Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: otomatik şanzıman vites geçişi  (Okunma sayısı 28396 defa)

Ynt: otomatik şanzıman vites geçişi
« Yanıtla #14 : 28 Ekim 2010, 22:15:11 »
devir sensörü ?
silkeleme kalmadı yani değiştirince

özenemre. arkadaş sorun geçtimi dedin tam anlamadım.
konuyu biraç aç ne yaptın ne ettin.bizide bilgilendir.

« Yanıtla #15 : 28 Ekim 2010, 23:10:08 »
otomatik şanzıman herkes yağ değiştiremez
servis cihazı olması lazım
7-8 litre yağ alır
şanzıman belli sıcaklığa gelmesi lazım

vuruntu selenoidden yapabilir
yağ eksiktir yapabilir

« Yanıtla #16 : 28 Ekim 2010, 23:34:24 »
otomatik şanzıman herkes yağ değiştiremez
servis cihazı olması lazım
7-8 litre yağ alır
şanzıman belli sıcaklığa gelmesi lazım

vuruntu selenoidden yapabilir
yağ eksiktir yapabilir

7-8 litremi ?  ben değiştirdiğimde 3 lt yağ koydular

« Yanıtla #17 : 28 Ekim 2010, 23:35:28 »
özenemre. arkadaş sorun geçtimi dedin tam anlamadım.
konuyu biraç aç ne yaptın ne ettin.bizide bilgilendir.

ilker_doha_qatar  arkadaşa sordum sorun geçmedi henüz

« Yanıtla #18 : 28 Ekim 2010, 23:43:21 »
otomatik araçlar tipine göre en az 6 litr alır 7-8 litre alan şanzımanlar var...

otomatik yağ nasıl değişir ?

yağ boşaltılır filtre değiştirilir
yağ şanzımana konur
yağ dolum yerinden akmaya başlayınca
araba çalıştırılır
servis cihazı takılır
şanzıman ısısı takip edilir
sistem ok verir ve her viteste 3sn bekleyip tüm viteslerde işlem yapılır
yağ ilavesi yapılır
gerektiğinde tekrarlanır

bu şekilde yapılmadıysa...yağ eksik...demektir..

« Yanıtla #19 : 28 Ekim 2010, 23:56:40 »
bende 99 otomatık polo var ,6 lıtre yag alıyor,10 gun once maslakta degiştirdım yagını,aynen cemal aslan arkadasımızın dedigi gıbı yapıldı işlemler,fıltre 35 tl,yagın lıtresıde 20 tl(sarı olan)kırmızı daha ucuz sanırım...bırıncı vıtesten ıkıye sogukken sert gecıyordu ,duzeldı.

« Yanıtla #20 : 01 Kasım 2010, 22:23:45 »
vw özel serivisinde yağ kontol edildi yağ tam test sürüsüde yapıldı bi sorun olmadıgı soylendi
dikkatimi ceken bu sorunu motor sogukken ilk calıstırmadan sonra  yapması...
rampa yukarı cıkarken dahada belirgin
motor ısınınca silkeleme azalıyor fazla kurcalamayıp boyle kullanıcam sanırım..

« Yanıtla #21 : 07 Kasım 2010, 00:47:17 »
merhaba ozan emre
benim araçtada 3. vites geçişinde sertlik vardı. vw servisinde yağını değiştirdim.3 lt yağ aldı işçilik dahil 150 tl  sonuç hiçbirşey değişmedi. zamanında otomatik şanzıman yağı değişmezse kurum bağlar, geç yapılan yağ deşimi sonucu bu kurumlar yağa karışır vuruntu yoksa bile yağ değişiminden sonra oluşabilir şeklinde açıklama yapıldı servisten. biraz kullandıktan sonra motor silk otoatk vites şanzuman katkısı 70 tl  koydurdum. yağ değişimine nazaran vites geçişinde bir yumuşama oldu.  biraz kullan eğer çok kafan takıyorsan koruyucu kullanabilirsin...

Çevrimdışı rene

• Otomobil
    Jetta Tdi
« Yanıtla #22 : 13 Kasım 2010, 18:36:47 »
arkadaslar merhaba foruma yeni üye oldum 2001 model 110 bınde otomatik golf 4 aracım var 3 vites geçişinde "herzaman yapmıyor" silkelenme şeklide vites geçişi oluyor diğer viteslerde problem yok.diğer sorun ise sürücü koltugunun  altından gelen ses genelde direksiyon manevralarında koltugun altından gelen bir ses var (düşük hızlarda) konu ile ilgili tecrübesi olan arkadasların yardımlarını bekliyorum tesekkurler...

