Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: JETTA 1.2 TSI 105 PS vs. Astra HB Classic III 1.3 CDTi Dizel  (Okunma sayısı 10486 defa)

aslında bir müddetdir golf IV almayı planlıyorum, baya da bi  araştırdım aslında ama temiz dizel bulma konusunda biraz daha bekleyecem gibi. bu arada acaba kredi çekip sıfır bir araba mı alsam diye düşünüyorum. Baktığım 2 model var: JETTA 1.2 TSI 105 PS ve Astra HB Classic III 1.3 CDTi Dizel. Kredi çeksem bile 50.000'i geçmek istemiyorum. O yüzden bu ikisi mantıklı geldi şimdilik.

Astra arakadaşta var, bayağı övüyor arabasını, bir vw değil ama piyasadaki bir çok c sınıf araçtan iyidir diyor kendisi. yakıt konusundan mükemmel denilebilir, jetta'ya nazaran daha daha kısa ve sportif görünüyor bana göre. Fiyat sanırım 42.000 civarı.

Jetta ise 1.2 olduğundan hem vergi avantajı var ki, önümüzdeki yıl vergi miktarları denildiği şekilde değişirse daha da karlı olacaktır. Hem de normal benzinli araçlardan bir nebzede olsa az yakacaktır zannımca. Gerçi nihayetinde yine dizelden daha çok yakacaktır ama.. fiyatı 46,200 comfort paketinde. Bir de araç biraz uzun göründü bana, acemi olduğum için gözümü korkutuyor biraz  :)  ayrıca jettanın yeni kasada içi aksamın kalitesi bariz bir şekilde düşmüş deniliyor önceki kasalara göre.

bunlar göz önüne alınınca gerek fiyatı, gerek az yakması, gerekse jettanın iç aksamındaki kalitenin düşmesi gibi sebeplerden dolayı astra biraz daha önde gözüküyor ama jetta'dan hala vazgeçebilmiş değilim, dış görünüş falan aldatıyor biraz beni. aslında astra'nın dizelini bulmak da zorlaştı, listelerden de kaldırmışlar zaten arabayı, bazı gelericilerde var kullanılmamış araç.. sizlerin bu konudaki görüşleri nelerdir?

Çevrimdışı yellow_driver

• Otomobil
    GOLF 6 1.6 TDİ
Ynt: JETTA 1.2 TSI 105 PS vs. Astra HB Classic III 1.3 CDTi Dizel
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2012, 21:33:24 »
kalite düşmesi gibi birşey yok bence. sadece araç güney amerikada üretiliyor diye şehir efsanesi şaklinde kalite düştü meselesi var. daha hafta sonu arkadaşın aracını bayiye götürdük ve jetta inceledim, güzel araç. hatta yeni golflerde (5 ve 6 kasada) konsol düz, benim eski golfümde şöföre dönüktü BMW ler gibi, şimdi jettalarınki öyle. astranın eski kasasına göre kalite olarak ta teknoloji olarak da çok üstün araç ama astra HB, jetta sedan. o konuda sizin tercihiniz. ben hiç bir zaman opel tavsiye etmem. vw almayacaksanız toyota veya honda bakın (öncelik honda, çünkü daha kaliteli malzeme) ama VW hepsinden daha kalite ;) hatta hondanın kendisi alırken öyle isterseniz 0 km araçlarına garantili lpg takıyor diye biliyorum.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2012, 21:35:51 Gönderen: yellow_driver »

Çevrimdışı 06onur

• Otomobil
    golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2012, 00:10:37 »
Astranın kalitesi de düştü kokpitin çoğu sert malzemeden ve çok sert bi araç. Ama 1.3Cdti daha az yakar. Motor olarak 1.2tsi karşılaması imkansız sürdüm ancak Golf 1.6 102hp ayarında hatta ondan bile son hız olarak geride. Ucuza Dizel istiyorsan Linea Emotion plus al 40500e arkaşım aldı Cdti ın 1.6 105Hp motoru canlı ve daha ekonomik.

