Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: JETTA MK2 yakıt depo şamandırası  (Okunma sayısı 10099 defa)

JETTA MK2 yakıt depo şamandırası
« : 31 Aralık 2012, 14:01:48 »
selam arkadaşlar,

Göstergemden  kaynaklandığını düşündüğüm problemin Şamandıradan kaynaklandığını  tespit ettim, sanırım reostası artık bitmiş. Elinde şamandıra olan yada nerden bulabileceğimi bilen varsa çok sevinirim...

Teşekkürler...

Ynt: JETTA MK2 yakıt depo şamandırası
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2012, 17:03:57 »
ne gıbı sıkıntın vardı abı ? ızmırdesın sanırım samandıra bulamasan da tamırı mumkundur dıye dusunuyorum...
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

« Yanıtla #2 : 02 Ocak 2013, 16:55:48 »
evet kardeşim aynen bende dediğin gibi yaptım . söktüm şamandırayı. ohmmetre ile reostasının direncini ölçtüm .sanıyorum benden önce bi müdahale etmişler,kontakları ve soketleri kurcalamışlar ama sonuç alamamışlar baytar misali... düzgün bir işçilikle halolldu, olmasaydı yenibir reosta yapıp takıcaktım o derece bozmuştum kafayı ama şükür hallettim şuan çalışıyor gösterge teşekkürler... :)

« Yanıtla #3 : 02 Ocak 2013, 20:33:08 »
gecmıs olsun abi. halletmenıze sevındım ..

sızın sıkıntı neydı gostermıyormuydu gosterge. ? benım gostermemeyle ılgılı ufak bı sıkıntım varda..
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2013, 10:05:48 »
teşekkürler kardeşim.

şöyleki ;

jetta 2 lerde Yakıt Göstergesi kırmızı çizginin hemen sağında ve solunda iki beyaz çizgi var sonra ölçeklendirme başlıyor çeyrek yarım vs..gibi. benim ibrede bu kırmızı çizginin üstündekine kadar gelip kalıyordu bazen hiç kıpırdamıyordu bazen alt çizgide kalıyordu ne kadar mazot alırsam alayım...saçmalıyordu yani düzenli bir şey göremiyordum ve hiç kırmızının üstünde göremedim ibreyi. Önce göstergenin sağlam olup olmadığını tespit ettim . Bunu nasıl yaptım ? yakıt deposuna takılan yakıt şamandırasının üzerindeki kablonun soketini çıkardım iki ucu birbirine kısa devre ettiğinde yakıt göstergen full e doğru gitmesi gerekiyor eğer sağlamsa gösterge . değilse kıpırdamayacaktır. bende sağlamdı demekki dedim göstergede değil şamandırada problem ... daha sonra yakıt hortumlarını ortalık mazot olmasın diye dikkatlice söküp şamandırayı çıkardım. öncelikle göstergenin düzensiz değerler göstermesini şamandırayı hareket ettiren hava topunun içine mazot giriyor o yüzden kaldıramıyor diye yorumlamıştım ama gördümki bizim araçlarda içi boş bi top yerine farklı bir süngerimsi madde üzerine plastik kaplama bişey kullanmışlar ( tabi ben bunu iki adet şarap mantarını ve üzerinide mantar dağılmasın mazottan etkilenip diye elektronikte kullandığımız makaronla kaplayarak şamandırayı takıp denedikten sonra düzelmeyince anladım  :D )

uzatmayayım problem bundanda kaynaklanmayınca  şamandıranın üzerindeki reostayı ( bir çeşit ayarlı direnç ) kontrol ettiğimde plaketin üzerindeki yolların artık ayar metalinin sürtmesiyle yıprandığını gördüm. ve benden öncekiler bu reostanın soketiyle ve bağlantı pabuçlarıyla oynayıp saçma sapan bi bağlantı yapmışlar, o anda ışık yandı bende  :D bir takım temassızlıklar zinciriyle göstergemizin çalışmadığını anladım... soketi söktüm temiz bir soket taktım pabuçları düzelttim reostanın üzerine basan metalin ucunu biraz düzelttim ve  karbon kısma yani kenar kısmına nazaran daha sağlam gözüken kısma basmasını sağlayarak reostayı ve şamandırayı toparladım ...

sonuç gösterge de  kendine geldi bende :) uzun oldu ama umarım sanada klavuz olabilecek şekilde anlatmışımdır...  :)

Çevrimdışı meister6

• meister6 91 jetta gtd
« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2013, 22:22:27 »
haydi beah şu jettacıları tutup kaldıralım derin uykudan uyandıralım herkez bişeyler yazsın bu şamandıra dalgası benim önceki jetta  varken aynı senin sorun bendede vardı ama ben bi kkilometreciye gittiydim 20 tl ye işi hallediverdiydi dediğin op metal ibre iyice yıpranmışttı onun yerine ona benzer bişey kesip taktıydı çok güzel çalışıyordu
meister6 jetta 91 gtd