Gönderen Konu: Petlas Lastik Nasıldır  (Okunma sayısı 31717 defa)

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Petlas Lastik Nasıldır
« : 21 Şubat 2012, 20:05:18 »
Arkadaşlar aracımın  üzerinde takılı olan Bridgedstone Turanza 300ER marka lastiklerden kurtulmak istiyorum çok çok sertler hele havalar soğudugundan beri sanki

16 değilde 18 jant kullanıyor gibiyim.Yanında çıkardığı müthiş ugultuyu hiç saymıyorum bile.Lastiklerin orta dişleri 3mm den fazla fakat yanak kısımları bana  

yıpranmış gibi geliyor 2005 üretimi oldugundan bayatlamıştırda.Yuuhhhh falan diyeceksiniz 7 yıllık biliyorumda enteresan şekilde yol tutuşu ve tepkileri iyi.Bunla

beraber arabam otomatik olmasına ragmen kalkışta dip gazda çok fazla patinaja düşüyor 2 aydır kullanıyorum Pacific Jantlarının üzerinde gelmişti.

205 55 16 ebatlı lastik piyasasını inceledim yüksek denebilir özellikle düğün arifesindeyim ve 1000 TL Micheline veresim gelmiyor.

Çok kişi tavsiye etti ama yinede kararsız kaldım Petlas Imperium 205 55 16  = 560 TL 4 adet tam yarı fiyatı Michelinin.

Petlas nasıldır Sertmi yumuşakmı aramızda kullnanaların yorumlarını beklıyorum bu hafta alıcam ikisinden birini.

Uzak doğu malı düşünmüyorum kumho falan.
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2012, 20:23:58 Gönderen: rene »

Çevrimdışı STAK67

• Volkswagen Türkiye - 2
  • Hasan Ali
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 1 Cabriolet
Ynt: Petlas Lastik Nasıldır
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2012, 23:37:15 »
ben şuan petlasın kışlıklarını kullanıyorum 195 55 15 çok menmunum sesde yapmıyor yol tutuşuda iyi o kadar kar yağdı ankarada hiçbiyerde yolda kalmadım zincire hiç gerek kalmadı

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2012, 23:46:40 »
kalite olarak Michelin ile kıyaslanmaz. ama kullanılmayacak lastik de değil. performans/fiyat değeri yüksek.

ama sonuçta lastik bu. aracının yolla temasını sağladığı şey. beklentilerinin ne olduğuna göre her şey değişir. performans kullanımı, yüksek hızlı viraj stabilitesi bekleniyorsa bence lastikten tasarruf yapılmaz. mümkün olanın en iyisini almak en mantıklısı. yok ben ekonomi kullanıcısıyım. evden işe işten eve götürsün. yazın tatile giderken sakin sakin kullanırım aracımı, hız da yapmam diyorsan da işini hayli hayli görür.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Apaydin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2012, 16:14:38 »
Petlas alacağına Pirelli al. 2 gün önce arkadaşın octoviasına aldık arkadaşımdan neredeyse sıfır 7.5 mm dişler 325 tl 4 takımı. 2 si Pirelli p7 V hız versiyonu diğer 2 si bridgestone marka. Ben Pirellileri 300 tl ye almıştım sıfır lastik 6 ay önce. Çokda memnunum Türkiye yollarının lastiği :)
http://img703.imageshack.us/img703/5855/27062010094r.th.jpg
VW GOLF KADAR ZEVK VERSEYDİN, VİTES YERİNE ELİNİ TUTARDIM

Çevrimdışı BLaCk_VWoLf

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2012, 17:28:59 »
Petlas Imperium 205 55 16 kullanıyorum ne gürültü ne uğultu gayet memnunum  :tamamdir

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2012, 18:03:11 »
Petlas Velox Sport a ne dersiniz arkadaşlar 10 tl pahalı V desenli görüntüsü h
kalite olarak Michelin ile kıyaslanmaz. ama kullanılmayacak lastik de değil. performans/fiyat değeri yüksek.

ama sonuçta lastik bu. aracının yolla temasını sağladığı şey. beklentilerinin ne olduğuna göre her şey değişir. performans kullanımı, yüksek hızlı viraj stabilitesi bekleniyorsa bence lastikten tasarruf yapılmaz. mümkün olanın en iyisini almak en mantıklısı. yok ben ekonomi kullanıcısıyım. evden işe işten eve götürsün. yazın tatile giderken sakin sakin kullanırım aracımı, hız da yapmam diyorsan da işini hayli hayli görür.

artık daha sakın kullandıgım muhakkak fakat agreasif kullandıgımda limitli kullanırım arabayı bu arabanın limitine göre değişir örn. şuanki lastikler iyi durumda değil fakat limitini ne zmaan kayacagını biliyorum yine hız yapıyorum viraja gazla girdiğim çok oluyor ama kayacam diyor araba dahasını istemiyorum.Sürüş stılım için sakin demek doğru olmaz biraz tutarsızım bu konuda.Çokta kararsız kaldım bi gidip bakıcam bugün inceliycem belkide alırım bilmiyorum  :-\

