Gönderen Konu: YAKIT ücreti fazla LPG YARDIM  (Okunma sayısı 20450 defa)

Çevrimdışı hanımeli

• Profili Görüntüle
YAKIT ücreti fazla LPG YARDIM
« : 08 Şubat 2011, 21:50:37 »
Arkadaşlar mrb bir bayan olarak yeni ww ailesine katıldım ve biraz bilinçsizim 2004 1.6 midlıne golf V var ve geçen uzun yolda 180 km lik yolda klima açıktı 110-120-130 km/hz la geldim hesapladım 0.300krş a gelmiş km de fakat bana çok geldi aracım lavato marka tüp takılı sizce normalmi yoksa bi sorun warm ltfen yardımlarınızı bekliyorum önerilerinzi için çok tşkr ederim şimdiden
>>>> diğer bi sorumda eco ışığı yandığında klimadamı yoksa kaloriferdemi çnkü yolculuk sırasında eco ışığı yanmıyordu camlara wermiştim ltfen yardımlarınızı bekliyorum...  :-\

Çevrimdışı coşkun avcı

• Profili Görüntüle
Ynt: YAKIT ücreti fazla LPG YARDIM
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2011, 22:13:06 »
öncelikle şehir dışı kullanımda tüp'ün yakışı fazla gibi görünüyor kışın şehir içi kullanımda o civarlarda yakabilir ben daha önceki aracımdan biliyorum ortalama 280 kuruş yakıyordu şehir içi kışın eco tuşu üzerindeki kırmızı ışık yandığında kilima kapalıdır sadece motor sıcak havayı üfler ışık yanmıyorsa kilima devrededir.

Çevrimdışı ArIsToCrAd

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2011, 22:16:59 »
bence normal havalar soğuk lpg olmuş 2.24 bide hızlı gelmişsin kayda değmeyecek kadar az bi fazlalık var oda senden kaynaklanıyordur... ben tabi kendi aracıma göre konuşuyorum...
Mecnun bilseydi vw sevgisini; sevmezdi Leyla zillisini...

Çevrimdışı hanımeli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2011, 22:17:23 »
çoşkun bey peki uzun yolda 120-130 hızla gidildiğinde normalmi 300 krş şehir içi belki normal diyebiilirimde bana biraz fazla gibi geldi bunun için ne yapmalıyım nasıl düşürebiliirm bu 300 krş u ?

Çevrimdışı hanımeli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2011, 22:19:30 »
ARISTOCRAD peki uzun yolda 1.6 mıdlııne var sizdede heralde peki ortalma kaç km hızda ne kadr yakıyor biliyormusunz sizin tecrübenz wardır uzun zamndır kullnıyorsanız şimdiden tşkr ederm

Çevrimdışı coşkun avcı

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2011, 22:22:39 »
bence lpg'nizi bir test cihazında ayar yaptırırsanız kesin bir tanı konulabilir ayarı bozulduğunda fazla yakma eğilimi gösterir.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2011, 22:24:04 »
arkadaşlar uzun yolda 120 km ortalamada 30 kuruş fazla yapmayın araç golf.

Hanımefendi aracın çok yakmasının birçok sebebi olabilir.Önce aracın lpg ile ilgili mi yoksa motor-mekanik olarak mı arızası olduğu çözülmeli, bu yüzden aracınızın benzindeki güncel tüketimini de belirtseniz iyi olur.Eğer benzinde de çok yakıyorsa, manuel vites ise araç çok karşılaşılan debriyaj bitmesi olabilir.Oksijen sensörü olabilir, akışmetre olabilir, aracın cihaza bağlanması lazım.

Eğer benzindeki tüketim normal ise, aracın lpg ayarı kaçmış olabilir, lpg ye ayar yapılmalı.Lpg Filtresi tıkanmış olabilir, regülatör bitmiş olabilir.Ezberden konuşmak çok zor.Daha detaylı bilgi verirseniz forum üyeleri yardımcı olacaktır.Hoşgeldiniz

golfün uzun yolda 19 kuruşu geçmemsi lazım

Çevrimdışı hanımeli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2011, 22:27:26 »
çok tşkr ederm boralp bey ilk fırsattımda lpg yi gösterip bi ayar yaptırırım tekrar teakrar tşkr ederm

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2011, 22:57:58 »
araç Golf Mk5 1.6 Midline. 102 Hp 8V motora sahip ve yanlış hatırlamıyorasam 5 ileri. Bu arabanın 120 km hızla gitmesi için aşağı yukarı 5. viteste 3500 civarında devir çevirmesi lazım. 90 km ortalama ile giderken 7 litre civarında tüketimi mevut,buna orantılı olarak 120 km ile gidildiğinde bu tüketim 9 lt civarında olacaktır. Lpg'nin lt bazında tüketim değerinin benzine göre %20 daha fazla olduğunu hesap edersek 11,5-12 lt arası lpg tüketimi olacaktır. 2,3 tl'den 12 litre lpg tüketirse 100km'de 27.6 liralık tüketim yapmış olur bu da km'de 27 kuruş yapar. Bahsi geçen tüketim değeri 30 kuruş 3 kuruşluk farkta bakım km'sinden,filtresinden yağından bujisinden yoldaki rüzgardan veya yolun eğiminden kaynaklanabilir. Ortalamanızı 100 km'ye düşürürseniz yakıt tüketiminiz ciddi bir oranda düşecektir