Jetta kalite olarak evet düştü ama yine astradan çok konforlu bi araç. Astra da Jetta da çok yakışıklı araçlar.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2012, 00:11:54 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı yellow_driver

• Otomobil
    GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2012, 17:31:44 »
Astranın kalitesi de düştü kokpitin çoğu sert malzemeden ve çok sert bi araç. Ama 1.3Cdti daha az yakar. Motor olarak 1.2tsi karşılaması imkansız sürdüm ancak Golf 1.6 102hp ayarında hatta ondan bile son hız olarak geride. Ucuza Dizel istiyorsan Linea Emotion plus al 40500e arkaşım aldı Cdti ın 1.6 105Hp motoru canlı ve daha ekonomik.

Jetta kalite olarak evet düştü ama yine astradan çok konforlu bi araç. Astra da Jetta da çok yakışıklı araçlar.
hocam 1.2 tsi mi 1.6 102 bg golten zayıf demek istediniz yoksa opel 1.3 cdti mi 1.6 102 bg golften zayıf mı demek istediniz.

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2012, 18:25:18 »
Jetta ise 1.2 olduğundan hem vergi avantajı var ki, önümüzdeki yıl vergi miktarları denildiği şekilde değişirse daha da karlı olacaktır.

1.2 ile 1.3 aynı vergi dilimindeler nasıl vergi avantajı var. hükümet değiştirmeyi düşündüğü paketi uygulamaya soksa da ikisi yine aynı dilimde olur zannımca
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #5 : 07 Mayıs 2012, 18:57:55 »
opel, malum astra modelinde bir önceki kasanın üretim ve satışına devam ediyor. adına da classic diyor. fiyatı da ciddi şekilde aşağıya çekiyor. ama bunu yaparken de donanım kalitesini düşürüyor. 2 yaşındaki H kasa astra ile yine aynı kasa olan classic III kıyaslanırsa farkı bariz görürsünüz.

aradaki farkı karşılayabiliyorsanız J kasa astra öneririm. güzel araç. 1.3 CDTI motor ise tam bir ekonomi canavarı. ama astra classic... kocaman bir soru işareti. evet sıfırlayacaksınız aracı ama servisle ahbap olursunuz. hele kıl bir kullanıcıysanız aracınızın sağından solundan gelen plastik sesleri canınızı fena sıkmaya başlar kısa bir süre sonra.

ama jetta mı astra mı ayrımında iseniz jetta 4e katlar 8le şarpar 16ya böler.....  uzun yıllar mutlu mesut yaşarsınız.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #6 : 07 Mayıs 2012, 21:04:53 »
aynen. opel in hep yaptığı şey. astra modellerinde yeni kasa çıkarır önceki kasayı da classic adıyla satmaya devam eder. 98 de g kasa çıktı f kasa 2001 e kadar devam etti. 2004 de h kasa çıktı g kasa ile birlikte 2009 a kadar devam etti. 2009 da j kasa tanıtıldı o zamandan beri de h kasa önceki classic lerin devamı niteliğinde classic III diye adlandırılarak satışına devam ediliyor. ve bütün classic lerde donanım eksiltilerek motor seçeneği azaltılarak orasından burasından kırpılarak ucuzlatılarak satıldı.

« Yanıtla #7 : 09 Mayıs 2012, 14:12:02 »
yorumlar için teşekkürler.. jetta biraz masraflı olacak gibi benzinden dolayı, astra'nın da bir tek siyahını buldum pek içime sinmedi. ayrıca önümüzdeki aylar için bir takım ekstra harcamalar göründü ufukta. bir de zaten ilk aracım olacak. ondan şimdilik sıfır işine girmemeye karar verdim. yeniden golf bakıyorum. ileride belki jetta falan olur nasipse..

1.2 ile 1.3 aynı vergi dilimindeler nasıl vergi avantajı var. hükümet değiştirmeyi düşündüğü paketi uygulamaya soksa da ikisi yine aynı dilimde olur zannımca

haklısınız, ben onu çok araştırmamıştım daha önce. 1301-1600 arası aynı kategoridelermiş. 1300 ve aşağısı 1.2 ile aynı kategorideymiş.

