Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Opel Astra Classic III 1.6 (A16XER) Lpg Uyumu  (Okunma sayısı 76484 defa)

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Ynt: Opel Astra Classic III 1.6 (A16XER) Lpg Uyumu
« Yanıtla #28 : 17 Şubat 2015, 11:32:17 »
BRC ile bilgi almak için hem de aklınıza takılan konular için bence toyotaclub forumuna üye olup Mehmet Özenç ile Sıralı Sistemler Hakkında bölümüne soru sorabilirsiniz, kendisi buraya ara ara bakarak cevaplandırıyor. Ben de daha önce aklımdakileri sormak için üye olmuştum.

BRC de VSR özelliği var.
BRC'li araçlar %100 LPG ile çalışır. Bazı araçlarda ise ( EURO5 Emisyona sahip ve subab hassasiyeti olan araçlarda Örn : İnsignia , Quasqai , Cruze vb.) yüksek devirlerde) ( Ortalama 5.000 RPM üzeri ) belirli oranda benzin takviyesi yapılarak silindirlerin sıcaklığı düşürülür. Bu özel supap koruma programına VSR denilir ve bu tip araçlara yapılan sistem sonrası aktif edilir.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #29 : 17 Şubat 2015, 12:33:20 »
Abi BRC tam uyumlu olduğunu okuyorum yağlamalı sistem hikaye diyolar. Hatta adamın biri Opel forumunda konu açtı erimiş supap varsa bana yollayın kimyasal analiz yapacam diye. Yok çıkmadı.

Enteresan valla insanlar sanırım arabayı satamam sonra diye korkuyor bide forumlardan çok araştıran kesim zaten bu araçlarda dizele yöneliyor onunda etkisi var gidip haldırs diye lpg taktırıp binenlerin sorun çıkana kadar haberi olmuyor bu mevzudan.
Ben burda özellikle sordum 3-4 işçiği en sağlam lpg firmasına gittim bakın yaparım diyorsanız alıcam dedim hepsi erir diyor özel opel serviside erir diyor yetikili servis zaten ben karışmam diyor ben vazgeçtim senin yerinde olsam lpg taraftarı biri olmama rağmen taktırmam metin ama karar senin.Yakıt fazla ise ki 1.2 tsi bmt hariç her aracınki bence fazla satıp çok az kullanılmış 1.3 dizel yada 1.2 tsi ye yönelebilirsin.

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2015, 12:33:41 Gönderen: rene »

« Yanıtla #30 : 18 Şubat 2015, 13:18:04 »
Enteresan valla insanlar sanırım arabayı satamam sonra diye korkuyor bide forumlardan çok araştıran kesim zaten bu araçlarda dizele yöneliyor onunda etkisi var gidip haldırs diye lpg taktırıp binenlerin sorun çıkana kadar haberi olmuyor bu mevzudan.
Ben burda özellikle sordum 3-4 işçiği en sağlam lpg firmasına gittim bakın yaparım diyorsanız alıcam dedim hepsi erir diyor özel opel serviside erir diyor yetikili servis zaten ben karışmam diyor ben vazgeçtim senin yerinde olsam lpg taraftarı biri olmama rağmen taktırmam metin ama karar senin.Yakıt fazla ise ki 1.2 tsi bmt hariç her aracınki bence fazla satıp çok az kullanılmış 1.3 dizel yada 1.2 tsi ye yönelebilirsin.

Yok şu an lpg düşünmüyorum zaten ortada bir tezatlık var. Ya da şehir efsanesi ne bileyim karmaşık bir durum var.

BRC ile bilgi almak için hem de aklınıza takılan konular için bence toyotaclub forumuna üye olup Mehmet Özenç ile Sıralı Sistemler Hakkında bölümüne soru sorabilirsiniz, kendisi buraya ara ara bakarak cevaplandırıyor. Ben de daha önce aklımdakileri sormak için üye olmuştum.

BRC de VSR özelliği var.
BRC'li araçlar %100 LPG ile çalışır. Bazı araçlarda ise ( EURO5 Emisyona sahip ve subab hassasiyeti olan araçlarda Örn : İnsignia , Quasqai , Cruze vb.) yüksek devirlerde) ( Ortalama 5.000 RPM üzeri ) belirli oranda benzin takviyesi yapılarak silindirlerin sıcaklığı düşürülür. Bu özel supap koruma programına VSR denilir ve bu tip araçlara yapılan sistem sonrası aktif edilir.

Mehmet Özenç hemşerim olur  ;)

Çevrimdışı ilGhiNC

Otomobil
    2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #31 : 19 Şubat 2015, 00:33:55 »
Opel şu an Türkiyeye fabrika çıkış LPG li 1.4 T Astra getirmeye başladı. İnternet sitesinden de görebilirsiniz.  :tamamdir

Bence iş gerçekten kalibrasyonda ve montajda bitiyor. 200.000 kilometre LPG li kullanılmış sorunsuz Cruze duymuşluğum var. 80.000 kilometrede sübap değiştiren Cruze da duyulabiliyor. Bence kötü bir montaj ve kalibrasyon ile hırçın kullanım birleşince böyle sonuçlar ortaya çıkıyor.

