forumda çok yaptım arkadaşlara , bu sefer çok kısa geçicem , bnm arabam şu an benzinle kullansam 0,3-0,35 tl arası yakıyo ( ekonomik kullanımdan bahsetmiyorum , yakıtı düşünmeden , 3000 devir , 4000 devir ) , lpg de aynı kullanıma karşılık gelen kullanım "" 0,17-,0,18 tl ""

çok basit bi hesap

0,35-0,18=0,17 tl/km de yaptığım kar , bn bu araçla 120000 km yapmışım

120000 km  * 0,17 tl/km = 20400 tl karım var lpg kullanımımdan

şimdi sizin mantığınızla düşünürsek , zararlı , arabayı bitiriyo diyerek , bütün hesapları geçin , bn arabamı 2003 te 13500 tl ye aldım  :)

bu bile bi fikir verebilir size ve arabaya yaptığım en büyük masraflar aldığımdan beri

14 şubatta debriyajı değişti , onun dışında ağır bi bakımı çıkmadı çok şükür

ama şuna da katılıyorum , yeni araçlarda tabiki de dizel tercih edilmeli

eskilerin dizel tercih etmemesinin nedeni de ( özellikle taksiciler ) , kısa dur kalklarda dizel motordan verim alınamıyordu , 2000 model  dizel golflerde bile 1 yılın sonunda servislerde motor indiren insanlarla karşılaşmıştım , o yüzden taksiciler lpg taktırıyolar

ama benzin kadar çekişi iyi değil , aracımı bazen benzinde kullanıyorum , tanıyamıyorum  :)

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
« Yanıtla #20 : 07 Ağustos 2010, 14:37:57 »
oğuz kardeşim direkt olarak  lpg yi kötüleyen  yazılarla  insanlara yanlış bilgiler aktarılmasın...

bakın bence lpg yi yazayım size....lütfen okuyun

biz yılladır bu işin içerisindeyiz bizlere birisi lpg taktırayım mı diye sorduğunda .

.ekonomikliği açısından etkenler

1---öncelikle yılda yada ayda kaç bin km yaptığını sorarız :lpg sistemin parasını yakıttan çıkarabilip çıkaramayacağını hesaplarız.

2--kişinin kullanım karekteristiği...örneğin gazete dağıtımı yapan biri için ,yani kısa aralıklarla stop edip marş yapan...işi ile evinin arası
4-5 km olan kişilere lpg takılması boşunadır.(.ilk çalıştırmanın 1-1,5 km sinin benzin ile yol alındığından)

3--kişinin kendi karakteri ...örneğin kişi aracı benzinli olduğu için kendini kısıtlıyor ve cebini hesab ederek gezmek yerine evinde oturuyor..ama gezmeyide çok seviyor ..bu şartlarda dahi aylık 200 tl yakıta veriyor..ve aracına lpg taktırıyor  ...lpg takıldıktan sonra nasıl olsa az yakıyor diye daha fazla gezerek yine 200 tl yakıta harcıyor gezdiği yanına kar kalıyor..
  tabi öteki yandan aracının km side doğru orantılı olarak artıyor 5 yılda yapacağı km yi 2 yılda yapıyor bakım masrafları artıyor km den dolayı aracının değeri düşüyor...:)

gelelim motora etkisine :

yakıt hava karışımı benzinli motorlarda emme manifoldunda emme subabının açılması ile içeriye alınır ...

motor soğuk iken içeriye alınan benzin sıvı haldedir  ve silindir cidarlarına motor soğuk iken yapışır  ilk çalıştırmada soğuk halde bulunan motorun aşınmasını daha aza indirir.motor ısındıkça benzinde buharlaşma eğilimine girer ..bir sıvıya ısı verildiğinde oluşacak kimyasal reaksiyon gaz haline geçiştir(orta 2 fen bilimleri ):)  (motor ısındıktan sonrada benzin ile lpg aynı durumda olurlar yani ikiside gaz olurlar neden daha ucuzunu kullanmayalım ?)

