Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: yardim.. ampüL sorunu?  (Okunma sayısı 10419 defa)

Çevrimdışı DisCoNNeCT

• HAyati Ya Standart YaşarSin Yada ModifiyeLi!!!
yardim.. ampüL sorunu?
« : 28 Mart 2008, 09:31:10 »
arkadaşlar osram marka beyaz ampüL sadece kısalari 50.00 YTL dıyorlar . ve 5000 celvin phlips 80 YTL istıyorlar osramında kısası ve uzuna 100 dıyorlar sizce hangısı daha iyi olur bende dıyorumkı phlipos kısa alacayım uzunlardı osram mi yapsam boyle phlips 5000 celvin zenon gibi ışıtıyormuş dogrumu arkadaşlar kullanan varmı yoksa daha başka bır onerısı olan varsa sevınırım yardımcı oluyrSaniz Tşk ederim...
Hayatti Ya Standart YaŞarsin Yada ModifiyeLi......http://img87.imageshack.us/img87/6853/m5hireif3nq6dk0.gif

Ynt: yardim.. ampüL sorunu?
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2008, 20:47:36 »
http://www.vwtr.net/forum/bora/ampul-konusunda-yardim-t3180.0.html
Bu konuyu inceleyebilirsen çeşitli öneriler ve bazı resimler var.  :tamamdir

« Yanıtla #2 : 29 Mart 2008, 14:41:04 »
Merhaba.Ben peder beyin doblosuna 4300 K Philips almistim.O zamanlar 5000 yoktu.Simdi 5000K var.Sari fara gore gayet iyi fakat sanildigi kadarda iyi degil bence.Philips Osram a gore daha kaliteli.
Osram alacaksaniz Cool Blue Hyper 5000K tavsiye ederim.Fakat biraz daha fazla verip Philips Diamond 5000K almanizi tavsiye ederim.
Aslinda bana kalirsa hic ugrasmayin butceniz yeterli ise 200-220 ytl ye 8000K xenon alin.Sonucta bu beyaz farlarin kalitesi cok iyi degil ve zamanla sarariyor eger iyi bakilmazsa.Xenon en mantiklisi fakat butce yeterli degilse 1. sirada phlips ikinci sirada Osram oneririm.

« Yanıtla #3 : 29 Mart 2008, 14:48:19 »
Buyrun dobloya taktigim 4300 K Philips Crystal vision:

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2008, 17:06:10 »
bu mavi boyalı ampüllerin hiç biri yağmurlu havalarda sarı ampul kadar iyi göstermiyor. ama ben alacam diyorsanız philipsi tavsiye ederim. hiçbir zaman xenon gb performans beklemeyin ayrıca aracınızda mercek yoksa gündüz farın içindeki mavi ampül göze batıyor. bence 80 90ytl holojen bir ampül için çok fazla bütçeniz yeterli ise h7 6000k xenon araştırın. biz arkadaşın mk4e philips taktık ama ben şahsen beğenmedim o yüzden yaza doğru kendi aracıma 6000k xenon takmayı düşünüyorum.

« Yanıtla #5 : 29 Mart 2008, 23:37:04 »
bu mavi boyalı ampüllerin hiç biri yağmurlu havalarda sarı ampul kadar iyi göstermiyor. ama ben alacam diyorsanız philipsi tavsiye ederim. hiçbir zaman xenon gb performans beklemeyin ayrıca aracınızda mercek yoksa gündüz farın içindeki mavi ampül göze batıyor. bence 80 90ytl holojen bir ampül için çok fazla bütçeniz yeterli ise h7 6000k xenon araştırın. biz arkadaşın mk4e philips taktık ama ben şahsen beğenmedim o yüzden yaza doğru kendi aracıma 6000k xenon takmayı düşünüyorum.

Herkes bunu soyluyor ama ben katilmiyorum.Bugun hava yagisliydi ve az once eve geldim dobloyu kullandim.Gayet guzel gosteriyor.Fakat sanayide 5-10 liraya satilan beyaz farlardan bahsediyorsaniz tabi ki onlar hem yagisli hava olsun hem normal hava olsun cok iyi gostermiyor.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2008, 14:29:58 »
sendeki 4300k beyaz yanmadığı için fazla görüş sıkıntısı çekmezsin. ampülün üzerindeki mavi boya ışığı kırıyo ve performansı sarı ampüle göre özellikle yağmurlu havada bence çok kötü. alacaksanız bende philipsi tavsiye ederim ama xenon gibi olacağını sanmayın nihayetinde halojen bir ampül. 80 90 lira bence halojen bi ampül için çok para bence durum müsaitse xenon daha mantıklı gibi geliyor.

« Son Düzenleme: 30 Mart 2008, 15:34:35 Gönderen: MK-IV 35 »

« Yanıtla #7 : 30 Mart 2008, 15:21:36 »
sendeki 4300k beyaz yanmadığı için fazla görüş sıkıntısı çekmezsin. ampülün üzerindeki mavi boya ışığı kırıyo ve performansı sarı ampüle göre özellikle yağmurlu havada bence çok kötü. alacaksanız bende philipsi tavsiye ederim ama xenon gibi olacağını sanmayın nihayetinde halojen bir ampül. 80 90 lira bence halojen bi ampül için çok para bence durum müsaitse xenon daha mantıklı gibi geliyor.

