Gönderen Konu: 316i e36, civic 1.6ies ve merco 190e  (Okunma sayısı 19546 defa)

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
316i e36, civic 1.6ies ve merco 190e
« : 06 Ocak 2012, 11:08:28 »
merhaba arkadaslar. bu iki aractan birisini almayı düşünüyorum. bmw daha agır basıyor fakat kafamda soru işaretleri var.
öncelikle aracımı lpg ile kullanmak durumundayım. bunu da göz önünde bulundurun. her iki markada da otm veya manuel hangisini önerirsiniz?

bmw
316 i yakıtı düşük olur ama performansı sanırım düşük olacak gibi.
318 i almaktansa 318 is daha mantıklı gibi sanki. is lerde yakıt nasıldır 316 dan çok fazlamı olur.
bmwde hangi motor daha çok turuluyor. birde bmw nin masrafından korkuyorum hondaya göre nasıldır.

honda
1.6 ies mi yoksa 1.4 ies mi tercih edilir. hangisi daha cok tutuluyor ve hangisi mantıklı aynı sorular bu iki motor içinde gecerli.

birde e46 compactlar var. bunların fiyatı bayagı uygun gibi. tek kapı oldugu için satımı zormu, tutulmuyor mu?

yardımlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 10:28:04 Gönderen: al_pacino »

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
Ynt: bmw e36, e46 compact ve honda civic 6th generation
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2012, 13:00:16 »
Honda'larda kabul gören araba 1.6 ies dir. 120 beygirlik motoru ile gidişi çok tatmin edici,1.4is 90 hp'dir öyle pek aman aman gidişide yoktur :) Güvenlik paketlileri daha da makbuldur. Güvenlik paketinden kasıt burada çift airbag ve ABS'dir. Sunroof bu araçlarda ikinci elde değerine  +1000 lira demek.Genel yapı itibari ile sorunsuz arabalardır,kolay kolay arıza sorun vs. vermez. Yalnız Alman konforuda beklemeyin,tıkırtılar bitmez ve kronik olarak arka yürüyeni çabuk bozulur ses yapar yine de sizi yolda bırkamaz. Çoğu insan o sese alışıyor belli bir süre sonra yaptırmak istemiyor,çünkü yaptırsanda 2-3bin km sonra yine bozuluyor. Yedek parça konusunda Honda hiç de ucuz bir araba değildir,servise gidip orjinal parça almaya kalktığınızda fiyatları öğrenince acaba ben Mercedes'mi kullanıyorum diyebilirsiniz. Yan sanayisi yaygındır,Çin Taiwan Filipinler bu arabaya yan sanayi parça üretiyor çeşit çok ve fiyatları uygundur. Hepsinin üzerinde Çince yazdığı için şu firmanın yan sanayi ürünleri kalitelidir diyemem :) Tabi bu motor kodlarından anladığım kadarı ile 1999-2001 arası EK9 kasa düşünüyorsunuz bende yorumu mu buna göre yaptım.

E46 Compact kasa itibari ile tutulmuyor. BMW'ciler Compactları BMW'den saymıyorlar o yüzden piyasaları düşüktür. Tabi sizde anlayışla karşılarsınız ki BMW coupe'nin eline hiçbir araba kolay kolay su dökemez. 3.16'lar gerçekten hantaldır,3.18'de hantaldır ancak bu hantallık sıradan bir 1.6 motorlu arabadan daha fazla değildir. Görüntü ve iç mekan itibari ile spor araba hissi uyandırdığından gaza bastığınızda aynı tepkiyi alamamanın verdiği üzüntüden başka birşey değildir bu üzüntü. Yedek parça konusunda tabiki Honda'nın orjinali kadar pahalıdır ancak yan sanayisi Honda'dan daha pahalıdır,bunun nedeni ise yan sanayi parçalarının bile Alman menşeili olmasıdır ve sizi kesinlikle temin ederim yan sanayi parçaları bile orjinali kadar dayanaıklı ve kalitelidir. Bu konuda önerebileceğim marka Wutse. 3.16'lar değeri düşük olsa da temizini bulmanız çok zor değildir. Çok hor kullanılmayan araçlardır,en azından 3.20 ve üstü serilerinden daha nazik kullanılır. Düşük km'de bir otomatik alırsanız senelerce sorunsuz sıkıntısız binersiniz.

