Gönderen Konu: Mk4 Katalitik konvektör iptali ???  (Okunma sayısı 10339 defa)

Çevrimdışı golfmk4

• every thing come and go..
    • Profili Görüntüle
Mk4 Katalitik konvektör iptali ???
« : 06 Şubat 2009, 12:14:05 »
merhaba arkadaslar 1.6 2000 model golf 4 um var ve katalitik iptali yapmak ıstıyorum arabamın kılometresı 130 000 de ..

katalitigi iptal etmenin bir zararı nedir ?? herhangi bir sıkıntı yaratır mı acaba ???  sistemde hata verir mi?

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
Ynt: Mk4 Katalitik konvektör iptali ???
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2009, 13:59:54 »
bende ıptal ettrcem ama şu aralar musaıt degılım
zararı: kat ıptal olunca havayı daha cok kırletırsın bıde egzozun daha cok bagırır :D
yararı dıebılcegımızzse: ust devırler canlanır ama alt devılerinr ölur... alt devırlerı kurtarmak ıcınde acık hava fılıtresı kullanırsan eskısınden pek fark olmaz+ust devırlerın canlanır

sıstem hatası olarak...lambda sensoru hata verebılır bunuda benım bıldıgım(katalatıgı ıptal etmıyorlar ıcını bosaltıyorlar...katalatık oldugu ıcın de  ecu katalatık varmış gıbı algılıyo ve hata vermıyo...

benım bıldıgım bu ... ama çok emın degılım arkadasım   

Çevrimdışı golfmk4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2009, 21:29:27 »
saolsın devran kardes tesekkur ederım

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2009, 00:03:46 »
Bence iptal iyi birsey degil havayı kirletiyor muayeneden o araç o halde geçermi oda var :)) tekrardan yaptırmak istesen bir dünya para yani iyi düşünün taşının oyle yaptırın derim

Yakıtda artış oluyor mu arkadaslar peki ??

Ben oluyor diye hatırlıyorum çünki yakıtı 2 kez yakmadan dısarı atıyor ve haliyle yakıtı biraz daha fazla harcıyor :D

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2009, 20:17:40 »
şoyle bısey var eger katalatık bııtıyse yaptırması dunya para ... oyuzden ya ıptal ettırıcen yada ıcını bosaltıcan ...hava kırletmesıne gelınce dunyada okadar çok havayı kırleten arac varkı .... kamyonların iş makınalarının 1gunde cıkardıgı pıs gazı senın aracın anca 1 haftada cıkarır...ayrıca dunyada en cok karbondıokasıt gazı salan araclar ucaklardır...ozaman ucakları kullanmasınlar  ;) yanı dıyecegım şukı senın katalatık ıptalınle dunyanın sonu gelmez...

yakıta gelıncede aracının ufakta olsa yakıtı artar ama çok artmaz ...aracın üst devırleri çoşar arabanda acık hava fılıtresı yoksa taktır bide guzel bı son susturucu tamamdır...

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Şubat 2009, 20:46:42 »
yaa kat ipaliyle ugrascagınıza alın son susturucu bi ekzos daha ii bence

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Şubat 2009, 21:00:10 »
ouz abı bende dedım zaten sadece kat. ıptalı bı ıse yaramaz acık hava fılıtresı ve son susturucu takarsa arkadas ozaman yararını gorur  :)

Çevrimdışı golfmk4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Şubat 2009, 23:12:17 »
ya arkadaslar heveslenıyorum heveslenıyorum sonra kıyamıyorum golf un o guzel orjınallıgını bozmaya :))

Çevrimdışı revelation

• "Just like what you want"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2009, 00:19:39 »
o zaman bozma bence de. sonra dünya kadar arıza çıkaracaksın. Ouz kardeşimin dedikleri gayet mantıklı. hatta takdire şayen.

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2009, 12:14:50 »
o zaman bozma bence de. sonra dünya kadar arıza çıkaracaksın. Ouz kardeşimin dedikleri gayet mantıklı. hatta takdire şayen.
tercıh meselesı  ;)

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2009, 15:23:45 »
pardon iki kez yakma dediginiz olay nedir motordan cıg olarak cıkan yakıtın katalizörde yanmasınamı diysunuz 2. yanma fosilci kardeş yakıt artıs oluyor iki kez yakmadan dısarı atıyor demiş eger ikincı yanma katalizör ise zaten katalizörde yanan yakıt bosa gıtmıyormu bunun geri donusumu falan varmı?bi raz fazla sordum galiba >:D

Çevrimdışı fosilci

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Şubat 2009, 22:00:57 »
Bence hiç gerek yok iptal ettirmeye

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #12 : 17 Şubat 2009, 22:16:23 »
Katalitik konvektör bildiğim kadarıyla ki muhtemelen doğru biliyorum sadece kirli egzos gazındaki bazı maddeleri tutarak dışarı atılan gazı uygun değerlere düşürüyor. İçinde ince iğnelerin geçebilebeği boru şeklinde oyuklu taş benzeri birşey var. Vw lerde 100.000-150.000 km arası tıkanıyor diye biliyorum. Katalizör tıkandığında veya herhangi bir egsoz tıkandığında araba çekişten düşüyor.

Katalizör iptal edilirse: Yerine susturucu takıyorlar biz focus a taktırdık. Çekiş eski günlerine dönüyor. Ses katalizörün bulunduğu bölgede younlaşıyor. 60-100tl arası bir para tutuyor.

Ama mantıklısı başka bir marka katalizör takmak 250 tl. Çekiş yine artacaktır. Çünkü önceki tıkalı idi hava geçişine izin vermiyordu.

Katalizör yerine susturucu takılırsa:
Ekranda "ikaz ışığı yanıyor" ve ona bağlı "sensör susuyor". Elektronik beyin katalitik konvektördeki atık miktarını ölçerek gerektiğnde yakıtı azaltıyor(ben öyle biliyorum). Geri besleme diye bieşey yok, yani geri beslenen sadece Beyne dönen bilgi. Bu bilgi doğru ulaşmayınca "yakıt sarfiyatı artıyor."
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı kerem81

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Şubat 2009, 22:35:31 »
bence iptal etme eğer dolu diilse ben çok araştırdım yaptırıcaktım yakıtta artış kesin oluyo servis ve eksozcum özellikle belirtti güç artışıda okadar etkili diil arkadaşların dediği gibi bi filtre taktır ama dikkat et adam gibi bişey taktır tutupda 50 ytl lik bişey takma hava gecirgenliği az oluyo marka bişeyler tak