Çevrimdışı caner4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2012, 18:20:46 »
valla ben geçen bi passat gördüm adam petlas takmış demek ki memnun ki passata kadar takmış lastiği ben de değiştirdim lastikleri bikaç ay oldu gerçi de 205 55 16 brigstone aldım çok araştırdım continental falan düşündüm hani yumuşak olsn malum bora tıs tıs gitmesi lazım micheln e çıkamadık pahalı kaçtı biraz continental alıodum tam sonradan vazgeçtim tr yollarına göre en iyisi gene brigstone dedim sert mert ama bizim yollarda michelin falan olmuo abi al turanza serisi kupon bi lastiktir o :)
This is the best one until we make a better one.......

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2012, 18:29:56 »
Petlas Velox Sport a ne dersiniz arkadaşlar 10 tl pahalı V desenli görüntüsü h 

artık daha sakın kullandıgım muhakkak fakat agreasif kullandıgımda limitli kullanırım arabayı bu arabanın limitine göre değişir örn. şuanki lastikler iyi durumda değil fakat limitini ne zmaan kayacagını biliyorum yine hız yapıyorum viraja gazla girdiğim çok oluyor ama kayacam diyor araba dahasını istemiyorum.Sürüş stılım için sakin demek doğru olmaz biraz tutarsızım bu konuda.Çokta kararsız kaldım bi gidip bakıcam bugün inceliycem belkide alırım bilmiyorum  :-\

lastik konusu şakaya gelmez. ister 5000 liralık araba olsun ister 500.000 liralık araba olsun aracın yolla temas ettiği alan 4 tane avuç içi kadar alan. aracın ve lastiklerin sınırlarını bilmek gerçekten çok önemli. ama şu da var ülkemiz yolları çok istikrarsız. 100 metre önceki virajda asfalt oturmuş, bir sonraki asfaltta ise kasis var. yerde mıcır var. yola hamsi yağı dökülmüş. veya mühendislik hesabı iyi yapılmamış eğimleri farklı ya da ne bileyim kamyonun birisi köpek ezmiş yerde kanı yağı var. viraj çapı aynı olsa da bu iki viraj için aracımızın ve lastiklerimizin sınırları farklı olacak haliyle.

öyle sanıyorum ki bu forumda yazan kimse (eğer istisnaları yok ise) ileri sürüş teknikleri eğitimi almamıştır. ileri sürüş tekniği eğitimi almak şüphesiz aracımızın veya lastiklerimizin limitlerini geliştirmez. fizik kurallarını değiştirmez. sadece olası ekstrem durumlarda bizim reaksiyonlarımızı geliştirir. nasıl davranmamız gerektiğini öğretir. söylediklerimi de yanlış anlama. eleştirmiyorum. bilgiçlik taslamak da değil niyetim. kendime de iğne değil çuvaldızı batırıyorum. direksiyona oturunca hepimiz ustayız diyoruz. aracımı kontrol ederim diyoruz. ama reaksiyonlarımız reflekslerimiz geliştirilmemiş olduğun dan hatalı veya zamansız tepkiler verebiliyoruz. bu yüzden bence aracımızın limitlerini trafiğe açık alanda sorgulamamamız en doğrusu.

lastiğini seçerken seçeceğin lastiğin hız limitine de dikkat etmeni öneririm. viraj emniyeti kadar bu da önemli. otoban kullanımı ve yüksek hız düşüncesi söz konusu olabilecekse buna da dikkat etmek gerek.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı hda

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2012, 16:53:13 »
Servise bir sorsana. Ben 1,5 sene önce 205/55/R16 V için yeni açılan bir bayiden 175 TL fiyat almıştım.(listesi 210 TL). Sonra servise sordum. Bana verilen fiyat arabanın yaşının 3 katı kadar % indirim + özel indirim ile 146 TL oldu. Şu anda kampanya varmı bilmiyorum ama şansını bir dene.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2012, 20:20:42 »
turanza kullanıyorum çok memnunum.. ama üretim yılı temmuz 2011. ;). petlasta fena değildir
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Şubat 2012, 22:28:58 »
lastik konusu şakaya gelmez. ister 5000 liralık araba olsun ister 500.000 liralık araba olsun aracın yolla temas ettiği alan 4 tane avuç içi kadar alan. aracın ve lastiklerin sınırlarını bilmek gerçekten çok önemli. ama şu da var ülkemiz yolları çok istikrarsız. 100 metre önceki virajda asfalt oturmuş, bir sonraki asfaltta ise kasis var. yerde mıcır var. yola hamsi yağı dökülmüş. veya mühendislik hesabı iyi yapılmamış eğimleri farklı ya da ne bileyim kamyonun birisi köpek ezmiş yerde kanı yağı var. viraj çapı aynı olsa da bu iki viraj için aracımızın ve lastiklerimizin sınırları farklı olacak haliyle.