Benim şahsi yorumum iki araç arasında kesinlikle BMW olur. Konfor,sağlamlık,dayanıklılık,prestij gibi konularda BMW'nin açık ara üstünlüğü var. Honda'nın avantajı ise  düşük yakıtlı modifiyeye uygun ve hızlı bir ikinci eli olmasıdır. Yine de M-Tech giydirilmiş bir E46'nın eline yakışıklılıkta su dökemez  :tamamdir

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2012, 23:19:15 »
bilgiler için teşekkürler dostum. şu anda adayları 2 ye indirdim. 99-2000 honda 1.6 ies ve e36 bmw 3.16 i. benim aracımın uçmasına gerek yok. 316 da beni tatmin eder gibime geliyor. 318 is ler biraz yakıt olarak yuksek sanırım ondan vazgectim.
arabadan bekledigim kalkışta rampada zorlanmaması, yaylanırken kütük gibi sert olmaması ve sürat yaparken motorun cok böğürmemesi. otm aracların 1.vites dişlisi sanki 1 ile 2 arasında bir vites gibi genelde. 1,5 ile kalkıyormus gibi oranları oluyor. kafamı kurcalayan şey bu. yoksa otm zevki hiçbişeye değişilmez. birde otm lerde sürat yaparken devir cok mu yuksek oluyor. bu aracların vites oranlarını bulamadım otm için. bilgisi olanlar varsa yardımcı olabilirmi. bu aracların otm ni kullanan bilen varmı. yakıtı çok arttırıyor mu, arıza çıkartıyor mu ?

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 1 Cabriolet
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2012, 02:55:54 »
bmwde otomatik önermem en azından e36 için ama durum e46 kasadada farklı değildir heralde bundan 2 yıl önce lpgde 40 kr. yakıyordum :) o zamanlar dizel golfler tek haneli rakamları yakıyordu sanırım. araba 3.20 e36 idir otomatik

Çevrimdışı MeTHea35

• Volkswagen's
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2012, 03:18:28 »
2001 model e46 318i kullandım yakıt olarak benzindede lpg dede çok memnundum belki ben sureklı dizel kullanıyorum diye oyle gelebilir ama tatmin edici bir seriliği vardı yani bmw diyorum ;)

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2012, 10:26:47 »
honda kac tane baktıysam macun yıgını  cıktı hep. bmw lerde de tek parca boyalı, iki parca boyalı diyenler de darbeli ve leş cıkıyor gidip baktıgımda. boyasız diyenleri arıyorum boyasız olmaz şimdi boyasızda yani komple boyasız demek istedim ben diyor adam :) tek parca boyalı diyene gidiosun. arbada boya komple var da tek parca da işlem var diyor yanına gidince :D tam komedi ya. temiz araclar mumla aranıyor buldugun da fiyatı bayagı bi, ucuk cıkıyor. bi tane 94 bmw 316i buldum lpgsiz klimasız 16500 diyor temiz duruyor. bir de 92 model 190 kasa benzinli içi dışı çok temiz merco buldum, absli klimalı lpgli, 13 son diyor bu da. ikisinde kararsız kaldım. sizce hangisi daha mantıklı. ikiside hosuma giden kasalar. yakıt, sürüş keyfi ve masraf olarak hangisi mantıklı?
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 10:28:55 Gönderen: al_pacino »

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
Ynt: 316i e36, civic 1.6ies ve merco 190e
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2012, 10:46:12 »
eski bir bmw kullanıcısı ve bmw yi yakından takip eden biri olarak yorum yapayım.

e46 compact 3.16 kullandım, evet fiyatları uygundur ve yine evet ki satışı zordur.Ganinin dediği kısmen doğru compactlara bmwcilerin araç gözüyle bakmaması konusunda, ama o e36 compactlar için geçerlidir daha çok.Zira şasenin ön kısmı e36dan, arkası e30dandır ve tabiri caizse mutant bir araçtır :D ön konsolu e36 gibi olmasını beklersiniz ama alakası yoktur. Çok demode bir iç aksama sahiptir o açıdan.e46larda ise durum daha farklıdır; araç direkt e46 şasesini barındırır, e46 iç aksamını barındırır, dış görüntü harici herşey e46 kasadır, ama bunun da görüntüsü sevilmez.Bu biraz da türkiyede compact araç kavramının yerleşmemesiyle alakalı.Ben mesela aracımı muayeneye götürdüm, 3 tane embesil aracın etrafına toplandır, biri coupe diyor biri bilmem ne diyor.Dedim arkadaşlar araç hatchback 3 kapı, yoksa orada sadece hatchback yazın dedim, başka bir adam geldi olur mu bu araba cabrio dedi.  :saskin: dedim arabada sunroof bile yok, nereden açıyosun  üstünü dedim sustu.Velhasıl 1 saatte muayene oldu araç.

Motor meselesine gelince, 1.6 varsın hantal olsun, bana yeter sakın deme :) yetmiyor çünkü.Özellikle rampalarda fıtık ediyor.Araç hem çok ağır, hem de arkadan itişte aktarmada çok kaybediyor.116 hp araç tekerlekte 93 beygir mi ne vermişti net hatırlayamıyorum.Golfün boranın 1.6 sına hantal derler, passat 1.6 ya hantal derler, bunu diyenler 3.16yı hiç kullanmasın.ha e30da 3.16nın gayet tatmin edici bir performansı vardır, ama e36 ve 46 için aynı şeyleri söyleyemiyeceğim.Hele e36 kasada 1600 motor 105 beygir olması lazım, e46dan da düşük.

