Gönderen Konu: EPC ARIZA IŞIĞI  (Okunma sayısı 52246 defa)

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
EPC ARIZA IŞIĞI
« : 04 Ekim 2011, 13:17:41 »
Arkadaşlar merhaba,

2 ay kadar önce 2004 golf V comfortline araç aldım. Aldıktan 4-5 gün sonra kadar otobanda 140 la giderken birden araç teklemeye başladı epc ışığı ve altında musluğa benzer uyarı ışıkları yandı, devir ve kilomtere birden 0 oldu  neyse bi an pankledim ama sağa çekebildim gaza basmadığım halde araç kendi kendine gaz verip kesmeye başladı. stop ettim 10 dk sonra çalıştırdım ışıklar yandı ancak gaz verme olayını yapmadı otobanda mecbur devam ettim yoluma, arabayı bıraktım ama kafam hiç rahat değildi ne oldu diye sabah çalıştırdım düzelmişti.

1 hafta sonra dönünce özel servise gittim dedim böyle böyle bilgisayara bağladı yakıt sistemiyle ilgili 6 arıza veriyo dediler ama hangisi bilemeyiz arızaları silicez bidaha yaptığında ancak anlarız vs. vs. 3-5 güne yine aynı arızayı yaptı sabah götürdüm servise bişey yok dediler arıza falan çıkmıyo epc yanaraken yakalayabiliriz ama ben bununlamı uğraşcam acaba servimi anlamıyo ne olabilir bu arıza ne zaamn yolda kalıcam nerde yapacak diye içimde sürekli bir korku var kazaya bile sebebiyet verebilecek bişey bu. arazıda yeni aldım o kadar para verdik kafam rahat değil 5 liraalık arabalar tıkır tıkır gidiyo biz nelerle uğraşıyoruz

bilgisi olanların yada gösterebileceğim bir servis tavsiye edecek olan varsa yardımlarınızı bekliyorum, aracı satmayı dahi düşünüyorum o kdar canım sıkkın

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
Ynt: EPC ARIZA IŞIĞI
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2011, 14:10:39 »
emreg84 arkadaşım öncelikle araban hayırlı olsun kazasız belazsız ve cezasız binmen dileklerimle.

hiç korkma bu EPC olayından en azından şimdilik bende ilk aldığımda bu şekilde yanmıştı ışıklar çok korkmuştum dediğin gibi olay, çok da tehlikeli bir durum direk kazaya sebebiyet.
İlk yapacağın şey benzin aldığın yeri değiştirmek oktanını doğru alman, aracın önceki sahibi ne oktanda benzin alıyorsa sende aynısını al 97 veya 95. ben şahsen 95 alıyorum fsi aracım.
Sonra ki adımda ise özel bir servise gidip boğaz kelebeği, egr valfi, maf sensörü, ve bakır borularını iyice temizlettir ve temiz benzin almaya özen göster bildiğin yerden şaşma bu arabalar benzin seçiyor unutma.

3 aydır arıza ışığı yanmıyor arabamda lambda sensörüde dahil :)

tekrar iyi sürüşler...
Deyiş o deyiş patladı gitti :)

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2011, 16:01:40 »
ilginize teşekkürler,

servise gittiğimde debriyaj baskı balatayıda değiştim bineceğim diye, boğaz kelebeğini temizledir diğer yazdıklarınız hakkında bilgim yok boğaz kelebeği yakınlarında biyerlerdeyse heralde yapmıştırlar diye düşünüyorum.

yakıtı ilk 95 aldım fulledim sonrdan böyle olunca 97 al dediler aldım ama değişmedi

Çevrimdışı golfr32

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2011, 22:05:56 »
Audi a4 aracımda aynı sorun olmuştu bence ateşlemede sorun var buji ve buji kablolarını bı kontrol ettir hatta gerekirse bujileri tamamen değiştir .bende ilk oldugunda yakıt diye düşünmüştüm ama zaman geçtikçe en sonunda silindirlerden birini kaybettim Asıri sarsinti yaptı ve eksozdan garip bı ses gelmişti.degistirince saat gibi oldu.inşallah bununla hallolur.

