Gönderen Konu: Bora' mı Avensis mi?  (Okunma sayısı 24567 defa)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Ynt: Bora' mı Avensis mi?
« Yanıtla #14 : 13 Ağustos 2009, 13:03:58 »
Avensis ile Bora kıyası olmaz. Avensis d segmenti passat rakibi araçtır. Bora c segmentidir ve rakibi corolladır.
Toyota motorları genel anlamda az tüketir ve performansı yerindedir. Fakat verilen yakıt tüketimlerinin ben gerçekci olacağını sanmıyorum. Benzinli bir aracın isterse saatte 80 km hızla gitsin 1000 km yapacağını sanmıyorum. Üstelik 1.5 tona yakın bir araç ve 1600 cc bir motordan bahsediyoruz.
Triger kayışı ile zincirden bahsedilmiş zaten...Hor kullanılırsa her ikiside sorun çıkarır.
Ayrıca d segmenti bir aracın ikinci elde c segmenti bir aracın değerine kadar düşmesi bu araçların tutulmadığını, ikinci elde çok değer kaybettiğini gösterir. Aynen Renault Laguna gibi. İkinci el Avensis alınır, Bora dan sonra her konuda daha iyi olur, ama sıfır alınacaksa ikinci elde çok değer kaybettiği için epeyce zarar edilir...

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 15 Ağustos 2009, 02:28:22 »
Avensis ile Bora kıyası olmaz. Avensis d segmenti passat rakibi araçtır. Bora c segmentidir ve rakibi corolladır.
Toyota motorları genel anlamda az tüketir ve performansı yerindedir. Fakat verilen yakıt tüketimlerinin ben gerçekci olacağını sanmıyorum. Benzinli bir aracın isterse saatte 80 km hızla gitsin 1000 km yapacağını sanmıyorum. Üstelik 1.5 tona yakın bir araç ve 1600 cc bir motordan bahsediyoruz.
Triger kayışı ile zincirden bahsedilmiş zaten...Hor kullanılırsa her ikiside sorun çıkarır.
Ayrıca d segmenti bir aracın ikinci elde c segmenti bir aracın değerine kadar düşmesi bu araçların tutulmadığını, ikinci elde çok değer kaybettiğini gösterir. Aynen Renault Laguna gibi. İkinci el Avensis alınır, Bora dan sonra her konuda daha iyi olur, ama sıfır alınacaksa ikinci elde çok değer kaybettiği için epeyce zarar edilir...
++++ ben  :tamamdir  aynen

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Ağustos 2009, 15:54:42 »
yakıt olayına çok takılmayın özellikle şehir içi kullanımı çok yapıyorsanız1000 tl ye bir lpg taktırırsın olur biter.avensisi almadan önce arkadaşında var olması sebebiyle bir test sürüşü yapman faydalı olacaktır.bildiğin gibi kasa ağırlığı fazla olduğu için, performans ve kalkışa bir bak derim.avensise 2000 motor daha uygun gibi.hayırlısı olsun
[/quote] Avensis le test sürüşü yaptım; performans olarak benim arabadan çok bi fark yok gibi.Ama şu var; Bora kadar gösterişli bi araba değil.Şu anda değiştirmem mümkün değil zaten ilerleyen günlerde belki.Bendeki araba olayı birikim yapma amaçlıdır.Çok fazla da km yapmıyorum zaten.Sadece hafta sonları kullanıyorum arabamı.Teşekkürler tavsiyelerin için....
Sayfa düzenini bozan büyüklükte imza!

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Ağustos 2009, 16:05:15 »
Halil Bey; öncelikle  engin bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Yakıt konusundaki şüpheleriniz doğru olabilir,ama benim Avensis'i düşünmemdeki gerçek olay yetkili servis ve orjinal parça fiyatlarının Vw' e göre çok çok uygun olmasıdır.Ben yetkili servise yağ değişimi için bile tereddütle giderken adamlar 350 tl ye çok rahat 100 bin bakımı yaptırıyorlar.Yakıt ise benim için çok fazla problem değil çünkü arabamı çok az kullanıyorum ( yılda en fazla 10 bin km ).Zaten sıfır km Avensis'e bu kadar para vermektense en baz model Golf IV almak bence en iyi tercihtir.İyi günler...

