Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Tiptronikte benzin tasarrufu..  (Okunma sayısı 17427 defa)

Tiptronikte benzin tasarrufu..
« : 22 Ağustos 2007, 09:48:52 »
Tiptronik aracı olan arkadaşlar..Yakıt tasarrufu için D de mi kullanmak daha iyi yoksa Tiptronik kullanmak mı?Kafama takıldı?D daha tasarruflu gibi görünüyor ama yine de bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın..Teşekkürler...
BODRUM...

Çevrimdışı mcsahan

• onsekiz at, onaltı valvit
Ynt: Tiptronikte benzin tasarrufu..
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2007, 09:54:49 »
gazlamadığın sürece çok ciddi bir fark olacağını sanmıyorum. sadece otom. şanzımanların gazdan ayağını çektiğinde boşa atar gibi davranışlarını sevmediğimden tiptronikte kullanmayı tercih ederim. dediğim gibi yardırmadıkça yakıtta anormal bi fark olmaz

« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2007, 14:11:02 »
çok saol.....Boşa atar gibi yapması gerçekten de sinir bir durum haklısın...
BODRUM...

« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2007, 14:31:20 »
gazdan ayağı hafif çekince otomatik  kullanımda bir üst vitese atar... normalde vites değişimini gaz pedalı ile ayarlıyasbilirsin bu da çok zewkli bi kullanım... gerçi  tercih  meselesi  triptonik olayı ya da tam otomatik kullanım...

( sonuçta yakıt tasarrufunu otomatik araç kullanırken bu şekilde ayarlayabilirsin... ilk defa otomatik araç mı kullanıyorsun urdan1907.....?..)

« Yanıtla #4 : 11 Eylül 2007, 10:23:16 »
Hayır bir önceki Fiesta da ASM idi...Hem otomatik hem tiptronik idi...Ama golf şanzıman gibi rahat değil..
BODRUM...

« Yanıtla #5 : 11 Eylül 2007, 10:33:25 »
Kullandığınız Triptronic şanzımanlarda, yokuş yukarı durduğunuzda, kalkarken geriye kaydırma sorunu oluyormuydu?

Çevrimdışı fay78

• Tuna AKYÖN
« Yanıtla #6 : 11 Eylül 2007, 12:19:19 »
olmaz bilader...
Kullandığınız Triptronic şanzımanlarda, yokuş yukarı durduğunuzda, kalkarken geriye kaydırma sorunu oluyormuydu?
''AKTİF KALMAN DİLEĞİYLE  ™  sözünün gerçek sahibi....Harbi FENERBAHÇE'Lİ....

http://pic1.resimupload.com/r9/thumb_680654231.jpghttp://img393.imageshack.us/img393/2523/index3pq0.jpghttp://img408.image

Çevrimdışı ramcho®

• Mangal Sonu
« Yanıtla #7 : 11 Eylül 2007, 15:00:45 »
golflerde yok ama ASM easytronic speedgear şanzumanlar da geri kaydırma var..

Çevrimdışı teo

« Yanıtla #8 : 12 Eylül 2007, 06:38:42 »

Arkadaslar, ben de yeni aldigim arabama ancak simdi ayrintili bakabiliyorum. cok mesguldum. Arabam Mk5 1.6 FSI tiptronik.

Oncelikle, 2-3 gun hic ozen gosteremeyecek durumdaydim sehir ici kullanimda D vites ile 12.0 lt/100km  yakti. Ardindan, istanbul-izmir ve izmir-istanbul donuste genelde 150 km/h hizla giderek (dur-kalklarla bilgisayar ortalamasi  ~90 km/h idi) ayni yakti: 9.3 lt/100km. Dondukten sonra bu araclari kurumsal olarak kullanan bir firmada calisan arkadasima sordum. ve 2 gundur onun dedigini yapiyorum. e-5 ve tem'de yakadan yakaya gecerken yumusak kullanimda bu kez tiptronik vitesle kullandim. yaptigim sey vites devir yukseltebilecek devire geldigi an (yaklasik 1,800 devirde izin veriyor buna) bir ust devire atarak olabidigince yuksek viteste kullanmakti. 6'da ise 3,000 deviri gecebilirsiniz bildigim kadariyla FSI ozelligi o zaman devreye giriyor ki zaten sadece bu bile tuketimi azaltiyor. Sonuc ne mi? normal trafikte 7.5 lt/100 km. gidiste ve donuste. bu aksam ise feci tikali trafikte tem'de 1.5 saat boyunca ayni yolda 10 lt/100km tuketim yapti. ama normalde bu 7.5 olacakti yine sanirim.

