Gönderen Konu: Golf 5 TSI ve FSI farkları  (Okunma sayısı 6230 defa)

Çevrimdışı blackboyss

• Profili Görüntüle
Golf 5 TSI ve FSI farkları
« : 13 Ekim 2012, 12:57:25 »
Arkadaşlar golf 5 bakıyorum FSI ve TSI arasında kararsız kaldım sizce hangi TABİ TSI diyenler çok olacak ama fsi motorlar nasıldır ?

Çevrimdışı battal gazi

• 1.4 tsı 140 hp dsg(6 ileri) çok güçlü ve ekonomik
    • Profili Görüntüle
Ynt: Golf 5 TSI ve FSI farkları
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2012, 13:12:44 »
Fsi motorda güzeldir,benim geçtiğimiz yılki aracım 1.6 fsı 115 hp comfortline jetta idi 6 ileri vites,her donanım var,motor sorun çıkarmaz yaklaşık 90-100 bin civarlarında fsi lerde türkiyedeki yakıt kalitesi biraz düşük olduğundan egr lambası yanıyor onuda egr'yi temizlettiriyosun ayrıca egr'ye gelen 2 adet bakır rengi boru var bunları balata spreyi ve mazotla yumuşattıktan sonra bir bezi içersine sıkıştırarak her iki taraftan çekiştirerek tertemiz yapıyorsun o bağlantı borularını sonra binip devam ediyorsun lambada yanmıyor,başka bir sıkıntısı yok,gayet yeterli geliyor jetta ve golfe bu motor hatta amcamda ve iş arkadaşımda passat 1.6 fsi 115 hp var ikiside uzun zamandır kullanıyorlar memnunlar uzun yolda ise 90-100 km aralığındaki seyirlerde çok makul yakıtı var.Fsi'nin gelişmişi bi sonraki evresi tfsi-tsi'dir fsi'nin çoğu motor parçaları tsi'ye uyum sağlayabiliyor,güzel sağlam pek sorun çıkarmayan bir motordur,dahası teknoloji harikasıdır dizel teknolojisinden alıntılar yapılarak az yakması için üretilen motorlardır ww mühendisleri tarafından.tsi-fsi-tsi motorlar.Ayrıca dersanede çalışan bir bayan öğretmende var sınırlı sayıda olan golf goal modeli fsi 6 ileri otomatik vites gayet memnun.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2012, 13:19:28 Gönderen: battal gazi »
Jettamı 2013'te sattım,güzel bir araçtı dsg ile ilgili kronik arıza ve sorunlar yaşamış olmamıza  rağmen

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2012, 23:30:44 »
Karbüratör
i    tek nokta enjeksiyon
MPİ   çok nokta enjeksiyon
FSİ   direkt çok nokta enjeksiyon
TSİ  Çift aşırı beslemeli, direkt çok noktadan enjeksiyon

TSi 5.nesil sayılabilir. En az yakıp en fazla güç üretenidir. Dizel gibi tork sunar Fsi gibi ekonomi. FSi direkt enjeksiyonlu atmosferik motordur. Dizele benzer yorumu yapmış battalgazi bu sebepten bezer dizel enjektörü direktir.

Fsi ye ikili LPG  sistemleri uyar en randımanlı olanları 2500tl civarı Landirenzo Maks. %25ekonomi, Ve Prins 3000tl maks. % 30civarı ekonomi. Sıralı %40 derler ama oda doğru değil benzinde tüketiyor onu hesaplayan yok, bence %35 civarıdır.

TSi ye Fsiye ek olarak tek yakıtlı sıvı LPG sistemi takılabiliyor. 4500TL maks%42 tasarruflu ilk marşı LPg lidir.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2012, 23:32:51 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı blackboyss

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2012, 18:16:45 »
Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim, TSI, FSI arasında gidip gelmekteyim biraz zorlayıp 2007 model yada 2008 TSI alacağım yada hiç kasamadan FSI model 25.000 / 28.000 arasında bir araç seçeceğim, TSI pazarda çok zayıf aryıoruz bulamıyoruz alper diger konuda vermiş olduğun bilgilerden yola çıkarak bir çok aracı eledim sayılır. Temiz bir araç istiyorum  :'( fiyat yükseliyor...

Çevrimdışı battal gazi

• 1.4 tsı 140 hp dsg(6 ileri) çok güçlü ve ekonomik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Ekim 2012, 19:56:16 »
http://www.hurriyetoto.com/ikinci-el-otomobil/ilan-detay/141446/sahibinden-volkswagen-golf-14-tsi-160-hp-dsg-highline-sakarya
ilan süper.. ama otomatik değil  :D
Bu fiyata bu araç biraz zor gibi bunda bir bit yeniği olabilir yoksa güzel tercih.

Aynısının otomatiği vardı akrabamda 7 ileri kuru dsg 1,5 litre olup 250 torka dayanıklı şanzuman kullanılmıştır bu araçta,manuel olanlar 6 ileridir malum türkiye yollarında kuru dsg'ler çok şıkırtı yapıyor,arkadaşımda leon dizel 7 ileri kuru dsg var aynı şanzumandan sese bir türlü kulak tıkayamadı ve şu anda satıyor,motor ve tork olarak ise tork 140 hp ile aynı yani 220 tork ondada turbonun yanında süpercharger beslemesi var ek olarak 140 lıktan 20 hp güçlü,otomatik alacak isen güncel modellerde tercihin ıslak dsg ler olsun mesala şu anda sıfır dizel passatların 2.0 dizel olan versiyonları ıslak dsg 6 ileridir,ıslak dsg daha dayanıklı olup türkiye gibi yol yapısı karmaşık olan ülkeler için daha komforludur çünkü ses olayı yok yağın içinde yüzüyor parçalar,ve arıza katsayısı daha düşük ayrıca 2003 ten beridir kullanımda olan bir şanzuman ilk olarak golf r 32 modelinde uygulanmıştı sanırım 6 ileri ıslak dsg.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2012, 23:07:13 Gönderen: battal gazi »
Jettamı 2013'te sattım,güzel bir araçtı dsg ile ilgili kronik arıza ve sorunlar yaşamış olmamıza  rağmen

Çevrimdışı varyans

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ekim 2012, 21:50:31 »
TSİ alma çünkü sonradan bineceğin hiç bir arabadan keyif almazsın :D

Çevrimdışı famemuna

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Ekim 2012, 16:40:32 »
tsi candır  :halazn:
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2012, 16:40:47 Gönderen: famemuna »

Çevrimdışı alparslan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Kasım 2012, 22:18:39 »
ben de fsi golf satıyorum. çok yol yaptığım için dizel alacağım. ilanım şu:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-hatasiz-boyasiz-sportline-golf-esp-li-6-ileri-102221298/detay/