Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Şanzıman Neden Yağ Eksiltir (Kaçak Yok)  (Okunma sayısı 14904 defa)

Çevrimdışı Ali07

Otomobil
    Seat İbiza Tdi
Şanzıman Neden Yağ Eksiltir (Kaçak Yok)
« : 14 Kasım 2015, 11:36:41 »
Merhaba arkadaşlar. Arabam manuel vites Seat İbiza, Yağ filtre bakımı yaptırdım sanayide. Şanzıman yağına da bakın dedim, eksikmiş, tüp gibi bişeyden 3 tur yağ koydular. Alt taraftan her yerine baktım en ufak yağ lekesi yağ kaçağı yok, Bu yağ nasıl eksilir bileniniz var mı?
Bi de sonradan aklıma takıldı, nasıl bi yağ koyduklarını bilemiyorum, önceki yağla karışınca bi zararı olur mu?

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
Ynt: Şanzıman Neden Yağ Eksiltir (Kaçak Yok)
« Yanıtla #1 : 14 Kasım 2015, 21:28:31 »
Şanzıman dışına yağ kaçağı yoksa bildiğim kadarıyla eksilme olması mümkün değil. Şanzımanda olan metal-metal sürtünmesinden dolayı yağ içinde metal parçacıkları birikir. Şanzıman yağından bir miktar şeffaf bir kaba alınır, eğer partikül yoğunluğu fazla ise yağ komple değiştirilir.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #2 : 14 Kasım 2015, 22:41:51 »
Şanzımana her yağ konulmaz, üreticinin belirlediği yağ konulur, size de 80 numara mineral ucuz yağ koymuş olabilirler, bu da bir süre sonra şanzıman problemi olarak geri dönecektir.
Benim aracımda meşhur geri vites cartlaması vardı, yağını tam sentetik 75-90 ile değiştirdim cartlama bitti, üreticinin şart koştuğu yağı koydum.

Çevrimdışı Ali07

Otomobil
    Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2015, 08:44:24 »
Bidahaki yağ değişiminde şanzıman yağını da değiştiririm artık.

Çevrimdışı azap5555

• Otomobil
    1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2015, 23:44:37 »
Yağı castrol veya mobil in sitesinde yağ bulucudan tespit edip kendiniz alın, piyasa yalan olmuş maalesef, güvenemezsiniz.

Çevrimdışı Prokizya

Otomobil
    1999 Golf 4
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2016, 16:41:28 »
Aracımı 175,000 de aldım, tanıdık bir özel servise gittik vites geçişleri sert dedim arabayı yeni aldık nedir ne değildir bi bakar mısınız dedim. Ayrıca şanzıman yağının kontrol edilmesini söyledim. Kontrol kelimesini hiç kaale almadan boşaltıp castrol şanzıman yağı koydular ve tuzlu bir hesap çıkardılar. (yağ pahalıdır o ayrı) bu yaptıkları hoşuma gitmedi tabi sonradan biraz araştırdım bizim araç için şanzıman yağ değişimi 300,000 km diyor. yaklaşık yarıda değiştirmiş olduk. Vites geçişleri aynı. :)

sizin aracınıza da umarım çekiden ucuz bir yağ koymamışlardır.

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #6 : 29 Şubat 2016, 22:54:05 »
Ben de 150bin kilometrede değiştirmiştim. Şanzıman yağından plastik bardağa örnek alıp biraz beklettik, dibe çöken partikülleri görünce değiştirmenin yararlı olacağına karar verdik. Yağ olarak Mobil 75W-80 kullanıldı.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı jetta1982

Otomobil
    Jetta mk1
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2020, 16:12:59 »
ETH.CEO【Ethereum wallet】

ETH.CEO Wallet is an application that allows you to manage your Ethereum Private key, send or receive ETH. Such application can be desktop, mobile, hardware, or website.

ETH.CEO Wallet - Trusted team Real utility Get bonus tokens Now

Web:https://eth.ceo/