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2011, 16:45:18 »
birde aklıma geldi yakıt alırken benzincide full yapıyoz abi bari katkı koyalım dediler faydalı olur bende olur dedim acaba o katkıda bi etki edermi buna, ama hadi yakıttan yapar dedik kendi kendine gaz vermesinin ne alakası var elektronik bişeylerde arıza var gibime geliyor

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2011, 17:21:29 »
Bence kesinlikle o katkıdandır. sen deponu boşalt bitmek üzereyken yeni benzin al sorun kalacağına inanmıyorum ben.
Bize de bildirirsen seviniriz. iyi günler...

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2011, 13:18:43 »
yok benzini bitirip aldım yine yaptı ama hemen söndü bu sefer epc. musluk işsareti yanmadı anlamadım gitti

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Ekim 2011, 14:04:34 »
en son aldığın benzinden almaya devam et ya da bildiğin temiz bir benzinlikten benzin al dostum.

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Ekim 2011, 09:20:40 »
aynı sorunları dün yine yaşadım boğaz köprüsünde ite kaka gittim. epc ve musluk işaretine benzeyen şey yine yandı, sonra epc söndü musluk hala yanıyor şimdi başka bir servise bıraktım bakıp arıycaklar bakalım bunlar ne diyecek hayırlısıyla bi kurtarsaydık şu beladan yolda kalmaktan bi hal oldum

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Ekim 2011, 10:05:47 »
şimdi servisten aradılar. hava sıcaklık sensörü diye bişey arızalı dediler piyasada fazla yokmuş doğuş otodan sipariş edeceklermiş 2 güne gelir dediler. parçayla birlikte boğaz kelebeği ve egr valfi nide temzileyip adaptasyon vs. yapıcam dedi 200-250 arası bi maliyeti olurmuş iyi dedim bende inşallah olurda kurtarırız parçayı bekliyoruz şimdi

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Ekim 2011, 11:09:02 »
evet şimdi tekrar başa döndük  :) servis sıcaklık sensörünü değişmiş, egr valfi, boğaz kelebeği tekrardan temizlenmiş cihaza bağlayıp teste çıkmışlar sonuç yine aynı düzelmemiş, bende şaşrımadım dedim  :)
cihaz bu seferde baskı balatanın altında bi okuyucumu ne varmış ondan arız avermiş servis kesin bu dedi şanzıman inecek şimdi arabanın, buda olmazsa para almıycam yapana kadar dedi, iyi dedim bende bakalım akşama alcaz arabayı

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Ekim 2011, 13:53:07 »
evet şimdi tekrar başa döndük  :) servis sıcaklık sensörünü değişmiş, egr valfi, boğaz kelebeği tekrardan temizlenmiş cihaza bağlayıp teste çıkmışlar sonuç yine aynı düzelmemiş, bende şaşrımadım dedim  :)
cihaz bu seferde baskı balatanın altında bi okuyucumu ne varmış ondan arız avermiş servis kesin bu dedi şanzıman inecek şimdi arabanın, buda olmazsa para almıycam yapana kadar dedi, iyi dedim bende bakalım akşama alcaz arabayı

servisin adaletliymiş
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı emreg84

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Ekim 2011, 09:00:48 »
hayrılısıyla aracı teslim aldım, bu sefer oldu sanırım.
değişen parçalar krank sensörü ve keçe varmış sanırım şanzıman indi biraz masraflı oldu ama bakalım sorun bitti gibi, parça kendini tam olarak bozmadığı için zaman zaman tekleme ve kendi kendine gaz verme olayını yapıyormuş tamamen bozmuş olsa aracın çalışmaacağını söylediler

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Ekim 2011, 23:28:24 »
tüp varmı ? epc arızası yakıyorsa hazrlık kodu olusturdular mı ? arızalar durmadan yer değiştiriyormu ? bence aracın olmadı son yazdıklarına göre ama inşallah düzelmiştir de ben yanılırım.