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2011, 23:11:32 »
gani bence hesapta ufak manipülasyonlar var,zira golfün şehirlerarası 27 kuruş yakması çok zor, sen mercedesle 110 km ortalamayla 16 kuruş yakıyorsun, golf nasıl 27 kuruş yakar 20 km lik sürat farkıyla?kaldı ki ben ne otomatik borada ne bizim diğer manuel golfte 120 ortalama ile giderken 9 litre ortalama gibi rakamlar görmedim

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2011, 23:32:35 »
gani bence hesapta ufak manipülasyonlar var,zira golfün şehirlerarası 27 kuruş yakması çok zor, sen mercedesle 110 km ortalamayla 16 kuruş yakıyorsun, golf nasıl 27 kuruş yakar 20 km lik sürat farkıyla?kaldı ki ben ne otomatik borada ne bizim diğer manuel golfte 120 ortalama ile giderken 9 litre ortalama gibi rakamlar görmedim

110 km ile giderken benim Mercedes 2800-2900 devir çeviriyor çünkü benim 4 ve 5. vitesim uzun.Senin otomatik Bora'nında şanzımanı uzun olduğu için o da düşük devşrlerde yüksek hız çevirebilir.Araç FSI olsa 6 ileri o bir nebze daha az yakar litre bazında ama  hanımefendinin söylediği rakam 120-130 km. 5 ilerili 8V motor üzerinde 1300 kg yükle birde klima açık daha ne yapsın. değer normal

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Şubat 2011, 23:44:42 »
4 ileri otomatik her türlü 5 ileriden çok yakar.Benim arkadaşımda da sr motor golf var, belki hayatında gördüğün en sağlıksız arabalardan, deniz gördü hatta aracı.O çocuk 120 ortalama burdan konyaya gidiyor gaz 1.80 iken kuruş bazında gaz fiyatını geçmedi 18 kuruşu görmedi, yani o bile 10 litre gaz yakmadı.Hatta 3.16 bmw şanzuman oranı golflerle hemen hemen aynı, ben ankara adana arası 110 altına düşmem otobandada 130un altına inmem, klima manueldi, 2. derecede hep çalıştı, o bile 2 liradan aldım 18,5-19 kuruş arası yaktı, şehirlerarası sabit 120-130 giden bir araç şehir içi tüketiminden fazla mı tüketir?
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2011, 23:45:26 Gönderen: boralp »

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #12 : 09 Şubat 2011, 03:10:07 »
Arkadaşlar mrb bir bayan olarak yeni ww ailesine katıldım ve biraz bilinçsizim 2004 1.6 midlıne golf V var ve geçen uzun yolda 180 km lik yolda klima açıktı 110-120-130 km/hz la geldim hesapladım 0.300krş a gelmiş km de fakat bana çok geldi aracım lavato marka tüp takılı sizce normalmi yoksa bi sorun warm ltfen yardımlarınızı bekliyorum önerilerinzi için çok tşkr ederim şimdiden
>>>> diğer bi sorumda eco ışığı yandığında klimadamı yoksa kaloriferdemi çnkü yolculuk sırasında eco ışığı yanmıyordu camlara wermiştim ltfen yardımlarınızı bekliyorum...  :-\

Klima açık kullanmışsınız Ş.dışı 4ileri otomatik bile olsa 20-22 krurş yakar. Kalima 10-20 kuruş artırabilir. Bide yokuş çıkarak gelmişte olabilirsiniz yokuşta klima ile çıkmak çok yaktırır.

Eco ışığı yanıkken 120yi geçmeden bir daha deneyin bence. Eco yanıkken klima kapalı demek, ekonominin kısaltılmışı muhtemelen
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Şubat 2011, 10:52:39 »
4 ileri otomatik her türlü 5 ileriden çok yakar.Benim arkadaşımda da sr motor golf var, belki hayatında gördüğün en sağlıksız arabalardan, deniz gördü hatta aracı.O çocuk 120 ortalama burdan konyaya gidiyor gaz 1.80 iken kuruş bazında gaz fiyatını geçmedi 18 kuruşu görmedi, yani o bile 10 litre gaz yakmadı.Hatta 3.16 bmw şanzuman oranı golflerle hemen hemen aynı, ben ankara adana arası 110 altına düşmem otobandada 130un altına inmem, klima manueldi, 2. derecede hep çalıştı, o bile 2 liradan aldım 18,5-19 kuruş arası yaktı, şehirlerarası sabit 120-130 giden bir araç şehir içi tüketiminden fazla mı tüketir?

Doğrudur Alper,fabrika verisi (rüzgarsız ortamda meğilsiz yolda iyi bir asfaltta) ortalama 8.1 LT benzin tüketimi yapan bir araba Türkiye şartlarında 7 yaşındayken  uzun yolda 120-130 km hızla giderken klimayı açsa bile  11-12 lt lpg yakmaz...

Golf V Teknik Veriler.