Gönderen Konu: otomatik şanzıman yağı değişimi  (Okunma sayısı 37498 defa)

Çevrimdışı piyotr

• Profili Görüntüle
otomatik şanzıman yağı değişimi
« : 26 Temmuz 2012, 00:15:32 »
arkadaşlar merak ettim golf 5 te otomatik  şanzımanın yağı değişiyor mu? değişiyorsa kaç km de değişiyor? bazılar değişmez falan diyor doğru mu?
efsaneler ölmez sadece şekil değiştirir

Çevrimdışı battal gazi

• 1.4 tsı 140 hp dsg(6 ileri) çok güçlü ve ekonomik
    • Profili Görüntüle
Ynt: otomatik şanzıman yağı değişimi
« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2012, 00:24:38 »
Sanırım değişmeyen veya tamamlanmayan şanzuman yağı yoktur,kullan kullan nereye kadar illaki zamanı geçince özelliğini yitiren yağ aşınmayı azaltamadığından zarar vermeye başlayabilir.Mekanik parçaların sürekli birbirine sürtünmesini azaltması sonucu azda olsa içindeki minik metal tozları bir zaman sonra sıkıntı çıkarabilir,manuel viteste dahi tamamlama yapılıyor,otomatiklerde ise genelde 60 binde bir kabul görüyor yağ değişimi periyodu için önemli olan emin ellerde şanzumana uygun nitelikte yağ koyulması eğer bu sağlanamazsa içinden çıkılmaz bir durum doğuruyor,basit bir olay eskisinden daha kötü bir sonuca götürebilir dikkat etmek ve rüştünü ispatlamış bir servise yaptırmak gerekir.
Belki konu dağılacak fakat bu ızgarada kullanılan yağlar nasıl belli bir seviyeden sonra kansorejen oluyor vücuda zarar veriyor,aracında belirli bir süreden sonra yağının değiştirilmemesi sonucu sürtünme katsayısı düşürülemediğinden şanzumanın mekanik aksamına zarar vermeye başlıyor.
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2012, 00:29:20 Gönderen: battal gazi »
Jettamı 2013'te sattım,güzel bir araçtı dsg ile ilgili kronik arıza ve sorunlar yaşamış olmamıza  rağmen

Çevrimdışı okoroglu

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2012, 01:17:41 »
arkadaşlar merak ettim golf 5 te otomatik  şanzımanın yağı değişiyor mu? değişiyorsa kaç km de değişiyor? bazılar değişmez falan diyor doğru mu?

Evet değişiyor her ne kadar servisler falan bu işe sıcak bakmıyor olsa da ömürlük yağ diye bir kavram yok.
Ben arabamı 108.000 km de aldım ve ilk değişimi o zaman yapıldı.
Ama normalde 90.000 de değişmesi lazım.Sonra her 60.000 km de değiştirilse çok daha iyi olur.
Tabi uygun yağ kullanarak.

Çevrimdışı piyotr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2012, 14:13:29 »
yetkili servise bir sorayım. değişeceksede onlar değiştirsin madem çok hassas birşey..
efsaneler ölmez sadece şekil değiştirir

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Temmuz 2012, 14:28:40 »
Bende değiştirmiştim şanzıman yağını ve gerçekten vites geçişleri çok rahatlamıştı kilometresi ise 98.000 de idi. Değiştirilmesini tavsiye ederim ve Battal Gazi Alper'in dediği gibi işin ehli bir serviste değiştirin.
Deyiş o deyiş patladı gitti :)

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ağustos 2012, 01:55:01 »
dsg lerde 40.000 diğer otomatiklerde 60.000 km de bir değişir. kendiniz bile değiştirirsiniz eğer merak varsa...

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2012, 09:22:51 »
Şanzımancılar filtresi ile birlikte ucuza değiştiriyor. Firebir30 garanti bilgi sahibi vereceği marka ve numara yağı alıp dışarıda daha ucuza halledersin. Eski şanzımanlar da 4ileri oto/6ileri trip 100.000de bir değişir diyorlar. Senin araç yaşlı8 yaşında değişmeli ama garantili bi şekilde.
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ağustos 2012, 23:38:15 »
dextron3 castrolün kırmızı atf si var. ben ondan koyuyorum araçlara. filtresi ile beraber değiştir. 4.5 lt kadar alması lazım... toplam sana işçilikle beraber 150 tl gibi bir rakam tutması lazım...

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Ağustos 2012, 23:46:27 »
sayın firebir;

muadili mobil var mıdır?mobil mi castrol mu tavsiye edersiniz şanzımanda?

motor yağı olarak hep mobil kullandığım için soruyorum

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Ağustos 2012, 23:50:20 »
ben hep castrol tercih ediyorum. mutlaka mobilin muadili vardır ama ben bilmiyorum. mobilin ürünleride iyidir kötü diyemem...

Çevrimdışı craft

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 13 Ekim 2012, 13:22:29 »
Merhabalar,

Aracım golf V 2006 fsi trptronic ve 90.000 bakımdan henuz çıktım. Aracımın plakası yetkili serviste sisteme girldiğinde şanzıman yağı değişimi gözükmediğinden yağ değiştirmediler ama bakım sonrası test sürüşü sırasında servis yetkilisine sorduğumda değiştirilmesi gerek dedi. Toplam rakam olarak 620 TL deyince sonra bakalım dedim.  :-[
Yetkili serviste yağın litresine 66TL diyorlar. Yağ süzgeci de 143TL imiş. 80 TL de işçilik. Yağ marka veya kodu yok, orjinal vw şamzıman yağı diyorlar. Bu yağı ve süzgeci dışarıdan nasıl ve kaça temin edebiliriz bilgisi olan var mı? Zaten 90.000 bakıma yaş indirimi dahil 700TL yeni bayıldım. MAsraf giderek artacak gibi.

Saygılar.
M.Unal

Çevrimdışı battal gazi

• 1.4 tsı 140 hp dsg(6 ileri) çok güçlü ve ekonomik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Ekim 2012, 13:27:59 »
Merhabalar,

Aracım golf V 2006 fsi trptronic ve 90.000 bakımdan henuz çıktım. Aracımın plakası yetkili serviste sisteme girldiğinde şanzıman yağı değişimi gözükmediğinden yağ değiştirmediler ama bakım sonrası test sürüşü sırasında servis yetkilisine sorduğumda değiştirilmesi gerek dedi. Toplam rakam olarak 620 TL deyince sonra bakalım dedim.  :-[
Yetkili serviste yağın litresine 66TL diyorlar. Yağ süzgeci de 143TL imiş. 80 TL de işçilik. Yağ marka veya kodu yok, orjinal vw şamzıman yağı diyorlar. Bu yağı ve süzgeci dışarıdan nasıl ve kaça temin edebiliriz bilgisi olan var mı? Zaten 90.000 bakıma yaş indirimi dahil 700TL yeni bayıldım. MAsraf giderek artacak gibi.

Saygılar.

Dışarıda illaki çok uygun fiyata bu işlemi yaptırabilirsiniz fakat biliyorsunuzki şanzuman yağı çok önemlidir koduna incelik ve uygun yağ olması çok önemlidir yoksa memnun olmazsınız,sıkıntı çıkar işin ehli bir yere yaptırılabilir,nerde olduğunuzu bilemiyorum fakat ankara'da şaşmaz'da aydoğmuş,izmir'de reis otomotiv var bornova'da şanzumancı diğer iller ise araştırılıp dışarıdaki en tecrübeli ustaya yaptırılabilir bu bakım,motor yağı gibi basit bir konu değildir.
Jettamı 2013'te sattım,güzel bir araçtı dsg ile ilgili kronik arıza ve sorunlar yaşamış olmamıza  rağmen

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Ekim 2012, 14:52:05 »
antalyadaysan aynı işlemi castrol kullaarak işçilik dahil 250 tl ye yaparım.

Çevrimdışı craft

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Ekim 2012, 18:47:16 »
Dışarıda illaki çok uygun fiyata bu işlemi yaptırabilirsiniz fakat biliyorsunuzki şanzuman yağı çok önemlidir koduna incelik ve uygun yağ olması çok önemlidir yoksa memnun olmazsınız,sıkıntı çıkar işin ehli bir yere yaptırılabilir,nerde olduğunuzu bilemiyorum fakat ankara'da şaşmaz'da aydoğmuş,izmir'de reis otomotiv var bornova'da şanzumancı diğer iller ise araştırılıp dışarıdaki en tecrübeli ustaya yaptırılabilir bu bakım,motor yağı gibi basit bir konu değildir.

İstanbuldayım ve şanzıman yağı değişiminin nekadar önemli olduğunun farkındayım ve bu sebepten serviste yaptırmayı düşünüyordum taki maaliyeti duyana kadar. Eminim İstanbulda da hesaplı yapacak iyi ustalar vardır. Şanzıman yağının litresinin 66 TL den çok daha ucuz olması gerektiğini düşünüyorum. Cevap ve oneriniz için tesekkürler.
M.Unal