Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Golf 5 Jant ve lastik secimi  (Okunma sayısı 20123 defa)

Golf 5 Jant ve lastik secimi
« : 21 Ağustos 2011, 05:49:08 »
Golf 5 füme rengi 2006 model araç sahibiyim lastiklerim eskidiği için değiştiririyorum lastikleri değiştirmişken birde jant almaya karar verdim

16 inch gtı jant alsam aracımda nasıl durur ? (17 inch jant almayı düşünmüyorum)

16 inc gtı jant iyi durmaz kardeşim şu jant daha iyi durur dediğiniz bir jant modeli varmı ?

lastik seçimini nasıl yapmalıyım önere bileceğiniz bir lastik varmı ?

şuanda  üzerinde michelin lastik ve 15 inch jant var

Bilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşşekür ederim.

Çevrimdışı q4

Ynt: Golf 5 Jant ve lastik secimi
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2011, 13:58:02 »
Golf 5 füme rengi 2006 model araç sahibiyim lastiklerim eskidiği için değiştiririyorum lastikleri değiştirmişken birde jant almaya karar verdim
16 inch gtı jant alsam aracımda nasıl durur ? (17 inch jant almayı düşünmüyorum)
16 inc gtı jant iyi durmaz kardeşim şu jant daha iyi durur dediğiniz bir jant modeli varmı ?
lastik seçimini nasıl yapmalıyım önere bileceğiniz bir lastik varmı ?
şuanda  üzerinde michelin lastik ve 15 inch jant var
Bilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşşekür ederim.

Ben geçen temmuzda Golf V Midline TSI 140 ps aldığımda jant için çok araştırma yaptım. Aracın üstünde 15" jant kapağı ve 195 65 15 lastik vardı. Doğal olarak arabanın görüntüsünü bozuyordu. 2 tane farklı jant denedim 15" ... İstediğim görüntü ve konfor sonucunu almadığım için 2-3 gün binince çıkarıp verdim geri. Esasında ben orjinalci bir kafaya sahip olduğumdan ve lastiklerinde durumu iyi olduğundan comfortline donanımdaki 15" orjinal janttan(şu bilindik 9 kollu jant) arıyordum ama çıkmasını bulmak zor, vw'den almak ise çok pahalı... En sonunda muradıma erdim ama:) İstanbulda bir arakadaş sayesinde yeni satılan sıfır bir golf 6 bayiden çıkar çıkmaz 17" takarken bende ondaki orjinal 16" jantları aldım. 750 TL gibi sudan ucuz fiyata...(Gerçi biraz zaman aldı ama lastiklerde eskimiş oldu, 10 ay geçmişti çünkü aracımı alalı) Lastik konusunu da baya araştırdım goodyear efficient grip aldım 205 55 R 16 ... michelen energy, bridgestone er300 gibi rakiplerine konfor ve yakıt sarfiyatı konularında daha iyi olduğu kanaatine vardım.
Jant ölçülerine geri dönersek; 15" çok konforlu ama kesinlikle 16"e göre yol tutuşu hissedilir derecede düşük, görüntüsü ise lastik yanakları çok geniş göründüğünden iyi sayılmaz.
16" jantın yol tutuşu çok çok daha iyi ve konfordan çok az ödün veriyor 15"e göre.. ama 17"i sakın düşünme arkadaşımın 207 gtsinde 17" jan var, bir yere giderken içleri dışarı çıkıyor. konfor denen birşey kalmıyor araçta. 17" veya 18" iki araban olduğunda haftasonu binebileceğin araçlar için ideal... Son tavsiyem şu acele karar verme, jantta görüntü dışında, teknik uyumluluk ve ağırlık gibi konular da çok çok önemli. Birde bilezik olayı var, farklı markaların üretimlerini araca oturtturmak için kullanılan halka şeklinde aparatlar. Benim ilk denediğim tork marka 15" jantta o kadar çok fark etti ki ertesi gün hemen jantları geri verip balans ayarı yaptırdım.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2011, 14:19:45 Gönderen: q4 »

« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2011, 15:22:22 »
17 inch jant almayı düşünmüyorum haklısın konfor tamamen yok oluyor Lastik olarak  ( goodyear efficient ) almaya karar verdim peki gtı jantta nasıl  durur aceba kötü bir görüntü mü elde ederiz arabama yakışan 16 inch jant tercih etmeliyim kararsız kaldım jant konusunda   ???

« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2011, 16:08:45 »
bence golf goalin jantlarını tak 16 gti jantı abes duruyo :)
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı q4

« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2011, 16:31:22 »
17 inch jant almayı düşünmüyorum haklısın konfor tamamen yok oluyor Lastik olarak  ( goodyear efficient ) almaya karar verdim peki gtı jantta nasıl  durur aceba kötü bir görüntü mü elde ederiz arabama yakışan 16 inch jant tercih etmeliyim kararsız kaldım jant konusunda   ???

Jantta şekil biraz tercih meselesi, ben gti jantını pek beğenmiyorum. Ayrıca benim için önemli olan görüntü ile birlikte mümkünse orjinal jant takmaya çalışmaktı.. Sonuçta ağırlığı, sağlamlığı ve uyumluluğu garanti altına almış oluyorsun. Benim jant goal donanımlarda kullanılmış olan ve şimdi tekrar golf 6'lar da fabrikada takılan jant. Bence yakışıyor, benim gibi uygun fiyata bulabilirsen tavsiye ederim. Ama zaman alacağı kesin.

Çevrimdışı q4

« Yanıtla #5 : 21 Ağustos 2011, 16:34:56 »
bence golf goalin jantlarını tak 16 gti jantı abes duruyo :)

aynen golf 6'ların üzerinde gelmeye başladığı için çıkma temiz bulma şansı da yüksek olur, arayanlar için.

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2011, 18:18:22 »
bence sportline jantları ve o ebatta lastik tak hem jantlar güzel hem yakıt  artmaz kafana göre jantlastik ebatı seçersen yakıt baya fark ediyor benden söylemesi
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2011, 19:33:01 Gönderen: enesandic »
Büyük imza...

Çevrimdışı q4

« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2011, 20:08:09 »
bence sportline jantlarý ve o ebatta lastik tak hem jantlar güzel hem yakýt  artmaz kafana göre jantlastik ebatý seçersen yakýt baya fark ediyor benden söylemesi
.      205 55 R 16 olmalı

« Yanıtla #8 : 24 Ağustos 2011, 10:28:38 »
bence sportline jantları ve o ebatta lastik tak hem jantlar güzel hem yakıt  artmaz kafana göre jantlastik ebatı seçersen yakıt baya fark ediyor benden söylemesi

sportline jantından takacağım  lastik olarakta goodyear efficient tercih ettim ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim  :D  Konu kapana bilir.. :t

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
« Yanıtla #9 : 26 Ağustos 2011, 22:27:00 »
hayırlı olsun  hiç pişman olmassın emin ol  ;)
« Son Düzenleme: 26 Ağustos 2011, 22:28:49 Gönderen: enesandic »
Büyük imza...