Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: gaz kokuyor araç...  (Okunma sayısı 8828 defa)

gaz kokuyor araç...
« : 03 Eylül 2011, 11:05:56 »
arkadaşlar selamlar.  4-5 ay önce zavoli lpg taktırdım. araç gaz kokuyo. park ederken ve ilk çalıştırmada leş gibi bariz kokuyu fark ediyorum. aracım 1.6 SR motor bora comfort.  sizce neden olabilir. tüpcüye götürdm aletle ölçtük baktık hatta bi gün bıraktım denediler kokmuyo abi bu diyolar. bende kokuyo araç. işin garibi benzin de kokuyo bazen acaba motora giren borularda kesik kaçak gibi bişey olabilir mi ? sizce neden yapar bunu başına gelen var mı ? her zaman kokmuyor ama bazen bariz alıyorum kokuyu :(
This is the best one until we make a better one.......

Ynt: gaz kokuyor araç...
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2011, 13:12:06 »
motora gelen hortumların kelepçelendiği yerlere bakın, kelepçeyi çok sıktılarsa kesebiliyor, başka bir konuda da söylemiştim

bıraktığınız yer koku üzerinden değil, ellerindeki malzemeyle bakmaları gerekirdi?

« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2011, 11:51:10 »
dostum aracı benzinde de denedim. yine kokuyo. yani tüple alakalı bişi deil . ama bişi daha farkettim aracın arka kısmından gelio sanki egzosdan cıkıo koku. tam bişi diemiorm ama tam kokuyu aldıgım esnada kaputu açtm baktm motor kısmında koku falan yok ama arka taraf leş gibi demekki egzosdan . nası bi sorun olabilir acaba ?

« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2011, 12:02:24 »
gaz kokusu olduğuna eminmisin kardeş?katalitikten geliyor olmasın?ya da çiğ gaz atıyor olmasın?

« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2011, 13:38:53 »
aracı neyle çalıştırırsan çalıştır. gaz veya benzin farketmez kokuyo.  yani benzinde de çalışsa benzin kokusunu alıosunuz gazda da çalışsa gaz kokusunu alıosunuz ama aracın arkasından gelio egzosdan süphelendik ama sizce neden olabiir ?

« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2011, 13:45:17 »
aracı neyle çalıştırırsan çalıştır. gaz veya benzin farketmez kokuyo.  yani benzinde de çalışsa benzin kokusunu alıosunuz gazda da çalışsa gaz kokusunu alıosunuz ama aracın arkasından gelio egzosdan süphelendik ama sizce neden olabiir ?

çiğ yakıt atıyor sanırım, bana bir sıkıntısı varmış gibi gelmedi, kataliktik dolmuş ya da dağılmış olabilir

« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2011, 13:58:48 »
büyük bi sorun mu peki :( katalitik dediğimiz nedir :S

« Yanıtla #7 : 06 Eylül 2011, 14:27:20 »
yok ya kafaya takılacak bir şey değil, katalitik dediğimiz orta susturucudan önce konvektör, taş çatlasa 100bin km ömrü var, dolduğunda ve kırıldığında çekiş düşer, çiğ yakıt atar eksozdan.iptal edilebilir ama o kokudan kurtulmanın tek yolu yeni kat almaktır o da çok pahalıdır.

eğer dolduysa yerine başka bir susturucu koydurursunuz, iptal edersiniz, ama o koku tam anlamıyla bitmez

« Yanıtla #8 : 06 Eylül 2011, 17:16:26 »
ee yani kokudan kurtulamıcaz. bnm araç şu an 106bin kmde daha önce değiştirilmemiştir büyük ihtimal. dolduysa ne yapcaz kırıldıysa napcaz veya yenisi kaç lira _? iptal edilirse ne olur ? :(

« Yanıtla #9 : 06 Eylül 2011, 23:53:16 »
dolmuşsa da kırılmışsa da; ya iptal edilecek düz boru kaynatılacak, ya da yerine bir susturucu takılacak.

ben kendi aracımda orta konsolun altından, vitesin oralardan sıcaklık hissediyordum, çiğ yakıt kokusu da vardı,katalitikten şüphelendim, gittim söktürdüm, yerine susturucu kaynatmayı teklif etti,yok dedim çünkü ilk önce sesi hoşuma gitti, tatlı bir zırıltısı vardı, sonradan başımı yedi, o yüzden iptal edecekseniz susturucu koydurun.

iptalinde aracın çekişi artar,4000den sonrasını daha rahat çevirir, 2000 devir civarında belli belirsiz bi kayıp olur.

ama tekrar ediyorum kokuyu bilmiyorum, benzinde de gazda da geliyor diyorsunuz, çiğ yakıt kokusundan dolayı ben katalitik dedim.

iptal ederseniz de sakın ama sakın eski katalitiği eksozcuya bırakmayın, altın değerindedir zira.

« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2011, 01:51:03 »
ha sıcaklık dediniz de aklıma geldi. havalandırmadan sıcak hava geliyo ayrıca arabada klma mavide kapalı durumdayken sıcak sıcak üflemio ama ordan sızıo o sıcak hava onun katalitikle bi alakası olabilir mi ?

« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2011, 01:58:05 »
yok katalitik arabanın eksoz sisteminde bir parça, yeri arabanın altında vites kutusunun altında doğru denk gelir onun onla alakası yok

klima sıcak konumda kapalı durumdaysa motorun sıcağını vermeye devam ediyor, soğuk konumda kapalıysa kışın soğuk yazın motor sıcağının da etkisiyle ılık vuruyor, yani hiç bir zaman 0 konumunda değil aslında, 0.25 gibi düşünün.

« Yanıtla #12 : 07 Eylül 2011, 09:13:50 »
yarın bi gösteriyim aracı nedir ne değildir. :( fikirleriniz için çok tşkler bu arada ...

« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2011, 11:40:13 »
rica ederim