lpg li araclar bu yüzden ilk çalıştırmada benzin ile çalışırlar ..

ayretten lpg daha temiz bir yakıt olduğu için hem çevreye hem motorunuza olumlu yönde etikleri vardır.

km de 0,150 tl yi beğenmeyen arkadaş var ise her km için kenera 150 krş koysun 10 yıl sonra bir cami yaptıramasada bir mescit yaptırır.hem dünyada hem ahirette kazanmaya devam eder böylece en karlısı bu olmuş olur..

performans açısından etkisi : bellki 200 yerine 195 yapar bunuda etki olarak görmüyorum.

(190-200 km /h ile hiç benzine almaya denemedim  :)))  onu bilmiyorum :))
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2010, 12:02:14 Gönderen: nakres »
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #21 : 07 Ağustos 2010, 15:59:55 »
bence yeteri kadar net bir açıklama olmuş Serkan'ın yazdıkları.

« Yanıtla #22 : 07 Ağustos 2010, 16:02:02 »
nakres arkadaşıma aynen katılır teşekkürü bir borç bilirim. LPG olmasaydı aracımın tadını çıkara çıkara gezemezdim. gezerdim de ayda 300 yerine 500 lira verirdim benzine. ayda 200 lira kazanç senede mnimum 2000 lira demek benim için bu da 10 yılda kendisi gibi bir araba daha alması demek.
.../-----------------\...
../__________ ___\..
./[__]======[__] \. |\_______________/| |_\_____________/_| 
       my golf is my passion

« Yanıtla #23 : 07 Ağustos 2010, 18:31:59 »
Daha iyi açıklama olamazdı. Serkan Bey e tamamen katılıyorum.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2010, 18:33:20 Gönderen: atego »

« Yanıtla #24 : 07 Ağustos 2010, 21:55:49 »
bi de çok gariptir insanımız alıştı benzin fiyatlarına , resmen kazıklanıyoruz ve kimsenin sesi çıkmıyo , yurtdışında bu gibi durumlarda ( hollanda , almanya vs. ) nakliye şirketleri tırlar araçlar komple şehir duruyo ve 1 kişi bile benzin almıyo , ama demekki insanlara koymuyo dünyanın en pahalı benzinini kullanmak  ve kabul ediyolarsa da saygı duyuyorum ne diyim  :)

« Yanıtla #25 : 08 Ağustos 2010, 00:30:05 »
bi de çok gariptir insanımız alıştı benzin fiyatlarına , resmen kazıklanıyoruz ve kimsenin sesi çıkmıyo , yurtdışında bu gibi durumlarda ( hollanda , almanya vs. ) nakliye şirketleri tırlar araçlar komple şehir duruyo ve 1 kişi bile benzin almıyo , ama demekki insanlara koymuyo dünyanın en pahalı benzinini kullanmak  ve kabul ediyolarsa da saygı duyuyorum ne diyim  :)

Şu gün veya şu zaman içerisinde benzinliklere uğramayın şeklinde bir organizasyon olsa kesinlikle katılırım. Otobüsle dolmuşla giderim yine de arabaya binmem. Ama bu kadar şikayet eden var iken neden kimse bir şey yapmıyor anlayabilmiş değilim. Aslında forum siteleri ile konuşulup böyle birşey ayarlansa ve basına da bilgi verilse ne güzel olur. Ülkemizde fiyatı dünyanın en ucuzlarından biri olan bu yakıtlar vergiyle en pahalısına dönüşüyor. Söyleyecek çok şey var ama buraya yazmamam en iyisi.

