Gönderen Konu: Yağ durumu  (Okunma sayısı 11554 defa)

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Yağ durumu
« : 25 Haziran 2014, 01:03:34 »
Arkadaşlar yağın tam dolu olup olmadığını çubuğun hangi kısmından anlıyoruz? Yani yağ seviyesi en üstte bulunan çentikten itibaren mi olması gerek yoksa biraz altta başlayan tırtırlı kısımdan mı?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
Ynt: Yağ durumu
« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2014, 12:57:39 »
Arkadaşlar yağın tam dolu olup olmadığını çubuğun hangi kısmından anlıyoruz? Yani yağ seviyesi en üstte bulunan çentikten itibaren mi olması gerek yoksa biraz altta başlayan tırtırlı kısımdan mı?

ben 2 sinin ortasında bırakıyom
 :D :D :D :D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2014, 13:30:55 »
motor yağı seviyesine motor çalışırken mi bakılır yoksa çalışmazken mi?
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Haziran 2014, 13:31:43 »
motor yağı seviyesine motor çalışırken mi bakılır yoksa çalışmazken mi?
2 sinin ortasında bakılır ne çalışacak nede çalışmayacak
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #4 : 25 Haziran 2014, 13:39:25 »
2 sinin ortasında bakılır ne çalışacak nede çalışmayacak
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ehihihihi
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı selimbzrc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Haziran 2014, 15:32:05 »
motor calısmazken hatta sogukken arac duz bi zemındeyken bakılır yoksa yanıltır
Alınık araba var mı? :) Golf 4 olur 6 olur polo olur...

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #6 : 25 Haziran 2014, 17:24:18 »
Yağ ısınınca genleştiği, yani hacmi arttığı için motor sıcakken aracı düz bir zemine park edip durdurduktan sonra 5 dakika bekleyip kontrol etmek doğru olan.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2014, 17:26:13 »
Araç bakımı hakkında ipuçları
Motor yağınızı Mobil 1™ ile doldurun: Neden? Ne zaman? Nasıl?

Yağınızı neden düzenli olarak kontrol etmelisiniz?
Motor teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bugünün otomobilleri çok daha güvenilir ve iki servis arasında önceki modellere kıyasla, genellikle binlerce kilometre daha fazla yol yapabiliyorlar. Bu sizin için tabii ki güzel bir haber. Ancak yağ seviyenizi düzenli olarak kontrol edip gerektiğinde yağ eklemenizin artık çok daha önemli olduğu anlamına da geliyor. Bunu yapmadığınız takdirde motorunuzun sağlığını ciddi olarak riske atıyorsunuz. Yağ seviyesi düştükçe, motorunuzda kalan yağ daha fazla çalışmak zorunda kalır, daha çok kirlenir ve daha hızlı aşınır; bu nedenle de arabanızın performansı düşer. Motorunuz çok fazla yol yapamadan, artan aşınma, aşırı ısınma ve hatta tamamen stop etme tehlikesine maruz kalacaktır.

Yağınızı ne zaman kontrol etmelisiniz?
En ideali, otomobil üreticilerinin de önerdiği gibi, yağınızı haftada bir kontrol etmenizdir. Yağ seviyesi 1500 km’den (1000 mil) az bir mesafe yaptığınızda maksimumdan minimuma iniyorsa motorunuzu kontrol ettirmeniz gerekir. Yağ tüketimi araçtan araca ve sürüş tarzına bağlı olarak değişmektedir.

Yağınızı nasıl kontrol edecek ve tamamlayacaksınız?
1. Düz bir yere park edin, motoru kapatın ve 3-4 dakika yağın dibe çökerek toplanmasını bekleyin.
2. Yağ çubuğunu yerinden çıkarın, temizleyin ve tekrar batırarak seviyesine bakın.
3. Maksimum seviyenin altındaysa, dolum kılavuzuna bakarak ne kadar yağ eklemeniz gerektiğini bulun.
4. Motorun üstündeki yağ haznesi kapağını çıkarın, gerekli miktarda yağı ekleyin ve işlem bitince yağ dolum kapağını kapatın.
5. 60 saniye süreyle yağın motorunuza akmasını bekleyin ve seviyeyi ölçmek için yeniden çubuğu daldırın. Gerekiyorsa biraz daha yağ koyun ve dolum kapağını kapatın.