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 18 Ağustos 2009, 13:50:13 »
Halil Bey; öncelikle  engin bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.Yakıt konusundaki şüpheleriniz doğru olabilir,ama benim Avensis'i düşünmemdeki gerçek olay yetkili servis ve orjinal parça fiyatlarının Vw' e göre çok çok uygun olmasıdır.Ben yetkili servise yağ değişimi için bile tereddütle giderken adamlar 350 tl ye çok rahat 100 bin bakımı yaptırıyorlar.Yakıt ise benim için çok fazla problem değil çünkü arabamı çok az kullanıyorum ( yılda en fazla 10 bin km ).Zaten sıfır km Avensis'e bu kadar para vermektense en baz model Golf IV almak bence en iyi tercihtir.İyi günler...

Olaya 100 bin km olarak bakılmamalı.
Değişen parçalar nelerdir onlara bakılmalı. Eğer 100 bin den kastın ağır bakımsa avensisin ağır bakımı 350 ytl olmaz. Bunun için yetkili servise telefon açıp ağır bakım fiyatlarını sorabilirsiniz. Toyotanın Vw den bakım fiyatları olarak pek bir farkının olacağını sanmıyorum.
Ayrıca vw ninde çok pahalı olduğıunu düşünmüyorum. Kullandığım passatın normal bakımları yani yağ değişimi-hava filtresi-mazot filtresi-polen filtresi-cam suyu gibi bir bakımı 200 lira. Dışarda sanayide yaptırsan 130-150 lira ki d segmenti bir araç için gayet normal. Aynı şekilde boranın da normal bakımı 180 lira idi en son benim bildiğim.
Km olarak bakmayın, avensis li bir tanıdığınızın servis faturasını alın ve inceleyin. Belki ağır bakıma girmiştir ama triger setini değiştirmemiştir. Bunlar olabilir...

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Ağustos 2009, 19:15:41 »
Olaya 100 bin km olarak bakılmamalı.
Değişen parçalar nelerdir onlara bakılmalı. Eğer 100 bin den kastın ağır bakımsa avensisin ağır bakımı 350 ytl olmaz. Bunun için yetkili servise telefon açıp ağır bakım fiyatlarını sorabilirsiniz. Toyotanın Vw den bakım fiyatları olarak pek bir farkının olacağını sanmıyorum.
Ayrıca vw ninde çok pahalı olduğıunu düşünmüyorum. Kullandığım passatın normal bakımları yani yağ değişimi-hava filtresi-mazot filtresi-polen filtresi-cam suyu gibi bir bakımı 200 lira. Dışarda sanayide yaptırsan 130-150 lira ki d segmenti bir araç için gayet normal. Aynı şekilde boranın da normal bakımı 180 lira idi en son benim bildiğim.
Km olarak bakmayın, avensis li bir tanıdığınızın servis faturasını alın ve inceleyin. Belki ağır bakıma girmiştir ama triger setini değiştirmemiştir. Bunlar olabilir...
Halil bey olay zaten burda  arabada triger kayışı yerine zincir kullanılmış, triger değişimi olmadığı için bu kadar ucuza mal oluyor.Faturayı en kısa sürede alıp incelicem ve sizlerede liste halinde sunarım.Teşekkürler ilginize...

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #20 : 11 Ekim 2009, 01:28:47 »
Avensis d segmenti passat rakibi araçtır. Bora c segmentidir ve rakibi corolladır.  :tamamdir

Bora Avensis Tabi ki "AVENSİS"

Avensis Passat Saçmalamayalım tabiki "PASSAT"
Beşli testini okumuştum Reno Lagunanın bile gerisinde 5. yani sonuncu avensis.  Passatla Mondeo kafa kafaya.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2009, 01:31:15 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı Emregündoğdu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 11 Ekim 2009, 12:57:03 »
ben sana sunu diyim volkswagen saglam araba uretmeyen arac onlar we senın aracın onla bir degim ona cıkacak araba passat senın aracın 2001 model  sanırım ama unutma senın modelınınde v5 motoru var ve oyle bır araba 200 kurus yakması ıcın cok guzel bır lpg sıstemı olması lazım benım arabam 250 bin yaıyo 1100 ton agırlıgıyla onunkı rahat 1500 var we 1,6 motor 115 bg emın ol senın modeln toyotanın urettıgı 2001 model aracların hepsınden daha kaliteli

Çevrimdışı q4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Ekim 2009, 15:01:58 »
           Arkadaşlar bu konuda sizlerin fikirlerini bekliyorum.Bende ki araba malum 2004 Bora Pasific.Bi arkadaşımda ise 2007 model Toyota Avensis var.Az önce Avensis'i kullanma fırsatım oldu; Bora ile hemen hemen aynı konfor ve performasa sahip.Fakat arkadaşımın verdiği bilgiler beni resmen afallattı.