« Yanıtla #8 : 09 Mayıs 2012, 16:52:31 »
Jetta'nın iç malzeme kalitesi bariz şekilde düştü malesef,Astra III Classic ise başlı başına bir hata olur. Bir Almancı olarak bunu söylemek ne kadar üzücü olsa da yeni Hyundai İ30'u incelemenizi öneririm. 2012'nin tartışmasız en iyi otomobili... Ayrıca şu an lansman fiyatları oldukça düşük

Çevrimdışı rsb

« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2012, 18:40:35 »

vergi dilimi olarak şuan aynı dilimdeler ama   yeni vergi sistemine  göre   yakıt türü ve emisyon söz konusu olunca  dizel  dezavantaj olacaktır .. dizel aracın yakıtı az oldugu için hükümet  dengeyi  farklı yollardan kurmak istiyor :)

« Yanıtla #10 : 09 Mayıs 2012, 19:03:40 »
Jetta'nın iç malzeme kalitesi bariz şekilde düştü malesef,Astra III Classic ise başlı başına bir hata olur. Bir Almancı olarak bunu söylemek ne kadar üzücü olsa da yeni Hyundai İ30'u incelemenizi öneririm. 2012'nin tartışmasız en iyi otomobili... Ayrıca şu an lansman fiyatları oldukça düşük

jetta lar hakkında bilgim yok ama astra da durum aynen dediğiniz gibi. i30 konusunda +1 de benden söylediklerinize. hyundai çok ilerledi eski hyundai değil artık. 1.6 lt 128 ps motor muntazam birşey. şu an 1.6 dizeller arasında en güçlü motor rekor onda. rakip olarak renault yakın zamanda 130 ps sürecek piyasaya

vergi dilimi olarak şuan aynı dilimdeler ama   yeni vergi sistemine  göre   yakıt türü ve emisyon söz konusu olunca  dizel  dezavantaj olacaktır .. dizel aracın yakıtı az oldugu için hükümet  dengeyi  farklı yollardan kurmak istiyor :)

öyle yapacağına benzinle mazotun fiyatını eşitlesin dizelci kim benzinci kim belli olsun. herkes kullanımı hesaplı diye dizeli sevmiyor olsa bile dizel araç aldı. bence büyük hata yaptılar. ilk yatırım ve bakım masraflarını göz ardı ettiler. yılda 15000 km nin altında yol yapacak vatandaşlar boşu boşuna dizel piyasasını yükselttiler. milli servet çöpte

« Yanıtla #11 : 09 Mayıs 2012, 20:47:21 »
Yeni Hyundai I30 Kore arabası gibi görünsede tasarımı Alman mühendislere yaptırılmıştır. O yüzden kullandığınız zaman kendinizi bir Alman otomobili kullanıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Malzeme kalitesi inanılmaz yüksek. Aracın kapı döşemeleri,üst konsulu üst düzey kalitede. Yer yer deri kaplamalar kullanılmış. Sadece orta konsul plastik belki bir ihtimal ileride oradan ses yapabilir ama belki Şu an için pürüzsüz sıfır ses... Motoru 1.6 CRDI 128 hp veya 1.6 GDI 135 hp benzinli olarak alabilirsiniz. Biz dizel olanı kullandık 5 iri yarı adama rağmen motor hala istekliydi,çekişine bayıldık :) Ön koltukta 1.80 boyunda biri rahat rahat otururken arka koltukta 1.76 boylarında birisi oturduğunda diz mesafesinde 1 karış daha boşluk kalıyor,dışarıdan bakınca imkansız gibi görünsede bu gerçekten mümkün ergonomi hat safhada... Arkadaşımız 52bin küsüre 1.6 CRDI Elite modelini aldı fiyatına göre donanımı çok uçuk... Komple cam tavandan geri görüş kamerasına kadar hayal edebileceğiniz bütün donanımlar mevcut... Aracı şu an 3000km'de ve 5 litre ortalama yakıt tüketimi var. 10bin bakımından sonra 4,5lt civarında bir ortalama yakıt tüketiminde kalacağını söylüyorlar ki şehir dışı fabrika verisi 3.8lt bu donanıma bu güce ve bu keyfe fazlası ile değer

