Gönderen Konu: Devir ve Hız  (Okunma sayısı 27239 defa)

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
Ynt: Devir ve Hız
« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2010, 13:04:03 »
sitede fazla tdi golf 4 kullanan yok, bora tdi kısmına da yazsanız iyi olur bence. neticede aynı motor. sorunuzu da yeni başlık altında açarsanız herkes görür. hem bora hem golf e ayrı başlık açın derim. umarım büyük bir problem yoktur

Çevrimdışı mk1gti09

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 20 Temmuz 2010, 19:03:38 »
Şuda bir gerçek araçın performansı kişiden kişiye kulanışa göre değişir...Araçın rodaj dönemideki kullanışı çok önemli..Eğer araç gerçekten mantıklı şekilde açıldıysa güçünü herdaim belli eder...

Çevrimdışı s7582

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Ağustos 2010, 17:26:10 »
bazı sürücüler arabamız fazla benzin/mazot yakmasın diye düşük devirlerde kullandıkları için araba pısırık ve korkak yetişiyor.  1.6 tdi motoru kullanıyorum Allah sizin inandırsın 3.viteste 157e kadar çıkıyorum. volkswagen plazası olan bir arkadaşımın tavsiyelerine uydum mesela en basitinden 3000km ye kadar haftada 2-3defa arabayla egzersiz yapıyorduk; 2.viteste yüksek devirde saatte 100km hızla 10-15dakika gidiyorduk... arabam şu an 10bin kilometrede Rabbim nazarlardan korusun canavar gibi. lütfen motor ve donanımdan daha iyi anlayan arkadaşlarım veya abilerim beni doğrulasınlar veya yaptığımın yanlış olduğunu söylesinler.

« Yanıtla #17 : 02 Eylül 2010, 18:04:07 »
bazı sürücüler arabamız fazla benzin/mazot yakmasın diye düşük devirlerde kullandıkları için araba pısırık ve korkak yetişiyor.  1.6 tdi motoru kullanıyorum Allah sizin inandırsın 3.viteste 157e kadar çıkıyorum. volkswagen plazası olan bir arkadaşımın tavsiyelerine uydum mesela en basitinden 3000km ye kadar haftada 2-3defa arabayla egzersiz yapıyorduk; 2.viteste yüksek devirde saatte 100km hızla 10-15dakika gidiyorduk... arabam şu an 10bin kilometrede Rabbim nazarlardan korusun canavar gibi. lütfen motor ve donanımdan daha iyi anlayan arkadaşlarım veya abilerim beni doğrulasınlar veya yaptığımın yanlış olduğunu söylesinler.

ben yeni nesil motorlarda sonradan bu tip bi açılmanın söz konusu olacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #18 : 09 Ekim 2010, 21:26:22 »
Motor sağırlaşması denilen hurafe aslında bir yandan dğru bir yandan yalan. Motorun sağırlaşması devamlı sakin kullanımda aracın kurum bağlamasını ve yakıt sisteminde tıkanmayı kolaylaştırır ve zamanla bu sebepten dolayı performanstan düşer. Arada sırada özellik ile uzun yola çıkıldığında aracı üzmeyecek şekilde son devirleri kullanmak motorun sağlığı açısından ve zamanla biriken kurum ve yakıt artıklarının egzosttan atılması için gerekli.

Hani şey derler motor sıfır rodajdan sonra motoru açtın açtın açmadıysan performans bekleme bu tamamı ile bir HURAFE dir..

s7582 Arkadaşım senin aracın emin ellerde o tavsiyeler yanlış değil motora arada nefes aldırmak içindeki pisliği attırmak iyidir.

Bu işlerden anlayan söförler yada ustalar sağırlaşmış (kurum bağlamış ve yakıt yolları tıkanmış) araçları 100km de açarlar hiçte acımadan hemde :D
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2010, 21:30:27 Gönderen: Mk1GTI »
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı ThE_Unforgiven

• Tam Gaz Kumburgazzzz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Ekim 2010, 23:47:23 »
Motor sağırlaşması denilen hurafe aslında bir yandan dğru bir yandan yalan. Motorun sağırlaşması devamlı sakin kullanımda aracın kurum bağlamasını ve yakıt sisteminde tıkanmayı kolaylaştırır ve zamanla bu sebepten dolayı performanstan düşer. Arada sırada özellik ile uzun yola çıkıldığında aracı üzmeyecek şekilde son devirleri kullanmak motorun sağlığı açısından ve zamanla biriken kurum ve yakıt artıklarının egzosttan atılması için gerekli.

Hani şey derler motor sıfır rodajdan sonra motoru açtın açtın açmadıysan performans bekleme bu tamamı ile bir HURAFE dir..

s7582 Arkadaşım senin aracın emin ellerde o tavsiyeler yanlış değil motora arada nefes aldırmak içindeki pisliği attırmak iyidir.

