Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Zehir gibi siyah duman atiyor yardim...  (Okunma sayısı 10514 defa)

Zehir gibi siyah duman atiyor yardim...
« : 13 Haziran 2015, 14:39:10 »
merhaba arkadaslar foruma konu acmamakla birlikte zaman zaman girip bakiyorum neler var neler yok diye eski arkadaslar az cok bilir turkiyedeyken 6n2 vardi onu suan babam kullaniyor masallahi var lakin ben Hollandaya yerlestim ve 2002 golf 4 sportline sahibiyim simdi arabama gelelim araci aldigimda berbat derecede bakimsizdi triger kayisi kopmak uzereydi bujiler komur gibiydi aldigim adam da kendiside soyledi ben aldigim dan beri 7 bin km re kullandim hic bakim yapmadim sadece benzin aldim bindim dedi bende zaten titiz birisi oldugum icin arabayi alir almaz su bakimlari yaptim,bunlari yaziyorum ki su degistimi bu degistimi diye arkadaslar merak etmesinler diye

triger set su pompasi
bujiler
hava fitresi yag fitresi polen fitresi
hararet musur
EGR valfi
mobil 1 5-30 yag
 soruna gelicek olursak aracim mavi duman atmiyor gaza yuklenince siyah duman la birlikte nefes alinicak sekilde zehir atiyor sanki yani oyleki yaklasik 2 bin km rede 700 gr yag eklemek zorunda kaldim ustam eski sahibi hic bakim yapmadan arabayi aldigindan beri kullaniyorsa ve ondan onceki sahibide muhtemelen satacagi icin bakim yapmadiysa kurum yapmis olabilir falan gibi biseylerden bahssetti ne yapmam gerekiyor bi yardim edin aracin performansi gayet guzel (ilk aldigimda gitmiyodu) ve arabam 160 gecmiyor coook zorlasam bile baski balatam iyi.sizce sorun nedir. ? ne onerirsiniz

not:enjektorler cok pis araba calisirken cok siddetli sirkelenerek calisir ve gaza yuklenince silkelerek ileri geri yaparak hizlaniyor bunla alakasi varmidir ?

Ynt: Zehir gibi siyah duman atiyor yardim...
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2015, 22:42:22 »
yokmu ustalar bi bildiginiz  bisey  :-\

Çevrimdışı Ali07

Otomobil
    Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2015, 09:19:47 »
Eski arabam 1000 km'de 1 lt yağ yakardı o geldi aklıma :) ve 160'ı geçmezdi. Kalkışları berbattı, en ilginci ustalar motoru sağlam diyordu.
Siz kendiniz demişsiniz enjektörler pis diye, bence bi de ona el atın sonra deneyin.

« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2015, 22:24:26 »
aynen kalkislar berbat ve ite kaka sirkelenerek hizlanmalar 160 gecmemeler .... :( peki enjektor pisliginden duman atma olabilirmi ? siz nasil cozdunuz olayi ? satarakmi :D

Çevrimdışı Ali07

Otomobil
    Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2015, 12:40:45 »
Aynen dediğiniz gibi satarak çözdüm sorunu :)
Benim araç sizinkinden daha fazla yağ yakmasına rağmen gözle görülür bi duman atma yoktu.

« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2015, 23:42:31 »
arkadaslar bugun yag kontrolu yapmak icin yag cubugunu ortaya kadar doldurdum bugun 500 km re yol yaptigimi gordum sehir ici ve yag cubuguna baktigimda en dibe inmisti yag :( ama araba giderken duman atmiyor alti temiz sadece az bisey terleme var oda normal dedigim gibi cok yuklendigim zaman sihay dumanla birlikte az bisey mavi duman atiyor nerdeyse giderken hic belli olmayan yag yakimi nasil oluyoda azaliyo acaba yag cokmu ince geldi arabaya :(

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2015, 23:39:18 »
Daha kötü duruma gelmeden işin ehli bir servise danışmanız yararınıza olur.

Bu kadar fazla eksiltme yapan bir motorda çok fazla sürüş yapmanızı tavsiye etmem.
Akıl yaşta değil baştadır.

« Yanıtla #7 : 02 Temmuz 2015, 14:16:34 »
vallaha kafayi yemek uzereyim araba pofur pofur duman atsa dicemki yag yakiyo oda yok ustamin soyledigi su araba komprosore bindiginde silindirlerin icine yag siziyodur vakum yapiyodur bunu orda yakar sen goremessin dedi yani bunun gibi bisey soyledi profosonel motor temizleyiciler var onlarla motoru ciddi bi temizletelim sansimiza yoksa motor acip bakicaz artik dedi boyle bisey mumkunmu hollandacam az oldugu icin ancak bukadarini anladim kusura bakmayin

Çevrimdışı Ali07

Otomobil
    Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #8 : 03 Temmuz 2015, 15:24:23 »
Önce de söylemiştim, 99 golf 1.6 sr 190.000'deydi. Gözle görülebilen bi duman atma yoktu, 1000 km'de 1 lt yağ yakardı.
Motoru açtırmadan önce bir de son çare 10-60 yağ deneyin.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2015, 15:24:38 Gönderen: Ali07 »

Çevrimdışı edincol

• Otomobil
    Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #9 : 03 Temmuz 2015, 17:42:01 »
1000 kilometrede 1 litre yağ tüketimi aşırı yüksek bir yağ eksiltmedir. Aracınız duman da attığına göre motorda çok yüksek oranda aşınma söz konusu. Bunu kolayca test etmenin yöntemi var, ustanız neden bunu size söylemedi bilmiyorum. Silindir kompresyon ölçümü yaptıracaksınız ve motor sağlığı net bir şekilde anlaşılacak.

10W-60 yağ kullanmak tabi ki bir nebze yarar sağlar ama kesinlikle çözüm olmayacağını düşünüyorum.
Akıl yaşta değil baştadır.

« Yanıtla #10 : 20 Temmuz 2015, 23:34:39 »
arkadaslar 1 depoylada sehir ici 550 km re yol gidiyorum onuda gectim gaza asildiimda giderken yada durruken fark etmiyo mavimsi ve siyahimsi duman gozle gorulur sekilde cikiyo ama bunu yuksek devirde yapiyo ve abartisiz arabaya 300km re yuklenerek yani gaza asilarak gitsem rahat bir sekilde 1 l t re yagi yakar yada atar yani dokulse bukadar yag eksilir canim cok sikkin acikcasi satip seat leon 1.8t almak istiyorum ama bir yandada arabama doymadim  :(

edincol... o dedigin islem bilgisayara baglanarakmi bakiliyor ?

« Yanıtla #11 : 02 Ekim 2015, 01:12:56 »
arkadaslar sorunlarimin hepsini cozdum...arabayi sattim  :)

« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2015, 12:29:58 »
Hayırlı olsun,araç heralde motor yapılarak düzelecek diğer sahipleri de satmazsa  :)

« Yanıtla #13 : 06 Ekim 2015, 12:38:29 »
gözün aydın alan kişi umarım buraya yorum yazmaz bana bu arabayı satanın diye  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D