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_carcaretips.aspx adresinden kopyala-yapıştır yapılmıştır.
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2014, 01:57:05 Gönderen: edincol »
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı M.emin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Haziran 2014, 18:03:39 »
sanayide yağa bakan çıraklar kalfalar yağ kontrol tekniklerini bilmedikleri için eksik diyerek arabaya yağ ekliyorlar sonra motorda fazla yağdan zarar görüyor

adam 2 dk bir yağ çubuğunu çekerek yağ ekliyor

golf 4 de yağ fillitresini değiştirdikten sonra 4 litre yağı boşaltıp yağ seviyesine bakılır sonra arabayla eve gidilir ertesi sabah tekrar bakılır eksikse tamamlanır.
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2014, 18:04:23 Gönderen: M.emin »

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: Ynt: Yağ durumu
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2014, 21:52:53 »
Araç bakımı hakkında ipuçları
Motor yağınızı Mobil 1� ile doldurun: Neden? Ne zaman? Nasıl?

Yağınızı neden düzenli olarak kontrol etmelisiniz?
Motor teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bugünün otomobilleri çok daha güvenilir ve iki servis arasında önceki modellere kıyasla, genellikle binlerce kilometre daha fazla yol yapabiliyorlar. Bu sizin için tabii ki güzel bir haber. Ancak yağ seviyenizi düzenli olarak kontrol edip gerektiğinde yağ eklemenizin artık çok daha önemli olduğu anlamına da geliyor. Bunu yapmadığınız takdirde motorunuzun sağlığını ciddi olarak riske atıyorsunuz. Yağ seviyesi düştükçe, motorunuzda kalan yağ daha fazla çalışmak zorunda kalır, daha çok kirlenir ve daha hızlı aşınır; bu nedenle de arabanızın performansı düşer. Motorunuz çok fazla yol yapamadan, artan aşınma, aşırı ısınma ve hatta tamamen stop etme tehlikesine maruz kalacaktır.

Yağınızı ne zaman kontrol etmelisiniz?
En ideali, otomobil üreticilerinin de önerdiği gibi, yağınızı haftada bir kontrol etmenizdir. Yağ seviyesi 1500 km�den (1000 mil) az bir mesafe yaptığınızda maksimumdan minimuma iniyorsa motorunuzu kontrol ettirmeniz gerekir. Yağ tüketimi araçtan araca ve sürüş tarzına bağlı olarak değişmektedir.

Yağınızı nasıl kontrol edecek ve tamamlayacaksınız?
1. Düz bir yere park edin, motoru kapatın ve 3-4 dakika yağın dibe çökerek toplanmasını bekleyin.
2. Yağ çubuğunu yerinden çıkarın, temizleyin ve tekrar batırarak seviyesine bakın.
3. Maksimum seviyenin altındaysa, dolum kılavuzuna bakarak ne kadar yağ eklemeniz gerektiğini bulun.
4. Motorun üstündeki yağ haznesi kapağını çıkarın, gerekli miktarda yağı ekleyin ve işlem bitince yağ dolum kapağını kapatın.
5. 60 saniye süreyle yağın motorunuza akmasını bekleyin ve seviyeyi ölçmek için yeniden çubuğu daldırın. Gerekiyorsa biraz daha yağ koyun ve dolum kapağını kapatın.
Eyw kardeşim, süper paylaşım..bu arada ben de acaba eksiltiyo muyum diye tırstım o yüzden konu açtım da..çubuktaki tırtıklı yerin en üstündeymiş zaten, sıkıntı yok ;)

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Haziran 2014, 13:39:40 »
şimdi tırtıklının üstündemi yoksa altındamı ve gene yoksa ortasında mı olacak?
 :D :D :D :D

Çevrimdışı M.emin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Haziran 2014, 13:42:36 »
yağ konusu önemli servisin birinde 5 litre yağ eklemişler arabaya araba  yağ kusmaya başladı yağ  filitresinden kusuyordu ben kesinlikle güvenmiyorum ustalara arabanın başında bekliyorum.

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Haziran 2014, 13:59:35 »
ben triger ve yağ seviye sensörü değişiminde geçen ay tam 1 litre yağ fazla eklemişler.adam 2 litre yağ ekledim eksildide dedi.60 cc lik enjektör ve serum setinin hortumu ile yağ çubuğunun ordan 2 tane erikli 500 cc su şişesi doldurdum.şerefsiz birde bişey olmaz diyor.fazla koymuşun bunu dedim.fazla mal göz çıkarmazmış  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #13 : 26 Haziran 2014, 15:17:38 »
Fazlası da zarar eksiği de zarar bu işin