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #26 : 08 Ağustos 2010, 00:58:18 »
Dünya üzerinde güdülen tek ırk biz türkleriz. Güdülme sebebimizde farklı ırk ve messeflerle bir toprak bütünlüğü içinde yaşamamız. Yaşıyoruz ama nasıl yaşıyoruz bu tartışılacak en büyük konulardan birisi ve hiçbirzamanda çözüm bulunamayacak bir durum. Bulan ülkeler yokmu var onlarda eyalet politikaları uygulayıp çözüm getimişler. Uzlaşmacı bir zihniyetimiz yok. En ufak bir sorunda dağları deviren bir zihniyetiz. O yüzden güdülmek bize müstahaktır :)

LPG konusunda birisi kötüdür der sorunlar yaşatır der bir bakmışın herkez yok en güzel yakıt ben sorun yaşamıyorum der çıkar ama forumu bir kurcalarsanız iyi diyeninde sorunlardan gına geldiğini görebilirsiniz.
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

« Yanıtla #27 : 08 Ağustos 2010, 01:16:09 »
kullandıgım arac lpglı . ama sevıyor muyum . sevmıyorum tabıkı. yukarda bır arkads yazmıs 100.000 km+yi devırdım dıye. ve kanımca cok ıyı bakmıssınız araca. aynı motorlu aractan dedemde  passatımız vardı 8v 1.6 lpglı  motor tırtladı.elımızde kaldı. su anda aldgımız aractada aynı suphe ıcersındeyım. gelen kokular olsun . egzozdan arada bır cıkan beyaz duman olsun . ne olursa olsun lpgye verıyorum bu durumu. hanı bı aracın kuruyla calısması var. bır aracın ıslakla calısması var. ben olaya bılımsel veya teknık acıdan bakmıyorum . dırek bodozlama dumduz bakıyorum acıkcası :) hatta farklı yerlere bıle yoruyorum aracın havayla calısmasını. fırmalar bu aracları fabrıkadan havayla calısarak cıkarmasını bılmıyor mu ? bence bılıyor. bunu yapan tek fırmada cınlıler sanırım ama onlara dıcek bısey yok. lpgye sonuna kadar karsıyım. abım 06 1.6 leon aldı . lpg taktı . 2 hafta sonra sattı . tekrar bı leon aldı. ve kmde nerdeyse 50 kurus yakıyor(19"jant) şehir ıcınde. ama sorarsanız cok memnunuz. yakarsa yaksın . aracın marsına basarken en azından suphe duymuyoruz.
 sahsen kendı arabamda becerebılsem kendım sokup atıcam tüpü. boyle pıs bırsey olamaz. arac zaten 25 30 kurus yakıyor normalde. lpgdede 18 20 kurus arası yakıyor. ee ben nıye 10 kurus ıcın arabamı mahfedeyımkı. eskı araba olur hadı takarsın . hurda bısey olur. yada cok yakan bır aractır o zaman takarsın. ama ben sonuna kadar karsıyım. dedıgım gıbı zararı yok dıyorsunuz ama ben ınanmıyorum sahsen. lpgnın calısma sıstemını gozumle gorsem bıle ınanmam o derecedeyım :)  araba gıderken resmen kasılıyor. gaz tepkımelerı azalıyor. cekısten düşüyor. e daha ne olsun....
bır kez yolda gıderken gaz ısıgım tek nokta kalmıstı . maslaga dogru gıderken sanayı tunelınden cıktım rampayı ındım. 4. vıtes 2.5 3000 devır arası gıderken . 3e cektım . arac bır anda bosaldı. aha dedım motor gumledı heralde. megersem benzıne gecıyormus arac. ben sandımkı arkamdan bırısı bana 100 120 le vurdu :) her turlu denedım her kosulda. ıllakı bır rakkada kesıyor artık . arac benı benzıne al dıye bagırıyor. arabaya acıyorum basarken :) . benzınlı olsun . gerekırse az bınerım ama öz bınerım :)
saygılar onur :)
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2010, 01:19:55 Gönderen: onurc »
ok men 8) let s go   :halazn: