Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Düşük Süratte Savrulma  (Okunma sayısı 4611 defa)

Düşük Süratte Savrulma
« : 16 Nisan 2008, 11:53:55 »
selam arkadaslar,

25000 km'de full servis bakımlı 2005 golf triptronik fsi medline'im var, leventten kemerburgaza gidişte hafif virajlı temiz yoldaki iniş esnasında 40-50 km hızla giderken hafif yollu frene dokunmamla araba yalpalayıp karşı şeride geçti. allahtan kazasız belasız toparlayabildim arabayı.

araç düşük süratlerde hafif savrulmaktaydı ama böyle kaza yaratacak kadar savrulması arabadan hafif ürkmeme sebep oldu.

bu arada bu olaydan bir kaç hafta sonra arka fren balatası servis bakımı esnasında değiştirildi.

bu konuda bilgisi olan var mı? düşük süratte bu denli savrulmaların tek sebebi sürüş hatası mıdır acaba?

« Son Düzenleme: 16 Nisan 2008, 12:09:11 Gönderen: kemikcan »

Çevrimdışı ®oyal

Otomobil
    T5'04
Ynt: Düşük Süratte Savrulma
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2008, 12:05:12 »
Hoş geldin, geçmiş olsun.Virajlı yol demişsin ne kadar virajlı olduğunu bilemem ama yol satıhıda bozuk olabilir.Yolda ıslak olabilir.
Arka fren balatasının değişimide çok erken olmuş  :o en az 35 bin,40 bin km dir, konu istanbul trafiği olunca olabilir.Sürücüyü tanımadığımız için direk sürüş yada kullanıcı hatasıdır diyemeyiz.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2008, 12:06:52 Gönderen: wow »

« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2008, 12:14:56 »
Hoş geldin, geçmiş olsun.Virajlı yol demişsin ne kadar virajlı olduğunu bilemem ama yol satıhıda bozuk olabilir.Yolda ıslak olabilir.

ilk mesajımı düzelttim, gerçekten hiç savrulmaması gerekecek kadar hafif bir viraj ve temiz bi yoldu.
yüksek süratlerdeki (150 km/s civarı) sağlam viraj performansını düşününce düşük hızda bu hale gelmesi şok etti açıkcası beni.

Arka fren balatasının değişimide çok erken olmuş  :o en az 35 bin,40 bin km dir, konu istanbul trafiği olunca olabilir.

valla bu balata konusunda herkes aynı şeyi söylüyor, erken değişmiş diyor, ayaküstü kazık yedim galiba en yetkilisinden  :D .

Çevrimdışı escocem

• street racer
« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2008, 12:21:36 »
arka frenlerin belliki normalin üzerinde sıkıyormuş...hatta belki bu olayı yaşamadan evvel bir terslik oluştu ve balatalar hafif kendiliğinden sıkar haldeydi.fren yapınca arkalarda önler kadar frenleme hatta belki daha fazla frenleme yaptığından savruldunuz..bu tarz bir sorun olduğu balataların erken bitmesi ve beklemediğiniz bir sekilde savrulmanızdan dolayı kuvvetli bence...

« Yanıtla #4 : 25 Nisan 2008, 15:55:46 »
acil fren destek sistemi diye bi olay varya frene az ama hızlı bi şekilde basınca acil bir durum olduğunu sanıp araç kendisi fren basıncını arttırıyo.belki o neden olmuş olabilir.
weltmeister x7