Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Tüketimdeki LPG - Benzin orantısızlığı (Önemli!)  (Okunma sayısı 13378 defa)

Selamlar, nezamandır üzerinde düşündüğüm, araştırdığım bu önemli konuyu burada sizlerle paylaşmak ve çözüm aramak istedim. Sanıyorumki benim bilgilerim yetersiz kalıyor. Aracım LPG de km de şehir içi 18 ykr uzun yolda 14 ykr yakarken, benzin km de 50-60 ykr arası yakıyor. Bu nasıl bir iştir? Nasıl olur? Benzin ile lpg arasındaki kullanım farkı yalnızca enjektörde. 2 sininde farklı enjektörü var. Onun dışında buji aynı buji, distribitor aynı, piston aynı, segman aynı... Yanlış bilmiyorum değilmi? Aslında 2 fark var birinde benzin pompası var ayrıyeten ama bunun tuketime etkisi olabileceğini sanmıyorum. Aklıma yalnızca enjektörler geliyor. LPG bukadar normal yakarken neden benzin inanılmaz derecede tuketiliyor? Sizin bir fikriniz varmı?

Ynt: Tüketimdeki LPG - Benzin orantısızlığı (Önemli!)
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2008, 13:35:27 »
Km'de  50-60 ytr yakması bana anormal geldi.Bence bununla ilgili aracına benzin aldığında kayıtlarını tut sonuçları görürsün.

« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2008, 14:06:22 »
bencede anormal bi bi durum. kontrol ettirmende yarar var..

« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2008, 14:10:59 »
beyler gözünüzü seveyim yapmayın etmeyin. bu şekilde bir yere varamayız. yalvariyorum dikkatli okuyun yazilari. zaten anormal oldugunu farkettigim için buraya yazıyorum. ve bilgilerinizi benmle paylaşmanızı rica ediyorum. yalnızca başlığı okusanız bile anormallik oldugunu farkettiğimi anlarsınız.

« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2008, 18:37:13 »
Hocam bu sorun hakkında bi yorumum yok ama bişeye dikkat ettim. Benim 96 polo 1.6 şehir içinde km de 25 ykr yakıyo ki sen 18 ykr diyorsun.  O zaman ben battım. Bi bilen varsa yorum yapsın allah aşkına ayar mı gerekiyor lpg ye nedir sizce?

Çevrimdışı bahadır

• KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2008, 00:28:34 »
benzının lıtresı 3.40 ytl lpg nin lıtresı 1.85 ytl
hesapladıgın vakıt aynı km de farlı degerler alacagın aşikar.ancak senın araban benzini fazla yakıyor buji,hava filitresi,benzin filitresi ni kontrol et gerekıyorsa degıstır bunların yakıta etkısı olacaktır.bırde debrıyajın zayıfsa kacırıyorsa cok yakarsın

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
« Yanıtla #6 : 23 Ekim 2008, 01:59:51 »
aracın bakımlarını ne zmn yaptırdın en son?
enjektörleri temizlettir, filtreleri değiştir, yağını değiştir, motor içini carbon clean yaptırt..aracın 1.6 enjeksiyonlu motor değilmi?
Hangi polonun 60 ykr yaktığı görülmüş bmw x5 değerleri bunlar hatta sakin kullanımlı 911 turbo değerleri :)
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

« Yanıtla #7 : 23 Ekim 2008, 04:25:10 »
ewt 1.6 enjeksiyon fakat 8v olanlardan. yetkili serviste bakım yaptırtmıyorum. ama aracımla çok ilgili oldugum için değiştiriyorum parçalarını. filtreler değişti zaten. yagıda değişti. enjektör temizliğine 100 ytl istediler...resmen evlat acısı. bide carbon clean ne oluyor?

« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2008, 05:56:35 »
enjeksiyon temizliği ile carbon clean aynı şeymiş snrm. gerçekten işe yarıyormu? 60 ykr yakan bir araç için yarar snrm :) yaklaşık bir fiyat verebilirmisiniz?

« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2008, 06:38:21 »
tamam tamam şimdi olayı çözdüm. tam olarak aynı şey değiller. carbon clean daha genel bir olay. ama bana snrm hem CC hemde fiziksel enjeksiyon temizliği gerekli. şimdi bana yaklaşık bir fiyat ve istanbulda adres gerekiyor?
( bu arada hava filtresi temizliğine 5000 km yazmışlar bir sitede ama ben zaten ayna 5-6  bin yapıorum :S )

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
« Yanıtla #10 : 23 Ekim 2008, 07:43:39 »
distirübütörünüzü söktürüp bir kontrol ettirin muhtemelen bilyasında problem olabilir genellikle o yüzden fazla yakabiliyor bizim araçlar.

« Yanıtla #11 : 23 Ekim 2008, 08:28:43 »
evet çok haklısın. bu forumda okumuştum o konuyu. tornacıda yenisini yaptırmak gerekiyormuş falan. ama benm ustaya sordum direk "yenisini almak gerekiyor" dedi bana. o andan itibaren gözümden düştü. açıp bilyasını ben çıkartabilirmiyim acaba bilmiyorum.
ayrıca carbon clean da gerekli birşeymi? (101.000 km)

« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2008, 20:20:55 »
güncel + ÇOK önemli :)

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2008, 01:53:08 »
merhaba arkadaşlar. üniversitede 2dönem aldığım derse göre yanlış hatırlamıyorsam Lpg ve benzin aynı ateşleme sistemi kullanıyor. Lpg nin yanma ısısı sanılanın aksine benzinden yüksek. Lpg de normal davranan araba benzinde çok daha iyi çalışmalı. Senin problemin bence Ateşleme olamaz. En mantıklı benzin enjektörü gibi ama emin değilim. Yakıtı artıran bizim görüdüğümüz unsurlar:
1-eski bujiler
2-kirli hava filtresi
3-tıkanmış konvektör ve egzos
4-küçük vites yüksek devir
5-bozuk hararet müşiri(Lpg li araçlarda ibre salınımına da neden oluyormuş onu da yeni öğrendim)

Bu beşi de hem gazı hem benzini etkiler
buji kablosu bobin yazmadım çünkü vw de böyle bir sorun duymadım
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di