Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: LPG mi daha ucuza geliyor yoksa normal yakıtımı..  (Okunma sayısı 13149 defa)

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
LPG mi daha ucuza geliyor yoksa normal yakıtımı..
« : 02 Haziran 2010, 15:04:53 »
 Başlıktada yazdığım gibi sorum bu.. Benzin fiyatları yüzünden LPG ye geçiş çok karlı bir işmiş gibi gözüküyor ama LPG kullananlarında bakıyorsunuz sıkıntıları bitmiyor..
 Ben şuanki aracımı alalı 5 yıl oldu ve bunun 4 yılı aktif ti ve bu 4 yıl içerisinde hersene motora normal bakımları yapılır yağı, yağ filtresi, hava filtresi ve bujileri değişir ve en son mliyeti işçilik ile 180TL idi, bunun dışında kontağına basılır gidilir hep..

LPG uygulayanlar ise, buna yakın çevrem ve forumda gördüğüm kadarı ile ayda 1 benim yılda yaptığım masraflardan bahsediliyor ve en iyi halde olanı bile haftada 20 tl harcamış oluyor...

Şimdi burda hangisi daha karlı LPG mi Normal yakıtmı...
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2010, 15:07:42 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
Ynt: LPG mi daha ucuza geliyor yoksa normal yakıtımı..
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2010, 15:44:18 »
aslında olayı maliyetlendirme yaparsak olayın maddi yönü ortaya çıkabilir,

söyle ki,

benzinli araçlar için, 10.000 km bakımı varsa gerekli parçaları değişimi vs 250 tl

günde 60 km yapan bir kişi ayda 1800 km yapar buda senede 21600 km eder 2 kere 10.000 bakımı demek ve 500 tl

45 lt lik bir deposu olan bir araç 175,5 tl ye doluyor, ayda üç kere depo doldursa 526,5 tl tutuyor, yılda ise 6,318 tl yapıyor toplamda 135 litre benzin alır.

totalde ise : 6.818 tl yapar + vergi + muayene

lpg li araçta ise;
yeni lpg sistemi 1500 tl ( bunu kafadan gider olarak da görebilir yada %20 ile çarpıp çıkan sonucu 5 yıl süre ile gider gösterebilirsiniz bir arabanın ekonomik ve sizde kalma ömrünü ortalama alırsak 300 tl eder )
yeni lpg taktıran biri , tekrar muayene 130 tl,ruhsat işleme 50 tl, onaylatma 100 tl toplamda 280 tl
30 lt bir deposu olan simit tarzı depodan taktırırsa 60 tl ye deposunu fuller

günde 60 km yol yapan biri ayda 1800 yılda 21600 km yapar,
aylık deposunu 180 yılda 2160 tl ile doldurur
arada deposunu doldurmak zorunda oldugundan benzinli fiyatın 3/1 fiyatını alırsak buda 2046 tl tutar

yıllık ikili yakıt fiyatı 4206 tl eder

yıllık bakım 500 ve aracınızın lpg ayarlarını 200 tl kabul ederseniz

5026 tl tutar

benzinli araç yıllık tutarı            6818 tl
lpg ve benzinli araç yıllık tutarı 5026  tl

arada ki fark :                           1792 tl eder

arada ki farka bir lpg li araçların kapalı otoparklara girememesinden dolayı ücretsiz parklardan yararlanamama durumunu eklerseniz 50 ile 100 tl arasında aylık otopark parasınıda eklebilirsiniz ( çok gezenler için tabi bu :D

« Son Düzenleme: 02 Haziran 2010, 15:48:51 Gönderen: nizam »
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #2 : 02 Haziran 2010, 16:12:54 »
Arkadaş çok güzel özetlemiş. Ama engüzel uzun yolda belli ediyor fark. 485 km yolu lpg ile 65-70 liraya geliyorum. Benzinde nekadar olur bilemem cesaret edemedim  :D
Ya yol ol, ya yol ver ya da yoldan çekil

