Gönderen Konu: arka kapı hoparlör tavsiyesi  (Okunma sayısı 20562 defa)

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
arka kapı hoparlör tavsiyesi
« : 17 Aralık 2012, 18:50:00 »
arkadaşlar daha önce de bizim arka kapı hoparlörü konusunda çok yorum,fikir alışverişi yapıldı,
haftasonu montaj olacak, hoparlör konusunda fikirlerinizi rica ediyorum.
cd çalarım orjinal rcd 300 (üşenmeden track cd dolduruyorum :) ) yada usb çevirici eklicem,ama o kadar sorun değil olmasa da olur.
benim için aşırı yüksek ses önemli değil, öndeki bas-mid-tw üçlüsüyle uyumlu ve doyurucu müzik olsun yeter.
marka olarak alpine,jbl,pioneer yada kicker düşünüyorum,
bir de bildiğim kadarıyla mıknatıs yapısı da önemliymiş,cam mekanizmasına sorun çıkarmaması için...
fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.kazasız belasız sürüşler dilerim.

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
Ynt: arka kapı hoparlör tavsiyesi
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2012, 20:39:55 »
bende sizin gibi düşündüm. ses sistemi yapan yere gidip arabadaki ses sisteminin yetersiz olduğunu düşük seste yüksek bas veren hoparlör takmasını istedim. adam bana teybin çıkışlarının yetersiz olduğunu ve ne takarsan tak anfisiz kaliteli ses alamayacağımı söyledi. sadece arkada oturanlarda müzik dinler dedi. pioneer marka 16 cm hoparlör taktı dediği gibi yüksek bas vermiyor sadece arabanın akustiğinde değişiklik oldu. birde teybin fader özelliği çalışıyor artık. Daha önce golf 4 comfort vardı onda gümbür gümbürdü ses. malesef bu arabalarda pek doyurucu değil ses sistemi.
Savaşı zenginler başlatır fakat fakirler ölür

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2012, 21:02:21 »
Evet benim görüştüğüm ses sistemi ustaları da aynı yorumu yaptılar.ben aslında müziği dışarıya değil kendime güzel bi şekilde çalmak istiyorum ama demekki hoparlörden çok yüksek ses istemesek de, kulağa tam tonları verimini almak için de yine anfi şart.
şimdi anfi v.s. olayına başladığın zaman da insan komple yapmak istiyor o da imkanlar ölçüsünde, ana ünite yani cc çaları da değişmek,ayrıca bagaj pandizotuna da hoparlör,kompenant falan... bunlara pek hevesim yok...
artık neyse taktırıp dedğiniz gibi akustikte değişiklik ve arkadaki yolcuya da ses vermek yeterli olacak. teşekkürler.

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2012, 21:13:47 »
Malesef 4 lere göre zayıf ses sistemi, VW bu malzemeden çalma olayına 2004 ten sonra başladı, çok can sıkıcı oldu.
bakıyosun piyasaya ne düşük kaliteli arabalarda ne sistemler var,böyle bizim gibi çareler aramıyorlar, düşük kaliteli derken herkesin malı kendine hayırlı olsun da, böyle insanın zoruna gidiyor.
fakat 2007 den sonra arkada hem bas hem tiz hoparlör eklenmiş.sanırım tepkiler alınca düzelttiler.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2012, 10:53:12 »
Bende 5kasa Comfortline var arka hoparlörler orjinal bası tizi çok kuvvetli. 4büyük 2mid 4tiz var araçta. Arkadaşımın golf 4ünden bariz şekilde güçlü.

Pionneer diyip aldanıp alınca böyle durum yaşanabiliyor. Bizim ses çıkışımız ayrıştırlılmış. Büyük hoparlör gözüne "tek yollu" yani tizsiz sadece diyaframlı, yüksek OZ değerli, MAgneti ağır hoparlör takın bulamıyorsanız hurdacılardan philips veya Bluepunt denk getirin. Bi ara media markt ta MAC tek yollu 16,5cm vardı ve alt katta montaj yapılabiliniyordu.
Neden tek yollu olsun aynı hatayı ben poloda yaptım pionneer aldım sonra gerisattım çift yollu hıparlörler tiz ağırlıklı oluyor, bas veremiyor.

basit mantık Tek Hoparlör 15Watt RMS ses gücünde ise 2si 30 4ü 60Watt verir. Tizlerin 2olmasında 4olması daha iyi. Maksat içeride güçlü ses alamaksa Golf Comfortline Hoparlörü çok iyidir ama dışarıda dinlemekse hiç birininki yeterli değil. Aynı seri araçları kıyaslayınca en yüksek ses Fokustan alınıyor, ama Golf ondan aşağı kalır değil yine de.

Teybimiz aynı değil ise Pionneer USB li 4*50-60Watt alın aynı hoparlörden nasıl daha iyi ses alındığına şahit olun. Arkadaşımın 2000 astrasın bol cızırtı ve zayıf ses sistemi vardı tek CD çalarla aynı hoparlörler gümbür gümbür şimdi.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2012, 10:56:30 Gönderen: 06onur »
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2012, 12:58:00 »
Onur anladım, ben içerisi için sesi en fazla yarım yada yarımın az üstünde dinlerim,
 ama tek yollu için endişem acaba güçlü bas alacağım diye arkaya hepten hiç tizsiz ses hoş olur mu ?
 yoksa tek yollu taksak öndeki tizin sesi arkaya da yeterli olur mu?

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Aralık 2012, 16:15:58 »
tek yollu hoparlör sadece bas vermez bası yoğun tüm sesi verir yada tweter paralel bağlanıp araya kutupsuz kondansatör atılır, ses sistemci yapar herhalde. Bende orjinal VW philips tweter vardı senelerce bekledi bende okulun hizmetlisine verdim. Dursa sana gönderirdim.

Eski konuları bi araştır eskiden taktıranlar oldu
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2012, 16:20:18 Gönderen: 06onur »

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2012, 17:01:04 »
Tamam Onur sağolasın, tekrar düşünüp son bi şekil vereceğiz.teşekkürler.

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2012, 19:32:34 »
Onur tweter nasip değilmiş napalım,yine de düşüncen için sağolasın teşekkürler.
senin son mesajdan sonra ustaya tekrar danıştım, tek yollu olan bas ağırlıklı tüm sesi veriyor, bası daha güçlü olduğunda daha keyifli müzik  olmaz mı ?, acaba 2 yollu yerine tek yollu mu taksak diye,...
o da basta çok fazla farketmez sonra keşke arkada da tweterım olsaydı diyebilirsin dedi, ben 2 yollu tavsiye ediyorum, böyle çok montaj yaptığını ve hiç şikayet almadığını söyledi. ben tweter paralel bağlama falan hiç bahsetmedim...
ben de 1-2 yere daha danışıp son kararımı vereceğim.
sonuçta büyük bi ses sistemi olmasa da sadece kapı hoparlörü ama sonradan pişman olup tekrar,sök tak işlerine girmekten çekindiğim için çok inceliyorum...

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Aralık 2012, 22:44:03 »
bence de araştırın. Arka tabla hoparlörü arkadakinin başını ağrıtır ama problem değil dersen oraya takılan oval hoparlörler 3yollu iri magnetli ve kuvvetli olabiliyor.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Aralık 2012, 22:53:42 »

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2012, 11:43:10 »
Tabi gücü yüksek olur ama bagaj pandizotuna istemiyorum,yolcuyu da huzursuz edebilir, bir de  bagaj açıp kapama falan,
biraz pimpirikim her kapatışta bi sorun oldu mu acaba  falan incelerim,rahat olmaz ve bagaj pandizotu ellettirmek istemem diye hevesim yok. teşekkürler.

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2013, 12:44:27 »
Onur maddi durumumu ayarladım yarın bakacam montaja.
yalnız tecrübeli bir usta var diyor ki, arabana hiç pioneer,jbl falan düşünme onların malzemesi basit dedi,kartonumsu bir malzemesi olan senin öndekilere tam uyumlu powerbass var, rms değeri 60-120 watt gerçektir dedi, diğerleri gibi uydurma değil anfisiz de dinlersin dedi.
yalnız orj.teyp 4x50 watt ve öndekilerle beraber arkaya da bu model olursa nasıl olur senin de fikrini merak ettim.
http://www.profesyonelaudio.com/Urun/POWERBASS-2XL-650T-16-cm-6-1-2ve39ve39-2-Yollu-Coaxial-3-Ohm-60-W-RMS-120-W-PEAK-89-dB-pmu1084.html
yalnız montajla beraber 250 dedi,kartla 6ya bölerse 275 dedi.???

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Ocak 2013, 12:47:57 »
ayrıca bunu yaparsak bir daha pioneerin yüzüne bakmazsın dedi.yalnız pioneer vs. 150-180 TL  gibi yapabiliyor, Acaba 100 TL fazla powerbass olsa değer mi?