Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: dizel araç yağ seçenekleri ve tavsiyesi olan varmı  (Okunma sayısı 5743 defa)

mazotun sürekli artmasından ve kırsal motorin heryerde bulunmamasından direk depoya 10 numara yağ koyanlar var biraz mazotla karıştıranlar var birde 30 numara yağ kullananlar var son haddine gelipte artık bitkisel ve atık yağları depoya doldurup yakanlarda var  :)

şimdi bunlardan herhangi biri faydalı olurmu yada zararları neler olabilir araç mk1 düz dizel hep mazotla kullanıyorum ama daha ekonomik bi yöntem varsa geçiş yapabilirim

10 numara yağ heryerde yok 30 numaranında litresi 6 8 tl arasında şimdi arabaya 1 litre 30 numara yağ koyulduğunda 2 litre mazotun fiyatına denk gelicek orta halli bi karışım sağlanacak yağ ve mazot karışımı kalın olduğu için pompa onu az basıp çok km mi yapacak yani fiyatı pahalı olmasına karşı avantajı nasıl oluyor ve bu pompaya enjektörlere vs zarar verirmi bi çok kişi transporterlerde kullanıp sorun yaşamadığını söylüyor

aracım biraz yağ eksiltiyor arada yağ alıp ekliyorum mecburen sonuç olarak ayrı yağ alma mazot alma karıştırma gibi işlerle uğraşmak yapılan ekonomiye değecekmidir..

yol ve trafik durumuna göre 180 200 lira yakan araç şimdi 220 240 lira yakıyor  hiç uğraşmayımmı

Ynt: dizel araç yağ seçenekleri ve tavsiyesi olan varmı
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2012, 23:34:54 »
10 numara yağ kullanımı kesinlikle araç için çok zararlı.Kullandığınızda zararı mazot filtresinden başlayıp motora kadar devam edecektir.Mazot filtresini şişirecek,püskürtme elemanlarına zarar verecek ve aşırı kurumlanma yapacaktır.Bütün bunlar olurken de çekiş aşırı şekilde düşecektir.Bu tür yağları genelde ağır vasıtalar kullanıyor.Onlar içinde zararlı ama otomobillerden daha dayanıklılar.Bence hiç değmez..

« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2012, 20:15:31 »
o zaman bu zamlarla birlikte arabaları yerinden oynatmayacağız yazık gerçekten durum içler acısı...

« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2012, 14:48:48 »
sadece yag katma dostum

yarı yarıya kat yada 3 te 2 mazot 3 te 1 yag olarak...

mazotla yag dırek karısmaz o yuzden bı bıdonun ıcıne katıp bolca calkalayıp karıstırman gerek ardından depoya dokmen gerek..

onumuz kıs oldugu ıcın yag katmadan kullanman daha ıyı kısın mazot koyulasır gerek kalmaz yag olayına.. 

eskı dızellerın pompa enejtor elemanları bırazcık koyu ve yaglı mazota gore oldugu ıcın abartmamak kosulu ıle yag katılabılır..
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2012, 22:37:01 »
az bi miktar yağ katmayı düşünüyorum ama yağında litresi 7 tl avantajı nasıl olacak onu çözemedim :)

« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2012, 23:27:34 »
yagın lt sı 7 tl olamaz yaa .. mazottan daha ucuz bı kere..

mazottan 1 tl daha ucuz hatta.. ben kamyoncularla falan konusuyorumda 1 tl daha ucuza alıyoruz dıyolardı..
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2012, 19:00:46 »
valla 10 numara yağ şehir içinde falan  yok 30 numara var millet arabasına 30 numara yağ koyuyor ama nasıl yapıyo bilmiyom bi koyana denk gelmedi soramadım ama yağcılar benzinlikler hep bundan veriyoz diyor

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2012, 18:24:34 »
Babam yıllardır otobüs ve kamyonculuk yaptı. 2 hafta önce İzmir'e gittik. VW caravelle ve Fiat Fiorino vardı. Babam caravelle'ya  15-20 LT, Fıorınoya ise 10-15 LT 20-50 yağ koydu. Sebebini sorduğumda mazotu koyulaştırıp, enjektörlerde kurum yapacağı için daha az yakacağını söyledi. Araçların ikiside tanıdıklarındı ve daha önce hiç kullanmamıştık. Ne kadar yakacağını da bilmiyorduk. Toplam 1160 KM yol katedilmiş olup yakıtları ise şöyleydi;

VW:72 LT
Fiat: 64 LT

Not: Araçların ne kadar yaktığını bilmiyorum. Sadece o an için yağ koyup katedilen yol ve yakılan LT'yi yazdım
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2012, 18:26:01 Gönderen: west_55 »

« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2012, 21:52:06 »
anladım yağ koyunca enjektörler daha az yakıt püskürtüyor haliyle daha ekonomik oluyor uygun fiyatlı yağ bulmak lazım sanırım

Çevrimdışı west_55

Otomobil
    Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2012, 22:08:23 »
Evde bir teneke 20-50 yağ vardı, babamda depolara doldurdu :)