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2010, 16:31:20 »
 O pratiği vermiş ya sorunlar onlarada bi el atın..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #4 : 02 Haziran 2010, 16:42:33 »
o zamanda kıs ve yaz ayı olarak ayırmak gerekir ersan abi

bu lpg kısın yazın ayrı ayar istiyor bildigim kadarı ile buda bir masraf ayar için lpg ci ve motorcu arasında gidip gelmeleride eklemen lazım çok bızıklamaktan lpg beyni, ısı müşürü, boğaz kelebeği,karb. masrafları tesisatın elden geçirilmesi gibi etkenler bile var ayar zamanında eger sansınız yaver giderse ki bunda (ismail abi ve onur abi sanslı okuduklarım kadarı ile ) motor ayarın kaçması size masrafla geri döner
birde olur mu bilmem ileride benzin fiyatı düştügünde yada lpg den sıkılıp başka bir sisteme yol alırsanız enjk. araçlarda manifolda açılan delikler den dolayı yeni bir manifold alma imkanınız doğar.

teknoloji gelişiyor ne olacagı belli olmaz :D

Yunus EMRE

« Yanıtla #5 : 02 Haziran 2010, 17:05:24 »
nizam amma abarttın abantta benim arabayı kullandın sorun montajının düzgün yapılıp yapılmadığına bakar
bir dizelde veya benzinli bir araçta dandik yakıt koy bak bakalım sana ne kadarlık fatura çıkıyor :)
golf 4 1,8 Highline

Çevrimdışı Mk1GTI

Otomobil
    VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2010, 17:10:41 »
 Ben büyük ihtimal bu yaz geçicem ama sorunsuz olan araca bi dünya sorun çıkarmaktan korkuyorum etrafımda haftada 1 gün mutlaka sanayiye uğrayan çok kişi var LPG için...

Manifold deldirmiyecem allaha şükür özel mixerini ayarlatmaya çalışıcam ve sistemin çalışma prensibini kendim ayarlıyacam.. İlk start benzinle olmak zorunda sonra benzin pompasını ve benzin regulatörünü devre dışı bıraktırıp ek hava regulatörünü devreden çıkartmamam lazım çıkartırsam motora ısındıktan sonra tekrar ek hava yollayacak.. Ek hava ve benzin regulatörleri benzin pompasının rolesinden alıyor bağlantıyı bunları ayırmam gerekecek...

Ben sistemi çözdüm k-jet tede LPG den tırsıyorum :)

« Yanıtla #7 : 02 Haziran 2010, 17:12:39 »
erşan hocam sizin araçla lpg sistemi sıkıntılı olabilir tereddütlerinizi anlıyorum
karbüratörlü olsa korkma hemen geç diyeceğim :)
golf 4 1,8 Highline

« Yanıtla #8 : 02 Haziran 2010, 18:31:33 »
nizam arkadaşım güzelce hesaplamış ama bence doğru olmamış pek  :D bende 98 polo 6n var , yaklaşık 120000 km deyken taktırdım , aracım 240000 km de , lpg de çıkan arızalara değinmiş , tek sorun şu , lpg benzin kada güçlü bi yakıt değil ,bu nedenle araçta oluşacak arızalar önceden hissediliyo , daha erken müdahale gerektiriyo , normalde benzinde kullansanız araçta yine o arıza mevcut fakat yakıt çok kuveetli olduğundan siz bunu hissetmiyorsunuz , mesela nedir ? silkeleme , ben daha yeni yazdım foruma , silkeleme yapıyo mesela , benzinde hissetmiyosun ama gazda hissediyosun , olay bence budur , sinir bozucu tek nokta aracın arıza tespit sistemi benzine göre , o yüzden bunun sıkıntısı büyük , bi de bnm 10000 bakımım 250 tl tutmuyor ?? sen serviste mi yaptırıyosun ?? sonra benim taktırdığımda lpg sistemi bu kadar pahalı değildi , bn 700 tl ye taktırmıştım brc marka , ayrıca muayene zamanı taktırdığımdan ekstradan muayene parası vermedim , bi de yıllık benzin fiyatının 3 te birini yazmışsın , bu kdr gitmesi imkansız , fikir vermesi açısından sölim , bn 1/4 kısmın altına düşürmemeye çalışırım benzini , 20 tl aldığım benzin 1-2 ay arası gider , 1 ay gittiğini söylersen yılda 240 tl verirsin 2046 TL DEĞİL , ayda 1800 km yol yapsan yılda 20000 i biraz geçer , bu 2 bakım demek ,50 tl dan 100 tl dır lpg bakımı , buna lpg ayarı da dahildir buna da 700 tl yazmışsın , bi de kapalı otoparka da fiyat yazmışsın , eğer otopark paralıysa emin ol kapalısı da açığı da paralı olur  :) , bunların ışığında hesabını bir kez daha yaparsan aradaki farkı çok daha rahat anlarsın  :tamamdir