4300K beyaz isiktir.5000K ise gun isigidir.Daha beyazdir ve tam da sinirdadir.5000K dan sonrasi mavimsi isik vermeye baslar.6000K xenon gorus acisindan bence en iyisidir.8000K artik tamamen mavimsi isik verir.Her ne kadar araci gorsel olarak guzel gostersede yolu aydinlatma olarak 6000K ya gore bence daha kotu.

Xenon far tabi ki de normal beyaz far ampullerine gore daha iyi bir performans verir, daha iyi parlaklik saglar.Benim katilmadigim nokta yagmurlu havalarda beyaz far ampullerinin normal orjinal sari halojen ampullerine gore daha kotu aydinlatma saglamasi demeleridir.Bence yagmurda gayet guzel aydinlatma sagliyor.Tabi xenon kadar basarili degil.Sanayide satilan 10-20 liralik cin mali beyaz far ampullerinden uzak durunuz.Butceniz yeterliyse xenon yeterli degilse Philips yada Osram beyaz far ampulleri alabilirsiniz.

« Yanıtla #8 : 30 Mart 2008, 15:34:18 »
Xenon farlarin parlaklik derecesini gormek icin bu fotograf ise yarayabilir.Bakiniz 6000K dan sonra mavilik degeri iyice artiyor.Her ne kadar araca disardan bakan birisi farlarin gorunumunu begensede arac icindeki kisi sehir disinda yolu aydinlatma konusunda bence sikinti yasar.Mavimsi deger arttikca yolu aydinlatma sanki sisli bugulu bir havadaymis gibi oluyor.Sahsen arkadasim borasindaki h4 8000K Mtec xenon sehir disinda yolu aydinlatma olarak hosuma gitmiyor.
Zaten araclarin uzerindeki orjinal xenon farlara bakarsaniz 6000K dan yuksek degildir.Ornegin passat highline bi-xenon H7 6000K Bosch marka.Renault megane H7 6000K Bosch marka.Mercedes E classe 6000K Bosch marka.

6000K

8000K

10000K

12000K

Gordugunuz gibi mavimsi degerleri cok farkediyor.Genelde 6000 ve 8000K satildigi icin digerleri abartili oldugu icin birde 6000K ile 8000K nin gorunumunu karsilastiralim:

Hosca kalin.
« Son Düzenleme: 30 Mart 2008, 15:36:47 Gönderen: Halil Kara »

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #9 : 30 Mart 2008, 15:56:35 »

ben bu grafikten bakarak 4300k beyaz değil dedim tam olarak hangisi doğru bilmiyorum. ama şöyle bi durum var mavi boyalı ampüllerle yağmurlu havada şehir içinde bi sorun olmasada bence karanlık bir yolda görüş çok kötü oluyor. ama takarsınız takmazsınız beni ilgilendirmez ben sadece beğenmediğimi xenon gb olmayacağını belirtmek istedim.

« Yanıtla #10 : 30 Mart 2008, 16:37:02 »

ben bu grafikten bakarak 4300k beyaz değil dedim tam olarak hangisi doğru bilmiyorum. ama şöyle bi durum var mavi boyalı ampüllerle yağmurlu havada şehir içinde bi sorun olmasada bence karanlık bir yolda görüş çok kötü oluyor. ama takarsınız takmazsınız beni ilgilendirmez ben sadece beğenmediğimi xenon gb olmayacağını belirtmek istedim.

Tabi ki zevk meselesidir.Bu grafigi ilk defa goruyorum ve sasirdim acikcasi.Bir yanlislik oldugunu da dusunmuyor degilim.
Bakiniz 4300K ve 5000K phlips far ampullerinin kutusunda white/blue yazar.Yazmamis oldugunu dusunsek bile zaten aracin farina bakinca beyaz far ampulu oldugu belli oluyor.

Çevrimdışı R-Line

• Golfsburg Edition
« Yanıtla #11 : 30 Mart 2008, 17:15:24 »
beyaz yanmasına yanıyorda ben 4300k , 5000k ya göre sarıya daha yakın olduğu için ondan dolayı görüşünde sorun olmamıştır demek istedim.

« Yanıtla #12 : 30 Mart 2008, 18:09:21 »
beyaz yanmasına yanıyorda ben 4300k , 5000k ya göre sarıya daha yakın olduğu için ondan dolayı görüşünde sorun olmamıştır demek istedim.

Himm tamam o zaman sorun yok.4300K beyaz yanmiyor demek istediginizi sanmistim ben.Tabi ki 6000K ya kadar K degeri yukseldikce beyazlik artiyor.6000K dan sonra K degeri yukseldikce mavimsi renk artiyor.Hosca kal.