Kaldı ki daha önce çok kez hesabı yapıldı. 80 bin kilometrede sübap eritse de 3-4 kez sübap yaptırılıyor LPG nin ekonomisi ile.
CRAFTER TDI 163 ps

« Yanıtla #32 : 19 Şubat 2015, 07:29:31 »
İşte problem şu ki (ben de duydum ama görmedim) bu işlemlerden sonra araçtan randıman alınabilecek mi? Forumları araştırdım sadece klasik lpg problemleri var. Lpg de supap eritip çelik supapa geçen yok.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #33 : 19 Şubat 2015, 11:07:19 »
Metin hocam neden hemşerinize danışmıyorsunuz ?
Akıl yaşta değil baştadır.

« Yanıtla #34 : 19 Şubat 2015, 23:11:59 »
Bu lpg işinde nasıl ki TSI de henüz tam randıman alınamıyorsa da bu araçta da aynı şekilde alınamıyor bana göre. Belki kendimle çelişiyorum ama cesaret edemem şahsen. Hem zaten lpg duşuncem yok.

Çevrimdışı ilGhiNC

Otomobil
    2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #35 : 21 Şubat 2015, 00:42:56 »
Bu lpg işinde nasıl ki TSI de henüz tam randıman alınamıyorsa da bu araçta da aynı şekilde alınamıyor bana göre. Belki kendimle çelişiyorum ama cesaret edemem şahsen. Hem zaten lpg duşuncem yok.

Randıman alınmayacak bir durum yok bence :) Araç MPI motor sonuçta. Tek problem subap erimesi olur. Eridikten sonra değişim nasıl bir sonuç verir onu bilmiyoruz tabi ki. Eğer birebir boyutlarda çelik sübap bulunup iyi bir işçilikle yapılırsa bir problem çıkmayacaktır.

Ya da belki en garanti çözüm, LPG ye geçmeden direk sübap değiştirmek olabilir.  ???
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #36 : 21 Şubat 2015, 13:56:47 »
Opel şu an Türkiyeye fabrika çıkış LPG li 1.4 T Astra getirmeye başladı. İnternet sitesinden de görebilirsiniz.  :tamamdir

Bence iş gerçekten kalibrasyonda ve montajda bitiyor. 200.000 kilometre LPG li kullanılmış sorunsuz Cruze duymuşluğum var. 80.000 kilometrede sübap değiştiren Cruze da duyulabiliyor. Bence kötü bir montaj ve kalibrasyon ile hırçın kullanım birleşince böyle sonuçlar ortaya çıkıyor.

Kaldı ki daha önce çok kez hesabı yapıldı. 80 bin kilometrede sübap eritse de 3-4 kez sübap yaptırılıyor LPG nin ekonomisi ile.

güzel haber :) ama hb de neden yok sadece sedanda var

Çevrimdışı 06Berkay

• Otomobil
    2018 Volkswagen Passat 1.4 TSi Trendline+ (Işık Paket + Sürüş Paket)
« Yanıtla #37 : 26 Şubat 2015, 17:00:01 »
Subap eritmeside olsa yinede LPG ile yaptığınız kar oranından az ücret ödemiş olursunuz. Bu arada araçta performans kaybı yok, arıza lambası yanmıyor. Tavsiye ederim..
2018 Volkswagen Passat 1.4 TSi Trendline+ (Işık Paket + Sürüş Paket)
2019 Opel Astra Edition Plus+ & 2017 Opel Mokka X Enjoy 1.6 FWD & 2014 Opel Astra Classic III 1.6 Essentia Konfor Paketli

« Yanıtla #38 : 26 Şubat 2015, 20:57:27 »
Ya kabul ediyorum da su şehir efsanelerinden dolayı cesaret edemiyor insan. Birde daha sonra düzen tutup tutamayacağı düşüncesi kafa karıştırıcı. Yoksa yaptığı tasarrufları iki motor yapılır ona şüphe yok :)

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #39 : 03 Mart 2015, 10:17:11 »
1.3 J sport Cdti  alıp chip yapsatırsak iyi bir firmaya 120hp oluyormuş en azından 8valf Golf6 kadar yürürmü acaba ? o kadar gitse bana yeter

1.6 cdti al demeyin param yetmiyor ona :)
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 10:17:48 Gönderen: rene »

« Yanıtla #40 : 03 Mart 2015, 17:54:03 »
1.3 rampada bayılıyor aga bu sefer sr den kotu oluyor.