Anket

Dizel Mi?Benzinli Mi?

Dizel
28 (41.2%)
Benzin
40 (58.8%)

Toplam Oy Verenler: 67

Gönderen Konu: Dizel mi? Benzinli Mi?  (Okunma sayısı 33712 defa)

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
Ynt: Dizel mi? Benzinli Mi?
« Yanıtla #28 : 07 Mart 2009, 01:04:49 »
Bende Haftada 700 km ye yakın yol gidiyorum banada

dizel lazım dimi?  :D

hocam ya tüpe yatkın (tüple problemsiz çalışan) veya dizel sana şart gibi... :D

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 07 Mart 2009, 01:57:53 »
Bizim ailede dizel aliskanlik olmus bi turlu vazgecemiyoruz.Normalde bende benzinliden yanayim ilk sayfada belirttigim gibi ama malum sartlar musade etmiyor, dizele devam.Ah birde su vw nin pompa memeden comman raile gectigini gorsek(3.0 tdi ve 5.0 tdi haric) de kamyon sesinden kurtulsak :)

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 07 Mart 2009, 04:53:56 »
ben benzinli alırdım zaten benzinle mazotun fiyatı neredeyse aynı vedizel motorunbakımı daha zor bazı araçlarda sadece yakıt pompası1.000ytl ye ulasıyo die duydum

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 07 Mart 2009, 14:56:24 »
ben benzinli alırdım zaten benzinle mazotun fiyatı neredeyse aynı vedizel motorunbakımı daha zor bazı araçlarda sadece yakıt pompası1.000ytl ye ulasıyo die duydum

Yine de aynı değil canım.Euro dizel 2.40 civarında.Benzin 2.90 civarında.Dizel araç litre hesabı olarakta az yakıyor.Örneğin 1.9 tdi passatla 1.8T passat arasında yakıt olarak en az 10 ykr fark oluyor.Ayda 2000 km yapan birisi için bu fark 200 lira oluyor.Yılda 2500 civarında farkı oluyor.Yılda her ikiside aşağı yukarı 2 bakıma girer böyle km yapılırsa.Dizelin bakım maliyeti her bakımda aşağı yukarı 100 lira daha fazla olsa 200 lira fark yapar.En kötü durumda bile yılda 2000 lira karlı olursunuz dizelde.Satarken daha rahat satarsınız.Alırken yüksek fiyata alırsınız satarkende yine benzinliye göre yüksek fiyata satarsınız.Tek kötü yanı traktör gibi ses çıkarması :D

Çevrimdışı type-r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 07 Mart 2009, 15:27:42 »
Yine de aynı değil canım.Euro dizel 2.40 civarında.Benzin 2.90 civarında.Dizel araç litre hesabı olarakta az yakıyor.Örneğin 1.9 tdi passatla 1.8T passat arasında yakıt olarak en az 10 ykr fark oluyor.Ayda 2000 km yapan birisi için bu fark 200 lira oluyor.Yılda 2500 civarında farkı oluyor.Yılda her ikiside aşağı yukarı 2 bakıma girer böyle km yapılırsa.Dizelin bakım maliyeti her bakımda aşağı yukarı 100 lira daha fazla olsa 200 lira fark yapar.En kötü durumda bile yılda 2000 lira karlı olursunuz dizelde.Satarken daha rahat satarsınız.Alırken yüksek fiyata alırsınız satarkende yine benzinliye göre yüksek fiyata satarsınız.Tek kötü yanı traktör gibi ses çıkarması :D

Bu Kadar Sefanında Bi Cefası Olacak Halil  :tamamdir
My Name is IBRAHIM UZULMEZ and I use Clear For men :D

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 07 Mart 2009, 16:47:40 »
Bu Kadar Sefanında Bi Cefası Olacak Halil  :tamamdir

Yok be kardeşim yaa cefa vw den kaynaklanıyor.2008 megane extreme var bizde 1.5 dci motor.Aracın içinden dizel olup olmadığı anlaşılmıyor eğer yüksek devir kullanmazsan.İnat etti vw comman raile geçmedi, şimdi bak 1.6 dizeller çıkacak onlar comman rail.Bak o zaman o motorlara ne kadar sessiz olacak.Gerçi şikayet ettiğimden değil dizel sesini, aksine çoğu zaman hoşuma gidiyor.Rahmetli passatımla sabah çaloştırıp evin arkasından çıkarken biraz gaza bastiğımda fiiiiuuuuvvv diye çıkan turbo sesini duyan bakardı, sanki uçak kalkıyor :)

Çevrimdışı type-r

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 07 Mart 2009, 19:05:25 »
Yok be kardeşim yaa cefa vw den kaynaklanıyor.2008 megane extreme var bizde 1.5 dci motor.Aracın içinden dizel olup olmadığı anlaşılmıyor eğer yüksek devir kullanmazsan.İnat etti vw comman raile geçmedi, şimdi bak 1.6 dizeller çıkacak onlar comman rail.Bak o zaman o motorlara ne kadar sessiz olacak.Gerçi şikayet ettiğimden değil dizel sesini, aksine çoğu zaman hoşuma gidiyor.Rahmetli passatımla sabah çaloştırıp evin arkasından çıkarken biraz gaza bastiğımda fiiiiuuuuvvv diye çıkan turbo sesini duyan bakardı, sanki uçak kalkıyor :)