3.18is kaliteli motordur, ben de çok severim, fabrikadan çıkış olarak kısmen modifiyelidir, ama bmw alacaksan kolay satayım diyorsan;

1. compact almıyacaksın

2. 6 silindirden aşağı almayacaksın

ama ben ucuza bmwye bineyim keyfi yeter sırf motoru için eski kasaya o kadar para bayılamam binerim diyorsan compact güzel tercih

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2012, 10:59:48 »
sağolasın dostum compactan vazgectim. su anda 2 arac var buldugum 190e merco ve e36 316 i . artık arac secip aramaktansa cok temiz buldugum araclar arasından mantıklı olanı sececeğim gibi.

merco 4 ileri 1.8 enjeksiyonlu ama düz lpg takmışlar  :t
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 15:07:24 Gönderen: al_pacino »

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2012, 17:02:36 »
ben sana diyim kardeşim, 3.16dan zerre keyif alamazsın, yine de son karar senin.

Çevrimdışı Han

• Her Şey Golf Mk1 ve Dostluk İçin.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Ocak 2012, 17:22:07 »
Ailecek Bmw kullanan biri olarak Bmw güzel tercih olur ama 1.6i seçersen performans olarak çok fazla bir şey bekleme derim .
Birde tüp takacaksan yazık edersin derim tüp takılmamış bir benzinli yada direk dizel bak derim tip düşünüyorsan yazık olur motora.
Amcamda şuan var uzay kasa 3.16i ondan önce 3.20i vardı aynı kasadan bu kağnı gibi geliyor ama yakıtıda bir o kadar az 3.20i ye nazaran. Ama seri bir araç olsun dersen 2.0 motordan ufak bir seçim yapma derim. Babamda 5.25i var 91 model yakıtı uzay kasa 3.20 ile ya aynı yada daha az olmalıydı tam hatırlamıyorum. Ama çekişi gidişi bambaşka ciğerli bir motor ve no lpg olsun bmw olsun derim :) Yani başka araçlarada bak acele etme kısacası dostum.
işin içinde erci var ise gerisi teferruattır :D
http://GolfMk1Ciyiz.Biz Her Şey Golf Mk1 İçin

Çevrimdışı emresener

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Ocak 2012, 17:35:56 »
bmw denilince 6tokmağın sesi duyulmalı 3.20den aşağı motor olmamasını önerırım manuel herzaman daha iyidir satış konusundada otomatik eski bmw fazla tercih edilmez. 318is limitlerde bi motordur o yuzden kısa sanzuman falan torku iyi olsada 3.20den şaşmamak gerekir..  

Honda konusunda da hondacılar arabalarını ne zannediyorlarsa 1.6iesler neredeyse vti fiyatına satılıyor hatta vtilar bile 30lara çkmış :S 98model arabaya çok para bunlar :D 11-15arası leş bile olsa 3.20 iyidir

bi tanede diğerlerinden aykırı bi araba ilanı koyuyım az yakar çok kaçar cinsinden<favorilerimdeki araclardan biridir.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-2003-peugeot-406-2-0-hdi-st-189000-km-69898523/detay/
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2012, 17:39:00 Gönderen: emresener »
Yurtdışında yapılınca ŞAKŞAK ŞAK .........
Yurtiçinde Yapınca olmamış :)

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Ocak 2012, 18:20:10 »
güncel e36 fiyatlarının da hondadan kalır yanı yok

11-15 arası olsa olsa e30 olur şu piyasada

Çevrimdışı emresener

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Ocak 2012, 20:36:29 »
söz meclisten dışarı ancak ankaradaki bmw piyasasına aldanmamak gerekir özellikle sahibinden.com fiyatlarına :D

ben gecen ay bi dolu e36 baktım ettim istanbul avrupa yakasında cebinizde paranız varsa 3gununuzu ayırıp tek tek dolaşın tertemiz e36ları çok uygun fiyatlara bitirebilirsiniz. özellikle elit semtlerde gezmek camlara usta hesabı yazı bırakmak iyi iş yapıyor.. 98bınde vento bulmuştum kendıme vento almadan önce. önemlii olan araştırmak. mtamponu ollmayan bbsi olmayan e36lara tabiricaizse salça olmak gerekir:D
Yurtdışında yapılınca ŞAKŞAK ŞAK .........
Yurtiçinde Yapınca olmamış :)

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Ocak 2012, 21:02:29 »
ankaradaki bmw fiyatlarına bakarsak hiç bmw ye binemeyiz zaten :D

ben 94 model hardtopsuz cabrioya 32buçuk istendiğini gördüm araba pazarında, istemeye isteniyor, dersin ki veren var mı? veren de var ilginçtir.:D

artık temizini bulmak zorlaştığı için milleti bu fiyatlara alıştırdılar, ha arabası temiz olan da istiyor, olmayan da