2001 model 59bin km de Golf otomatik aracım var bire bir aynı sıkıntıyı yaşıyoruz...
her zaman olmuyor hatta çoğu zaman yok bende önce 3 vitese geçerken sanıyodum ama dikkat et seninde muhtemelen 4. vitese geçerken yapıyo o hafif ağır geçmeyi yanda oturan farketmiyo ama ben kullanırken farkediyorum tabi şunu keşfettim özellikle araçta çok yük oldugunda kişi sayısı fazla iken yada klima açıkken oluyo yani araç zorlandığında nüksediyo sonra geçiyo 50 km sonra falan bende biraz pipirikliyim götrdüm bilgisayara baglattım hiç bi arıza yok servis ondan bişey olmaz diyo..açmadan yapılabilecek bişeyse şanzumanı yaptırmak isterim ama güvenemiyorumda  kimseye.

« Yanıtla #23 : 24 Temmuz 2012, 13:43:51 »
EGR değişti,hava hotumları değişti,adaptasyonu yapıldı ama bende aynı sorun devam ediyor.Aracı calıstırıp şayet yol müsaitse basıp gittiğimde çok sorun olmuyor ama aksam iş cıkısı sirkeci den trafikte çıkıp eve giderken trafik sürekli dur kalk yapınca rezalet bir rahatsızlık veriyor hemen her seferinde vuruntu yapıyor..Ustamı aradım getir iyi bir elektronikçi var ona baktıralım diyor,iyice kafayı yiyecem..1 ahfatada 1100 TL para harcadım hala ucu acık hala acık...
Yukardaki tecrübelerden çıkardığım ;
Ya şanzuman yağı değişecek ,
Ya Selenoidler değişecek,
Ya da devir sensörü değişecek.... ???

Bunun için düzgün bir çıkarım yapacak biri var mı?

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
« Yanıtla #24 : 24 Temmuz 2012, 14:18:05 »
EGR değişti,hava hotumları değişti,adaptasyonu yapıldı ama bende aynı sorun devam ediyor.Aracı calıstırıp şayet yol müsaitse basıp gittiğimde çok sorun olmuyor ama aksam iş cıkısı sirkeci den trafikte çıkıp eve giderken trafik sürekli dur kalk yapınca rezalet bir rahatsızlık veriyor hemen her seferinde vuruntu yapıyor..Ustamı aradım getir iyi bir elektronikçi var ona baktıralım diyor,iyice kafayı yiyecem..1 ahfatada 1100 TL para harcadım hala ucu acık hala acık...
Yukardaki tecrübelerden çıkardığım ;
Ya şanzuman yağı değişecek ,
Ya Selenoidler değişecek,
Ya da devir sensörü değişecek.... ???

Bunun için düzgün bir çıkarım yapacak biri var mı?

istanbulun nersindesin avrupa tarafında isen sanko sanayi sitesinde paşa otomotiv var onlar bu işlerde iyiler ve sitenin çoğu onlara tamire gider yardımcı olacaklardır.

http://www.vwtr.net/forum/vw-yetkili-ozel-servisleri-ve-digerleri/pasa-otomotivden-forum-uyelerine-t11574.56.html
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı metalteo

• ilker
« Yanıtla #25 : 24 Temmuz 2012, 16:28:29 »
Bugüne kadar otomatik viteslerde yag değiştirenler hep bu sıkıntıdan bahsettiler. vw serviside , benim götürdüğüm özel serviste değiştirmeye sıcak bakmıyorlar. bence çok elletmeyin daha kötü olabilir.

« Yanıtla #26 : 09 Ağustos 2012, 03:53:16 »
meraba arkadaşlar benimde golf 4 var 3.vitese geçerken vurunta yapıyor ayrıca gaza bastığımda devir yükseliyor ama araba çok ağır hareket ediyor bulunduğum yerde otomatik  şanzımandan anlayan ustayok şanzımam yağı ve filitresi yeni değişti aracın km si180000 yardımınız için şimdiden teşekkürler

« Yanıtla #27 : 09 Ağustos 2012, 23:21:37 »
şanzuman yağını ne kadar sürede değiştirmek gerekir otomatik vites arabalarda arkadaşlar..