Sonuç olarak yeni I30'u almasanız bile kesinlikle gidip görmenizi,binip kullanmanızı ve değerlendirmeniz gereken seçeneklere eklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

« Yanıtla #12 : 10 Mayıs 2012, 01:57:35 »
Yeni Hyundai I30 Kore arabası gibi görünsede tasarımı Alman mühendislere yaptırılmıştır. O yüzden kullandığınız zaman kendinizi bir Alman otomobili kullanıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Malzeme kalitesi inanılmaz yüksek. Aracın kapı döşemeleri,üst konsulu üst düzey kalitede. Yer yer deri kaplamalar kullanılmış. Sadece orta konsul plastik belki bir ihtimal ileride oradan ses yapabilir ama belki Şu an için pürüzsüz sıfır ses... Motoru 1.6 CRDI 128 hp veya 1.6 GDI 135 hp benzinli olarak alabilirsiniz. Biz dizel olanı kullandık 5 iri yarı adama rağmen motor hala istekliydi,çekişine bayıldık :) Ön koltukta 1.80 boyunda biri rahat rahat otururken arka koltukta 1.76 boylarında birisi oturduğunda diz mesafesinde 1 karış daha boşluk kalıyor,dışarıdan bakınca imkansız gibi görünsede bu gerçekten mümkün ergonomi hat safhada... Arkadaşımız 52bin küsüre 1.6 CRDI Elite modelini aldı fiyatına göre donanımı çok uçuk... Komple cam tavandan geri görüş kamerasına kadar hayal edebileceğiniz bütün donanımlar mevcut... Aracı şu an 3000km'de ve 5 litre ortalama yakıt tüketimi var. 10bin bakımından sonra 4,5lt civarında bir ortalama yakıt tüketiminde kalacağını söylüyorlar ki şehir dışı fabrika verisi 3.8lt bu donanıma bu güce ve bu keyfe fazlası ile değer

Sonuç olarak yeni I30'u almasanız bile kesinlikle gidip görmenizi,binip kullanmanızı ve değerlendirmeniz gereken seçeneklere eklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

+1 o kadar param olsa alman otomobili yada vw almayacaksam başka markaya da bakmam gider hyundai i30 alırım. ne peugeot u ne renault u ne citröen i ne fiat ı ne honda sı ne de başka bi markası. zaten fransızları ve de fiat ı oldum olası sevemedim gitti. golf ü almadan önce 307 bakıyordum daha hesaplı ve daha dolu diye ama şimdi iyi ki almamışım diyorum...
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2012, 01:59:33 Gönderen: ferhattasdemir »

Çevrimdışı htmetin

Otomobil
    Mk4
  • Hasan Tekin METİN
« Yanıtla #13 : 11 Mayıs 2012, 20:00:50 »
Daha kullanmak nasip olmadı ama içine bindim bence Yeni elentra ve accent'ide es geçmeyelim arkadaşlar. bence çok yakışıklı arabalar. i30 Sw kullandım otomatik vitesti benim kullandığım 1.6 dizel ivmelenmeisnden çok memnun kalmadım. belkide otomatik vites olmasından veya uzun kasa olmasından. Ama bir gerçek varki Hundai artık kendini kanıtladı. güvenilebilecek bir marka haline geldi.  Ve en önemlisi toyotadan daha yakışıklı arabalar üretiyorlar :))

Yeni Jetta ile ilgili görüşüme gelecek olursam tamamen tasarımı ile alakalı yorum yapmak istiyorum. Şimdiye kadar ilk defa golf ve passattan ayrı olarak düşünülüp, üretilmiş onlardan bir parçanın uymadığı başlı başına yeni bir model olarak çıktı karşımıza jetta bunun yanısıra zaten tasarımı da güzel  bu yüzden ben alacak olsam jettayı tek geçerim..  1,2 tsi hem ekonmi hem performans olarak tatmin edici olduğu söyleniyor.
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2012, 20:01:18 Gönderen: htmetin »
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline