Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: ZİFT LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR  (Okunma sayısı 27445 defa)

Çevrimdışı yellow_driver

• Otomobil
    GOLF 6 1.6 TDİ
ZİFT LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR
« : 05 Eylül 2008, 10:49:55 »
Arkadaşlar geçen hafta sonu sivastan giresuna geçerken 3-4 km boyunca yol yapımı olan kısımda gitmek zorun da kaldım ve sıvı ziftin içinden geçtim. Acaba bu zift kalıntılarını tamizlemek için ne kullanabilirim ve ya bunu kime temizlettirebilirim

Ynt: ZİFT LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2008, 11:18:30 »
Bu lekeleri oto temizleyici yerler temizliyor ama tabi biraz tuzlu gecen görmüştüm 40 ytl diyordu eger cok büyükse bu lekeler boyle bir yere gidip yaptırabilirsin ama ufaksa kendınde yapabilirsin o gun sormustum benimde jantlarda ufak tefek var mazotlu bezle cıkarabilirsin demişti bir ara deniyecegim..

« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2008, 11:56:10 »
mazotla temizlenir arkadaşım zift lekeleri en güzel,yıkamacılarda uygulatabilrsin.

Çevrimdışı G60

• Otomobil
    Audi A5 TFSI - Allroad 2.7T
« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2008, 12:36:25 »
Mazot, sana yağ. :)
Alıntı yapılan: M. Kemal ATATÜRK
"Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

Çevrimdışı burak_37

• volumeııııııı[]ı bassııııııı[]ı treableııııııı[]ı
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2008, 12:37:54 »
sentetik tiner kullanabilirsin.bizim arabayada öle yapmıştık tabi ufak defek izleer için.

« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2008, 13:10:39 »
Tiner boyaya zarar vermesin :)

« Yanıtla #6 : 05 Eylül 2008, 19:58:52 »
mazot yap la yap baba sentetikle fln ugrasma mazallah boyayı alıcagı tutar ;D

Çevrimdışı burak_37

• volumeııııııı[]ı bassııııııı[]ı treableııııııı[]ı
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2008, 20:01:06 »
fazla sorun olmuyo garanti altında:D:D

« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2008, 22:31:55 »
WD 40 spreyini öneririm.Ya da mazot al,önce ziftli yeri ıslat.15 dakika felan bekle.Sonra yine mazotlu bir bezle sil.İkisi de işe yarar.Ama WD 40 daha zahmetsiz.Akıtıyo zifti  ama tabi ziftin  miktarı da önemli.

« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2008, 17:16:03 »
benim her zaman uyguladığım bir yöntem ; 2 litre gaz içine aynı oranda su kat. temiz bir fırça ile arabaya sür, 10 dakika bekle aynı işlemi bir daha yap ve ziftlerin  v.b. lekelerin aktığını göreceksin ve ayrıca gaz boyayı besler :tamamdir

« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2008, 08:03:02 »
gazdan kastın ne acaba önceden gaz lambaları için satılan lardan ise ist artık bulmak zor sen nerelerden temin ediyorsun

Çevrimdışı acarkan

• Efsaneler Bitmez Sadece Şekil Değiştirir
« Yanıtla #11 : 08 Eylül 2008, 14:44:36 »
oto malzemesi satılan yerlerde bulunur zift çıkarıcı diye bir tüpün içinde ziftli yere sürüp siliyorsun aynen parlıyor zift lekesinden eser yok  :tamamdir

Çevrimdışı mcsahan

• onsekiz at, onaltı valvit
« Yanıtla #12 : 08 Eylül 2008, 15:07:57 »
sonuçta ne sürersen sür, bitüm (asfalt) lekesini çıkarmak için kullandığın malzeme,  mutlaka boya üzerindeki vernikten ince bir katman alacaktır.
sentetik tiner selülozik tinerden daha az zararlıdır. zaten gaz yağına benzer bir şeydir. gaz yağıda mazotta olur.
beze benzinle ıslatarak süratli şekilde silebilirsinde. çeşitli solventlerlede bu iş yapılabilir. hepsi asfaltı çözen maddelerdir. çözme hızları farklıdır.
ancak boyayı besler falan gibi şeyler kesinlikle doğru değildir. 

« Yanıtla #13 : 18 Eylül 2008, 23:54:04 »
benzin, tiner vs. boyaya zarar verir gaz istasyonlarda satılıyor, boyayı besler