Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: polo 1,4tdi - seat cordoba 1,4tdi  (Okunma sayısı 15280 defa)

Çevrimdışı mcsahan

• onsekiz at, onaltı valvit
polo 1,4tdi - seat cordoba 1,4tdi
« : 31 Mayıs 2007, 21:32:56 »
Arkadaşlar, İki araçta kullanılan motor ve aktarma aynımı. 3 silindirli bu makinanın ömrü konusunda yorumları bekliyorum

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
Ynt: polo 1,4tdi - seat cordoba 1,4tdi
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2007, 21:45:06 »
Aynı diye biliyorum. ;)
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı mcsahan

« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2007, 21:52:55 »
cordoba s-rider modeli bayağı dolu araba, sadece 3 silindir olması düşündürüyor, bu makinada sıkıntı yaşayan kimse varmı?

« Yanıtla #3 : 01 Haziran 2007, 00:26:34 »
büyük ihtimal motorlar aynıdır temelde, ancak seat da biraz daha yüksek tork ve güç var.

« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2007, 16:50:00 »
Motorlar ayni degil.yeni polo 1.4 tdi 70 hp gucunde.Seat cordoba 80 hp.Onceden pololarda 75 hp idi ama yeni kasalarda daha dogrusu makyajli kasalarda 70 hp ye dusurduler.
Cordobanin performansi fena sayilmaz.Fakat mumkunse hem cordoba 1.4 tdi hem de polo 1.4 tdi den uzak durun.3 silindirli bu pompa meme teknolojili dizel motorlar tamamen bir gurultu kirliligi yapiyor.Traktorden farksiz cikardigi ses.Passatin yada golfun 2.0 tdi yada eski passatin 1.9 tdi motorlarindan hatta caddy 1.9 tdi den bile cok fazla ses cikariyor.Denemesi bedava gidin deneyin.

Bana kalirsa ya corsa 1.3 cdti ya da grande punto 1.3 multijet 90 hp emution paket tam yerinde bir secim olur.Tipi hosunuza gidiyorsa yaris 1.4 d-4d yi de tesk gecerim ama ben gorunumunden hic hoslanmiyorum...

« Yanıtla #5 : 14 Aralık 2007, 06:30:10 »
Motorlar ayni degil.yeni polo 1.4 tdi 70 hp gucunde.Seat cordoba 80 hp.Onceden pololarda 75 hp idi ama yeni kasalarda daha dogrusu makyajli kasalarda 70 hp ye dusurduler.
Cordobanin performansi fena sayilmaz.Fakat mumkunse hem cordoba 1.4 tdi hem de polo 1.4 tdi den uzak durun.3 silindirli bu pompa meme teknolojili dizel motorlar tamamen bir gurultu kirliligi yapiyor.Traktorden farksiz cikardigi ses.Passatin yada golfun 2.0 tdi yada eski passatin 1.9 tdi motorlarindan hatta caddy 1.9 tdi den bile cok fazla ses cikariyor.Denemesi bedava gidin deneyin.

Bana kalirsa ya corsa 1.3 cdti ya da grande punto 1.3 multijet 90 hp emution paket tam yerinde bir secim olur.Tipi hosunuza gidiyorsa yaris 1.4 d-4d yi de tesk gecerim ama ben gorunumunden hic hoslanmiyorum...

Evet epey sesli ama IBIZA'larin son hali epey guzel oldu....;)

Çevrimdışı mcsahan

« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2007, 11:25:10 »
tdi teknoloji olarak benim daha hoşuma gidiyor. her enjektöre 1 pompa son derece başarılı bir sistem. ses konusunda haklısın, ama çokda rahatsız etmiyor beni. mk2 gti yanında sessiz bile diyebilirim :). konuu aracı almadan önce açmıştım, bu arada benim aldığım 2006 cordoba 1,4tdi 75hp. sanırım halil'in bahsettiği polo ile aynı makineye sahip. yol tutuş ve performansı kasaya göre şaşırtıcı fakat ilk kalkışlarda çok hantal. özellikle yokuş yukarı kalkışlarda tecrübeli olmak zorundasınız. bunda elektrikli gaz padalının rolü büyük sanırım. içi ve bagajı son derece yeterli bir aile için. kliması çok başarılı ve uzun yolda cruise control keyfi bambaşka. 33000km de 23500 ytl ye aldım aracı. temmuz da almıştım. şu an 57000 kmde.