yani onerim az tuketim icin tiptronik kullanip olabildigince cabuk vites yukseltip mumkun oldugunca 6. viteste kalip FSI'in avantajini kullanin (FSI olanlar icin bu kisim)

Tiptronik aracı olan arkadaşlar..Yakıt tasarrufu için D de mi kullanmak daha iyi yoksa Tiptronik kullanmak mı?Kafama takıldı?D daha tasarruflu gibi görünüyor ama yine de bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın..Teşekkürler...

« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2007, 10:32:23 »
Mitsubishi Colt'ların triptronic şanzımanlılarında (all shift) geriye kaydırma sorunu var ve birçok müşterimizde bundan şikayetçi. Servisteki arkadaşlarımız araçların bu şekilde olduğunu, yapılabilecek herhangi birşeyin de olmayacağını söylüyorlar  :(

Çevrimdışı teo

« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2007, 10:47:19 »

istanbul ataturk havaalanindayim. demin gayrettepeden buraya D viteste geldim, normal hiz. 6.5 lt/100km yakti.. sasirdim!:)

Arkadaslar, ben de yeni aldigim arabama ancak simdi ayrintili bakabiliyorum. cok mesguldum. Arabam Mk5 1.6 FSI tiptronik.

Oncelikle, 2-3 gun hic ozen gosteremeyecek durumdaydim sehir ici kullanimda D vites ile 12.0 lt/100km  yakti. Ardindan, istanbul-izmir ve izmir-istanbul donuste genelde 150 km/h hizla giderek (dur-kalklarla bilgisayar ortalamasi  ~90 km/h idi) ayni yakti: 9.3 lt/100km. Dondukten sonra bu araclari kurumsal olarak kullanan bir firmada calisan arkadasima sordum. ve 2 gundur onun dedigini yapiyorum. e-5 ve tem'de yakadan yakaya gecerken yumusak kullanimda bu kez tiptronik vitesle kullandim. yaptigim sey vites devir yukseltebilecek devire geldigi an (yaklasik 1,800 devirde izin veriyor buna) bir ust devire atarak olabidigince yuksek viteste kullanmakti. 6'da ise 3,000 deviri gecebilirsiniz bildigim kadariyla FSI ozelligi o zaman devreye giriyor ki zaten sadece bu bile tuketimi azaltiyor. Sonuc ne mi? normal trafikte 7.5 lt/100 km. gidiste ve donuste. bu aksam ise feci tikali trafikte tem'de 1.5 saat boyunca ayni yolda 10 lt/100km tuketim yapti. ama normalde bu 7.5 olacakti yine sanirim.

yani onerim az tuketim icin tiptronik kullanip olabildigince cabuk vites yukseltip mumkun oldugunca 6. viteste kalip FSI'in avantajini kullanin (FSI olanlar icin bu kisim)

« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2007, 11:35:10 »
Tabiki şanzıman '' D '' konumuda iken az yakar  :tamamdir

« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2007, 19:40:57 »

Golf te böyle birşery yok ama Fiesta ASM DE vardı..
BODRUM...

« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2007, 19:42:50 »
Teo arkadaşımızın dediği mantıklı geldi...Ama zaten D kullanırken de olabildiğince en düşük devirde ayarlıyor araba ve hemen 6.vitese geçiyor..
BODRUM...