« Yanıtla #9 : 03 Haziran 2010, 08:53:37 »
alparslan hocam çok güzel olayı özetlemişsin benim lpg sistemi toplamda 500 tl yi maloldu yaklaşık 65.000 km yaptım 3 yılda
çok rahat kendini amorti etti adapazarında benzin 3,65 lpg 1,68-178 arası artık siz hesaplayın :)
golf 4 1,8 Highline

« Yanıtla #10 : 03 Haziran 2010, 10:53:48 »
alparslan hocam çok güzel olayı özetlemişsin benim lpg sistemi toplamda 500 tl yi maloldu yaklaşık 65.000 km yaptım 3 yılda
çok rahat kendini amorti etti adapazarında benzin 3,65 lpg 1,68-178 arası artık siz hesaplayın :)

abdullah kardeşim zaten bu kadar detaylı hesaba gerek bile yok , şöle sölim bnm arabam benzin olarak 0,35-0,40 tl/km yakar basınca , lpg de bu max. 0,18 tl/km dir , bn 120000 km deyken taktırdım , şimdi aracım 240000 de ,

240000-120000 = 120000 km
0,35-0,18=0,17 tl / km
120000*0,17=20400 tl kardayım ben kabaca  :D bırak amorti etmeyi , bu rakama şimdi biraz koysan üstüne 2 polo alırsın  :tamamdir

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #11 : 04 Haziran 2010, 10:18:16 »
zaten kesin verilerle konusmadm alparslan bey pratik olarak yazdım benzin fitayını 3,90 lpg 2.0 tl  den aldım bakım olarak ersan abi kendi aracına 180 tl veriyorsa yeni araçlara göre ortalam yaptım 250 tl yi ? lpg sistemini takılan sisteme göre yazdım pahalı olan iyidir mantıgından giderek ? otopark olayı mecazen yazdım gerçeklik payı yok ama olabilirde ?

Yunus EMRE

« Yanıtla #12 : 04 Haziran 2010, 11:44:29 »
arkadaşlar bende zamanında bayağı bi hesabını yapmıştım,Nizam'ın dediği gibi arabaya 5 yıldan az binecekseniz LPG taktırmanın bir mantığı yok(ben yılda 30bin km'den fazla yol yapıyorum diyenler hariç ) Günümüz şartlarında en ekonomik yöntem  2. el araba alırken hazır LPG'lisini almak :)

« Yanıtla #13 : 04 Haziran 2010, 11:54:45 »
arkadaşlar bende zamanında bayağı bi hesabını yapmıştım,Nizam'ın dediği gibi arabaya 5 yıldan az binecekseniz LPG taktırmanın bir mantığı yok(ben yılda 30bin km'den fazla yol yapıyorum diyenler hariç ) Günümüz şartlarında en ekonomik yöntem  2. el araba alırken hazır LPG'lisini almak :)

zaten kesin verilerle konusmadm alparslan bey pratik olarak yazdım benzin fitayını 3,90 lpg 2.0 tl  den aldım bakım olarak ersan abi kendi aracına 180 tl veriyorsa yeni araçlara göre ortalam yaptım 250 tl yi ? lpg sistemini takılan sisteme göre yazdım pahalı olan iyidir mantıgından giderek ? otopark olayı mecazen yazdım gerçeklik payı yok ama olabilirde ?

valla arkadaşlar bu devirde bilmiyorum ben benzinde kullanamıyorum , kullanabilen varsa da saygı duyarım ne diyim , herkesin kendi fikri  :tamamdir