« Yanıtla #7 : 14 Aralık 2007, 12:05:09 »
Aracınız hayırlı olsun, bence 1.4 TDI'lar her ne kadar biraz daha sesli olsa da TDI'deki VW tecrübesi onu ön plana çıkarıyor. Sağlamlık konusunda TDI motorlar rakiplerinden çok daha başarılı...
Wimmer-RST Chip Tuning

« Yanıtla #8 : 14 Aralık 2007, 14:59:57 »
Aracınız hayırlı olsun, bence 1.4 TDI'lar her ne kadar biraz daha sesli olsa da TDI'deki VW tecrübesi onu ön plana çıkarıyor. Sağlamlık konusunda TDI motorlar rakiplerinden çok daha başarılı...

Saglamlik konusu tartisilir.Duzgun ve bakimli kullanildigi takdirde gunumuz arac motorlarinin hepsi saglamdir ve uzun omurludur burda hemfikiriz.Ama tdi nin diger turbo dizellere oranla ozellikle turbo ve basinc konusunda cok fazla ariza verdigini biliyoruz.Hele ki 3BG kodlu passat tdi motorlarinda turbo arizalari belki de %30 denilebilir.Ayni sekilde 130 hp lik T5 lerde de bu oran epey yuksek.Bence Vw nasil tsi devrimini gerceklestirdiyse ayni sekilde dizel motorlarina da el atmali.En azindan 1600 cc guclu bir dizel motor yapmali artik.Golf ve jettada kucuk hacimli guclu bir dizel motor olsa(110-130 hp araliginda) rakiplerine oranla cok daha fazla satacagi asikardir...
Bence su anda en iyi dizel teknolojisi multijette.Zaten common railin babalari kendileri ve yanilmiyorsam common rail teknolojisini kullanan her dizel uretici Fiat grubunun gelistirdigi multijet adli projeden patent almak zorunda...

« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2007, 15:02:25 »
tdi teknoloji olarak benim daha hoşuma gidiyor. her enjektöre 1 pompa son derece başarılı bir sistem. ses konusunda haklısın, ama çokda rahatsız etmiyor beni. mk2 gti yanında sessiz bile diyebilirim :). konuu aracı almadan önce açmıştım, bu arada benim aldığım 2006 cordoba 1,4tdi 75hp. sanırım halil'in bahsettiği polo ile aynı makineye sahip. yol tutuş ve performansı kasaya göre şaşırtıcı fakat ilk kalkışlarda çok hantal. özellikle yokuş yukarı kalkışlarda tecrübeli olmak zorundasınız. bunda elektrikli gaz padalının rolü büyük sanırım. içi ve bagajı son derece yeterli bir aile için. kliması çok başarılı ve uzun yolda cruise control keyfi bambaşka. 33000km de 23500 ytl ye aldım aracı. temmuz da almıştım. şu an 57000 kmde.

Evet dogrudur mcsahan.Aslinda bu 1.4 tdi motorlarin hepsi ayni teknoloji fakat yazilimlarinda farklilik oluyor.Ayni sekilde 1.9 tdi de oyle.105 ve 130 hp lik yazilim farklari var.75 ve 80 hp lik 1.4 tdi nin basarili oldugunu soyleyemeyiz cunku vw kendi araclarinda artik kullanmiyor.Ayni sekilde 1.6 102 hp 8V lik atmosferik motorlarda da bu durum sozkonusudur.