Aynen Öyle Benim Tanık Oldugum  O Sesler Bizim Okuldada Çıkıyor

Bi Turbolu Passat'tan. :D

Çıkan Ses Etkileyici Gerçekten.
My Name is IBRAHIM UZULMEZ and I use Clear For men :D

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 08 Mart 2009, 01:08:46 »
valla halil abi sagol aydınlattıgın için ben kulaktan dolma 1-2 lafa kanmışım desene ama şunu söyleyeyim hep istedigm bişe var aklımda olan bizim ventonun 1.9 dizeline sahip olmak

Çevrimdışı ogundmr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 12 Mayıs 2009, 23:12:17 »
valla dizel tercıhım olur neden dersenız butcem bellı benzıne para verıpte bogazımdan kısamam  :-\

Çevrimdışı cemdermen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 12 Mayıs 2009, 23:28:00 »
mazotlu araba hiç kullanmadım ama benzinli polomla istanbulda tam depo 750km rahat gidiyorum, hem mazotlu pololar daha pahalı en az 4000TL farkla satılıyor...4000 liralık benzinle nerelere gidilmez ki:)
2006 VW ABT Polo 1.4 Trendline ABS Polo 9n3 ABT Tuning ve Cruise Control

Çevrimdışı ogundmr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 13 Mayıs 2009, 09:43:58 »
mazotlu araba hiç kullanmadım ama benzinli polomla istanbulda tam depo 750km rahat gidiyorum, hem mazotlu pololar daha pahalı en az 4000TL farkla satılıyor...4000 liralık benzinle nerelere gidilmez ki:)

Bide dizel olarak dusun araba uzun surelı dusunupte alırsan dızelı 4000 lırayı kat kat cıkartırsın doğrumu ?

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 13 Mayıs 2009, 10:00:57 »

Yılda 20 bin km falan yaparsan 1.5 yada 2 senede bu farkı çıkarıyorsun.Satarken daha çok müşteriye hitap ediyorsun ki dizel aracın alıcısı daha çok olur.Yine satarken de benzinliye oranla daha yüksek fiyata satıyorsun.Yani 2 sene kullanıp sattığında benzinliye göre karda oluyorsun ama dediğim gibi 40 bin civarı yol yapman gerekiyor.

Ben hep dizel kullandım.Benzinli alıp şöyle hava filtresi takıp inadına gaz alayına makas hesabı biraz zevk yapmak istiyorum, ama biraz fazla yol yapıyorum işler gereği, bir de ailedeki dizel alışkanlığı sebebiyle (ailede toplam 10-12 araç var sadece yengemin megane aracı benzinli) benzinliye geçiş zor görünüyor.Seneye nasip olurda scirocco ya geçersem o zaman ilk işim hava filtresi almak olacak  :)

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 13 Mayıs 2009, 15:09:31 »
Benim görşüm benzinliden yana.
 1- Çünkü yılda ortalama 10 bin km.yol yapıyorum ve dizele vereceğim 2-4 bin lirayı yakıta vermeyi tercih ederim.
 2 - Satarken de benzilinin avantajlı olduğunu düşünüyorum.Ben hiç tavsiye etmesem de lpg'li arabaya binmek isteyenler epey fazla.Lpg kullanıcıları araçlarına daha önceden lpg takılı olmamasını kendileri alacakları arabaya yeni lpg takmayı tercih ediyorlar.Bunun sebebi de uzun süre lpg kullanılmış motorun epey yorulacağındandır.
 3 - Bir de buna benzinlinin performansını ve sessizliğini tercih edenleri ( benim gibi ) eklersek alıcı sayısı dizeli geçer diye düşünüyorum.
 4 - İzmir için konuşuyorum tabi; buralarda ikinci el dizeli pek fazla tavsiye etmiyorlar.Ancak yetkili satıcılardan ekspertiz raporlu dizelleri tavsiye ediyorlar.Çünkü dizel araçların kullanımdan kaynaklı turbo arızalarının ve bu arazıların epey masraflı olduğundandır.

iyi forumlar...
Ama tabiki bu sıfır araçlarda farklıdır.Ben de sıfır km araba alabilecek durumda olsam dizel tercih ederdim.Megan sedan başta olmak üzere....
Sayfa düzenini bozan büyüklükte imza!

Çevrimdışı usta

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 04 Ekim 2009, 16:20:36 »
atın artık şu saçma yıllık km ve kullanım tarzı mubabbetini millet başkasından duyduğuyla burda meşhur olmaya çalışıyor.çok basit bir örnekleme yapayım aldığınız bir araçla karayolunun olduğu heryere gidersiniz gereklilik duyduktan sonra değilmi??? işte bir üstünlük daha aracınızın geçeceği yerde bir su birikintisi var hemde diz boyu veya biraz daha fazla bu yağmur olabilir patlamış bir su borusu hattı olabilir v.s ama sizin gitmeniz lazım değilmi??? işte muhteşem sonuç: hava filtre emişine gelmeyecek kadar suda dizelle yolculuk pek ala yaparsın ya benzinli ile diyemiyorum çünkü görüyoruz  :'(