öyle sanıyorum ki bu forumda yazan kimse (eğer istisnaları yok ise) ileri sürüş teknikleri eğitimi almamıştır. ileri sürüş tekniği eğitimi almak şüphesiz aracımızın veya lastiklerimizin limitlerini geliştirmez. fizik kurallarını değiştirmez. sadece olası ekstrem durumlarda bizim reaksiyonlarımızı geliştirir. nasıl davranmamız gerektiğini öğretir. söylediklerimi de yanlış anlama. eleştirmiyorum. bilgiçlik taslamak da değil niyetim. kendime de iğne değil çuvaldızı batırıyorum. direksiyona oturunca hepimiz ustayız diyoruz. aracımı kontrol ederim diyoruz. ama reaksiyonlarımız reflekslerimiz geliştirilmemiş olduğun dan hatalı veya zamansız tepkiler verebiliyoruz. bu yüzden bence aracımızın limitlerini trafiğe açık alanda sorgulamamamız en doğrusu.

lastiğini seçerken seçeceğin lastiğin hız limitine de dikkat etmeni öneririm. viraj emniyeti kadar bu da önemli. otoban kullanımı ve yüksek hız düşüncesi söz konusu olabilecekse buna da dikkat etmek gerek.

Ne demek istediğini anladım dostum sorun yok bende Demir Bükey oldugumu iddia etmiyorum :) çok çeşitli araçlar kullandım açıkçası sert

araba kullanmayı ve arabayı zorlamayı seviyordum halada zevk alırım fakat her konuda oldugu gibi geçen her sene insanı olgunlaştırıyor

her geçen sene arkaya bakıp şunu neden yapmışım ne kadar salakmışım diyebiliyorum sürüş karakteri konusundada geçerli bu insan

daha mantıklı daha sonrasını düşünen bi kıvama geliyor zamanla küçük yaşta direksiyon başına geçmenın zararlarıda diyebiliriz

aslında.genel olarak sonunu yada sonrası düşünmeye başlıyor insan.

Sevdiklerini,sevmediklerini,hatta tanımadıklarını daha bir düşünür oluyor...

Artık çok daha sakin kullanıyorum sabit ve düşük hızda sağ seritte çok takılıyorum aöa açıkçası sert kullanmak istediğim zamanda saçmalayan bi lastik istemiyorum.

Dün dediğim gibi Petlas bayisine gittim alma niyetiyle gittim fakat sordugum sorulardan rahatsız olan arkadaş (iyi bi esnaf olsa kesinlikle o lastikleri bana satardı) değişik değişik cevaplar vermeye başlayınca möö gibi almadım ve kafamda petlas defterini kapadım.Başka lastiklere yönelicem artık.

Good year Eagle Ntc5 marka lastik buldum nette elemanlada konustuk çok temiz oldugundan bahsetti 5000 km falan yapılmış 200 TL istiyor 4üne akşama bakalım buluşup derken alttaki lastik yorumlarını ve puanlarını görünce şok oldum

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-NCT5.htm

bu lastik hakkında tecrübesi olan varmı fiyatı ve durumu çok iyi ama herkeste eleştirmiş en dandik marka ve modellerden bile düşük puanlar almış.

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2012, 22:34:18 »
Servise bir sorsana. Ben 1,5 sene önce 205/55/R16 V için yeni açılan bir bayiden 175 TL fiyat almıştım.(listesi 210 TL). Sonra servise sordum. Bana verilen fiyat arabanın yaşının 3 katı kadar % indirim + özel indirim ile 146 TL oldu. Şu anda kampanya varmı bilmiyorum ama şansını bir dene.

deren yaşa göre indirim varsa bana bedava veririler diyip aradım %20 indirim var Otokurun elindeki tek model Continental Premium Contact2 senin lastiklerle aynıydı yanlış hatırlamıyosam memnunmusun ses vs yumuşakmı lastik ? Hoş senin araba zaten daha yumuşak ve sessiz ama fikir verir en azından.750 TL istiyorlar 4 üne %20 indirimle.

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Şubat 2012, 22:35:14 »
turanza kullanıyorum çok memnunum.. ama üretim yılı temmuz 2011. ;). petlasta fena değildir

Turanzamı Allahım esirgesin :) Yol tutuş gerçekten iyi ama çoooook sert.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2012, 22:35:59 Gönderen: rene »

Çevrimdışı AG0463

• Kişisel Mesajımı da PM atıyım oldu olucak.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Şubat 2012, 22:47:24 »
iyidir. starmaxx kullanıcısı olarak oneririm. o da petlasın sonucta :D
GTD