Bu işlerden anlayan söförler yada ustalar sağırlaşmış (kurum bağlamış ve yakıt yolları tıkanmış) araçları 100km de açarlar hiçte acımadan hemde :D

Aynen katılıyorum.Arkdaşımda 2002 citroen xsara var 1,6 motor adam aldığında araç on numara gidiyodu( Motorun performansı sınıfı içinde çok iyiydi) 2 sene geçti adam 1500 devirde vites atıyodu hiç üxzmüyodu aracı geçen bi bineyim dedim bakayım nasıl diye araç resmen bitmiş :(

Sıkıştırma mantığıyla gidersek son hızlarımıza daha rahat ulaşırız gibi yani şöyle ; Adam her 2500 d/d vites atarsa 5ncci vteste hızlanma hissedemez.Ama vitesleri doldurarak mesela 5000 d/d atarsa 5nci viteste uygun tork değerini yakaladığı ğiçin devirlenme sağlayabilir.

Bilmem ne kadar anlatmak istediklerimi anlattıım ;)
CaDDe De YaVaŞ, OtOBaN Da SaVaŞ

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #20 : 16 Ekim 2010, 22:47:34 »
Fsi 6da peyk yürümez o motor rahatlatmak ve ses azalmak yakıt düşürmek için. 4de ve 5de devir bandını sıcak motorda kesiciye kadar zorlayark yüksek süratler görülebilir. Atmosferiklerin çoğu hızın büyük bir bölümünü son viteste bir öncekinde toplar.

6.vites Tsi de işe yarıyor.6da hiç vites düşmeden 68km/hde hafif yokuş çıkarken bile çok rahat 200e ulaşıyor.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2010, 22:48:31 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: WV BORA
« Yanıtla #21 : 16 Ekim 2010, 23:34:40 »
sanırım arabanızı  yeni  aldınız  öncelikle  hayırlı olsun Allah kaza  bela  vermesin.

2006  model  bir yeni nesil motoru  olan bir  araba  eger  4000 devirde  160 ı deviremiyorsa

bunun en az 10 dan fazla  nedeni  olabilir.
en iyisi  iyi bir  ustaya  götürmek

buradan  siz  sadece  bilgi  alırsınız ve  ustanızı  teyid edersiniz .

benim araçta 2001 trendline bora
benim araçta 160 km'yi geçmiyor
normal mi
mesela 5. vitesde 40.000 devirde 140 km hız yapıyor
BİSMİLLAH HER HAYRIN BAŞIDIR...

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Ekim 2010, 23:40:32 »
Aynen katılıyorum.Arkdaşımda 2002 citroen xsara var 1,6 motor adam aldığında araç on numara gidiyodu( Motorun performansı sınıfı içinde çok iyiydi) 2 sene geçti adam 1500 devirde vites atıyodu hiç üxzmüyodu aracı geçen bi bineyim dedim bakayım nasıl diye araç resmen bitmiş :(

Sıkıştırma mantığıyla gidersek son hızlarımıza daha rahat ulaşırız gibi yani şöyle ; Adam her 2500 d/d vites atarsa 5ncci vteste hızlanma hissedemez.Ama vitesleri doldurarak mesela 5000 d/d atarsa 5nci viteste uygun tork değerini yakaladığı ğiçin devirlenme sağlayabilir.

Bilmem ne kadar anlatmak istediklerimi anlattıım ;)

galiba biraz anladım ama 5000 devirde vites değiştirmek bana biraz fazla gibi geldi ben 3500 devide değiştiriyorum
ama deniycem  :tamamdir
5000 devirde vites değiştirmenin bir zararı olmaz demi motora araba bas bas bağırır o devirde

Çevrimdışı beyazbora

• SELAMLAR...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 16 Ekim 2010, 23:44:45 »

2. vitesde 100km ile gitmek mi? ya araba bas bas bağırır o devirde zararı olmaz mı bu şekilde kullan manın?
biz bir defasında ankarada eski kasa  renault  megan da denedik 2 .vitesde 100km yapar yapmaz derken araba 90 a kadar çıktı ama sonrasında sanayilik oldu  :-[

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #24 : 17 Ekim 2010, 00:24:38 »
Son hıza ulaşmak çin mesela 4de 170-180görmek gerekebilir. Atmosferik araçlar böyle. Sürekli yüksek devir kötüdür arada iyidir kurum temizler. Düşük viteste yüksek devir şanzımanı yorar. Polo 1.4 75hp de 3-de 130, 4-170çok yaptım. Şimdi çocuk var genelde TSİ de 5-de 90, 6da 90 nasıl.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2011, 22:09:26 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı syreen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 21 Ocak 2011, 20:50:33 »
sorun varmıdır bilmemde benim araba 102 beygir . 4.viteste redline ı görmeden 5 e atarsam 170e zar zor ulaşıyor  .
önce bi servise göster . servis bi sorun bulamazsa 5.viteste redline ı gör odan sonra 6 ya tak bakalım sonuç ne olacak .