Şimdi konu şöyle bu avensis dedikleri araba 1.6 motor ve 115 hp benzinli motora sahip ve bu araba bir depo benzinle 980 km yol yapmış ( 90-120 km hız aralığında ).Yani şehir dışı yaklaşık 18 kuruş, şehir içi ise 200 kuruş yakıyormuş.150 bin km'deki bu arabanın 150 bin bakımı yetkili serviste 350 tl tutmuş.V kayışı,filtreler,yağ, vs. değişmiş.Bu arada bu arabada triger kayışı yerine zincir kullanılmış ve bu zincir de 1 milyon km de değişiyormuş.Dün bu bilgileri aldıktan sonra  -ki doğru veya yanlış olduğunu bilmediğim için bu konuyu açtım bu arabayı ciddi anlamda düşünmeye başladım.Siz ne dersiniz? Bora yı satıp alınabilir mi? Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

avensisin yakıt tüketi hakkında arkadışınızın verdiği bilgilerin doğru olduğunu sanmıyorum.
orta üst sınıftaki bir arabanın şehiriçi 200 kuruş yakması çok komik... imkansız.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 21 Ekim 2009, 20:17:47 »
Kesinlikle yanlış Benzinli ise Minimum Şehir içi 9lt dir. Toyotalar az yakmıyor Lpg li yada dizeldir. 1.4 dizeli bile şehirler arası 4.7lt tüketiyor. Bizim 1.4 dizeller 70hp 3.9lt 80hp 4.1lt. Arkadaşlarımda ikiside var 0.2 lt sakin kullanımda aşağı çekebiliyorlar.

Avensis bir üst sınıftır fakat bende 2004 pasifik bora olsa 1.6 avensise değişmem. Ancak 2.0 ise veya dizel ve gençse düşünebilirim.

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 22 Ekim 2009, 10:16:11 »
Kesinlikle yanlış Benzinli ise Minimum Şehir içi 9lt dir. Toyotalar az yakmıyor Lpg li yada dizeldir. 1.4 dizeli bile şehirler arası 4.7lt tüketiyor. Bizim 1.4 dizeller 70hp 3.9lt 80hp 4.1lt. Arkadaşlarımda ikiside var 0.2 lt sakin kullanımda aşağı çekebiliyorlar.

Avensis bir üst sınıftır fakat bende 2004 pasifik bora olsa 1.6 avensise değişmem. Ancak 2.0 ise veya dizel ve gençse düşünebilirim.

Arkadaşlar herkese teşekkür ederim değerli fikirleriniz için.Olay anlaşıldı Bora yerine Avensis almıyoruz.Ama arabamı satmaya karar verdim ve eğer satabilirsem 2003 model Golf Pasific buldum inanamazsınız araba daha 15.000 km de.Nasipse onu düşünüyorum.Ve fabrikadan bugün çıkmış gibi.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 26 Ekim 2009, 20:54:03 »
İnanmadım. Dyno testi muhakkak yaptır. Bosh Carı tavsiye ederim. Dediğin gibiyse alınır. Yinede 2004 bora satıp 2003 golf almak sadece görüntüyü çok azda performansı değiştirir.

Çevrimdışı VOLKAN_EMİR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 27 Ekim 2009, 11:18:20 »
İnanmadım. Dyno testi muhakkak yaptır. Bosh Carı tavsiye ederim. Dediğin gibiyse alınır. Yinede 2004 bora satıp 2003 golf almak sadece görüntüyü çok azda performansı değiştirir.
Benim amacım daha az km'de bi araba almak.Tabi ki almadan önce ( nasipse ) hertürlü testleri yaptırıcam.Ama arabanın için görseniz zaten 15 bin km de olduğu hemen anlaşılıyor.Resmen sıfır km araba.Benim araba 130 bin km yi devirdi,hertürlü bakımı yapıldı ama yine de içim rahat etmiyo işte.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 28 Ekim 2009, 20:39:35 »
0-100 toyota 10,5
0-100 bora 16v  11.5 olması lazım kalkışta 3.vites sonuna kadar Corolla alır.
Son süratler hemen hemen aynı fakat bunlar düz yol fabrika verileri.

Bora yüksek hızda degesiyle, Corollanın bahsettiğin kasası yüksek hızdaki "dengesizliği" ile bilinen araç. Yolda her zaman Bora alır. Düzlük te kısa mesafe yarışında Corolla.

Arıza olarak JAPONLAR YALAN SÖYLÜYORLAR. Adac arıza istatistikleri açıklandı. Golf/Bora 2005 Binde 6.0,  Civic2005 binde 6.0, Corolla 2005 7.0 gibi birşey. Ayrıca "corolla yolda kalırmı" en çok kalan araçlardan çıkmış çünkü aküsü 4sene dolmadan boşalan nadir arçlardan.