Gönderen Konu: Polo ile km başına 0.15 TL Tüketimi yakaladım  (Okunma sayısı 10283 defa)

Çevrimdışı alpaslanxvx

• Profili Görüntüle
Ynt: Polo ile km başına 0.15 TL Tüketimi yakaladım
« Yanıtla #14 : 07 Temmuz 2010, 16:52:19 »
Arkadaşlar ben de 22.5 lt gaz ile Polo 1.6 Hb(75Bg) ile 320 Km yol yapıyorum desem inanırmısınız?Yani 22,5x1,8=40,5   40.5/320=0,126
Aracımda lastikler eski.Yolda bozuk bir yol.Demekki yol da düzgün olsa daha da azı.Ayrıca en başta yazan arkadaşıma bişey söyleyeyim.Aracı az yaksın diye 5. viteste 80 km ile sürersen bastığın gazın bir kısmı güce dönüşmeden boşa egzosdan çıkar uçar.Tavanı açık evde soba yakmak gibi.tasarruf için uzun yolda 95-100 maksimum 105 ama 90 ın altı da çok yaktırır.90 ın altında 5.vitesi karnımız tıka basa doluyken  ağır birşey kaldırmak gibi düşünün veya aynı durumda ağır bir iş yapmak gibi.Sonuçta insan için de motor için de fizik kuralları aynı.Gereken kadar güç gereken kadar enerji harcattırır.Az güç ile çok enerji harcarsınız.Ama çok güç ile az işi yine çok enerji ile yaparsınız.

Benim naçizane araştırmalarımdan tavsiyeler:
Şehir dışı için tavsiyem 95-100 arası seyredin.Radar için de tasarrufludur güvenlik için de.Yılda ennn az 200 tl radardan tasarruf eder."Aha yahu tüh be tutturamadık  yakaladı,vallaha da girdik radara" derdi olmaz.
Şehir içinde de mümkün olduğunca vitesleri sakin değiştirin.Aracınız 2500 devre gelmeden üst vitese geçmeyin ama bunun için de acele etmeyin hafif gaz ile araç yavaş yavaş hızlansın.Ayrıca ani frenler de balataları yer.O da masraf.

İnsan olsa olsa yılda en fazla normal şartlarda hastaneye iki kez acil gider.(Allah vermesin kimseye)Onun dışında hastaneye yetişir gibi kullanırsak Clio ya bile 100 Km de 25 litre yaktırırız.
Bir de kontağı kapatmadan vitesi boşa alın.Motorda kalan fazla yakıt boşa gidiyormuş.El firenini de çekin ama kışın bunu yapmayın.El freninin yağı donar ve masraf çıkar.Araç ilk hareket anında en fazla yakıtı yakıyor.Bunun için de ayağınızı debriyajınıza alıştırın ve aracı bağırttırmadan ama yığmadan kaldırmaya çalışın.Başka tavsiyesi olanlar da eklesin lütfen.Saygılar.

peki üstad , neden sattın ki bu kdr az yakan bi arabayı ?? bi şikayeti fln mı vardı ??

Çevrimdışı gülhilal

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 09 Temmuz 2010, 12:18:38 »
araç boyalıydı ama ben tamamen orijinal diye aldım ve bi tanıdık kazığı yedim canım araca bindikçe sıkılmasın diye sattım çünki öle oluyordu.

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #16 : 13 Temmuz 2010, 14:28:47 »
arkadaşlar ben şuan gezideyim. 270 tl oldu aldığım gaz. içinde yarım depodan fazla var daha .ayrım desek bile 240 tl gaz harcamışım.2040 km oldu. ankara (3 gün şehir içide gezdikten sonra), bursa (4 gün şehir içi de gezdikten sonra) işmdide aydındayım. yolun rahat 1500 km si klima açıktı(zaten klima % 2 etkiliyor diyordu, demekki doğruymuş fazla etkisi yok). 240/2040= 12 krş arkadaşlar. lpg ye daha önce geçmediğime çok pişmanım ama hayırlısı.  ;)